SHBA sanksione financiare kundër Rusisë /Moska përgatitje për hakmarrje – CNA
Connect with us

Aktualitet

SHBA sanksione financiare kundër Rusisë /Moska përgatitje për hakmarrje

Publikuar

-

Autoritetet amerikane kanë njoftuar për sanksionet e reja financiare kundër agjencive kryesore të inteligjencës ruse, dhjetëra qytetarëve rusë dhe disa kompanive ruse në vendimin e fundit amerikan për ta ndëshkuar Moskën.

Masat e Shtëpisë së Bardhë dhe Departamentit të Thesarit janë përgjigje specifike ndaj përpjekjeve ruse për të ndërhyrë në sistemin zgjedhor amerikan, përfshirë edhe fushatën presidenciale të vitit 2016.

Ndër të tjera është thënë se kjo ka qenë përgjigje edhe e një “aktiviteti kibernetik”, duke përfshirë përpjekjet ruse për të hakuar rrjetin energjetik të Shteteve të Bashkuara dhe pjesë të tjera të infrastrukturës.

Sanksionet, për të cilat zyrtarët amerikanë kanë njoftuar se do të bëhen të ditura këtë javë, nuk kanë qenë drejtpërdrejt të lidhura me helmimin e ish-spiunit rus në Britani, Sergei Skripal dhe vajzës së tij Yulia.

“Thesari vazhdon t’i bëjë presion Rusisë për përpjekjet e vazhdueshme në destabilizimin e Ukrainës, për okupimin e Krimesë, ndërhyrjen në zgjedhje, korrupsionin endemik dhe abuzimin me të drejtat e njeriut”, ka thënë Sekretari i Thesarit amerikan, Steven Mnuchin përmes një deklarate.

LEXO EDHE:  Erdogan dhe raketat ruse/ Një krizë e re SHBA-Turqi 

“Përdorimi i agjentit nervor në tentim vrasjen e dy qytetarëve britanikë demonstron sjelljen e papërgjegjshme të qeverisë ruse”.

Në Moskë, zëvendësministri i Jashtëm rus, Sergei Ryabkov i ka thënë agjencisë së lajmeve ” Interfax”, se Moska është duke përgatitur masa hakmarrëse kundër Uashingtonit.

Ende është e paqartë se si masat e reja do të ndikojnë në hapat e Rusisë, të Shteteve të Bashkuara apo Evropës.

Disa agjenci, individë dhe subjete janë sanksionuar apo paditur më parë, duke përfshirë padinë e këshilltarit special, Robert Mueller muajin e kaluar.

Departamenti i Thesarit ka akuzuar agjencinë ushtarake të inteligjencës ruse, dhe ushtrinë ruse për ndërhyrje në zgjedhjet e vitit 2016 në SHBA.

Aty po ashtu është thënë se ata kanë qenë përgjegjës për sulmin kibernetik NotPetya, i cili u ka kushtuar bizneseve në Evropë, miliona dollarë.

Aktualitet

Thellohet skandali “Babale”/ Publikohen të tjera përgjime

Publikuar

-

By

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji ka publikuar sot të tjera përgjime, në lidhje me dosjen hetimore “Babale”.

Sipas Salianjit, këto përgjime vërtetojnë  se dëshmitari Fredi Alizoti është manipuluar nga ana e qeverisë socialiste.

Në një deklaratë për mediat nga selia e PD-së, Salianji tregoi një komunikim mes Fredi Alizotit dhe Drejtorit të Policisë së Fierit, Albert Nushi.

“Nga përgjimet, Fredi Alizoti i ankohet Drejtorit të Policisë së Fierit se e kanë lënë në baltë, ndërsa ky i fundit i premton në fund se do t’i nisë një sasi lekësh.

LEXO EDHE:  Erdogan dhe raketat ruse/ Një krizë e re SHBA-Turqi 

Fredi Alizoti ka folur dhe me Taulant Ballën përpara se të fliste me zyrtarin e policisë.”-tha ndër të tjera Salianji./ CNA.al

Zbardhen përgjimet/ Biseda +18, mes Alizotit dhe drejtorit të policisë

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Video-Kush është Erion Veliaj/ Rrëfimi i Arjan Çanit

Publikuar

-

By

Në maj të vitit 2011, familjarët e gazetarit të njohur, Arjan Çani kanë marrë një telefonatë kërcënuese, gjatë kohës që ai ndodhej në emisionin “Shqip”, duke komentuar shpërthimin pranë çadrës elektorale të PS.

