Ç’thonë vijat e dorës për ju: Lexojeni vetë pëllëmbën tuaj – CNA
Connect with us

Kuriozitete

Ç’thonë vijat e dorës për ju: Lexojeni vetë pëllëmbën tuaj

Publikuar

-

Leximi i dorës është një teknikë që praktikohet në të gjithë botën. Qëllimi është të përcaktosh karakterin e personit përkatës si dhe të ardhmen e tij thjesht duke lexuar atë çka tregon pëllëmba e dorës.

Nëse jeni të interesuar për ta bërë edhe ju diçka të tillë, do t’ju tregojmë hap pas hapi se si të mësoni ca gjëra më shumë rreth vetes përmes vijave të dorës.

1. Zgjidh dorën

Për të lexuar dorën zgjidhni dorën dominante, atë që përdorni më së shumti (në të tashmen a të shkuarën) ndërkohë që dora më pak dominante është dora e së ardhmes. Kur vija është e hollë do të thotë se nuk keni punuar shumë në një drejtim të caktuar të jetës.

2. Dalloni vijat kryesore

Vijat janë të ndryshme, te disa më të holla, te disa të ndërprera nga ca degëzime të tjera, ama në përgjithësi, minimalisht te pëllëmba e kujtdo gjenden 3 vija kryesore:

1. Vija e zemrës

2. Vija e kokës

3. Vija e jetës

4. Vija e fatit (vetëm disa njerëz e kanë )

3. Interpretoni vijën e zemrës, e cila lidhet me perspektivat tuaja në romancë, stabilitetin emocional, depresionin apo shëndetin kardiak.

Kjo vijë mund të lexohet nga gishti i vogël te gishti tregues dhe anasjelltas. Kështu:

– Nëse vija nis poshtë gishtit tregues do të thotë se jeni të kënaqur me jetën dashurore

– Nëse vija nis poshtë gishtit të mesit, kjo tregon se jeni shumë egoist në një marrëdhënie

– Nëse vija nis poshtë gishtit të unazës, bini lehtë në dashuri

– Kur ajo është e shkurtër dhe e drejtë, atëherë s’jeni fort të interesuar për romancë

– Kur bashkohet me vijën e jetës, zemra juaj lëndohet shumë shpejt

– Nëse është e gjatë dhe e lakuar, për ju nuk është fare problem të shprehni emocionet dhe ndjenjat

– Nëse vjen e drejtë dhe paralele me vijën e kokës, jeni mjeshtër në menaxhimin e emocioneve

– Kur vija është valë- valë do të thotë se e keni të pamundur të krijoni një lidhje serioze afatgjatë, keni shumë histori dashurie, por thjesht kaq ama

– Nëse vija ka një rreth në mes kjo nënkupton dy gjëra: mërzitje dhe depresion

– Vija e shkëputur: traumë emocionale

– Vija të vogla rreth vijës kryesore: traumë emocionale gjithashtu

4. Interpretoni vijën e kokës, vijë që përfaqëson njohuritë, formimin, kreativitetin dhe spontanitetin. 

– Vijë e shkurtër: preferoni arritje fizike më shumë se sa mentale

– Vijë e gjatë, e harkuar: kreativitet

– E shkëputur nga vija e jetës: AVENTURË

– Vijë e valëzuar: fokusim i ulët, shpërqëndrim i lartë

– Vijë e gjatë, e trashë: mendime të qarta

– Vijë e drejtë: mendime realiste

– Rreth ose kryq në vijë: krizë emocionale

– Vijë e thyer: mendime të paqëndrueshme

5. Vija e jetës, që lidhet me shëndetin fizik, mirëqenien, por duhet të dini se gjatësia e saj nuk lidhet me gjatësinë e jetës.

– Gjendet shumë pranë gishtit të madh: shumë shpesh ndiheni të lodhur

– Shumë e lakuar = shumë energji

– E gjatë dhe shumë e theksuar: vitalitet

– E shkurtër dhe e hollë: malipuloheni prej të tjerëve

– Kur ngjason me një gjysmërreth: entuziazëm dhe forcë

– Shumë vija jete = shumë më shumë vitalitet

– Vijë e shkëputur: ndryshim i menjëhershëm në stilin e jetesës

6. Vija e fatit lidhet me rrethana të cilat ndodhin jashtë vullnetit tonë dhe ne nuk kemi mundësi t’i kontrollojmë.

– Vijë e thellë: fuqimisht të kontrolluar nga fati

– Vijë e shkëputur, e cila ndryshon më pas drejtim: ndryshime të mëdha në jetë

– Një vijë e tillë nënkupton që ju jeni origjinal dhe mundohuni medoemos që gjërat t’ju shkojnë sic ju dhe vetëm ju dëshironi

