Connect with Us

Strategjia e Serbisë në luftën diplomatike ndaj Kosovës

Kosova & Rajoni

Strategjia e Serbisë në luftën diplomatike ndaj Kosovës

Publikuar

-

Ndonëse Beogradi zyrtar po zotohet para bashkësie ndërkombëtare për normalizim të marrëdhënieve ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, ndryshe po ndodhë në realitet.

Diplomacia serbe është duke shfrytëzuar çdo mjet të saj për ta ‘luftuar’ Kosovën me shtetet e tjera.

E përditshmja beogradase, “Telegraf.rs” ka publikuar sot një artikull rreth njohjeve dhe shteteve të cilat i kanë tërhequr njohjet ndaj Republikës së Kosovës, transmeton Indeksonline

Sipas këtij mediumi, nga dhjetë vendet më të populluara në botë, shtatë prej tyre nuk e kanë njohur shpalljen e pavarësisë; Kina, India, Indonezia, Brazili, Nigeria, Rusia dhe Meksika

E ashtuquajtura Zyre për Kosovën në Qeverinë e Ana Bërnabiqit njoftoi se 87 shtete i kanë thënë “JO” njohjes ndërsa 109 prej tyre “PO”.

Të dhënat e Zyrës së Marko Gjuriqit tregojnë disa statiskit;

Algjeria (42008054)
Angola (30774205)
Argjentinë (44688864)
Azerbajxhani (9923914)
Bahamas (399,285)
Barbados (286,388)
Bjellorusia (9452113)
butan (817,054)
9 Bolivi (11215674)
Bosnja dhe Hercegovina (3503554)
11 Botsëana (2333201)
12 Brazil (210867954)
Venezuela (32381221)
14 Vietnam (96491146)
Georgia (3907131)
16 Greece (11142161)
17 Guatemala (17245346)
18 DNR Korea (25610672)
19 DRC (84004989)
Ekuador (16863425)
Guinea Ekuatoriale (1313894)
Eritrea (5187948)
Etiopi (107534882)
Zambia (17609178)
Zimbabve (16913261)
26 India (1354051854)
27 Indonesia (266794980)
Iran (82011735)
Irak (39339753)
30 Israel (8452841)
Jamaica (2898677)
Armenia (2934152)
South Africa (57398421)
Southern Sudan (12919053)
Cape Verde (553,335)
Kamboxhi (16245729)
Kamerun (24678234)
38 . Kazakistani (18403860)
Kenia (50950879)
Kina (1415045928)
skulptor (1189085)
42 Kirgistan (6132932)
Republika e Kongos (5399895)
Kuba (11489082)
Laos (6961210)
Lebanon (6093509)
Mali (19107706)
Mauritius (1268315)
Mexico (130759074)
Moldavia (4041065)
51 . Mongolia (3121772)
Marok (36191805)
Mozambik (30528673)
Myanmar (53855735)
Namibia (2587801)
Nepal (29624035)
Nikaragua (6284757)
Nigeria (195875237) ***
Oman (4829946) ***
Paraguay (6896908)
Rumani (19580634)
Russia (143964709)
Ruanda (12501156)
Vincenti dhe Grenadinet (110,200)
Sao Tome dhe Prinsipe (208,818) ****
Sishel (95,235)
Sllovakia (5449816)
Solomon Islands Zambia (623,281) ***
Sudan (41511526)
Surinam (568,301) ****
Syria (18.284.407)
Tadžikistan (9.107.211)
73 Trinidad dhe Tobago (1.372.598)
74 Tunisia (11.659.174)
Turkmenistan (5.851.466)
Uganda (44.270.563) ** *
Ukraine (44009214)
Uruguay (3469551)
Uzbekistan (32364996)
Philippines (106512074)
Republic Centralnoafrička (4737423)
Chile (18197209)
Spain (46397452)
Sri Lanka (20950041)
Holy See (801) *
Palestine (5052776) *
Burundi (11216450)
Nga ana tjetër, lista e shteteve, e cila ka njohur pavarësinë e Kosovës:

