Kryeministri ynë profet?! – CNA
Connect with us

Kryesore

Kryeministri ynë profet?!

Publikuar

-

Kryeministri Edi Rama dje në studion e Eni Vasilit përtej akuzave politike e quajti PD-në si eksperte të gënjeshtrës.

Rama nuk nguroi ta quante PD-në gënjeshtare dhe raportet e dhëna prej saj si ekspertiza të gënjeshtrës. Në rast se do ishte një sulm i thjeshtë politik ndaj kundërshtarit do të ishte një lojë e kuptueshme, por në fakt është një strategji e kryeministrit për ti shpallur të gjithë gënjeshtarë, për të bërë të mundur që opinioni publik të besojë sa më pak opozitën dhe sa më shumë atë.

Të njëjtën gjë Rama e bëri kohë më parë me mediat, u vërsul si bishë duke i quajtur kazan shpifjesh dhe mashtrimesh. Në fakt kazanin e gatuajnë ai dhe Lulzim Basha së bashku, por përgjegjësi kryesor për gjendjen e medias në këtë situatë, është vetë kryeministri i cili ka korruptuar dhe vendosur në shërbim të tij pronarët e mediave, më pas sulmon gazetarët për t’ju ulur atyre besueshmërinë në opinionin publik.

LEXO EDHE:  Arrihet akordi me Greqinë/ Kryeministrat hedhin firmën në samitin e BE

Pra, Rama si një mjeshtër ka përgatitur një strategji, e pabesueshme opozita, e pabesueshme media. I vetmi njeri i besueshëm në Shqipëri na qenka Edi Rama, a thua se është profet.

Në garë me median duke shpallur dhe televizion privat, në garë me opozitën për informacionet dhe kritikat e saj, Rama ka një qëllim, askush të mos i kërkojë llogari për qeverisjen e keqe të vendit, drogën dhe kriminalitetin, mungesën e investimeve dhe mjerimin.

Për të mos dhënë llogari përpara askujt, ka gjetur një zgjidhje, denoncimet e mediave i përbuz duke i quajtur kazan, akuzat e opozitës i përqesh duke i quajtur ekspertë të gënjeshtrës, i vetmi i vërtetë ka ngelur Rama. Në fakt, ai është e pavërteta më e madhe jo thjeshtë dhe vetëm se është kryeministri./ Elvi FUNDO-CNA.al

 

Aktualitet

Spaho “tradhëton” Bashën/ Nxjerr zbuluar punën e PD për zgjedhjet

Publikuar

-

By

I ftuar në rubrikën “Opinion” në News24, kreu i grupit Parlamentar të Partisë Demokratike, Edmond Spaho, ndërsa ka komentuar situatën e krijuar sot në Kuvend ka folur dhe për zgjedhjet vendore.

Spaho ka pranuar se PD nuk po ecën me ritmin që duhet për zgjedhjet, me arsyetimin se ka pasur shumë procedura që e kanë penguar.

“Në zgjedhjet vendore ne do të shkojmë dhe po punojmë. Puna nuk ka atë ritëm që duhet të ketë, sepse kemi pasur shumë ngjarje dhe procedura. Por struktura e PD do ti përfundojë zgjedhjet”- u shpreh Edmond Spaho.

LEXO EDHE:  Arrihet akordi me Greqinë/ Kryeministrat hedhin firmën në samitin e BE

Kjo deklaratë e Spahos vjen në kohën kur Basha, lidhur me punën e struktuarëve të PD për zgjedhjet vendore pohon se është duke vijuar me ritmin e duhur dhe pa probleme.  /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Holanda ngre alarmin/ Zbulohen arsyet pse janë kundër integrimit të Shqipërisë në BE

Publikuar

-

By

Hapja e negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Europian është vënë në pikëpyetje nga Holanda.

Në një raportim të medies vendase “De Telegraaf”, Shqipëria është vendi i goditur nga varfëria, që kërkon të hyjë në BE.

“Shqipëria e Ballkanit e goditur nga varfëria. Shqipëria u bë kandidat për anëtarësim në BE disa vjet më parë me miratimin e Dhomës së Përfaqësuesve. Komisioni Europian tani dëshiron të nisë negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë për anëtarësim”, shkruan “De Telegraaf”.

Për ministrin e Punëve të Jashtmë të Holandës, Blok shqetësimi kryesor në Shqipëri është korrupsioni dhe krimi i organizuar, por heshtja përballë këtij fenomeni e qeverisë, është shumë shqetësuese, pohon ai.

LEXO EDHE:  Përçahet zyrtarisht opozita?/ LSI “sulmon” Bashën

“Shqetësime serioze në luftën kundër korrupsionit. Qeveria nuk e sheh këtë. Ne kemi shqetësime serioze në lidhje me luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar. Më shumë përparime duhet të bëhen në këto pika”-shprehet ministri Blok.

Ky qëndrim i Holandës zbeh aspiratën e Shqipërisë për hapjen e negociatave me BE-në.