– Nëse bashkohet me vijën e jetës, diku rreth mesit, kjo do të thotë se shpesh interesat tuaja ndryshohen dhe hidhen poshtë nga të të tjerëve

– Nëse vija nis nën gishtin e madh dhe kryqëzohet me vijën e jetës do të thotë se keni një mbështetje të madhe nga familjarët dhe miqtë./CNA

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Çfarë i ndodh trupit tonë nëse i zëvendësojmë të gjitha pijet me ujë?

Publikuar

-

Të gjithë e dimë se çdo pije tjetër është e dëmshme përveç ujit, por çfarë ndodh nëse ne i zëvendësojmë ato plotësisht me ujin?

Chris Bailey, një bloger popullor dhe pedagog, kreu disa hulumtime njëmujore, të cilat vendosi t’i përmbledhë për ju në formën e mëposhtme:

1.Humb peshë më shpejt. Duke pirë vetëm ujë për 9 ditë, ju humbisni të njëjtën sasi kalorish sa kur bëni vrap për 8 km në ditë.

2.Përshpejton metabolizmin dhe rrisni nivelin e energjive. Vetëm një gotë ujë në mëngjes e përshpejton metabolizmin me 24%.

3.Truri juaj punon më mirë. Truri përbëhet nga 75-85% ujë dhe duke pirë ujë e rrisni më tepër përqendrimin.

4.Ha më pak. Uji e parandalon urinë, e ndërpret oreksin duke ju bërë që të humbisni peshë.

5.Trupi i nxjerr më shpejt toksinat. Uji nxjerr nga trupi substanca të rrezikshme dhe parandalon plakjen.

6.Uji ul rrezikun e shumë sëmundjeve të tilla si hipertensioni, gjendjen e fshikëzës së urinës dhe kancerin.

7.Zemra punon më mirë. Pesë gota uji në ditë e ulin rrezikun e atakut në zemrën me 41%.

8.Lëkura bëhet më e shndritshme dhe më e butë.

9.Dhe sigurisht do të kurseni para pasi uji kushton më pak se çdo pije tjetër.

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ndodh mrekullia, bien “para nga qielli” në mes të lagjes së varfër

Publikuar

-

Një skenë që ndodhy ta shohim vetëm në filma, apo ta ëndërrojmë ka ndodhur në një lagje të varfër të Hong Kongut.

Kartmonedha me vlerë 100 dollarëshe nisën të “binin nga qielli”, teksa banorët e lagjes dolën jashtë me nxitim për t’i mbledhur.

Të llogaritura në total, karmonedhat kapin vlerën e 25 mijë dollarëve.

 

Wong Ching-kit, 24 vjeç mendohet se është gjeniale pas kësaj skenë aq të bukur dhe dëshpëruese njëkohësisht.

I riu është arrestuar nga policia për shkaktim rrëmuje në vend publik.

Mediat e huaja raportojnë se ai njihet si “mjeshtër i monedhave virtuale” pasi ka një kompani që reklamon monedha dixhitale.

 

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Qielli më i bukur se kurrë! Mos e humbisni ”Kometën e Krishtlindjeve”, ja deri kur mund ta shihni!

Publikuar

-

Qielli i natës do të gjallërohet këtë fundjavë, pasi një kometë e gjelbër do të kalojë pranë tokës, me në sfond shiun e meteorëve geminid.

Comet 46P/Wirtanen nisi të shndrijë në nëntor, por ajo do t’i afrohet tokës në distancën më të afërt të dielën dhe do të jetë e dukshme me sy të lirë. Kometa do të jetë më pak se 7 milionë milje larg tokës, një afërsi kjo që nuk do të përsëritet të paktën për 20 vitet e ardhshme.

E kjo është një distancë 30 herë më e madhe se ajo mes hënës dhe tokës. Kometa, do të jetë më e shndritshme më 16 dhjetor, por edhe tani ajo mund të shihet në qiellin e natës gjatë mbrëmjes së sotme, deri në orën tre pas mesnate.

Sipas ekspertëve, janë të pakta ato kometa që shkëlqejnë aq sa për t’u parë me sy të lirë. Kometa e krishtlindjes, siç është quajtur, shfaqet në qiell një herë në çdo pesë vite, ndërsa endet rreth diellit.