Kosta Rika (2008/02/17) (4953199)
USA (2008/02/18) (326766748)
France (BE) (2008/02/18) (65233271)
Afganistan (2008/02/18) (36373176)
Shqipëria (2008/02/18) (2934363)
Turqia (2008/02/18) (81916871)
United Kingdom BE-së (2008/02/18) (66573504)
Australia (2008/02/19) (24772247)
Senegal (2008/02/19 ) (16294270)
Gjermania (EU) (2008/02/20) (82293457)
Latvia (BE) (2008/02/20) (1929938)
Danimarka (EU) (2008/02/21) (5754356)
Estonia ( EU) (2008/02/21) (1306788)
Itali (BE) (2008/02/21) (59290969)
Luksemburgu (EU) (2008/02/21) (590,321)
Peru (22.2.2008) (32.551.815)
Belgjikë (BE) (02/24/2008) (11.498.519)
Polonia (EU) (26/02/2008) (38.104.832)
Zvicra (02/27/2008) (8.544.034)
Austria (BE) (2008/02/27) (8751820)
Ireland (EU) (29/02/2008) (4.803.748)
Sweden (EU) (03/04/2008) (9.982.709)
Netherlands (EU) (04/03/2008) (17.084.459)
Island 24 (5.3 .2008) (337,780)
Sllovenia (EU) (03/05/2008) (2.081.260)
Finlanda (EU) (07/03/2008) (5.542.517)
Japan (03/18/2008) (127.185.332)
Canada (18.3 .2008) (36953765)
Monaco (19/03/2008) (38.897)
Hungaria (EU) (2008/03/19) (9688847)
Kroacia (BE) (2008/03/19) (4164783)
Bullgaria (EU ) (20.3.2008) (7,036,848)
Lihtenshtajni (2008/03/25) (38,155)
Republika e Koresë (2008/03/28) (51164435)
Norvegji (2008/03/28) (5353363)
Marshall Zambia (2008/04/17) (53,167)
Nauru ( 2008/04/23) (11,312)
Burkina Faso (2008/04/24) (19751651)
Lituania (EU) (2008/06/05) (2876475)
San Marino (2008/11/05) (33,557)
Republika Çeke (EU ) (2008/05/21) (10.625.250)
Liberia (30.5.2008) (4.853.516)
Sijera Leone (2008/06/13) (7.719.729)
Columbia (2008/08/06) (49.464.683)
Belize (2008/08/07 ) (382,444)
Malta (BE) (2008/08/21) (432,089)
Samoa (2008/09/15) (197,695)
Portugal (EU) (7.10.2008) (10.291.196)
Mali i Zi (09/10/2008) (629,219)
Maqedonia (09/10/2008) (2085051)
Emiratet e Bashkuara Arabe (14.10.2008) (9541615)
Malaysia (30.10.2008) (32042458)
Mikronezia (12.05.2008) (106,227)
54 Panama (2009/01/16) (4.162.618)
55 Maldiverna (2009/02/19) (444,259)
Palau (2009/06/03) (21.964)
Gambia (2009/07/04) ( 2163765)
Arabia Saudite (2009/04/20) (33554343)
Dhoma (2009/05/14) (832,347)
Bahrain (2009/05/19) (1566993)
Jordan (2009/08/07) (9903802)
62 Dominican Republic (2009/11/07) (10882996)
Neë Zealand (11/11/2009) (4749598)
Malaëi (16.12.2009) (19.164.728)
Mauritanija (2010/01/12) (4.540.068)
66 Svazilend (2010/12/04) (1.391.385)
67 Vanuatu (2010/04/28) (282,117)
Djibouti (2010/12/05) (971,408)
69 Somalia (19.5. 2010) (15.181.925)
Honduras (2010/09/03) (9.417.167)
71 Qiribati (21.10.2010) (118,414)
72 Tuvalu (18.11.2010) (11,287)
73 Qatar (2011/04/01) (2.694.849)
74 . Andorra (2011/08/06) (76,953)
Niger (2011/08/16) (22311375)
Guinea (2011/08/16) (13052608)
Benin (2011/08/18) (11485674)
Shën Lucia (19.8. 2011) (179,667)
Gabon (2011/09/09) (2067561)
Kuvajti (11.10.2011) (4197128)
Ghana (23.1.2012) (29.463.643)
Haiti (2012/10/02) (11112945)
Brunei (2012/04/25) (434,076)
Chad (2012/06/01) (15353184)
Si d’Ivoar (2012/12/06) (24905843)
Papua Neë Guinea (28.10.2012) (8418346)
Timori Lindor (2012/11/09) (1324094)
Fixhi (22/11/2012) (912.241)
Kits dërgohen dhe Nevis (27/11/2012) (55,850)
Dominica (11.12.2012) (74,308)
Pakistan (24.12.2012) (200813818)
Guajana (Mars 2013) (782,225)
Tanzania (30.05.2013) (59091392)
Jemen (11.06.2013) (28915284 )
Egypt (2013/06/26) (99375741)
Libi (2013/09/26) (6470956)
Grenada (26.9.2013) (108,339)
Salvadori (01/10/2013) (6.411.558)
Thailand (19/11/2013) (69.183.173)
Tonga (2014/01/15) (109,008)
Lesotho (28/01/2014) (2.263.010)
Togo (11.7 0,2014) (7990926)
Antigua dhe Barbuda (Maj 2015) (103,050)
Ishujt Kuk (18 maj 2015) (17411) **
Niue (23 qershor 2015) (1624) **
106 Singapore (2016/01/12) (5.791.901)
Bangladesh (2017/02/26) (166.368.149)
Madagascar (2017/11/25) (26.262.810)
109 Guine Bisau (25.01.2018) (1.907.268) *****0
Ndryshe, ministri i Jashtëm serb Ivica Daçiç deklaroi se është duke punuar intensivisht për të përcaktuar numrin e saktë të vendeve që kanë njohur pavarësinë e Kosovës dhe për ta ulur këtë numër nën njëqind.

