Connect with us

Kuriozitete

Ç’thonë vijat e dorës për ju: Lexojeni vetë pëllëmbën tuaj

Publikuar

-

Leximi i dorës është një teknikë që praktikohet në të gjithë botën. Qëllimi është të përcaktosh karakterin e personit përkatës si dhe të ardhmen e tij thjesht duke lexuar atë çka tregon pëllëmba e dorës.

Nëse jeni të interesuar për ta bërë edhe ju diçka të tillë, do t’ju tregojmë hap pas hapi se si të mësoni ca gjëra më shumë rreth vetes përmes vijave të dorës.

1. Zgjidh dorën

Për të lexuar dorën zgjidhni dorën dominante, atë që përdorni më së shumti (në të tashmen a të shkuarën) ndërkohë që dora më pak dominante është dora e së ardhmes. Kur vija është e hollë do të thotë se nuk keni punuar shumë në një drejtim të caktuar të jetës.

2. Dalloni vijat kryesore

Vijat janë të ndryshme, te disa më të holla, te disa të ndërprera nga ca degëzime të tjera, ama në përgjithësi, minimalisht te pëllëmba e kujtdo gjenden 3 vija kryesore:

1. Vija e zemrës

2. Vija e kokës

3. Vija e jetës

4. Vija e fatit (vetëm disa njerëz e kanë )

3. Interpretoni vijën e zemrës, e cila lidhet me perspektivat tuaja në romancë, stabilitetin emocional, depresionin apo shëndetin kardiak.

Kjo vijë mund të lexohet nga gishti i vogël te gishti tregues dhe anasjelltas. Kështu:

– Nëse vija nis poshtë gishtit tregues do të thotë se jeni të kënaqur me jetën dashurore

– Nëse vija nis poshtë gishtit të mesit, kjo tregon se jeni shumë egoist në një marrëdhënie

– Nëse vija nis poshtë gishtit të unazës, bini lehtë në dashuri

– Kur ajo është e shkurtër dhe e drejtë, atëherë s’jeni fort të interesuar për romancë

– Kur bashkohet me vijën e jetës, zemra juaj lëndohet shumë shpejt

– Nëse është e gjatë dhe e lakuar, për ju nuk është fare problem të shprehni emocionet dhe ndjenjat

– Nëse vjen e drejtë dhe paralele me vijën e kokës, jeni mjeshtër në menaxhimin e emocioneve

– Kur vija është valë- valë do të thotë se e keni të pamundur të krijoni një lidhje serioze afatgjatë, keni shumë histori dashurie, por thjesht kaq ama

– Nëse vija ka një rreth në mes kjo nënkupton dy gjëra: mërzitje dhe depresion

– Vija e shkëputur: traumë emocionale

– Vija të vogla rreth vijës kryesore: traumë emocionale gjithashtu

4. Interpretoni vijën e kokës, vijë që përfaqëson njohuritë, formimin, kreativitetin dhe spontanitetin. 

– Vijë e shkurtër: preferoni arritje fizike më shumë se sa mentale

– Vijë e gjatë, e harkuar: kreativitet

– E shkëputur nga vija e jetës: AVENTURË

– Vijë e valëzuar: fokusim i ulët, shpërqëndrim i lartë

– Vijë e gjatë, e trashë: mendime të qarta

– Vijë e drejtë: mendime realiste

– Rreth ose kryq në vijë: krizë emocionale

– Vijë e thyer: mendime të paqëndrueshme

5. Vija e jetës, që lidhet me shëndetin fizik, mirëqenien, por duhet të dini se gjatësia e saj nuk lidhet me gjatësinë e jetës.

– Gjendet shumë pranë gishtit të madh: shumë shpesh ndiheni të lodhur

– Shumë e lakuar = shumë energji

– E gjatë dhe shumë e theksuar: vitalitet

– E shkurtër dhe e hollë: malipuloheni prej të tjerëve

– Kur ngjason me një gjysmërreth: entuziazëm dhe forcë

– Shumë vija jete = shumë më shumë vitalitet

– Vijë e shkëputur: ndryshim i menjëhershëm në stilin e jetesës

6. Vija e fatit lidhet me rrethana të cilat ndodhin jashtë vullnetit tonë dhe ne nuk kemi mundësi t’i kontrollojmë.

– Vijë e thellë: fuqimisht të kontrolluar nga fati

– Vijë e shkëputur, e cila ndryshon më pas drejtim: ndryshime të mëdha në jetë

– Një vijë e tillë nënkupton që ju jeni origjinal dhe mundohuni medoemos që gjërat t’ju shkojnë sic ju dhe vetëm ju dëshironi