Por, ashtu siç është këshilluar nga NASA edhe për shiun e meteorëve që prej dy netësh po zbukuron qiellin, duhet të ndodhesh në një zonë pa shumë ndriçim, për të pasur përjetimin më të mirë të mundshëm.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet15:18 - 18 Dhjetor, 2018

Tiranë, Paris, Budapest/ Gjysma e Europës në protesta

Në Hungari njerëzit dalin në rrugë kundër një ligji, në Shqipëri kundër tarifave të larta studentore, në Serbi kundër dhunës...

Aktualitet13:39 - 18 Dhjetor, 2018

Subvencionim / Në janar qeveria paguan 50% të tarifës së studimit

Kryeministri Edi Rama ka pohuar gjatë takimit më pedagogë dhe studentë të Universitetit Bujqësor se duke filluar nga janari qeveria...

Aktualitet22:49 - 17 Dhjetor, 2018

Tetë vende të BE-së anëtarë të KS të OKB-së, mbështesin ushtrinë e Kosovës

Tetë vende të Bashkimit Evropian, anëtare të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, i dhanë mbështetje të hënën të...

Aktualitet21:09 - 17 Dhjetor, 2018

Dokumenti/ 6 akuzat e Gjykatës Federale dhe FBI mbi mikun e Bashës

Miku i kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, biznesmeni turk Ekim Alptekin është nën akuzë për mashtrim dhe Gjykata Federale...

Aktualitet17:52 - 17 Dhjetor, 2018

Lirohet Zogu i Zi/ Studentët spostojnë protestën

Studentët, që prej disa orësh kishin bllokuar rreth-rrotullimin e Zogut të Zi, janë larguar që aty për ta spostuar protestën ...

Aktualitet16:41 - 17 Dhjetor, 2018

Kompania shqiptare që po çan tregjet e rajonit dhe jo vetëm/ Drejtuesi i Jumbo shpjegon rrugëtimin drejt suksesit

Shitja e organizuar e mallrave me pakicë është një sektor që po njeh zhvillim të vazhdueshëm në rajon dhe më...

Aktualitet16:35 - 17 Dhjetor, 2018

Ndryshimet në ligjin e AMA dhe AKEP/ Organizohet forumi i parë i diskutimit

Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA) dhe Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare (AKEP), organizuan sot forumin e parë të diskutimit...

Aktualitet16:30 - 17 Dhjetor, 2018

Tarifa 100% për mallrat serbe/ Tensionohet situata BE-Kosovë

Pas refuzimit të heqjes së tarifës 100% ndaj mallrave serbe marrëdhëniet midis Bashkimit Europian dhe Kosovës janë përkeqësuar. Ky lajm...

Aktualitet16:29 - 17 Dhjetor, 2018

Manjani ‘shuplakë’ Ramës/ Plotësou kërkesat studentëve, lëri bejtet

Ish-ministri i Drejtësisë në Qeverinë Rama 1, Ylli Manjani në një postim në rrjetet sociale ka shkruar se kryeministri Edi...

Aktualitet15:40 - 17 Dhjetor, 2018

Krijimi i FA/ Këshilli i Sigurimit të OKB diskuton mbi Kosovën

Të hënën (17.12.) Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara do të diskutojë rezolutën 1244 për Kosovën. Arsye është letra...

Aktualitet15:35 - 17 Dhjetor, 2018

BE luftë kundër dezinformimit rus në internet

Me fushata dezinformuese, Moska dëshiron të ndikojë sistematikisht jo vetëm në SHBA, por edhe në Evropë. Tani krerët e shteteve...

Aktualitet15:08 - 17 Dhjetor, 2018

Shfaqja e hidhur në Samitin e BE-së/ Juncker turpërohet sërish

Një tjetër shfaqje e turpshme për Presidentin i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker . Gjatë hyrjes së Juncker në selinë e...

Aktualitet14:22 - 17 Dhjetor, 2018

Integrimi në BE/ Kreu i opozitës greke kërcënon Shqipërinë

Kryetari i opozitës greke, Qiriakos Micotaqis, që sipas sondazheve të zhvilluara nga mediat vendase pritet të jetë kryeministri i ardhshëm...

Aktualitet13:57 - 17 Dhjetor, 2018

Përplasjet para Kryeministrisë/ Studenti: Na qëlluan si të ishim kriminelë

Pas tensionimit të situatës para Kryeministrisë, një nga studentët ka thënë se shkak për përplasjes është bërë dhuna e policisë...

Aktualitet13:38 - 17 Dhjetor, 2018

Tensionohet situata/ Protestuesit përplasen me policinë

Është tensionuar situatata  para Kryeministrisë, ku protestuesit janë përplasur  me forcat e policisë. Një pjesë e protestuesve kanë tentuar të...

Aktualitet12:23 - 17 Dhjetor, 2018

Protesta/ Studentët nga Shkodra mbërrijnë para Kryeministrisë

Studentët nga qyteti i Shkodrës i janë bashkuar protestës së të rinjve që ndodhen para Kryeministrisë. Të rinjtë shkodran sapo...

Aktualitet12:05 - 17 Dhjetor, 2018

Tymuese në protestë/ Studentët kërkojnë largimin e shkaktarëve

Ndërkohë që prej 14 ditësh studentët janë duke zhvilluar protesta të qeta, ditën e sotme mes turmës janë hedhur disa...

Aktualitet21:41 - 16 Dhjetor, 2018

Cavusoglu: SHBA po punon për ekstradimin e Gulenit

Ministri i jashtëm turk thotë se presidenti amerikan Donald Trump, kohët e fundit e siguroi Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan...

Aktualitet19:59 - 16 Dhjetor, 2018

Abuzoi me vajzën e bashkëshortes shqiptare/ Var veten greku

Një shtetas grek 53 vjeç ka është vetëvarur, pasi është akuzuar nga bashkëshortja 35-vjeçare se ka abuzuar ndaj vajzës së...

Aktualitet19:24 - 16 Dhjetor, 2018

Ekstradimi i Gulenit/ SHBA diskutime me Turqinë

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusoglu ka deklaruar se Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë komunikuar presiderntit turk...

Aktualitet19:06 - 16 Dhjetor, 2018

“Jelekët e verdhë”/ Pakësohen protestat në Francë

Prej disa javësh protestuesit me jelekë të verdhë kanë bllokuar qytetin e Parisit duke ndaluar çdo aktivitet ekoniomik dhe e...

Aktualitet18:58 - 16 Dhjetor, 2018

“Teatri” i bashkohet studentëve/ Nesër të gjithë në protestë

Aktorët, antarët e shoqërisë civile dhe qytetarët kanë nisur protestën për mbrojtjen e teatrit edhe pasditen e sotme. Në protestën...

Aktualitet18:32 - 16 Dhjetor, 2018

Akuza të forta/ Robotë rusë në operacione dezinformuese në Francë

Robotë rusë akuzohen për shkallëzimin e protestës së, jelekëve të verdhë“ në Francë. Në një kohë që qeveria i verifikon...

Aktualitet18:26 - 16 Dhjetor, 2018

Parlamenti i Kosovës mandaton ekipin për bisedimet me Serbinë

Një ditë pas vendimit për ushtrinë, Kuvendi i Kosovës miratoi rezolutë dhe mandatoi ekip negociator për bisedime me Serbinë. Ekipi...

Aktualitet18:11 - 16 Dhjetor, 2018

“T’i jepet fund këmishave të përgjakura”/ Sërish protesta në Serbi

Në Beograd sërish janë mbajtur protesta të opozitës kundër presidentit Vuçiq dhe qeverisë Brnabiq. Demonstruesit kërkojnë përfundimin e aksioneve të...

Aktualitet17:53 - 16 Dhjetor, 2018

Foto/ Ministri i Jashtëm i Maqedonisë pjesë e CIA-s?

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë, Nikolla Dimitrov, mësohet të jetë agjent i CIA-s amerikane. Këtë përfundim e kanë nxjerrë mediat...

Aktualitet17:07 - 16 Dhjetor, 2018

Paralajmërimi i banorëve të Bregut të Lumit/ Çfarë do ndodhë nesër

Banorët e Bregut të Lumit që janë duke protestuar kundra projektit të Unazës së Madhe kanë paralajmëruar qeverinë se nesër...

Aktualitet16:57 - 16 Dhjetor, 2018

Protestë masive/ Zbulohet plani i studentëve për nesër

Studentët kanë paralajmëruar se ditën e nesërme do të ketë protestë masive, ku janë ftuar të marrin pjesë të gjithë...

Trending

Read previous post:
“Tronditet” Shtëpia e Bardhë/Trump shkarkon Tillerson

Presidenti i SHBA, Donald Trump ka shkarkuar Sekretarin e Shtetit, Rex Tillerson, ndërkohë që vendin e tij ta zëvendësojë Mike...

Close