LEXO EDHE:  George Soros ishte kundër ndërhyrjes së NATO-s në Kosovë

“Do të vazhdoj me këto aktivitete dhe pres që ky numër të bjerë nën njëqind”, ka deklaruar ai.

Ndonëse mediat serbe thonë se Kosovën e kanë njohur 109 shtete, ndryshe e thotë të vërtetën krediplomati kosvoar, Behgjet Pacolli. Sipas tij, Kosova ka marrë gjithsej 117 njohje.

“Njohja e fundit nga Barbadosi është zyrtarisht njohja e 117-të e Republikës së Kosovës. Unë nuk do të ndalem. Unë sapo kam filluar. Ky vit do të jetë i mbarë për Kosovën. Faleminderit gjithëve për urimet tuaja!”, ka thënë ai.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kosova & Rajoni

Pandemia mbyll mbi 2,600 biznese

Publikuar

-

Nga

Për nëntë vjet, Arben Jonuzi ka udhëhequr një biznes në sektorin e akomodimit në Prishtinë.

Dy banesa të marra me qira i ka shndërruar në bujtinën “Hostel Han”.

Aty janë akomoduar turistë nga e gjithë bota deri në vitin 2020, kur edhe ka nisur pandemia e koronavirusit dhe Arbeni është detyruar ta mbyllë biznesin.

“Ka qenë shumë mirë. Iu kemi mundësuar turistëve që të udhëtojnë dhe të flenë me çmime të lira. Por, kur ka ndodhur pandemia, janë mbyllur kufijtë. Kishim edhe shtatë ose tetë mysafirë, të cilët u bllokuan në ‘Hostel Han’, e të cilët u larguan pas hapjes së kufijve”, tregon Arbeni për Radion Evropa e Lirë.

E nesërmja e panjohur për bizneset e vogla

Me shpërthimin e pandemisë, në mars të vitit 2020, shumica e shteteve i kanë mbyllur kufijtë me muaj të tërë, në përpjekje për të frenuar përhapjen e koronavirusit.

