Connect with Us

Monika kryemadhi sulmon Ramën dhe i “lëpihet” Bashës

Politikë

Monika kryemadhi sulmon Ramën dhe i “lëpihet” Bashës

Publikuar

-

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi, ka qenë e pranishme në studion e televizionit News24, ku ka folur rreth një prej temave më të debatuara të ditëve të fundit, atë të lobimit rus të Lulzim Bashës, në SHBA.

Monika Kryemadhi, teksa mori në mbrojtje Lulzim Bashën, tha se shkrime si ai i “MotherJones”, nuk është hera e parë që bëhen, dhe se sot kundrejt pagesës, është shumë e lehtë të bëhen shkrime në dëm të një partie apo një tjetre.

Ajo u shpreh se personalisht ishte kundër kompanive lobuese, pasi ato janë të shtrenjta.

“Po investigimet që kemi dëgjuar dhe lexuar ne për Edi Ramën, nuk kemi parë që të flitet kaq shumë minuta për trafikun e drogës, për bandat, për krimin e organizuar në Evropë, i cili drejtohet nga Shqipëria. Me sa kam kuptuar me aq kohë sa jam në politikë, sot me pak dollarë mund të hedhësh shkrime në çdo gazetë dhe në çdo media po të jetë fjala për të sharë dhe për të sulmuar. Ajo çka dua të them është se kompanitë lobiste nuk ka ndonjë rëndësi, nëse janë ruse, gjermane, amerikane, hebre apo italiane. Unë vetë si Monikë jam kundër kompanive lobiste. Përveçse janë shumë të shtrenjta, janë dhe kompani që funksionojnë me një lloj strategjie të të bëj pak pis sot, që nesër të të pastrojë. Dhe tjetra, ajo çka dua të them, është se unë jam shumë e hapur që në Shtetet e Bashkuara të Amerikës rruga më e mirë për të bërë lobizmin dhe për të qenë institucional është Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Pavarësisht marrëdhënieve që mund të kenë parti të caktuara, apo individë të caktuar me ambasadën, me stafin e ambasadës, me stafin lokal të ambasadës, sepse ka dhe staf lokal të ambasadës, të cilët janë shqiptarë, kanë interesat e tyre, kanë familjarë të tyre që punojnë, kanë bizneset e tyre dhe mund të kenë konflikt interesi, pavarësisht nga kjo në fund të ditës ata janë të detyruar që çdo parti politike që kërkon të bëj një vizitë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës është e detyruar që t’i drejtohet Ambasadës së SHBA dhe ata t’i marrin përsipër axhendën. Nga ana tjetër, kompanitë lobiste në Shqipëri nuk kanë ndonjë vlerë shumë të madhe, sepse për momentin Shqipëria sot ka nevojë për të nxjerrë vendin nga varfëria, për të luftuar krimin dhe drogën, gjë që të cilat nuk i bëjnë kompanitë lobiste. Kompanitë lobiste mund të sigurojnë dy fotografi, një takim apo një kafe, gjëra të cilat për mua nuk janë asgjë. Nuk janë të nevojshme dhe nuk janë të rëndësishme absolutisht.”, – tha Kryemadhit.

LEXO EDHE:  Rama takim me kryeministrin belg/ Ja për çfarë u bisedua

Më tej ajo është shprehur se kompanitë lobiste për foto janë kot, por kompanitë që janë për të prodhuar të mira, është diçka tjetër.

“Po jo kompani lobiste për të bërë fotografi dhe as për të takuar, por kompani lobiste për të prodhuar. Pra ashtu, sikurse Partia Demokratike ka bërë një program fantastik për zgjedhjet e 2017-ës, unë nuk e kam lexuar për hir të së vërtetës, por nga shumë miq të mi që janë të huaj, më kanë thënë, që edhe ata nuk është se kanë punuar me kompani lobiste, kanë punuar me strukturat e CDU më duket, të cilët kanë një pasur ekonomik jashtëzakonisht të mirë dhe është një program shumë i mirë për të nxjerrë dhe për të kaluar këtë situatë të tmerrshme ekonomike që po kalon Shqipëria në një fazë tjetër, për sa i përket rritjes së investimeve të huaja.”, – theksoi Kryemadhi. /CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Paralajmërimi “bombë” i Harxhit/ “Do të ketë dorëheqje më të forta në PD”

Publikuar

-

Nga

Paralajmërimi “bombë” i Harxhit/ "Do të ketë dorëheqje më të forta në PD"

Ish-kandidatja për kreun e PD-së, Edith Harxhi ka bërë paralajmërimin e fortë duke u shprehur se do të ketë dorëheqje edhe nga degët e tjera të PD në rrethe dhe nga ato më të rëndësisshme.

E ftuar në emisionin “Breaking” ajo deklaroi se kreu i PD, Lulzim Basha është i vetmi përgjegjës për dorëhqejet masive në Korçë.

