Gjenden 9 marinarët e huaj të zhdukur në rrethana misterioze – CNA
Connect with us

Kronika

Gjenden 9 marinarët e huaj të zhdukur në rrethana misterioze

Publikuar

-

Policia e Durrësit ka arritur të gjejë 9 shtetasit nga Nepali, të cilët ishin zhdukur në mënyrë misterioze nga hoteli ku ishin strehuar më datë 10 mars.

9 shtetasit nga Nepali janë gjetur dje në kryeqytet, dhe po hetohet rreth mënyrës sesi ata u zhdukën.

Burime zyrtare nga Policia e Durrësit bënë me dije se 9 shtetasit e huaj kanë hyrë në vendin tonë përmes pikës kufitare të Rinasit në datë 9 mars, me qëllim për t’u punësuar si marinarë në një anije në Durrës. Ata u zhdukën pa lënë gjurmë, ndërsa lanë në hotel bagazhet dhe dokumentacionet e tyre. Ata u larguan nga hoteli më 10 mars. /CNA.al

Aktualitet

Të dënuar me burg për disa vepra penale/ Ekstradohen shtetasit shqiptarë

Publikuar

-

By

Interpol Tirana në bashkëpunim me Interpol Romën dhe atë të Greqisë kanë bërë ekstradimin e dy shtetasve.

Policia bën me dije se është kryer ekstradimi nga Italia, në vendin tonë i shtetasit Mark Marku, 35 vjeç, lindur dhe banues në Mamurras .

Marku ishte dënuar me 78 vite burg për  dy vepra penale “Shkelja e rregullave të qarkullimit rrugor me pasojë vdekjen” dhe “Drejtimi i mjetit në gjendje të dehur”.

Ndërsa nga Athina është bërë ekstradimi i shtetasit Artan Ago, 41 vjeç, lindur dhe banues në Devoll.

Ago ishte dënuar me 5 vite burg për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e lëndëve narkotike”.

Njoftimi i plotë:

Ekstradohen nga Interpol Tirana  dy shtetas nga Italia dhe Greqia të dënuar për vepra të ndryshme penale.

Nga specialistët e Interpol Tirana u krye ekstradimi i shtetasit shqiptar Mark Marku 35 vjeç, lindur dhe banues në Mamurras .

Shtetasi Mark Marku ishte në kërkim ndërkombëtar pasi Prokuroria e Rrethit Gjyqësor Krujë me shkresë 183/1 dt.13.12.2013, ka dërguar urdhër për ekzekutimin e vendimit penal nr.22, dt.07.03.2013, të Gjykates se Rrethit Gjyqësor Krujë, e cila e ka vendosur dënimin e tij me 8 vite burg, për veprat penale “Shkelja e rregullave të qarkullimit rrugor me pasojë vdekjen” dhe “Drejtimi i mjetit në gjendje të dehur”, të parashikuara nga nenet 290/2 e 291 të Kodit Penal.

LEXO EDHE:  Policia në “këmbë”/ Sekuestrohet një sasi lekësh dhe drogë, në pranga dy të rinj

Si rezultat i bashkëpunimit të Interpol Tirana me Interpol Romën, u bë i mundur arrestimi i tij në Itali dhe ekstradimi drejt vendit tonë.

Gjithashtu po nga Interpol Tirana u ekstradua nga Greqia drejt vendit tonë, shtetasi shqiptar Artan Ago, 41 vjeç, lindur dhe banues në Devoll.

Ky shtetas ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Interpol Tirana, pasi me vendimin nr. 83 datë 16.02.2012, Gjykata e Rrethit Gjyqësor Elbasan e ka dënuar me 5 vite burg për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e lëndëve narkotike”.

Si rezultat i bashkëpunimit të Interpol Tirana me Interpol Athina, u bë i mundur arrestimi i tij në Greqi, duke u finalizuar me ekstradimin drejt vendit tonë /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Policia spanjolle prangos “skifterët” shqiptarë

Publikuar

-

By

Policia e Spanjës ka arrestuar një grup shqiptarësh, të cilët kryenin vjedhje me dhunë. Sipas mediave iberike, ky grup brenda javës ka grabitur 5 shtëpi në Madrid dhe Barcelonë. Ndërkohë identiteti i të arrestuarve nuk bëhet ende i ditur.

Mësohet se hetimet për këtë grup nisën një muaj më parë, pas grabitjes së një shtëpie në Torrelodones.
Mediat spanjolle bëjnë me dije se gjatë grabitjes, në shtëpi ndodheshin çifti, dy fëmijët dhe dy punonjës. Ky është rasti i tretë i grabitjeve në Spanjë, ku janë të përfshirë shqiptarët. CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Vettingu,habit kryegjyqtari i Kushtetueses/ “Është  si të kalosh varrin për së gjalli”

Publikuar

-

By

Kreu i Gjykatës Kushtetuese Bashkim Dedja për herë të parë, pas rikonfirmimit në detyrë, është shprehur publikisht për procesin e Vettingut.

