Tentoi të trafikojë 1.4 ton kanabis/ Arrestohet i shpalluri në kërkim – CNA
Connect with us

Kronika

Tentoi të trafikojë 1.4 ton kanabis/ Arrestohet i shpalluri në kërkim

Publikuar

-

Policia e Gjirokastrës ka bërë të mundur arrestimin e një shtetasi të shpallur në kërkim.

Nga të dhënat e para mësohet se i arrestuari është shtetasi nga Tepelena, B.B.

B.B pjesë e grupit që tentoi të trafikojë 1.4 ton kanabis në 2017 në Kakavijë.  /CNA.al

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Dosja “Babale”/ Gazetari Jetmir Olldashi drejt arrestimit

Publikuar

-

By

Disa muaj më parë, PD publikoi një audio-përgjim, sipas të cilit pretendohej se Agron Xhafaj, vëllai i ish-ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj, vijonte ende të drejtonte trafikun e lëndëve narkotike.

Në audio-përgjim, shtetasi Albert Veliu, apo i ashtuquajturi “Babale”, i cili pretendohej se shfaqej në një bisedë me Agron Xhafaj, duke bërë pazare droge.

Dosja “Babale”, u denoncua nga Partia Demokratike disa muaj më parë dhe ishte deputeti Ervin Salianji, i cili rrihte gjoksin në korridoret e selisë blu, duke thënë se ishte ai që e kishte siguruar audio-përgjimin, që më pas nga hetimet rezultoi se ishte një montazh. Dosja në fjalë, tashmë nga Krimet e Rënda është dërguar në Prokurorinë e Tiranës.

Tashmë, në lidhje me dosjen “Babale”  ndodhet në arrest Fredi Alizoti, i cili dyshohet si personi që ka imituar zërin e Agron Xhafajt, ndërsa Albert Veliu, apo i ashtuquajturi “Babale” ndodhet në Kosovë, ku ka kërkuar strehim politik.

Ndërkohë, burime nga prokuroria bëjnë të ditur për CNA.al, se hapat e mëtejshëm të prokurorisë do të jenë kërkesa për heqjen e imunitetit ndaj deputetit Ervin Salianji, dhe thellimi i hetimeve mund të çojnë më pas edhe deri në arrestimin e gazetarit Jetmir Olldashi, i cili realizoi intervistën me Albert Veliun.

Të njëjtat burime theksuan se megjithëse çështja në fjalë ka humbur vëmendjen e opinionit publik, dosja është mbyllur dhe në rast se do të arrestohej gazetari Olldashi, pas arrestimit të Aleksandër Frangajt dhe Martin Lekës 25 vite më parë, ky do të ishte rasti i dytë kur një gazetar përfundon në pranga.

Herën e parë për nxjerrje të çështjeve të sigurisë kombëtare dhe tani pas hetimeve të zhvilluara për kallëzim të rremë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Nesër mblidhet për herë të parë KLP/ Zbardhet axhenda

Publikuar

-

By

Nesër në orën 11:00 do të zhvillohet mbledhja e parë e Këshillit të Lartë të Prokurorisë.

Në një njoftim për mediat bëhet e ditur se, datë 19.12.2018, ora 11:00, në sallen e ish-Këshillit të Lartë të Drejtësisë, thirret mbledhja e Parë e Hapur e Këshillit të Lartë të Prokurorisë, me këtë rend dite:

  1. Miratimi i rregullave per zgjedhjen e Kryetarit dhe Zevendeskryetarit te Keshillit te Larte te Prokurorise;
  2. Zgjedhja e Kryetarit dhe Zëvendeskryetarit te Keshillit te Larte te Prokurorise;
  3. Miratimi i vendimit deklarues me daten e krijimit te Keshillit;
  4. Hedhja e shortit per përcaktimin e antarfeve joprokurorfe qe do të sherbejne me nje mandate 3 -vjeçar
  5. Hedhja e shortit per përcaktimin e anetareve të prokurorve qe vijne nga prokurorite prane gjykatave te shkalles së pare dhe ato te apeleve, qe do te sherbejne me nje mandata 3 -vjeçar;
  6. Mbledhja eshte e hapur dhe njoftohen te gjithe anetaret te jene pjese e kesaj mbledhje.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Çështja Islamaj: Kolegji vendos vijën e kuqe ndaj Komisionerit Publik

Publikuar

-

By

Pas katër seancash Kolegji i Posaçëm i Apelimit i ka dhënë fund insistimit të vazhdueshëm të Komisionerit Publik Florian Ballhysa për prova dhe hetime të reja, në ankimin e vendimit kundër gjyqtarit të Gjykatës së Lartë, Edmond Islamaj.

as katër seancash Kolegji i Posaçëm i Apelimit i ka dhënë fund insistimit të vazhdueshëm të Komisionerit Publik Florian Ballhysa për prova dhe hetime të reja, në ankimin e vendimit kundër gjyqtarit të Gjykatës së Lartë, Edmond Islamaj.  