Ajo theksoi se kjo është dhe arsyeja pse ai në konferencën për media anashkaloi çështjen duke mos u përgjigjur.

Ai anashkaloi rastin e Korçës, pse ai është përgjegjës në rastin e Korçës dhe për situatën e PD. Do të kemi dorëheqje të tjera edhe nga degët e tjera të PD-së. Të rëndësishme, anëtarësia e PD po vlon, e kjo vjen menjëherë pas Kuvendit”, tha Harxhi.

Ajo akuzoi Bashën se po zbaton prej kohësh marrëveshjen politike të katër vite më parë të 17 majit.

LEXO EDHE:  Bombaj i përvishet keq Ramës/ Me çfarë do i paguajmë, punëtorët, taksat, leshin e preshin?

LEXO EDHE:  Pse heshti Luli për “lali Erin”?

Situata është e rëndë, PD po zhbëhet çdo ditë e më tepër, grupe e njerëz po largohen dhe vetëflijohen, Korça nuk është i vetmi rast, por është rasti më flagrant. Situata në Korçë vlonte për shumë kohë, jo vetëm para e pas fushatës. Kjo tregon se PD po shkon drejt një vetëshkatërrimi, e askush nuk merr masa dhe kjo për mua është shqetësuese”, vijoi më tej Harxhi.

Gjithashtu nënvizioi se do të jetë reagime të tjera pasi sipas saj Basha nuk ka kohezion politik brenda PD./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Batuta e Ramës në Forumin Ekonomik/ “Shpresoj që përkthyesi të mos ma shkatërrojë komplet mesazhin”

Publikuar

-

Nga

Batuta e Ramës në Forumin Ekonomik/ “Shpresoj që përkthyesi të mos ma shkatërrojë komplet mesazhin”

Kryeministri Edi Rama është bërë pjesë e Forumit Ekonomik Rajonal, që po mabhet në Shkup.

Rama e ka nisur fjalimin e tij më një batutë, duke thënë se do të flasë shqip dhe i drejtohet kryeministrit maqedonas që uron që këtë herë përkthyesi mos t’i shkatërrojë mesazhin si më herët.

“Do t’ju drejtohem në shqip, sipas rregullit të vendosur dhe shpresoj që këtë herë përkthyesi mos të jetë si herën tjetër Zoran që ma shkatërroi komplet mesazhin“, tha Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Ballkani i hapur” në Shkup/ Rama: S’kemi pse presim BE kur liritë i realizojmë së bashku

Publikuar

-

Nga

Sot në Shkup po mbahet Forumi Ekonimik Rajonal, “Ballkani i hapur”, ku pjesë e panelit janë kryeministri i Shqiëprisë Edi Rama, kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev dhe presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç.

Gjatë samitit të sotëm pritet nënshkrimi i disa marrëveshje trilaterale, në kuadër të Mini-shengenit Ballkanik, me synim lehtësimin e jetës së qytetarëve dhe komunitetit të biznesit në Ballkanin Perëndimor.

Gjatë fajlimit të tij, kryeminsitri Rama ka theksuar rëndësinë e nismës rajonale si një parapërgatitje për anëtarësimin në BE.

Kjo nismë është gjëja e duhur, jo vetëm gjëja e duhur por ndryshe nga çfarë predikojnë disa është e vonuar. Ky rajon nuk mund të mbetet peng i së shkuarës në asnjë aspekt. Kush nuk e kupton se jemi të vegjël për të qëndruar të vetëm, për të krijuar ekonomi të fuqishme është i dënuar të jetojë në të kaluarën. Kjo nismë sjell një rajon një shembull kuptimplotë të BE-së duke jetësuar katër liritë themelore të BE” tha Rama.

Rama ka theksuar se është e habitshme për edhe reagimi i disa evropianeve në lidhje me nismë.

LEXO EDHE:  Artan Fuga kritikon rëndë Bashën: Pse fitoi Partia Socialiste, PD-ja nuk bëri fushatë fare

LEXO EDHE:  Pse heshti Luli për “lali Erin”?

Nëse duam të rrisim PBB, ne mund ta rrisim me 2.5 vetëm nga integrimi ekonomik, nëse ne arrijmë të realizojmë planin e : Ballkanit të Hapur” ne mund ta rrisim atë në 6.7%”, tha Rama.

“Ne nuk duam te jetojmë në të shkuarën por duam të projektohemi në të ardhmen, përmes një nisme që sjell në këtë rajon shembullin e Bashkimit Europian dhe 4 liritë themelore: Të lëvizjes së njerëzve, kapitaleve, mallrave dhe shërbimeve.  Përse duhet të presim ne të mbyllur brenda kufijtë tanë me kurriz nga njëri-tjetri siç kemi ndenjur 500 vite ndërkohë që integrimi evropian ka kohën dhe kufizimin e vet jo vetëm nga ç’bëjmë ne por edhe çmendojnë të tjerët“, tha ndër të tjera Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE