Connect with us

Kryesore

Takimi i ambasadorit Lu me Bashën/ Ja për çfarë u diskutua

Publikuar

-

Ambasadori i SHBA në Tiranë, Donald Lu ka zhvilluar sot një takim me kreun e opozitës, Lulzim Basha.

Takimi u zhvillua në ambientet e selisë blu, ndërsa nga burimet mësohet se në qendër të bisedës ka qënë shkëmbimi i pikepamjeve mbi zbatimin e reformes ne drejtesi, luften kunder krimit dhe droges dhe proceset e ardhshme politike brenda Partise Demokratike”.

Kujtojmë këtu se takimi mes Bashës dhe Lu vjen në një kohë kur ka plasur debati lidhur me kontratat e lobimit të PD në SHBA, për të cilat janë hedhur dyshime per financim nga burime të paidentifikuara ruse, akuza të cilat vetë kreu i PD i ka mohuar./ CNA.al

Kryesore

Rama-Bushati drejt Brukselit/ Ja çfarë pritet me negociatat…

Publikuar

-

By

Kryeministri Edi Rama dhe ministri i Jashtëm Ditmir Bushati do të udhëtojnë më 20 mars drejt Brukselit, ku do të organizohet një konferencë me pjesëmarrjen e presidentit të PE-së Antonio Tajani, si dhe përfaqësueses së lartë të BE-së, Federica Mogherini.

Konferenca është organizuar nga eurodeputeti David Sassoli, që i paraprin publikimit të ‘paketës së zgjerimit’, e cila, do të njoftohet nga BE më 17 prill.

Sikurse shkruan “Gazeta Shqiptare”, ky takim parashikon një javë vendimtare për dialogun midis Tiranës dhe Brukselit, ku zbatimi i plotë i reformës në drejtësi është kushti që duhet të plotësojë vendi ynë.

Kujtojmë këtu se Komisioni ka rekomanduar qysh në nëntor të 2016-s çeljen e negociatave të anëtarësimit mes BE dhe Shqipërisë, duke nënvizuar domosdoshmërinë e çuarjes përpara të reformës në drejtësi dhe zbatimin konkretisht të procesit të vetingut. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kryesore

Të konfirmuar zyrtarisht nga Rama/ Zbulohen kandidatët për bashkitë kryesore

Publikuar

-

By

Partia Socialiste ka “ndezur motorët” e fushatës për zgjedhjet lokale të vitit të ardhshëm.

Edi Rama mësohet, se ka zhvilluar takime kokë më kokë me krerët e grupeve drejtuese të punës së PS në qarqe. Gjithashtu, kreu socialist ka pasur konsultime edhe me të tjerë faktorë të rëndësishëm, për t’i dhënë një konsensus sa më të gjërë kandidaturave që PS do të përzgjedhë si kandidat për kryebashkiakë.

CNA.al (CityNews.Albania) ka mësuar, se  Tirana e ka kandidaturën më të padiskutueshme, ku sërish do të rikandidojë Erjon Veliaj.

Në Durrës Vangjush Dako, për të katërtën herë, në Korçë Sotiraq Filo do të rikandidojë për herë të tretë duke kërkuar që të marrë një mandat tjetër katërvjeçarë.

Armando Subashi është rikandidim i socialistëve për Bashkinë e Fierit. Dritan Leli do të ketë një garë të dytë për Vlorën. Në Maliq pritet të kandidojë për herë të gjashtë Vaskë Çinoku. Në Shkodër zëvendësministrja Senida Mesi, e cila tashmë ka filluar fushatën elektorale. Në Lezhë kandidatura kryesore e socialistëve është deputeti Pjerin Ndreu. Ndrec Deda do të rivalizojë për një mandat tjetër në Rrëshen.

Presidenti i ekipit të Kukësit, Safet Gjici, pritet të jetë një nga kandidaturat kryesore si kryebashkiak  në qytetin verilindor. Gjici është kandidatura e Ramës për të thyer pushtetin e  shumë viteve të demokratëve dhe për të tentuar, që të marrë administrimin e  Kukësit.

LEXO EDHE:  Ish-ministrja akuza të forta Bashës: Po privatizon PD-në

Këta janë disa nga kandidaturat të konfirmuara dhe që kanë filluar thuajse më shumë se një vit më parë punë në bashkitë, ku ata do të garojnë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kryesore

Sekretarja e PD tregon se kush e shkatërroi AND-në e partisë

Publikuar

-

By

Pas konferencës për shtyp të kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ditën e djeshme ka reaguar anëtarja e kryesisë, njëkohësisht dhe sekretarja PD-së, Endira Bushati.