– Nëse bashkohet me vijën e jetës, diku rreth mesit, kjo do të thotë se shpesh interesat tuaja ndryshohen dhe hidhen poshtë nga të të tjerëve

– Nëse vija nis nën gishtin e madh dhe kryqëzohet me vijën e jetës do të thotë se keni një mbështetje të madhe nga familjarët dhe miqtë./CNA

LEXO TE PLOTE
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Majmuni i ul bluzen turistes dhe i nxjerr gjoksin jashtë (VIDEO)

Publikuar

-

By

Ky majmun kurioz i ka zbuluar gjoksin një turisteje, kur i tërhoqi bluzen.

Brittany Bowman po udhëtonte me shokët e saj kur vizitoi Chiang Mai, në Tajlandë, dhe u përball me majmunin.

Tepër nervoze ajo e lejon ‘kuriozin’ që të ngjitet në turpin e saj, por nuk ia kishte marrë mendja që diçka e tillë do të ndodhte.

Ndërsa po përpiqej të hypte mbi shpatullat e turistes majmuni kapet mbi bluzen e saj dhe i zbulon gjoksin, përpara se vajza të arrinte të ruante modestinë.

Pronari tha se majmuni mund të ketë kërkuar qumështin e gjirit.

LEXO TE PLOTE

Kryesore

Horoskopi i ditës, 18 mars 2018

Publikuar

-

By

DASHI21. mars – 20. prill

Jeta private gjatë kësaj dite do të jetë disi e lëkundur nga disa pasiguri tuajat, ndaj të cilave nuk po arrini ende të ngrini krye. Jini të hapur për dialog dhe besojani partnerit/es tuaj, çdo dyshim. Ata që janë vetëm do të kenë dëshirë për të parë përreth, me synim gjetjen e shpirtit binjak. Sa i takon punës, do të ketë situata dhe persona prej të cilëve nuk do të dukeni ndonjë “gjeni”, por tregohuni tolerantë, në fund do ia vlejë.

DEMI21. prill – 21. maj

Mos u përfshini nga dembelizmi, pasi në të kundërt humori juaj do të humbasë. Organizoni diçka, edhe të thjeshtë me personin që keni përzemër, boll që të dilni nga shtëpia. Ndërsa për ata që janë vetëm, yjet premtojnë një aventurë emocionuese. Në sferën profesionale do të nisë një periudhë shumë e ngjeshur me angazhime dhe nuk mund ti lejoni vetes gabime. Veç bëni kujdes ndaj vendimeve të marra nxitimthi.

BINJAKET22. maj – 21. qershor

Ju pret një ditë frenetike, e cila nuk do të jetë aspak e lehtë, pasi duhet të mbani në ekuilibër edhe angazhimet profesionale edhe ndjenjat. Mundohuni të gjeni një lloj kompromisi, për të mos hedhur në erë gjithçka. Ata që janë vetëm, bëjnë mirë që të mos hedhin hapa të gabuar, pasi mund të përballen me polemika të shumta. Në sferën profesionale, mos ia mohoni ndihmën personave që kanë nevojë, duhet vetëm të ndiqni instinktin dhe gjithçka do të shkojë mirë.

GAFORRJA22. qershor – 22. korrik

Gjatë kësaj dite duhet ti keni idetë më të qarta sa i takon një situate në dashuri, ndaj duhet të tregoni durim. Lajme të mira dhe për ata që janë vetëm. Një dëshirë e tyre do të realizohet. Mundohuni të mos dramatizoheni përballë ndonjë vështirësi në punë. Humbja e kthjelltësisë, nuk ju ndihmon aspak.

LUANI23. korrik – 22. gusht

Lirohuni nga ai ngërç i cili rrezikon që të ngadalësojë mendimet dhe veprimet tuaja. Vini në zbatim propozimet tuaja dhe flisni hapur me partnerin/en. Ata që janë vetëm, do të kenë mundësi që të flasin ballë përballë me një person që i ka mërzitur. Gjatë këtyre ditëve nuk po jepni maksimumin në punë, ndaj duhet të merrni masa sa më parë.