Pasi u informua për kërcënimin, Çani u largua nga emisioni drejt banesës së tij, e pas denoncimit të ngjarjes në polici, vetë ai ka sqaruar për mediat rrethanat e kësaj ngjarjeje. “Unë isha në emision dhe ndërsa po flisja, mora një mesazh në celular. Më thanë se familjen time e kishin marrë në telefon dhe u kishin thënë do t`ju vendosim bombë në shtëpi, për ato që po thotë djali juaj në ekran” – deklaroi gazetari Arjan Çani.

Por, pas këtij kërcënimi, Arjan Çani gjatë një interviste në ABC News, i drejtoi gishtin kryebashkiakut aktual të Tiranës, Erion Veliaj.

“Fiks personazhi i fëlliqur që quhet Erion Veliaj, vjen fiks në momentin kur un ëiki nga studio, dhe çfarë nuk thotë në adresën time, duke më konsideruar edhe mua si njeri të lidhur me pushtetin. Duke bërë komente të tilla si maskarada politike, që unë një herë jam me këtë e një herë me atë, duke më përmendur pislliqe nga më të ndryshmet.

Unë nuk jam këtu sot për të demonstruar Erion Veliajn, sepse Erion Veliaj është një mashtrues ordiner, me të cilin unë nuk ia vlen të merrem, sepse unë jam gazetar dhe nuk ka asnjë lloj pune me atë personazh, por për të gjithë njerëzit që nuk patën mundësi të më dëgjonin në atë emsioni, i them Erion Veliajt se ai është një mashtrues ordiner. I cili publikisht në zgjehdjet e kaluara del e thotë se G99, mori 20 mijë vota, ndërkohë që mori apo nuk mori gjithsej 4 mijë vota.”-tha Çani në atë kohë.

LEXO EDHE:  Erdogan dhe raketat ruse/ Një krizë e re SHBA-Turqi 

Më tej, ai paralajmëroi socialistët se PS do të mbërthehej nga një bandë e rrezikshme dhe se Veliaj është pjesë e skenareve ogurzeza.

“Është një mashtrues ordiner që me prezencën e tij afër kryetarit të PS-së, vetëm sa i ka shtuar mosbesimin dhe tërheqjen e shumë socialistëve nga ajo parti.

Një bandë e rrezikshme ka mbërthyer PS-në, dhe në qoftë se ata larg qoftë fitojnë Tiranën, njerëzit do ta kuptojnë se kjo ka qënë një maskaradë e madhe, përfshirë këtu edhe perverset si Erion Velisë dhe bandës së tij, të cilët janë pjesë e këtyre skenarëve ogurzeza”.-u shpreh gazetari Arjan Çani./ CNA.al

Për më tepër ndiqni videon më poshtë:

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Të gjitha i bëmë me Ramën”/ Për çfarë e ka fjalën Elisa Spiropali

Publikuar

-

By

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Kuvendin, Elisa Spiropali, nga Kongresi i Partisë Socialiste, ka zbuluar se përse e vlerëson kryeministrin Edi Rama.

“Të gjitha i bëmë me Ramën dhe PS, nuk u tutëm në rrugën për një reformë radikale për një sistem të ri drejtësie, të pavarur, të paanshëm, profesional për ti dhënë fund pandeshkueshmërisë. Rama dhe PS janë ideatorët, hartuesit dhe realizuesit e kësaj platforme të domosdoshme për vendin. Të tjerë ishin spektatorë dhe pengues”, ka thënë Spiropali.

Spiropali ka zgjedhur të merret me Opozitën, duke lëshuar një mesazh për të.

“Situata me opozitën që hidhet në humnerë nuk i bën nder vendit, jo se protestohet, respekt për ata që protestojnë se janë të varfër e ndihen të dobët, apo nuk e ndiejnë ende dorën e shtetit. Ne jemi të vetëdijshëm që ka shumë punë për të bërë”, është shprehur ajo.

LEXO EDHE:  Bashkëpunim me Rusinë?/ Trump: Raporti të bëhet publik

Më tej ajo i kyer përgjigje Opozitës e cila kërkon një Qeveri tranzitore pa Ramën.

“Ata që po përpiqen të na ndajnë në socialistë të vërtetë dhe rilindës, që thonë hiqni Ramën se ne nuk fitojmë dot, përmbysni qeverinë u them, o të keqkuptuar pushteti nuk merret me pazar as dhunë, por me votë e vetëm me votë shihemi në zgjedhjet e qershorit ku do fitojmë Shkodrën, Kukësin, Mallakastrën, Devollin, Lezhën dhe gjithë bashkitë”, ka thënë më tej Spiropali./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet17:05 - 22 Mars, 2019

Kosova, si Shqipëria/ Miraton rezolutën që ndalon lojrat e fatit

Me 74 vota në favor Parlamenti i Kosovës ka miratuar ditën e sotme një rezolutë, që pezullohen lojërat e fatit...

Aktualitet16:56 - 22 Mars, 2019

Ceremoni varrimi për 26 viktima të sulmit në Zelandën e Re

Mijëra njerëz u mblodhën të premten në Zelandën e Re, për të marrë pjesë në ceremoninë e varrimit të 26...

Aktualitet15:17 - 22 Mars, 2019

Brexit do t’i kushtonte shtrenjtë Gjermanisë

Brexit-i u shty! Dhe krerëve të BE-së të mbledhur në Bruksel sërish u ra një gur nga zemra. Sepse BE-ja...

Aktualitet15:12 - 22 Mars, 2019

Bashkëpunim me Rusinë?/ Trump: Raporti të bëhet publik

Presidenti Donald Trump tha të mërkurën se raporti përfundimtar i Prokurorit të Posaçëm Robert Mueller për bashkëpunimin e mundshëm të...

Aktualitet14:14 - 22 Mars, 2019

Erdogan dhe raketat ruse/ Një krizë e re SHBA-Turqi 

Nga Franco Venturini Më shumë se asnjëherë sulltan, tani që ka superpushtet të garantuar nga ndryshimet kushtetuese, e megjithatë, presidenti...

Aktualitet14:10 - 22 Mars, 2019

Opsionet e reja për Brexit-in

Britania e Madhe do të dilte pas një jave nga BE-ja. Por ky vendim u shty edhe ca. Cilat janë...

Aktualitet09:39 - 22 Mars, 2019

Gjermania miraton ligjin e ri/ 1,3 miliardë euro për fëmijët e varfër

Bundestagu gjerman miratoi një ligj të ri për familjen. Ai do të lehtësojë prindërit me të ardhura më të pakta....

Kultura15:31 - 21 Mars, 2019

Astrit Çerma rrëfen kujtimet me kompozitorin e njohur  

Më kujtohet si tani: Mbasi pamë tërë “matrialin” e xhiruar për filmin “Në fillim të verës” në një montim “bruto”,...

qerim mata qerim mata
Aktualitet13:22 - 21 Mars, 2019

Ndahet nga jeta regjizori i njohur/ Kush ishte  artisti që fshihej pas “Lefter Lefterit”

Qerim Mata, i njohur ndryshe edhe i Lefter Lefteri personazh i luajtur prej tij në filmin “ I teti në...

Aktualitet22:19 - 20 Mars, 2019

“Deti nuk ka portë”/ Poezia e Aleksandër Çipës prezantohet në Korçë

Mesditën e sotme, në sallen e Bibliotekes së Universitetit “Fan S. Noli” të qytetit të Korçës, është promovuar libri më...

Aktualitet20:21 - 20 Mars, 2019

Vendimi i Dhomës së Apelit/ Burgim i përjetshëm për Radovan Karaxhiçin

Ish udhëheqësi i serbëve të Bosnjës, Radovan Karaxhiç, u dënua më burgim të përjetshëm. Dhoma e Apelit e Mekanizmit që...

Aktualitet19:02 - 20 Mars, 2019

Rrëmben autobuzin me 51 nxënës/ Tentoi t’i digjte

Një autobuz me 51 nxënës është rrëmbyer ditën e sotme nga shoferi i saj. Ngjarja mësohet të ketë ndodhur në...

Aktualitet18:34 - 19 Mars, 2019

Nëna hedh vajzën nga kati i pestë/ Më pas hidhet edhe vetë

Qyteti i Athinës është tronditur ditën e sotme nga një ngjarje e rëndë, ku një nënë hodhi vajzën e mitur...