Shumë fluturime janë anuluar dhe udhëtimet janë kufizuar në minimum.

Arbeni e dinte se kështu nuk mund të vazhdonte punën dhe, në korrik të vitit 2020, e mbylli bujtinën, ku kishte të punësuar katër persona.

Arbeni thotë se ndihma që jepte Qeveria e Kosovës për bizneset, ishte e pamjaftueshme.

“Asgjë… Ishte një ndihmë nga 150 euro për punëtorë që ndante Qeveria. Ishin pak. Nuk mjaftonte ndihma për të paguar shpenzimet që i kishim”, thotë Arbeni, i cili aktualisht është i papunë dhe nuk mendon ta rihapë biznesin e tij.

Për t’i përballuar pasojat e pandemisë, Qeveria e Kosovës ka miratuar Pakon e ringjalljes ekonomike, në vlerë prej 420 milionë eurosh. Në kuadër të kësaj pakoje, bizneset janë ndihmuar kohë pas kohe.

Qeveria subvencionon kreditë e bizneseve prodhuese

Për një vit, rreth 3,300 punëtorë mbetën pa punë

Sipas të dhënave të Agjencisë për Regjistrim të Bizneseve në Ministrinë e Tregtisë dhe Industrisë në Kosovë, gjatë vitit 2021 janë shuar 1,330 biznese, të cilat kishin të punësuar rreth 3,300 punëtorë.

Gjatë vitit 2020 figurojnë të shuara 1,346 biznese.

Numri më i madh i tyre ka ushtruar veprimtarinë në sektorin e tregtisë me shumicë dhe pakicë, pasuar nga hoteleria dhe akomodimi, si dhe industria përpunuese.

LEXO EDHE:  Thellohet kriza/ Kosova përshkallëzon masat ndaj Serbisë

LEXO EDHE:  Thellohet kriza/ Kosova përshkallëzon masat ndaj SerbisëNë listën e bizneseve të shuara figurojnë edhe biznese në fushën e ndërtimit, informimit, komunikimit e të tjera.

Por, jo të gjitha bizneset që figurojnë të shuara në Agjencinë për Regjistrim të Bizneseve, janë të çregjistruara në Administratën Tatimore të Kosovës (ATK).

Sipas të dhënave të ATK-së dërguar Radios Evropa e Lirë, numri i kërkesave për mbyllje të bizneseve dallon prej numrit të bizneseve të çregjistruara.

Gjatë këtij viti, vetëm 15 biznese kanë arritur të çregjistrohen në ATK.

“Kjo nënkupton që pas kërkesës së bërë për mbyllje, janë ndjekur të gjitha procedurat ligjore për mbylljen e tyre. Mund të ketë numër të madh të kërkesave për mbyllje, mirëpo mund të jenë në proces të verifikimit, pasi që asnjë biznes nuk mund të mbyllet pa i kryer të gjitha obligimet tatimore ndaj ATK-së”, thuhet në përgjigjen e këtij institucioni.

Kryetari i Aleancës Kosovare të Biznesit, Agim Shahini, thotë se numri i bizneseve të mbyllura gjatë periudhës së pandemisë 2020-2021 është shumë më i lartë, sesa shifrat zyrtare.

Papunësia, problemi më i madh pas pandemisë

Sipas tij, ”janë mbi 20 mijë biznese të mbyllura gjatë pandemisë”, ndërsa 50 mijë punëtorë kanë mbetur pa punë”.

Nga këto biznese të mbyllura, shton Shahini, vetëm 10 për qind e tyre kanë arritur të rikthehen në treg.

Më shumë biznese të reja sesa të mbyllura

Numri i bizneseve të reja, ndërkaq, është më i lartë se i atyre që janë mbyllur këtë vit.

Nga janari deri në nëntor janë hapur mbi 9,000 biznese të reja, tregojnë shifrat e Agjencisë për Regjistrim të Bizneseve.

Hapja e bizneseve të reja në pandemi, luftë për mbijetesë

Në këtë numër prin sektori i tregtisë me shumicë dhe pakicë, i cili është po i njëjti sektor që kryeson listën e bizneseve të mbyllura.