Dedja ka nënvizuar se nuk e ka menduar kurrë dorëheqjen siç kanë bërë shumë kolegë të tij.

Sipas kryegjyqtarit të Kushtetueses, të kalosh vetingun është si të kalosh varrin për së gjalli.

“Gjykata Kushtetuese është e cunguar të gjejmë një zgjidhje të bëhet funksionale. Në kushtet ku jemi nuk ka zgjidhje tjetër derisa KED të bëhët funksionale.  Është detyrë e politikës të gjejë një zgjidhje për funksionimin e Gjykatës Kushtetuese”.

LEXO EDHE:  Policia në “këmbë”/ Sekuestrohet një sasi lekësh dhe drogë, në pranga dy të rinj

Aktualisht Gjykata Kushtetuese është e paralizuar pasi disa anëtarë i kishte mbaruar mandati muaj më parë ndërsa të tjerë nuk kaluan Vettingun./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet18:00 - 21 June, 2018

Bregu “kryqëzon” Bashën/ Luli, politika anakronike, thurr ëndërra me sulltanate

Sekretarja e Përgjithshme e Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal, Majlinda Bregu ka reaguar pas shfaqjes së opozitës në Kuvend. Në një...

Aktualitet17:55 - 21 June, 2018

Rusi 2018 / Franca bën detyrën në fraksionin e parë

 Të besuarit e Didier Deschamps po zbatojnë mjaft mirë detyrat e teknikut francez dhe po arrijnë të marrin fitoren. Një...

Aktualitet17:50 - 21 June, 2018

Rreshjet e shiut përmbytin Prishtinën

Gjatë ditës së sotme Prishtina është përmbytur nga reshjet e shtuara të shiut, që kanë lënë pasoja të mëdha. Sikurse raporton “Zeri.Info”,përveç...

Aktualitet17:49 - 21 June, 2018

PD nuk ndalet/ Deputeti demokrat lë në “ethe” Qeverinë

Pas publikimit të skandalit “Xhafaj”, Partia Demokratike ka paralajmëruar nxjerrjen e provave të reja për eksponentë të Qeverisë. Kjo gjë...

Aktualitet17:42 - 21 June, 2018

Franca gjen golin/ Mbappe kalon në avantazh “Gjelat”

Kombëtarja e Francës më në fund arriti të kalojë mbrojtjen e Perusë, e cila u mbajt mirë deri në 34’....

Aktualitet17:41 - 21 June, 2018

Albin Kurti sulmon kryeministrin Haradinaj dhe presidentin Thaçi

Kryetari i lëvizjes VetëVendosja, Albin Kurti, në një konferencë për media nuk i ka kursyer kritikat për kryeministrin Ramush Haradinaj...

Aktualitet17:33 - 21 June, 2018

Spaho “tradhëton” Bashën/ Nxjerr zbuluar punën e PD për zgjedhjet

I ftuar në rubrikën “Opinion” në News24, kreu i grupit Parlamentar të Partisë Demokratike, Edmond Spaho, ndërsa ka komentuar situatën...

Aktualitet17:24 - 21 June, 2018

Vrau burrin përdhunues, u dënua me vdekje/ 19-vjeçarja dëshmon historinë tronditëse

Rasti i Noura Hussein, e cila është dënuar për vdekje për vrasjen e bashkëshortit të saj, ka shkaktuar zemërim ndërkombëtar....

Aktualitet17:16 - 21 June, 2018

Holanda ngre alarmin/ Zbulohen arsyet pse janë kundër integrimit të Shqipërisë në BE

Hapja e negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Europian është vënë në pikëpyetje nga Holanda. Në një raportim të medies vendase...

Aktualitet17:15 - 21 June, 2018

BE kundër vendimit të qeverisë për rritjen e pagave/ Ja çfarë sugjeron

Shefja e zyrës së BE-së, si dhe përfaqësuesja e BE-së në Kosovë, Natalyia Apostolova, ka reaguar në lidhje me vendimin...

Aktualitet17:02 - 21 June, 2018

Presidenti Ivanov mund ta lërë pezull Marrëveshjen për emrin e ri të Maqedonisë

Mosdekretimi i ratifikimit të Marrëveshjes ndërmjet Maqedonisë dhe Greqisë nga ana e presidentit të Maqedonisë, Gjorgje Ivanov, paraqet një barrierë shumë të...

Aktualitet16:51 - 21 June, 2018

Të dënuar me burg për disa vepra penale/ Ekstradohen shtetasit shqiptarë

Interpol Tirana në bashkëpunim me Interpol Romën dhe atë të Greqisë kanë bërë ekstradimin e dy shtetasve. Policia bën me...