VIRGJERESHA23. gusht – 23. shtator

Jeni të lodhur nga rutina, por as aventurat nuk është se ju pëlqejnë shumë. Nëse nuk keni kaluar ende në veprim, ka ardhur është momenti që ta bëni. Ata që janë vetëm, nëse nuk janë të kënaqur për mënyrën se si shkojnë gjërat, duhet të mbajnë parasysh se çdo gjë mund të përmirësohet. Në punë, do të jeni të vendosur që të çoni përpara projektet tuaja dhe askush nuk do ju ndalojë. Do të kapërceni çdo pengesë.

PESHORJA24. shtator – 23. tetor

Prania e Hënës në shenjën tuaj, favorizon intensitetin në çift. Ekuilibri i rifituar ndikon pozitivisht në harmoninë e brendshme. Nëse jeni vetëm dhe jeni fiksuar pas dikujt që e cilësoni si të paarritshëm, dijeni se nuk është i tillë. Gjatë kësaj dite puna do të jetë në planë të parë dhe kjo do të jetë dita e duhur për të konsoliduar nismat tuaja. Disa objektiva janë vërtetë të mbara.

AKREPI24. tetor – 22. nëntor

Do të jetë një ditë vërtetë e çuditshme, ku do e gjeni veten të përfshirë në ndonjë debat, edhe pse pa dashur. Fatmirësisht në mbrëmje, një ndryshim programi me partnerin, do të ndryshojë gjithçka. Për ata që janë vetëm, kjo do të jetë një e diel e veçantë, ku do të triumfojë dashuria. Një projekt të cilin e keni shumë përzemër do të rezultojë shumë i suksesshëm në sferën profesionale.

SHIGJETARI23. nëntor – 21. dhjetor

Prania e Hënës në shenjën tuaj, mund të ndikojë për të përhapur nervozizëm. Ruani qetësinë, pasi në fund të fundit, nuk ka asgjë themelore për t’u ankuar. Ata që janë vetëm, duhet të analizojnë mirë ndjenjat e tyre, para se ti ekspozojnë te një person që duan. Do të keni energji të pamjaftueshme për të përballuar angazhimet e shumta që rezervon dita, por pavarësisht të gjithave, do ia dilni.

BRICJAPI22. dhjetor – 20. janar

Do të lëkundeni nga një siklet në dashuri, i cili në fund të fundit nuk do të rezultojë i bazuar. Ata që janë vetëm kanë në dispozicion një ditë të shkëlqyer, për të ndryshuar pozitën e tyre. Disa çështje të punës, që ju prekin shumë afër, do të kenë nevojë për zgjidhje.

UJORI21. janar – 19. shkurt

Gjatë kësaj dite duhet të merrni një pozicion të qartë, pasi do të jetë e vetmja mënyrë për të sheshuar debate të kota. Ata që janë vetëm, do të tërhiqen nga një person, i cili nuk ju përgjigjet ndjenjave të tyre. Mundohuni të organizoni sa më mirë sferën profesionale, në mënyrë që të jeni të relaksuar. Gjatë kësaj periudhe do të jeni shumë të angazhuar.

PESHQIT20. shkurt – 20. mars

Dashuria dhe sfera profesionale ecin me hapa paralel. Megjithatë momentalisht një lajm i papritur, mund t’i turbullojë të dyja fushat. Ata që janë vetëm, do të ndihen të zhgënjyer nga sjellja e një personi dhe do të kenë dëshirë vetëm për të qëndruar vetëm. Sa i takon sferës profesionale, do të vijnë mundësi shumë të mira, të cilat duhet ti kapni pa u menduar gjatë.

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Çfarë ndodh me trupin tonë kur vdesim!

Publikuar

-

By

Mesatarisht në çdo dy sekonda vdesin dy njerëz, kështu që vdekja është diçka që ndodh gjithmonë, është natyrale.

Askush nuk ndihet rehat kur flet për vdekjen pasi është diçka e rëndë dhe emocionale. Por të flasim për të është e rëndësishme, sepse të gjithë do të shkojmë drejt saj.

Menjëherë pas vdekjes, oksigjeni është duke u varfëruar.

Truri bën një aktivitet të mbingarkuar.  Në këtë kohë, trupi ndalon lëshimin e hormoneve që rregullojnë funksionet trupore. Disa funksione vazhdojnë edhe pas vdekjes, si urinimi.

