Ligji i gjuhëve ndez situatën/ Protesta para shtëpive të deputetëve maqedonas që votuan “pro”(Video) – CNA
Connect with us

Aktualitet

Ligji i gjuhëve ndez situatën/ Protesta para shtëpive të deputetëve maqedonas që votuan “pro”(Video)

Publikuar

-

Përveçse protestave publike, simboleve naziste antishqiptare dhe albanofobisë së grupeve të idhtarëve nacionalistë maqedonas miratimi i Ligjit të gjuhëve, që përcakton shqipen si gjuhë të dytë zyrtare të Maqedonisë, e ka ndëzur edhe më tej situatën publike.

Sikurse raporton “Tetova Sot”, aksionet më të fundit nacionaliste të idhtarëve, lidhen me protestën para shtëpisë së deputetes të LSDM-së, Keti Smileska ku janë mbledhur sonte një grup qytetarësh që protestuan, duke e quajtur atë një tradhtare.

Qytetarët brohorisnin “Keti tradhëtare”, si dhe “Nuk dua tre, as dy, një gjuhë kam unë”! Qytetarë kishte edhe para shtëpisë së deputetit tjetër të LSDM-së nga Velesi, Pançe Ivanov.

Në Vinicë, automjeti i deputetit Slavica Shumanska – Miteva nga LSDM, i cili gjithashtu votoi “pr” ligjit të gjuhëve u dogj.

Pasi Ligji për “Përdorimin e Gjuhëve” u miratua të enjten në Parlament, ndërsa shumë qytetarë maqedonas mblidhen për të protestuar kundër miratimit të këtij ligji.

Aktualitet

Kukësi u turpërua nga Skënderbeu/ Shpërthejnë tifozët: Skuadër e degjeneruar (foto)

Publikuar

-

Kukësi u turpërua një ditë më parë nga Skënderbeu me rezultatin 0-3 dhe kjo ishte humbja e dytë radhazi, pasi një javë më parë ishte Luftëtari që u shënoi tre gola verilindorëve. Ndryshimi është se ndaj gjirokastriteve skuadra e Kukësit shënoi dy gola.

Kjo humbje, ashtu si ajo e javës së shkuar me bluzinjtë, nuk është pritur mirë nga tifozët. Në rrjetet sociale dhe konkretisht në faqen zyrtarë të Kukësit në “Facebook”, ata lëshojnë akuza nga më të ndryshmet. Fjala tolerim haset shpesh, ndërkohë që nuk mungojnë edhe aludime të ndryshme që lidhen edhe me politikën.

Disa nga komentet më pikante i keni më poshtë:

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Po fole ndryshe je ‘armik'”/ Kulluri sulmon Ramën dhe Bashën

Publikuar

-

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të PD-së, Edvin Kulluri, ka shkruar sot lidhur me situatën politike në vend.

Në shkrimin e tij në rrjetet sociale ai flet kundër kryeministri Edi Rama dhe kreut të PD-së, Lulzim Basha. Sipas Kullurit, si mazhoranca, si opozita janë njëlloj kur bëhet fjalë për të pranuar mendime të cilat janë ndryshe nga mendimet e tyre

Kulluri shkruan ndër të tjera se “po fole ndryshe nga Rama dhe Basha shpallesh “armik”!” ndërsa shton më tej “Kjo elitë që po drejton sot vendin është e papërgjegjshme, anti- demokratike, arbitrare dhe për këtë shkak, konfliktuale!”