Aktualitet16:19 - 21 June, 2018

Kreu i OSBE-së “shuplakë” politikës shqiptare

Kryetari i Prezencës së OSBE-së, ambasadori Bernd Borchardt, ka qenë i ftuar në emisionin “7 pa 5”, në “Vizion Plus”,...

Aktualitet16:02 - 21 June, 2018

Rusi 2018 / Nuk ka fitues mes Danimarkës dhe Australisë

 Edhe pse ndeshja mes Australisë dhe Danimarkës nisi praktikisht me avantazhin e këtyre të fundit, fitues nuk ka pasur. Eriksen...

Aktualitet15:58 - 21 June, 2018

Listat/ Publikohen rezultatet e provimit të Gjuhës Shqipe dhe Letërsisë

Ditën e sotme Ministria e Arsimit ka publikuar rezultatet e provimit të Gjuhës Shqipe dhe Letërisë. Të vlerësuar me notën...

Aktualitet15:53 - 21 June, 2018

Talenti shqiptar i bashkohet Gurit tek Oostende

Pas transferimit të sulmuesit Sindrit Guri tek Oostende, klubi belg ka arritur të transferojë edhe një tjetër futbollist shqiptar. Bëhet...

Kryesore15:52 - 21 June, 2018

Çelja e negociatave me Shqipërinë/ Çfarë kushtesh ka Gjermania?

Gjatë fjalës së tij në parlament, kreu i PD, Lulzim Basha ka hedhur akuza të forta ndaj qeverisë, duke e...

Aktualitet15:43 - 21 June, 2018

Tifozeria daneze në fokus/ Fotoja e tyre po bën bujë në internet

Nuk iu ka shpëtuar fotografëve të FIFA-s një detaj shumë i veçantë, shumë i bukur, por i ekzagjeruar. Dy tifozë...

Politikë15:34 - 21 June, 2018

Zbulohen prapaskenat/ Ja çfarë fshihet pas refugjatëve

Deputeti i PD, Tritan Shehu, ka komentuar lajmin për ardhjen e 600 mijë refugjatëve. I ftuar në studion e “Opinion”...

Politikë15:34 - 21 June, 2018

Ish-ministri “shuplakë” Bashës/ Del në krah të Ramës ?

Ish-ministri i Rendit Publik në qeverinë e vitit 1992, Bashkim Kopliku ka reaguar në lidhje me debatet e fundit, për...

Kryesore15:10 - 21 June, 2018

Zbardhen debatet në parlament/ Holanda i “ngrin buzëqeshjen” Shqipërisë?

Ditën e sotme në Komisionin për Çështjen e Europës në Parlamentin e Holandës  është diskutuar çështja e hapjes së negociatave...

Aktualitet15:04 - 21 June, 2018

Skandal te Krimet e Rënda/ “Degjeneron” situata, avokati fyen gjyqtaren

Fadil Kasemi, ish burri i gjyqtares së vrarë, Fildeze Hafizi, është përballur sot me togat e zeza të Gjykatës për...

Kronika15:01 - 21 June, 2018

Policia spanjolle prangos “skifterët” shqiptarë

Policia e Spanjës ka arrestuar një grup shqiptarësh, të cilët kryenin vjedhje me dhunë. Sipas mediave iberike, ky grup brenda...

Aktualitet14:49 - 21 June, 2018

Rusi 2018 / Barazpeshë totale mes Danimarkës dhe Australisë

Janë mbyllur 45 minutat e para të sfidës së parë për ditën e sotme, mes Danimarkës dhe Australisë. Nordikët e...

Aktualitet14:43 - 21 June, 2018

Australinë e “shpëton” VAR / Vjen barazimi në “Cosmos Arena”

 Ka barazuar Australia me anë të një 11-metërshi të shndërruar në gol nga kapiteni Milos Jerdinak. Në minutën e 38’,...

Politikë14:30 - 21 June, 2018

Gjermania kundër negociatave ?/Reagon ministri Bushati

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Dimir Bushati, ka falenderuar qeverinë gjermane dhe kancelaren Angela Merkel për mbështetjen ndaj Shqipërisë. Në...

Aktualitet14:25 - 21 June, 2018

Video / Një “perlë” e Eriksen bën diferencën 20 minutat e para

Nuk mund të mungonte ylli i Tottenham Chritian Eriksen dhe golat e tij spektakolar në këtë botëror. Mesfushori i Danimarkës...

Kryesore14:16 - 21 June, 2018

“Skandali Xhafaj”/ Basha “vret” Babalen  

Pak kohë më parë, Partia Demokratike filloi një aksion denoncimesh të njëpasnjëshme në drejtim të ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj....

Trending

Read previous post:
“Basti” i humbur i ambasadorit amerikan Donald Lu me Shqipërinë

Fundvitin e kaluar, Ambasadori i SHBA, në Tiranë, zoti Donald Lu, vendosi “një bast të madh” me Uashingtonin dhe Tiranën,...

Close