Nga Besar Likmeta

Kolegji i Posaçëm i Apelimit mbajti të hënën seancën e katërt, si pjesë të ankimit të Komisionerit Publik Florian Ballhysa kundër vendimit të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit për konfirmimin në detyrë të anëtarit të Gjykatës së Lartë, Edmond Islamaj.

Edhe kjo seancë, ashtu si dy të mëparshmet u karakterizua nga kërkesat procedurale të Komisionerit Publik ndaj Kolegjit për të administruar më shumë prova dhe dyshimet e këtij të fundit mbi informacionet e dhëna nga institucionet publike.

Duke kërkuar të kuptojë nëse kërkesat e Komisionerit ishin të legjitimuara, Kolegji i drejtoj një seri pyetjesh nëpërmjet relatorit të çështjes dhe pasi u tërhoq për vendim, e hodhi poshtë kërkesën e këtij të fundit si të ‘panevojshme dhe të pajustifikuar’.

Islamaj ka një karrierë të gjatë në gjyqësorin shqiptar dhe para se të emërohej në Gjykatën e Lartë, ka mbajtur poste të ndryshme, përfshirë gjykatës i Shkallës së Parë, kryetar gjykate, kryeinspektor në Këshillin e Lartë të Drejtësisë, anëtar i Këshillit të Lartë të Drejtësisë, si dhe gjykatës Apeli.

Ai iu nënshtrua procesit të rivlerësimit për shkak të funksioni dhe hetimi administrativ i udhëhequr nga relatorja Genta Tafa Bungo, arriti në përfundimin se i përmbushte të tre kriteret e vetingut, përfshirë integritetin e figurës, profesionalizmin dhe kontrollin e pasurisë.

Megjithatë, përfundimi i KPK-së për sa i përket kontrollit të pasurisë u kontestua nga Komisioneri Publik, i cili çmoi se “procesi i hetimit i Komisionit për kriterin e vlerësimit të pasurisë nuk është i plotë, ka mangësi dhe për rrjedhojë në gjendjen që janë aktet nuk mund të konkludohet se subjekti i rivlerësimit ka arritur një nivel të besueshëm në vlerësimin e pasurisë së tij.”

Kërkesa për prova dhe hetime të reja

Trupa gjyqësore e përbërë nga Luan Daci si kryesues, Sokol Çomo relator, si dhe gjyqtaret Ina Rama, Rezarta Rezarta Schuetz dhe Albana Shtylla, vendosi me 16 nëntor rihapjen pjesërisht të hetimit për disa elementë të pasurisë së Islamajt. KPA vendosi të hetonte pasuritë e paluajtshme në emër të bashkëshortes së Islamajt, për të cilat Komisioneri ka ngritur dyshime se nuk justifikoheshin nga të ardhurat. Po ashtu do të hetohet origjina e pronës dhe vlera e një toke kullotë në Karpen të blerë nga subjekti, për të cilën Komisioneri ka ngritur dyshime pasi ndodhet në një zonë turistike. Subjektit iu kalua barra e provës për të ardhurat e babait, i cili rezulton pjesëtar në një transaksion për blerjen e një makine dhe po ashtu në dhurimin e dy apartamenteve për fëmijët e gjyqtarit

Seanca e katërt e mbajtur të hënën u hap me njoftimin e kryesuesit të trupës gjyqësore Luan Daci, se po në këtë ditë Kolegji kishte marrë një vendim të ndërmjetëm për pranimin e provave të marra nga një numër institucionesh publike si dhe subjekti i rivlerësimit.

Më tej Daci listoi një numër i institucionesh që i ishin përgjigjur kërkesës së Kolegjit për informacion dhe dokumente, përfshirë Inspektoriatin e Lartë të Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurisë dhe Konfliktit të Interesit, ILDKPKI, zyrat e regjistrimit të pasurive të paluajtshme në Durrës dhe Kavajë, Drejtorinë Rajonale Tatimore Durrës, Prokurorinë e Përgjithshme dhe të tjera institucione, gatishmërinë e të cilave kryesuesi i trupës  e kishte njoftuar me vetëkënaqësi gjatë seancës së tretë të mbajtur me 12 dhjetor.

Megjithatë, kjo listë provash nuk e kënaqi Komisionerin Publik Ballhysa, i cili pasi u ftua të jepte qëndrimin e tij nga Kolegji, u shpreh se nuk ishte dakord me një pjesë të akteve, për të cilat sipas tij ishin të paplota ose binin ndesh me formatin që disa institucione kishin raportuar më përpara për KPK-në.

Komisioneri Ballhysa u mor në detaje me provat e administruar nga zyrat e regjistrimit të pasurive të paluajtshme, mbi origjinën e tokëakullotë prej 1000 metra katrorë, tre prona në pronësi të partneres së subjektit, Sonila Toska në Durrës, të dhënat e Drejtorisë së Tatimeve Durrës mbi të ardhura e të atit të subjektit si avokat, si dhe të dhënat e ILDKPKI për shit-blerjen e dy automjeteve.

Për sa i përket tokës në Karpen, Komisioneri bëri një rezume të origjinës së pronës duke pretenduara se dokumentet e sjella nga ZRPP Kavajë ‘janë kontradiktore.’ Më tej Ballhysa u ankua se Kolegji nuk ishte përgjigjur kërkesës së tij për verifikimin e çmimit të shtijës prej 137 lekë për metër katrorë, që sipas Komisionerit është fiktiv. Sipas Ballhysës kjo pronë ka vlerë shumë herë më të madhe, pasi ndodhet në gjurmën e një investimi të propozuar nga një kompani amerikane – ‘Star Bridge Port Development Limited’.

Më tëj Komisioneri Publik u ndal në dokumentet e ardhura nga ILDKPKI, mbi deklarim e personit të lidhur Sonila Toska, më konkretisht një apartament 141 m2, një njësi tregtare 55 m2 dhe një garazh 16m2. Edhe për këto pasuri Ballhyss u shpreh i pakënaqur me Kolegjin duke nënvizuar se nuk ishte administruar informacion nga organet tatimore mbi mundësitë financiare të personit të lidhur. Komisioneri i kërkoi Kolegjit që të kërkonte dosjen e plotë të shitblerjes nga Drejtoria e Transportit Rrugor për dy makina – një automjet Opel Corsa dhe nje automjet Benz-Mercedes, si dhe kontestoi formatin e informacionit të dhënë nga Drejtoria e Tatimeve Durrës mbi ta ardhurat e babait të subjektit nga avokatia. Komisioneri kërkoi gjithashtu hetim shtesë mbi disa të dhënat nga OSHEE për kontrata me gjeneralitete të njëjta me subjektin.

Kërkesat shtesë për dokumente dhe hetime të Komisionerit Publik, u kundërshtuan nga gjyqtari Edmond Islamaj. Pasi dëgjoi kontestimin e subjektit për kërkesën e Komisionerit, trupa gjykuese u tërhoq për vendim.

Vija e kuqe

Kërkesa e të martës për më shumë prova dhe hetime të reja nga Komisioneri Ballhysa, nuk është sfida e parë që ai i bën vendimmarrjes së Kolegjit gjatë këtij procesi. Gjatë seancës së shkuar Ballhysa refuzoi të shprehej mbi vlefshmërinë e provave duke nënvizuar, se në gjykimin e tij nuk ishte e qartë nëse ‘marrja e disa akteve nga gjyqtarët,’ ishte pjesë e një vendimi të ndërmjetëm për çeljen e hetimit gjyqësor ‘ex oficio’ ose si pasojë të kërkesës së Komisionerit Publik.

Pas një tërheqje një orëshe trupa gjykuese u kthye duke njoftuar se kishte nevojë t’i drejtonte disa pyetje shtesë Komisionerit Publik dhe subjektit, në lidhje me provat e administruara dhe për këtë qëllim kishte mandatuar relatorin Sokol Çomo. Relatori i kërkoi Ballhysës të përcaktonte nëse shihte dallim midis dokumenteve të administruara dhe informacionit të marrë nga institucionet dhe nëse kishte ndonjë dyshim për vërtetësinë e informacionit të administruar. Ballhysa insistoi në kërkesën e tij për të thelluar hetimin dhe provat e reja.

Më tej relatori Çomo iu drejtuar me disa pyetje shtesë subjektit në lidhje me datat e transaksionet specifike ‘cash’ pas shtijës së një automjeti Land Rover dhe datat e udhëtimeve jashtë shtetit. Subjekti tha se i duhej kohë të përgatitej për t’iu përgjigjur kërkesës së relatorit, për shkak të shtrirjes në kohë të udhëtimeve dhe pagesave pas shtijës së makinës.

Në këtë pikë Kolegji u tërhoq përsëri, dhe pas një ore tjetër diskutimesh, doli në vendim ta rrëzonte kërkesën e Komsionerit Publik për dokumente dhe hetime të reja, ndërkohë që nënvizoi që subjekti do të pyetej për udhëtimet dhe transaksionet e makinës gjatë seancës së ditës së enjte, datë 20 dhjetor, ora 9:30./ Birn

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet15:18 - 18 Dhjetor, 2018

Tiranë, Paris, Budapest/ Gjysma e Europës në protesta

Në Hungari njerëzit dalin në rrugë kundër një ligji, në Shqipëri kundër tarifave të larta studentore, në Serbi kundër dhunës...

Aktualitet13:39 - 18 Dhjetor, 2018

Subvencionim / Në janar qeveria paguan 50% të tarifës së studimit

Kryeministri Edi Rama ka pohuar gjatë takimit më pedagogë dhe studentë të Universitetit Bujqësor se duke filluar nga janari qeveria...

Aktualitet22:49 - 17 Dhjetor, 2018

Tetë vende të BE-së anëtarë të KS të OKB-së, mbështesin ushtrinë e Kosovës

Tetë vende të Bashkimit Evropian, anëtare të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, i dhanë mbështetje të hënën të...

Aktualitet21:09 - 17 Dhjetor, 2018

Dokumenti/ 6 akuzat e Gjykatës Federale dhe FBI mbi mikun e Bashës

Miku i kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, biznesmeni turk Ekim Alptekin është nën akuzë për mashtrim dhe Gjykata Federale...

Aktualitet17:52 - 17 Dhjetor, 2018

Lirohet Zogu i Zi/ Studentët spostojnë protestën

Studentët, që prej disa orësh kishin bllokuar rreth-rrotullimin e Zogut të Zi, janë larguar që aty për ta spostuar protestën ...

Aktualitet16:41 - 17 Dhjetor, 2018

Kompania shqiptare që po çan tregjet e rajonit dhe jo vetëm/ Drejtuesi i Jumbo shpjegon rrugëtimin drejt suksesit

Shitja e organizuar e mallrave me pakicë është një sektor që po njeh zhvillim të vazhdueshëm në rajon dhe më...

Aktualitet16:35 - 17 Dhjetor, 2018

Ndryshimet në ligjin e AMA dhe AKEP/ Organizohet forumi i parë i diskutimit

Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA) dhe Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare (AKEP), organizuan sot forumin e parë të diskutimit...

Aktualitet16:30 - 17 Dhjetor, 2018

Tarifa 100% për mallrat serbe/ Tensionohet situata BE-Kosovë

Pas refuzimit të heqjes së tarifës 100% ndaj mallrave serbe marrëdhëniet midis Bashkimit Europian dhe Kosovës janë përkeqësuar. Ky lajm...

Aktualitet16:29 - 17 Dhjetor, 2018

Manjani ‘shuplakë’ Ramës/ Plotësou kërkesat studentëve, lëri bejtet

Ish-ministri i Drejtësisë në Qeverinë Rama 1, Ylli Manjani në një postim në rrjetet sociale ka shkruar se kryeministri Edi...

Aktualitet15:40 - 17 Dhjetor, 2018

Krijimi i FA/ Këshilli i Sigurimit të OKB diskuton mbi Kosovën

Të hënën (17.12.) Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara do të diskutojë rezolutën 1244 për Kosovën. Arsye është letra...

Aktualitet15:35 - 17 Dhjetor, 2018

BE luftë kundër dezinformimit rus në internet

Me fushata dezinformuese, Moska dëshiron të ndikojë sistematikisht jo vetëm në SHBA, por edhe në Evropë. Tani krerët e shteteve...

Aktualitet15:08 - 17 Dhjetor, 2018

Shfaqja e hidhur në Samitin e BE-së/ Juncker turpërohet sërish

Një tjetër shfaqje e turpshme për Presidentin i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker . Gjatë hyrjes së Juncker në selinë e...

Aktualitet14:22 - 17 Dhjetor, 2018

Integrimi në BE/ Kreu i opozitës greke kërcënon Shqipërinë

Kryetari i opozitës greke, Qiriakos Micotaqis, që sipas sondazheve të zhvilluara nga mediat vendase pritet të jetë kryeministri i ardhshëm...

Aktualitet13:57 - 17 Dhjetor, 2018

Përplasjet para Kryeministrisë/ Studenti: Na qëlluan si të ishim kriminelë

Pas tensionimit të situatës para Kryeministrisë, një nga studentët ka thënë se shkak për përplasjes është bërë dhuna e policisë...