Postimi i plotë i Kullurit

Kemi arritur ne nje pike qe elita politike eshte e ndare ne dy qendrime, perceptime, realitete dhe artikulime krejtesisht te paperputhshme me njera-tjetren! Te dyja palet jetojne ne realitetet e tyre absolute duke mohuar cdo fakt apo perceptim qe qendron jashte vendimeve te kryetareve dhe kupoles qe u sherben! Rilindasit mendojne se Rama ka qeverisur mire, nuk ka korrupsion, nuk eshte perfshire me krimin, nuk i ka mohuar opozites dhe institucioneve te pavarura hapsiren e saj politike te kontrollit te qeverisjes etj.. Nga ana tjeter nje opozite zyrtare qe harroi qe humbja e 2017 ishte kryesisht faji i Bashes, qe djeg mandatet duke prishur rregullat e perfaqesimit politik dhe bojkoton zgjedhjet duke hedhur ne ere sistemin politik! Asnjera pale nuk sheh asnje pergjegjesi tek vetja nderkohe jane bashkefajtore per situaten e krijuar! Po fole ndryshe nga Rama dhe Basha shpallesh “armik”! Kategorite mendim, debat, arsyetim, perfaqesim, konkurence, perfaqesim, kushtetuetshmeri, rend ligji etj. jane flakur duke u zevendesuar nga fjalet nenshtrim, bindje, servilizem, klientelizem, miltarizim, mohim, perjashtim etj.. Kjo elite qe po drejton sot vendin eshte e papergjegjshme, anti- demokratike, arbitrare dhe per kete shkak konfliktuale! Jo vetem qe jane ne diskordance te plote me modelin perendimor te bashkejeteses por po rrenojne edhe traditen me te mire politike te ndertuar pas vitit 1998 ku u shenua dhe perplasja e fundit mes paleve! Me ardhjen e Rames ne krye te PS, ketij gjoja intelektuali dhe Bashes ne PD ketij gjoja perendimori, jemi kthyer 20 vite pas! Elitat politike, intelektuale, mediatike dhe te grupeve te interesit duhet te ndalojne kete marrezi te pashembullt!/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Domatet si vipat e bllokut”/ Të rinjtë e FRPD protestojnë para AKU

Publikuar

-

Të rinjtë e FRPD-së në Durrës kanë protestuar sot para zyrave të AKU-së.

Protesta është bërë në kuadër të sigurisë ushqimore. Ata akuzojnë AKU-në se lejon që të dalin në treg produkte që dëmtojnë konsumatorin.

Protestuesit mbanin në dorë disa pankarta ku shkruhej “Janë bërë domatet se vipat e bllokut”,  dhe “Transparencë mbi produket”.

Qeveria ka folur së fundmi për ashpërsimin e ligjit lidhur me abuzimet që bëhen në sigurinë ushqimore, por të rinjtë e FRPD-së mësohet të kenë thënë për Report TV se ky ligj duhet të zbatohet.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

presidenti i shba, donald trump presidenti i shba, donald trump
Aktualitet12:42 - 19 Maj, 2019

Alabama ndalon me ligj abortin/ Trump: Jam pro jetës

President i ShBA-së, Donald Trump ka reagaur gjithashtu lidhur me ndalimin e abortit që është bërë në shtetitn e Alabamës,...

Aktualitet09:51 - 19 Maj, 2019

Zgjedhjet, Kosova pengon Gjuriçin/ Serbët mbushin qendrat e votimit

Sot po mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar komune në Veri të Kosovës. Zgjedhje kanë nisur të qeta që në...

Aktualitet08:25 - 19 Maj, 2019

Zgjedhjet në Veri të Kosovës/ Nis votimi

Procesi zgjedhor në katër komunat në veri të Kosovës, ka filluar në orën 07:00 ashtu siç ishte paralajmëruar. Aty votoi...

austria ne zgjedhje te parakoheshme austria ne zgjedhje te parakoheshme
Aktualitet21:59 - 18 Maj, 2019

Video-skandali i zv.Kancelarit/ Kryeministri austriak thërret zgjedhjet e parakohëshme

Kancelari austriak Sebastian Kurz bëri thirrje për zgjedhje të parakohëshme pas dorëheqjes së zëvendës kancelarit, që i dha fund koalicionit...

Aktualitet19:44 - 18 Maj, 2019

Iu zbulua lidhja me rusët/ Dorëhiqet zëvendës kancelari austriak

Zëvendës kancelari i Austrisë Heinz-Christian Strache dha dorëheqjen të shtunën. Vendimi vjen pasi dy gazeta gjermane, “Der Spiegel” dhe “Sueddeutsche...

Aktualitet16:44 - 18 Maj, 2019

Sherefedin Shehu thirrje demokratëve/ “Mos u bëni viktima të udhëheqësve pa princip”

Ish deputeti i Partisë Demokratike, Sherefedin Shehu në një postim në rrjetet sociale ka reaguar ashpër ndaj deklaratave të përfaqsuesve...

Aktualitet14:34 - 18 Maj, 2019

Zyrtarit serb i ndalohet hyrja në Kosovë

Zyrtari serb, Marko Gjuriçi, edhe pse ka paralajmëraur më herët se do të vizitonte Kosovën në kuadër të zgjedhjes së kryetarëve...

Aktualitet12:57 - 18 Maj, 2019

Videoja që skandalizoi Austrinë/ Zëvendëskancelari jep dorëheqjen

Pas skandalit me publikimin e videos, zëvendëskancelari austriak, Heinz-Christian Strache dha dorëheqjen të shtunën. Kancelari Sebastian Kurz e pranoi dorëheqjen...

Aktualitet10:24 - 18 Maj, 2019

Shkëmbimi i territoreve/ Ish-deputeti tregon se çfarë ka premtuar Vuçiç

Ish-deputeti i PS-së, Tritan Shehu ka shkruar sot lidhur me aspiratën serbe për shkëmbim territoresh. Sipas Shehut, bashkëautorët e shkëmbimit...

trump thirrje kosoves dhe serbise trump thirrje kosoves dhe serbise
Aktualitet08:58 - 18 Maj, 2019

Dëbimi i emigrantëve të rinj/ Gjykata Federale e Apelit “rrëzon” Trumpin

Sipas një vendimi të Gjykatës Federale të Apelit, administrata Trump ka vepruar në mënyrë “arbitrare dhe kapriçioze”, kur kërkoi që...

Aktualitet10:48 - 17 Maj, 2019

Ndryshimi i ligjeve të imigracionit/ Trump, i thotë jo Lotarisë Amerikane

Presidenti amerikan Donald Trump paraqiti të enjten planin e tij për reformimin e sistemit të imigracionit, duke thënë se do...

Aktualitet08:31 - 17 Maj, 2019

Fushata e shtrenjtë elektorale e zgjedhjeve europiane në Itali

Zhurma elektorale mund të kushtojë shumë. Pak para zgjedhjeve europiane është duke e provuar Italia: Zëvendëskryeministri Salvini gjëmon kundër rregullave...

Aktualitet08:18 - 17 Maj, 2019

Eshkë e ndezur mbi Shkëlzen

Nga AZGAN HAKLAJ – president i Unionit Artistik te Kombit Shqiptar Festivali që përflaki shpirtin e Kombit Tonë. Ky festival...

Aktualitet20:18 - 16 Maj, 2019

Sulmoi policinë në protestën e 11 majit/ Arrestohet një tjetër protestues

Policia ka arrestuar sot një tjetër protestues, pas shqyrtimit të pamjeve filmike nga protesta e 11 majit. Sipas njoftimi të...

Aktualitet19:42 - 16 Maj, 2019

Prokuroria në Kosovë fillon hetimet për përdhunimet nga forcat serbe

Prokuroria e Posaçme e Kosovës, tha të Enjten se ka filluar hetimet rreth një fotografie të publikuar nga deputetja Flora...

Aktualitet19:38 - 16 Maj, 2019

Eliminon lotarinë amerikane/ Plani Trump kufizon imigracionin masiv

Presidenti amerikan Donald Trump pritet të shpallë të enjten propozimin e shumëpritur për imigracionin, një plan që ka si synim...