Në një postim në rrjetet sociale, Bushati shkruan se priste një shpjegim nga Basha, pse u firmos shfuqizimi i 20 shkurtit si datë përkujtimore.

Bushati në shkrimin e saj, ka hedhur dyshime se mes deputetëve të cilët, firmosën pro heqjes së 20 shkurtit si datë përkujtimore, gjenden dhe tre votat pro zgjedhjes së Gramoz Ruçit, si kryetar Kuvendi.

Ndërsa këtë e ka quajtur një skandal, Bushati shkruan se Basha ka vendosur të heshtë, njësoj siç ka heshtur për çdo skandal të deputetëve të tij.

Statusi i plotë i Endira Bushatit:

KUSH E DO PARTINË DEMOKRATIKE NË KËTË GJENDJE?

Sot, gjatë konferencës për shtyp të Lulzim Bashës, prita një ndjesë…të paktën një shpjegim…

Disa deputetë të PD-së kishin firmosur për shfuqizimin e 20 Shkurtit si Datë Përkujtimore.

Skandalin e zbuloi media dhe PD doli me deklaratë për tërheqjen e nismës.

Por, ky akt i rëndë, nuk mund të mbyllet kështu!

Dhe Lulzim Basha kishte detyrimin për të shpjeguar:

Si ka mundësi që, 9 deputetë të Partisë që rrëzoi komunizmin propozojnë që 20 Shkurti të fshihet nga memoria e shqiptarëve???

Si ka mundësi që 9 deputetë kësaj partie, duke propozuar që 20 Shkurti të mos përkujtohet më, duan të zhdukin pamjet e rrëzimit të bustit të Enver Hoxhës nga televizionet, gazetat e librat për brezat që vijnë???

LEXO EDHE:  Ku do të arrijë Basha?/ Bregu zbulon qëllimin e kryetarit të PD

Si ka mundësi që 9 deputetë të PDsë duan të zhvlerësojnë popullin e Tiranës që u derdh rrugëve në atë ditë historike???

Mos ndoshta mes këtyre 9 deputetëve, gjenden edhe ata 3 vota pro Ruçit???

Unë e besoj që disa nga deputetët propozues, sidomos ata me eksperiencë politike, e kanë hedhur firmën pa e lexuar….nga neglizhenca apo besimi i tepruar…

E pafalshme kjo për një deputet, aq më tepër të opozitës!

Por këta deputetë, mes sikletit për të pranuar që hedhin firma pa lexuar dhe turpit për një propozim të tillë, duhet të zgjedhin të thonë të vërtetën…mbi të gjitha si detyrim ndaj demokratëve që i kanë votuar ndër vite!

Për më tepër, duhet të dalë kush ka qenë iniciuesi i një propozimi të tillë!

Sepse….nëse është e vërtetë siç thuhet, që iniciuesi është një nga këta “Republiksit e Rinj” për të cilët Lulzim Basha është krenar, atëherë nuk është dhe aq gabim sa thuhet….

A mundet që një deputet i ri, që me ligjbërjen nuk ka lidhje, të “marrë para” nënkryetarët e PDsë për të fshirë 20 Shkurtin??????

Apo “Republika e Re” ka nevojë dhe për Data të Reja???

Fundja, po ta mendosh thellë, a e përkujtoi Partia Demokratike 20 Shkurtin e këtij viti???

Jooo!

Lulzim Basha edhe sot heshti!

Siç heshti për 3 votat për Ruçin, dhe për çdo skandal tjetër që prodhojnë deputetët e tij personalë të Republikës së Re…

LEXO EDHE:  Lobimi rus për PD në SHBA/ Bregu ka një këshillë për Bashën   

Kështu, dalëngadalë e në heshtje, Lulzim Basha e ka lënë PDnë pa ADN e vet natyrale, duke e kthyer në një sekt arrivistësh qesharakë që i ngjajnë çdo ditë e më shumë Mjaftit të dikurshëm!

Kush e do Partinë Demokratike në këtë gjendje??