Aktualitet13:38 - 17 Dhjetor, 2018

Tensionohet situata/ Protestuesit përplasen me policinë

Është tensionuar situatata  para Kryeministrisë, ku protestuesit janë përplasur  me forcat e policisë. Një pjesë e protestuesve kanë tentuar të...

Aktualitet12:23 - 17 Dhjetor, 2018

Protesta/ Studentët nga Shkodra mbërrijnë para Kryeministrisë

Studentët nga qyteti i Shkodrës i janë bashkuar protestës së të rinjve që ndodhen para Kryeministrisë. Të rinjtë shkodran sapo...

Aktualitet12:05 - 17 Dhjetor, 2018

Tymuese në protestë/ Studentët kërkojnë largimin e shkaktarëve

Ndërkohë që prej 14 ditësh studentët janë duke zhvilluar protesta të qeta, ditën e sotme mes turmës janë hedhur disa...

Aktualitet21:41 - 16 Dhjetor, 2018

Cavusoglu: SHBA po punon për ekstradimin e Gulenit

Ministri i jashtëm turk thotë se presidenti amerikan Donald Trump, kohët e fundit e siguroi Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan...

Aktualitet19:59 - 16 Dhjetor, 2018

Abuzoi me vajzën e bashkëshortes shqiptare/ Var veten greku

Një shtetas grek 53 vjeç ka është vetëvarur, pasi është akuzuar nga bashkëshortja 35-vjeçare se ka abuzuar ndaj vajzës së...

Aktualitet19:24 - 16 Dhjetor, 2018

Ekstradimi i Gulenit/ SHBA diskutime me Turqinë

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusoglu ka deklaruar se Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë komunikuar presiderntit turk...

Aktualitet19:06 - 16 Dhjetor, 2018

“Jelekët e verdhë”/ Pakësohen protestat në Francë

Prej disa javësh protestuesit me jelekë të verdhë kanë bllokuar qytetin e Parisit duke ndaluar çdo aktivitet ekoniomik dhe e...

Aktualitet18:58 - 16 Dhjetor, 2018

“Teatri” i bashkohet studentëve/ Nesër të gjithë në protestë

Aktorët, antarët e shoqërisë civile dhe qytetarët kanë nisur protestën për mbrojtjen e teatrit edhe pasditen e sotme. Në protestën...

Aktualitet18:32 - 16 Dhjetor, 2018

Akuza të forta/ Robotë rusë në operacione dezinformuese në Francë

Robotë rusë akuzohen për shkallëzimin e protestës së, jelekëve të verdhë“ në Francë. Në një kohë që qeveria i verifikon...

Aktualitet18:26 - 16 Dhjetor, 2018

Parlamenti i Kosovës mandaton ekipin për bisedimet me Serbinë

Një ditë pas vendimit për ushtrinë, Kuvendi i Kosovës miratoi rezolutë dhe mandatoi ekip negociator për bisedime me Serbinë. Ekipi...

Aktualitet18:11 - 16 Dhjetor, 2018

“T’i jepet fund këmishave të përgjakura”/ Sërish protesta në Serbi

Në Beograd sërish janë mbajtur protesta të opozitës kundër presidentit Vuçiq dhe qeverisë Brnabiq. Demonstruesit kërkojnë përfundimin e aksioneve të...

Aktualitet17:53 - 16 Dhjetor, 2018

Foto/ Ministri i Jashtëm i Maqedonisë pjesë e CIA-s?

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë, Nikolla Dimitrov, mësohet të jetë agjent i CIA-s amerikane. Këtë përfundim e kanë nxjerrë mediat...

Aktualitet17:07 - 16 Dhjetor, 2018

Paralajmërimi i banorëve të Bregut të Lumit/ Çfarë do ndodhë nesër

Banorët e Bregut të Lumit që janë duke protestuar kundra projektit të Unazës së Madhe kanë paralajmëruar qeverinë se nesër...

Aktualitet16:57 - 16 Dhjetor, 2018

Protestë masive/ Zbulohet plani i studentëve për nesër

Studentët kanë paralajmëruar se ditën e nesërme do të ketë protestë masive, ku janë ftuar të marrin pjesë të gjithë...

Trending

Read previous post:
Lëvizja për Bashkim denoncon: Lista Serbe dhe Beogradi mbajnë peng  Trepçën

Nëpërmjet një komunikate të shpërndarë pas dorëheqjes së djeshme të drejtorit të kompleksit industrial, ku përfshihen minierat e shumënjohura për...

Close