Aktualitet18:31 - 19 Mars, 2019

Qindra ushtarët amerikanë zbarkojnë në Gjermani

 Qindra ushtarë amerikanë kanë filluar të mbërrijnë në Gjermani. Prova e parë kjo e një strategjie të re të dislokimit...

Aktualitet18:26 - 19 Mars, 2019

Italia do t’i bashkohet nismës kineze të investimeve

Italia pritet t’i bashkohet nismës kineze “Një Brez, Një Rrugë” të enjten gjatë vizitës së Presidentit kinez Xi Jinping në...

Aktualitet15:25 - 19 Mars, 2019

Kur studentët detyrohen të lënë shkollën

Në pesë vitet e fundit mbi një milionë të rinj i kanë ndërprerë studimet në universitetet turke. Një shkak i...

Aktualitet15:22 - 19 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re/ IS-i kërcënon me hakmarrje

Sulmi i përgjakshëm terrorist ndaj dy xhamive në Zelandën e Re mund të shkaktojë një spirale të re dhune. Milicët...

Aktualitet14:37 - 19 Mars, 2019

Kërcënon Erdogan/ Kush sulmon muslimanët do të kthehet me arkivol

Presidenti i Turqisë paralajmëron për një Gallipoli të ri në vazhdën e sulmit terrorist të Christchurch dhe thotë se kushdo...

Aktualitet19:30 - 18 Mars, 2019

Franca shpall ndalimin e protestave, pas trazirave

Kryeministri i Francës shpalli të hënën ndalimin e protestave të jelekëve të verdhë në bulevardin Champs-Elysees të Parisit dhe në...

Aktualitet19:12 - 18 Mars, 2019

Holandë/ Arrestohet i dyshuari për sulmin në tramvaj

Policia holandeze arrestoi një person me origjinë turke, i dyshuar për përfshirje në incidentin me armë në një tramvaj të...

Aktualitet18:23 - 18 Mars, 2019

Për të apasionuarit e teatrit/ Korçarët sjellin “Kopracin” në Tiranë

Komedia “Kopraci” e Molierit, një nga kryeveprat botërore ka mbërritur në Tiranë. Të gjithë të apasionuarit e teatrit do të...

Aktualitet21:12 - 17 Mars, 2019

Macron dënoi “apokalipsin“ e Parisit

Protestat e “jelekëve të verdhë“ u kthyen në trazira të shtunën dhe në përleshje nëpër rrugët e kryeqytetit francez. Presidenti...

Aktualitet19:13 - 17 Mars, 2019

Fillon kthimi i trupave të viktimave në Zelandën e Re

Policia tha se numri i të vdekurve në vrasjet masive në dy xhami të qytetit Christchurch, në Zelandën e Re...

Aktualitet19:07 - 17 Mars, 2019

Terroristi neozelandes njohës i mirë i Ballkanit

Brenton Harrison Tarrant, 28-vjeçari i akuzuar për vrasjen e 49 vetëve dhe plagosjen e shumë të tjerëve në dy xhami...

protesta ne serbi protesta ne serbi
Aktualitet11:01 - 17 Mars, 2019

Grusht shteti në Serbi/ Opozita merr mediat shtetërore

President i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, pritet që të flasin për serbët, një ditë pasi protestuesit u futën në ambjentet e...

Aktualitet09:01 - 16 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re ka një hero/ Kush është i riu që u përball me autorin

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur një ditë më parë në Zelandën e Re, ku pas një sulmi me armë...

Aktualitet19:30 - 15 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re/ Merkel: Racizmi mori jetën e njerëzve që faleshin paqësisht në xhami

Ngjarja e masakrës në Zelandën e Re, ku rreth 49 vetë u qëlluan për vdekje nga një person gjatë kohës...

Aktualitet16:56 - 15 Mars, 2019

Maqedoni/ Dënohen të akuzuarit për ngjarjet e dhunshme në Parlament

Në Shkup, 16 nga 17 të akuzuarit për ngjarjet e dhunshme të 27 prillit 2017 në Parlamentin e Maqedonisë së...

Trending

Read previous post:
Presidenti nuk e firmos sërish/ Zaev: Ligji për gjuhët nuk dëmton askënd

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, ka dalë në opinion me qëndrimin e tij zyrtar rreth votimit të Ligjit për përdorimin...

Close