Le t’i përgjigjemi kësaj pyetjeje dhe pastaj do të kuptojmë Lulzim Bashën…

E pastaj të mos çuditemi nëse ndonjë çift deputetësh propozojnë Mesnatën e 17-18 Majit si Datë Historike…. /CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

AKTUALITET

Kronika12:11 - 18 March, 2018

Itali/ Emigranti shqiptar plagoset me plumb në kokë

Mustafa Hasi 66 vjeç u gjet i plagosur me një plumb në kokë në një kasolle në periferi të qytetit...

Kryesore Show Biz12:10 - 18 March, 2018

Tha në këngë “seksi si Nora e bukur si Era”, zbulohet çfarë e lidh e Noizyn me Nora Istrefin

Të dy janë këngëtarë të suksesshëm, këngët e tyre kanë miliona klikime në Youtube dhe gjithashtu janë të super komentuar...

Kryesore12:05 - 18 March, 2018

Rama-Bushati drejt Brukselit/ Ja çfarë pritet me negociatat…

Kryeministri Edi Rama dhe ministri i Jashtëm Ditmir Bushati do të udhëtojnë më 20 mars drejt Brukselit, ku do të...

Kryesore Show Biz11:53 - 18 March, 2018

Adelina Ismaili përlotet në emision: Mezi po pres të iki që këtu

Këngëtarja Adelina Ismaili i është përkushtuar prej kohësh djalit të saj të vogël Uliks, ndërsa jeton në një histori të...

Kronika11:50 - 18 March, 2018

Goditën punonjësin e OSHEE/ Në pranga 27 vjeçari, një tjetër shpallet në kërkim

Policia e Lushnjës, ka vënë në pranga një shtetas dhe ka shpallur në kërkim një tjetër, nën akuzën se kanë...

Kronika11:44 - 18 March, 2018

Shqipëria nën pushtetin e rreshjeve. Ja cilat janë zonat më të rrezikuara nga përmbytjet

Instituti i Gjeoshkencave bën me dije se sot gjatë gjithë ditës priten reshje në të gjithë territorin. Në qarqet Shkodër...

Kryesore Show Biz11:40 - 18 March, 2018

Aktori i portokallisë ironizon Albano Bogdon: Të paktën ne nuk kurohemi tek 5-a

Aktori i humorit Rezart Veleshnja ka qenë i ftuar në emisionin “Pop Culture” disa ditë më parë ku është pyetur...

Kronika11:33 - 18 March, 2018

I vodhi veglat e punës bashkëfshatarit/ Arrestohet-40 vjeçari

Policia e Lushnjës, ka vënë në pranga një shtetas, nën akuzën e vjedhjes. Nga të dhënat të bëra të ditura...

Life Style11:33 - 18 March, 2018

Çfarë i ndodh trupit kur rri ulur për 8 orë në ditë

Nëse është një ditë e gjatë në zyrë, një mbrëmje të ulur para TV apo orë të kaluara duke luajtur...

Kuriozitete11:33 - 18 March, 2018

Majmuni i ul bluzen turistes dhe i nxjerr gjoksin jashtë (VIDEO)

Ky majmun kurioz i ka zbuluar gjoksin një turisteje, kur i tërhoqi bluzen. Brittany Bowman po udhëtonte me shokët e...

Aktualitet11:31 - 18 March, 2018

Korrupsioni në administratë/ Ngrihen strukturat për infiltrimin e spiunëve

Qeveria ka filluar infiltrimin e spiunëve në administratë për të zbuluar aferat e korrupsionit. Sipas informacioneve, të gjitha ministritë kanë...

Kryesore Show Biz11:25 - 18 March, 2018

Fansi ofendon keq Besin, ai e degjeneron komplet/Ja biseda

Aktori i humorit Bes kallaku është i njohur për batutat në ekran dhe jashtë tij. Sensin e tij të humorit...

Kryesore Show Biz11:23 - 18 March, 2018

Albërie Hadërgjonaj i çmend të gjithë/Shfaqet me të brendshme të kuqe

Albërie Hadërgjonaj është një nga këngëtaret më të pëlqyera të publikut. Prej vitesh në skenë, Albëria njihet për format e...

Kronika11:21 - 18 March, 2018

U akuzuan për vjedhje/ Në pranga 2 shtetas

Policia e Fierit ka vënë në pranga dy shtetas, nën akuzën e vjedhjes. Policia bën me dije se të arrestuarit...