Rreth 15-20 minuta pas vdekjes, si pasojë e mungesës së qarkullimit të gjakut në kapilarë, trupi fillon të marre ngjyrë të zbehtë./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

AKTUALITET

Kronika12:11 - 18 March, 2018

Itali/ Emigranti shqiptar plagoset me plumb në kokë

Mustafa Hasi 66 vjeç u gjet i plagosur me një plumb në kokë në një kasolle në periferi të qytetit...

Kryesore Show Biz12:10 - 18 March, 2018

Tha në këngë “seksi si Nora e bukur si Era”, zbulohet çfarë e lidh e Noizyn me Nora Istrefin

Të dy janë këngëtarë të suksesshëm, këngët e tyre kanë miliona klikime në Youtube dhe gjithashtu janë të super komentuar...

Kryesore12:05 - 18 March, 2018

Rama-Bushati drejt Brukselit/ Ja çfarë pritet me negociatat…

Kryeministri Edi Rama dhe ministri i Jashtëm Ditmir Bushati do të udhëtojnë më 20 mars drejt Brukselit, ku do të...

Kryesore Show Biz11:53 - 18 March, 2018

Adelina Ismaili përlotet në emision: Mezi po pres të iki që këtu

Këngëtarja Adelina Ismaili i është përkushtuar prej kohësh djalit të saj të vogël Uliks, ndërsa jeton në një histori të...

Kronika11:50 - 18 March, 2018

Goditën punonjësin e OSHEE/ Në pranga 27 vjeçari, një tjetër shpallet në kërkim

Policia e Lushnjës, ka vënë në pranga një shtetas dhe ka shpallur në kërkim një tjetër, nën akuzën se kanë...

Kronika11:44 - 18 March, 2018

Shqipëria nën pushtetin e rreshjeve. Ja cilat janë zonat më të rrezikuara nga përmbytjet

Instituti i Gjeoshkencave bën me dije se sot gjatë gjithë ditës priten reshje në të gjithë territorin. Në qarqet Shkodër...

Kryesore Show Biz11:40 - 18 March, 2018

Aktori i portokallisë ironizon Albano Bogdon: Të paktën ne nuk kurohemi tek 5-a

Aktori i humorit Rezart Veleshnja ka qenë i ftuar në emisionin “Pop Culture” disa ditë më parë ku është pyetur...

Kronika11:33 - 18 March, 2018

I vodhi veglat e punës bashkëfshatarit/ Arrestohet-40 vjeçari

Policia e Lushnjës, ka vënë në pranga një shtetas, nën akuzën e vjedhjes. Nga të dhënat të bëra të ditura...

Life Style11:33 - 18 March, 2018

Çfarë i ndodh trupit kur rri ulur për 8 orë në ditë

Nëse është një ditë e gjatë në zyrë, një mbrëmje të ulur para TV apo orë të kaluara duke luajtur...

Kuriozitete11:33 - 18 March, 2018

Majmuni i ul bluzen turistes dhe i nxjerr gjoksin jashtë (VIDEO)

Ky majmun kurioz i ka zbuluar gjoksin një turisteje, kur i tërhoqi bluzen. Brittany Bowman po udhëtonte me shokët e...

Aktualitet11:31 - 18 March, 2018

Korrupsioni në administratë/ Ngrihen strukturat për infiltrimin e spiunëve

Qeveria ka filluar infiltrimin e spiunëve në administratë për të zbuluar aferat e korrupsionit. Sipas informacioneve, të gjitha ministritë kanë...

Kryesore Show Biz11:25 - 18 March, 2018

Fansi ofendon keq Besin, ai e degjeneron komplet/Ja biseda

Aktori i humorit Bes kallaku është i njohur për batutat në ekran dhe jashtë tij. Sensin e tij të humorit...

Kryesore Show Biz11:23 - 18 March, 2018

Albërie Hadërgjonaj i çmend të gjithë/Shfaqet me të brendshme të kuqe

Albërie Hadërgjonaj është një nga këngëtaret më të pëlqyera të publikut. Prej vitesh në skenë, Albëria njihet për format e...

Kronika11:21 - 18 March, 2018

U akuzuan për vjedhje/ Në pranga 2 shtetas

Policia e Fierit ka vënë në pranga dy shtetas, nën akuzën e vjedhjes. Policia bën me dije se të arrestuarit...

Kryesore Show Biz11:10 - 18 March, 2018

‘Më the edhe 1 herë s’je normal t’u çova’, aktori shqiptar nxehet me moderatorin në emision

Në puntatën e radhës të emisionit “Një kat më lart” ishte i ftuar ditën e sotme Visjan Ukcenaj, aktori që...

Kryesore11:06 - 18 March, 2018

Të konfirmuar zyrtarisht nga Rama/ Zbulohen kandidatët për bashkitë kryesore

Partia Socialiste ka “ndezur motorët” e fushatës për zgjedhjet lokale të vitit të ardhshëm. Edi Rama mësohet, se ka zhvilluar...

Kryesore11:03 - 18 March, 2018

Sekretarja e PD tregon se kush e shkatërroi AND-në e partisë

Pas konferencës për shtyp të kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ditën e djeshme ka reaguar anëtarja e kryesisë, njëkohësisht...

Kronika10:54 - 18 March, 2018

Rrihen me sende të forta/ Xhaxha e nip në pranga

Policia e Elbasanit ka vënë në pranga dy persona, pasi dyshohen se pas një konflikti për motive të dobëta pronësie...

Kryesore Show Biz10:53 - 18 March, 2018

Është single apo jo? Modelja seksi tregon më në fund statusin e saj

Modelja shqiptare Xhesika Berberi e ka pranuar publikisht statusin e saj aktual, nëse është e dashuruar, në një lidhje apo...

Kryesore Show Biz10:37 - 18 March, 2018

Vëllai kritikon publikisht Ilda Bejlerin: Është e bukur por…

Ilda Bejleri është një nga moderatoret  më të komentuara së fundi në ekranin shqiptar. Por e famshme në familjen e saj...

Aktualitet10:36 - 18 March, 2018

Vetingu/ Hapen dosjet e masave disiplinore për gjyqtarët dhe prokurorët

Procesi i vetingut ka filluar të ngjallë ankth në radhët e gjyqtarëve dhe të prokurorëve. Për anëtarët e Gjykatës së...

Kryesore Show Biz10:23 - 18 March, 2018

Elvana Gjata ndryshon “look”! Si duket tani (FOTO)

Elvana Gjata ka qenë mjaft aktive në rrjetet sociale, pasi ka bërë postime të shumta. Por deri më tani Elvana...

Kryesore Show Biz10:10 - 18 March, 2018

Sherri me Albi Nakon. Graciano tregon për herë të parë pse braktisi TV Klan!

Pak ditë më parë në media ka qarkulluar lajmi i largimit të balerinit Graciano Tagani nga trupa e baletit Albi...

Kryesore Show Biz10:07 - 18 March, 2018

Pse Eni Çobani përshëndet emigrantët? Ja çfarë thotë ajo

Në programin e fundjavës “Një kat më lart” moderatori Ermal Peçi mirëpriti juristen Eni Çobani. Pjesa e saj “Shihemi në...

Kronika10:02 - 18 March, 2018

Skandali i pronave/ Frrokaj e 12 zyrtarët nesër para Gjykatës

Kreu i Bashkisë së Lezhës Fran Frrokaj dhe 12 të arrestuarit e tjerë, nën akuzën e tjetërsimit të pronave në...

Kronika09:55 - 18 March, 2018

Vodhi 3 milionë lekë në banesë/ Në pranga autori

Policia e Beratit, ka vënë në pranga një person i dyshuar si grabitës, i 3 milionë lekëve në një banesë....

Kryesore Show Biz09:53 - 18 March, 2018

Këngëtarja shqiptare kundër Këngës Magjike: “Atje nuk do të marr pjesë kurrë!”

Festivalet në Shqipëri janë të paktë dhe janë ndoshta, mënyra më e mirë për të promovuar artistët dhe punën e...

Kronika09:42 - 18 March, 2018

Trafikonin qenie njerëzore në SHBA/ Ja drejtuesit e grupeve kriminale (emrat)

Operacioni i shtrirë në disa qytete të vendit dhe disa shtete të Evropës, ka përfunduar me arrestimin e 39 personave,...

Trending

LAJM I REKOMANDUAR:
Reshjet e shiut në Shkodër/ Mbi 2050 ha tokë nën ujë

I gjithë territori iu vendit është izoluar nga shirat e shumtë të cilat kanë rënë orët e fundit. Nga të...

Close