Aktualitet17:56 - 16 Maj, 2019

Reshjet e shiut/ Përmbytje në Fier, rrezikohen dhe banesat

Mungesa e pastrimit të kanaleve kulluese ka bërë që të përmbyten 15 hektarë tokë bujqësorë në Fier. Ngjarja raportohet në...

Aktualitet17:11 - 16 Maj, 2019

OSHEE njofton ndërprerjen e energjisë elektrike në këto zona të kryeqytetit

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike (OSHEE) ka njoftuar ndërprerjen e energjisë elektrike në disa zona të kryeqytetit. Sipas njoftimit,...

Aktualitet18:40 - 15 Maj, 2019

Thaçi: Berlini as nuk hapi e as nuk mbylli ndonjë ide për marrëveshjen me Serbinë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha të mërkurën se takimi i Berlinit që u mbajt më 29 prill me nismën...

nderprerja e energjise nderprerja e energjise
Aktualitet18:15 - 15 Maj, 2019

Punimet në rrjet/ Tirana 8 orë pa energji elektrike

OSHEE ka njoftuar se me 17 maj disa zona në Tiranë do të mbesin pa energji elektrike. Ndërprerja e  energjisë...

Aktualitet17:27 - 15 Maj, 2019

Korça Folkfest Ballkan/ Dy netë në qytetin e kulturës

Në qytetin e Korçës, i cili ndryshe quhet edhe “Parisi i vogël”, do të mbahet edicioni i parë i “Korça...

Aktualitet13:40 - 15 Maj, 2019

Kur do të hiqen vizat për kosovarët? 

Ndërkohë që kryeministri i Kosovës, Haradinaj shprehet optimist për mundësinë e liberalizimit të vizave me Kosovën në Bruksel askush nuk...

Aktualitet20:34 - 14 Maj, 2019

Telekomi i Kosovës në prag të falimentimit

Në Kosovë parlamenti të martën debatoi me tone të ashpra në një seancë të jashtëzakonshme të thirrur nga opozita, për...

Aktualitet20:28 - 14 Maj, 2019

SHBA: Qeveria të mos emërojë individë të pakualifikuar në poste të larta në Kosovë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë shprehur thellësisht të shqetësuara nga, siç thuhet, “veprimi i qeverisë së Kosovës për emërimin...

Aktualitet18:44 - 13 Maj, 2019

Aktpadi ndaj 20 kompanive farmaceutike/ Akuzohen për rritje artificiale të çmimit të ilaçeve

“Kemi prova të forta që tregojnë se industria farmaceutike është përfshirë në mashtrime me vlerë prej disa miliarda dollarësh në...

Aktualitet17:08 - 13 Maj, 2019

Bomba molotov në protestë/ Ministria e Brendshme paralajmëron Opozitën

Sot pritet të mbahet protesta e opozitës, ndërkohë që Ministria e Brendshme ka paralajmëruar organiziatorët për distancim nga aktet kriminale....

Aktualitet10:53 - 13 Maj, 2019

Ishte dënuar me 13 vite burg për vrasje/ Ndërron jetë shqiptari

Një shqiptar, nga Shkupi, i cili ishte dënuar me 13 vite heqje lirie ka ndërruar jetë në burgun e Idrizovës...

Aktualitet00:19 - 12 Maj, 2019

Protesta e opozitës/ Policia shoqëron 50 persona

Policia ka shoqëruar një numër të madh protestuesish pas përplasjeve të dhunshme mbrëmjen e sotme. Deri tani mësohet se janë...

Trending

Read previous post:
Maqedonia (Shkupi) emri i vetëm që mund të pranohet nga qytetarët

Bisedimet e mbara midis përfaqësuesve të dy qeverive, asaj të Greqisë dhe Maqedonisë lidhur me emrin e ri të kësaj...

Close