Përfaqësues të bizneseve thonë se mbyllja, por edhe hapja e bizneseve në sektorë të njëjtë, ndodh për shkak se ekonomia e Kosovës vazhdon të jetë e orientuar në sektorët e tregtisë me shumicë dhe pakicë e më pak në prodhim./ REL

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Gjashtë raste të reja me Covid-19 në Kosovë/ Asnjë humbje jete në 24 orë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Në 24 orët e fundit në Kosovë janë regjistruar gjashtë raste të reja të prekur nga Covid-19.

Në një njoftim zyrtar, ministria e Shëndetësisë bën të ditur se në 24 orët e fundit, fatmirësisht nuk ka pasur asnjë humbje jete për shkak të koronavirusit.

28 Nëntor 2021: Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon:

Nga 1.514 testime, 6 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me COVID-19.LEXO EDHE:  George Soros ishte kundër ndërhyrjes së NATO-s në Kosovë

LEXO EDHE:  Thellohet kriza/ Kosova përshkallëzon masat ndaj Serbisë

Gjatë 24 orëve të fundit, nuk është shënuar asnjë rast i vdekjes.

Sot janë shëruar 5 qytetarë, derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve është 157.763.

Në total numri i rasteve aktive është 335.”-thuhet në njoftim./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Vrasja e 3-fishtë/ 20 mijë euro shpërblim për këdo që jep informacione për autorin

Publikuar

-

Nga

Qeveria e Kosovës ka bërë të ditur se ofron 20 mijë euro shpërblim për këdo që ofron informacion që mund të çojnë në zbulimin e autorit të vrasjes së trefishtë në Gllogjan, mbrëmjen e së premtes.

Në një njoftim për mediat të zyrës së kryeministrisë thuhet se Policia është duke punuar në mbledhjen dhe analizimin e të gjitha fakteve dhe dëshmive për të zbardhur sa më parë këtë rast dhe për të sjellë para drejtësisë sa më parë që të jetë e mundur autorin/it e kësaj vepre kriminale.

Lidhur me rastin e vrasjes së trefishtë të premten mbrëma në Gllogjan, Policia e Kosovës me të gjitha njësitet e saj relevante është angazhuar në hetimin dhe ndriçimin sa më parë të këtij rasti.

Policia është duke punuar në mbledhjen dhe analizimin e të gjitha fakteve dhe dëshmive relevante për të zbardhur sa më parë këtë rast dhe për të sjellë para drejtësisë sa më parë që të jetë e mundur kryerësin/it e kësaj vepre kriminale.Megjithatë, për identifikimin sa më të shpejtë ​të kryerësit/ësve të këtij akti kriminal, Qeveria, Ministria e Punëve të Brendshme dhe Policia kërkojnë ndihmën e qytetarëve dhe kujtdo që mund të ketë informacione të rëndësishme për zbardhjen e rastit.

Si Kryeministër, bashkë me Ministrinë e Punëve të Brendshme dhe Policinë e Kosovës apelojmë te qytetarët që mund të kenë ndonjë njohuri rreth rastit ta ndihmojnë policinë me informacione për gjetjen e autorit/ve të këtij akti dhe për këtë ofrojmë një shpërblim prej 20.000 euro (njëzet mijë euro), për cilindo qytetar i cili mund të jep informacione të cilat shpiejnë në zbardhjen ose zbulimin e këtij rasti.

Qytetarët të cilët kanë informacione lidhur me këtë rast mund t’i dërgojnë ato në këto numra telefoni dhe e-mail adresën e poshtëshënuar: Tel:-080019999 ose -192, dhe e-mail: [email protected]

Thirrjet në këta numra të telefonit janë pa pagesë për të gjithë qytetarët dhe policia do ta ruajë strikt të drejtën e anonimitetit apo fshehtësisë së identitetit, përveçse nëse personat vetë, pra vullnetarisht, deklarohen ndryshe.”-thuhet ne njoftim. /CNA.al

LEXO TE PLOTE