Kryesore Show Biz11:10 - 18 March, 2018

‘Më the edhe 1 herë s’je normal t’u çova’, aktori shqiptar nxehet me moderatorin në emision

Në puntatën e radhës të emisionit “Një kat më lart” ishte i ftuar ditën e sotme Visjan Ukcenaj, aktori që...

Kryesore11:06 - 18 March, 2018

Të konfirmuar zyrtarisht nga Rama/ Zbulohen kandidatët për bashkitë kryesore

Partia Socialiste ka “ndezur motorët” e fushatës për zgjedhjet lokale të vitit të ardhshëm. Edi Rama mësohet, se ka zhvilluar...

Kryesore11:03 - 18 March, 2018

Sekretarja e PD tregon se kush e shkatërroi AND-në e partisë

Pas konferencës për shtyp të kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ditën e djeshme ka reaguar anëtarja e kryesisë, njëkohësisht...

Kronika10:54 - 18 March, 2018

Rrihen me sende të forta/ Xhaxha e nip në pranga

Policia e Elbasanit ka vënë në pranga dy persona, pasi dyshohen se pas një konflikti për motive të dobëta pronësie...

Kryesore Show Biz10:53 - 18 March, 2018

Është single apo jo? Modelja seksi tregon më në fund statusin e saj

Modelja shqiptare Xhesika Berberi e ka pranuar publikisht statusin e saj aktual, nëse është e dashuruar, në një lidhje apo...

Kryesore Show Biz10:37 - 18 March, 2018

Vëllai kritikon publikisht Ilda Bejlerin: Është e bukur por…

Ilda Bejleri është një nga moderatoret  më të komentuara së fundi në ekranin shqiptar. Por e famshme në familjen e saj...

Aktualitet10:36 - 18 March, 2018

Vetingu/ Hapen dosjet e masave disiplinore për gjyqtarët dhe prokurorët

Procesi i vetingut ka filluar të ngjallë ankth në radhët e gjyqtarëve dhe të prokurorëve. Për anëtarët e Gjykatës së...

Kryesore Show Biz10:23 - 18 March, 2018

Elvana Gjata ndryshon “look”! Si duket tani (FOTO)

Elvana Gjata ka qenë mjaft aktive në rrjetet sociale, pasi ka bërë postime të shumta. Por deri më tani Elvana...

Kryesore Show Biz10:10 - 18 March, 2018

Sherri me Albi Nakon. Graciano tregon për herë të parë pse braktisi TV Klan!

Pak ditë më parë në media ka qarkulluar lajmi i largimit të balerinit Graciano Tagani nga trupa e baletit Albi...

Kryesore Show Biz10:07 - 18 March, 2018

Pse Eni Çobani përshëndet emigrantët? Ja çfarë thotë ajo

Në programin e fundjavës “Një kat më lart” moderatori Ermal Peçi mirëpriti juristen Eni Çobani. Pjesa e saj “Shihemi në...

Kronika10:02 - 18 March, 2018

Skandali i pronave/ Frrokaj e 12 zyrtarët nesër para Gjykatës

Kreu i Bashkisë së Lezhës Fran Frrokaj dhe 12 të arrestuarit e tjerë, nën akuzën e tjetërsimit të pronave në...

Kronika09:55 - 18 March, 2018

Vodhi 3 milionë lekë në banesë/ Në pranga autori

Policia e Beratit, ka vënë në pranga një person i dyshuar si grabitës, i 3 milionë lekëve në një banesë....

Kryesore Show Biz09:53 - 18 March, 2018

Këngëtarja shqiptare kundër Këngës Magjike: “Atje nuk do të marr pjesë kurrë!”

Festivalet në Shqipëri janë të paktë dhe janë ndoshta, mënyra më e mirë për të promovuar artistët dhe punën e...

Kronika09:42 - 18 March, 2018

Trafikonin qenie njerëzore në SHBA/ Ja drejtuesit e grupeve kriminale (emrat)

Operacioni i shtrirë në disa qytete të vendit dhe disa shtete të Evropës, ka përfunduar me arrestimin e 39 personave,...

Trending

LAJM I REKOMANDUAR:
“Sëmundja X”: Virusi misterioz që kërcënon njerëzimin dhe shqetëson komunitetin shkencor

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) është e vëmendshme ndaj paralajmërimit të rrezikut për “Sëmundjet X”, të cilat mund të krijojnë një pandemi...

Close