Kujtojmë këtu që më parë Raportuesi i BE për Shqipërinë Knut Fleckenstein u shpreh se Gjermania do të mbështesë Shqipërinë në intergrimin e saj në BE. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Kreu i OSBE-së “shuplakë” politikës shqiptare

Publikuar

-

By

Kryetari i Prezencës së OSBE-së, ambasadori Bernd Borchardt, ka qenë i ftuar në emisionin “7 pa 5”, në “Vizion Plus”, nga ku ka komentuar klimën politike në vend.

Në vlerësim të përgjithshëm ai ka thënë se politika shqiptare nuk ka përmirësime që prej viteve 2007-2010, kohë kur përfaqësonte Gjermaninë si ambasador. Për Borchardt politika shqiptare është një zhgënjim, megjithatë ai është shprehur optimist për të rinjtë shqiptarë, duke shpresuar se ata do të sjellin ndryshimin.

LEXO EDHE:  Arrihet akordi me Greqinë/ Kryeministrat hedhin firmën në samitin e BE

“Ju kujtohet besoj që kam qenë Ambasador i Gjermanisë përgjatë viteve 2007-2010. Ta them në mënyrë të butë, klima politike nuk është përmirësuar. Ky ishte zhgënjim. Ndonjëherë ashpërsia e konfliktualitet politik është e tillë sa… duhet të mësohemi. Të themi. Sidoqoftë, pozitiv është fakti që shumica e të rinjve me të cilët flasim dhe bashkëpunojmë nuk e pëlqejnë këtë lloj konfliktualiteti. Pra, kam shpresë se gjërat do të ndryshojnë”, është shprehur në ligjëratë të drejtë Borchardt. /CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet17:55 - 21 June, 2018

Rusi 2018 / Franca bën detyrën në fraksionin e parë

 Të besuarit e Didier Deschamps po zbatojnë mjaft mirë detyrat e teknikut francez dhe po arrijnë të marrin fitoren. Një...

Aktualitet17:50 - 21 June, 2018

Rreshjet e shiut përmbytin Prishtinën

Gjatë ditës së sotme Prishtina është përmbytur nga reshjet e shtuara të shiut, që kanë lënë pasoja të mëdha. Sikurse raporton “Zeri.Info”,përveç...

Aktualitet17:49 - 21 June, 2018

PD nuk ndalet/ Deputeti demokrat lë në “ethe” Qeverinë

Pas publikimit të skandalit “Xhafaj”, Partia Demokratike ka paralajmëruar nxjerrjen e provave të reja për eksponentë të Qeverisë. Kjo gjë...

Aktualitet17:42 - 21 June, 2018

Franca gjen golin/ Mbappe kalon në avantazh “Gjelat”

Kombëtarja e Francës më në fund arriti të kalojë mbrojtjen e Perusë, e cila u mbajt mirë deri në 34’....

Aktualitet17:41 - 21 June, 2018

Albin Kurti sulmon kryeministrin Haradinaj dhe presidentin Thaçi

Kryetari i lëvizjes VetëVendosja, Albin Kurti, në një konferencë për media nuk i ka kursyer kritikat për kryeministrin Ramush Haradinaj...

Aktualitet17:33 - 21 June, 2018

Spaho “tradhëton” Bashën/ Nxjerr zbuluar punën e PD për zgjedhjet

I ftuar në rubrikën “Opinion” në News24, kreu i grupit Parlamentar të Partisë Demokratike, Edmond Spaho, ndërsa ka komentuar situatën...

Aktualitet17:24 - 21 June, 2018

Vrau burrin përdhunues, u dënua me vdekje/ 19-vjeçarja dëshmon historinë tronditëse

Rasti i Noura Hussein, e cila është dënuar për vdekje për vrasjen e bashkëshortit të saj, ka shkaktuar zemërim ndërkombëtar....

Aktualitet17:16 - 21 June, 2018

Holanda ngre alarmin/ Zbulohen arsyet pse janë kundër integrimit të Shqipërisë në BE

Hapja e negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Europian është vënë në pikëpyetje nga Holanda. Në një raportim të medies vendase...

Aktualitet17:15 - 21 June, 2018

BE kundër vendimit të qeverisë për rritjen e pagave/ Ja çfarë sugjeron

Shefja e zyrës së BE-së, si dhe përfaqësuesja e BE-së në Kosovë, Natalyia Apostolova, ka reaguar në lidhje me vendimin...

Aktualitet17:02 - 21 June, 2018

Presidenti Ivanov mund ta lërë pezull Marrëveshjen për emrin e ri të Maqedonisë

Mosdekretimi i ratifikimit të Marrëveshjes ndërmjet Maqedonisë dhe Greqisë nga ana e presidentit të Maqedonisë, Gjorgje Ivanov, paraqet një barrierë shumë të...

Aktualitet16:51 - 21 June, 2018

Të dënuar me burg për disa vepra penale/ Ekstradohen shtetasit shqiptarë

Interpol Tirana në bashkëpunim me Interpol Romën dhe atë të Greqisë kanë bërë ekstradimin e dy shtetasve. Policia bën me...

Aktualitet16:19 - 21 June, 2018

Kreu i OSBE-së “shuplakë” politikës shqiptare

Kryetari i Prezencës së OSBE-së, ambasadori Bernd Borchardt, ka qenë i ftuar në emisionin “7 pa 5”, në “Vizion Plus”,...

Aktualitet16:02 - 21 June, 2018

Rusi 2018 / Nuk ka fitues mes Danimarkës dhe Australisë

 Edhe pse ndeshja mes Australisë dhe Danimarkës nisi praktikisht me avantazhin e këtyre të fundit, fitues nuk ka pasur. Eriksen...

Aktualitet15:58 - 21 June, 2018

Listat/ Publikohen rezultatet e provimit të Gjuhës Shqipe dhe Letërsisë

Ditën e sotme Ministria e Arsimit ka publikuar rezultatet e provimit të Gjuhës Shqipe dhe Letërisë. Të vlerësuar me notën...

Aktualitet15:53 - 21 June, 2018

Talenti shqiptar i bashkohet Gurit tek Oostende

Pas transferimit të sulmuesit Sindrit Guri tek Oostende, klubi belg ka arritur të transferojë edhe një tjetër futbollist shqiptar. Bëhet...

Kryesore15:52 - 21 June, 2018

Çelja e negociatave me Shqipërinë/ Çfarë kushtesh ka Gjermania?

Gjatë fjalës së tij në parlament, kreu i PD, Lulzim Basha ka hedhur akuza të forta ndaj qeverisë, duke e...

Aktualitet15:43 - 21 June, 2018

Tifozeria daneze në fokus/ Fotoja e tyre po bën bujë në internet

Nuk iu ka shpëtuar fotografëve të FIFA-s një detaj shumë i veçantë, shumë i bukur, por i ekzagjeruar. Dy tifozë...

Politikë15:34 - 21 June, 2018

Zbulohen prapaskenat/ Ja çfarë fshihet pas refugjatëve

Deputeti i PD, Tritan Shehu, ka komentuar lajmin për ardhjen e 600 mijë refugjatëve. I ftuar në studion e “Opinion”...

Politikë15:34 - 21 June, 2018

Ish-ministri “shuplakë” Bashës/ Del në krah të Ramës ?

Ish-ministri i Rendit Publik në qeverinë e vitit 1992, Bashkim Kopliku ka reaguar në lidhje me debatet e fundit, për...

Kryesore15:10 - 21 June, 2018

Zbardhen debatet në parlament/ Holanda i “ngrin buzëqeshjen” Shqipërisë?

Ditën e sotme në Komisionin për Çështjen e Europës në Parlamentin e Holandës  është diskutuar çështja e hapjes së negociatave...

Aktualitet15:04 - 21 June, 2018

Skandal te Krimet e Rënda/ “Degjeneron” situata, avokati fyen gjyqtaren

Fadil Kasemi, ish burri i gjyqtares së vrarë, Fildeze Hafizi, është përballur sot me togat e zeza të Gjykatës për...

Kronika15:01 - 21 June, 2018

Policia spanjolle prangos “skifterët” shqiptarë

Policia e Spanjës ka arrestuar një grup shqiptarësh, të cilët kryenin vjedhje me dhunë. Sipas mediave iberike, ky grup brenda...

Aktualitet14:49 - 21 June, 2018

Rusi 2018 / Barazpeshë totale mes Danimarkës dhe Australisë

Janë mbyllur 45 minutat e para të sfidës së parë për ditën e sotme, mes Danimarkës dhe Australisë. Nordikët e...

Aktualitet14:43 - 21 June, 2018

Australinë e “shpëton” VAR / Vjen barazimi në “Cosmos Arena”

 Ka barazuar Australia me anë të një 11-metërshi të shndërruar në gol nga kapiteni Milos Jerdinak. Në minutën e 38’,...

Politikë14:30 - 21 June, 2018

Gjermania kundër negociatave ?/Reagon ministri Bushati

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Dimir Bushati, ka falenderuar qeverinë gjermane dhe kancelaren Angela Merkel për mbështetjen ndaj Shqipërisë. Në...

Aktualitet14:25 - 21 June, 2018

Video / Një “perlë” e Eriksen bën diferencën 20 minutat e para

Nuk mund të mungonte ylli i Tottenham Chritian Eriksen dhe golat e tij spektakolar në këtë botëror. Mesfushori i Danimarkës...

Kryesore14:16 - 21 June, 2018

“Skandali Xhafaj”/ Basha “vret” Babalen  

Pak kohë më parë, Partia Demokratike filloi një aksion denoncimesh të njëpasnjëshme në drejtim të ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj....

Kryesore14:05 - 21 June, 2018

Para droge me “Toyota Yaris”?/ Balla zbulon emrat e deputetëve që udhëtuan drejt Berlinit

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka deklaruar sot se kreu i grupit Parlamentar të PS-së, Taulant Balla ka qenë...

Trending

Read previous post:
LSI “braktis” Bashën/ Zbardhet oferta Kryemadhit për Ramën

Kryetarja e LSI –së, Monika Kryemadhi, është zgjuar, duke u rikthyer sërish në jetën politike. Nga krahu i Lulzim Bashës,...

Close