Connect with us

Sociale

Bashkia Tiranë dhe JUMBO sjellin “Karnavalet në Tiranë” për ditën e verës

Publikuar

-

Diten e merkure, me date 14 Mars, festohet Dita e Verës në Tiranë, një festë e cila merr nga viti në vitë gjithnjë e më shumë vëmendje nga qytetarët jo vetëm kryeqytetas por edhe nga vizitorët nga e gjithë Shqipëria. Për herë të pare këtë vit Dita e Verës do të vijë ndryshe nga herët e tjera. Bashkia Tiranë dhe JUMBO nën një event madhështor në qendër të kryeqytetit, do të organizojnë “Paradën e Karnavaleve”. Për ta bërë këtë festë më të hareshme dhe të gëzueshme, fëmijë të shkollave të kryeqytetit  do të parakalojnë me maska dhe kostume të ndryshme.

Parada e Karnavaleve do të nise në orën 10:00 nga sheshi “Skënderbej” dhe do të shoqërohet nga Banda Frymore. Qytetaret me pas do të drejtohen drejt “Parkut të Karnavaleve” tek Liqeni Artificial, ku Cirku i Tiranës, animatorë dhe Teatri i Kukullave do të mirëpresin qytetarët në një festë madhështore.

Jumbo eshte pjese e Grupit Balfin, Grupit me te madh dhe inovator te investimeve ne Shqiperi dhe nje nder me te medhenjte ne rrajon pjese e te cilit jane TEG, QTU, Neptun, SPAR, Mango, Springfield, etj.

Sociale

Video-Rreziku nga rrëshqitjet e dherave/ Fshati Dardhë, i pabanueshëm

Publikuar

-

By

I ftuar në emisionin “Kjo Javë” të Nisida Tufës, kreu i Emergjencave Civile, Shemsi Prençi ka dhënë alarmin për situatën e krijuar nga rrëshqitjet, sidomos në fshatin Dardhë të Pukës.

Prenci ka theksuar se pas përmbytjeve, rrëshqitjet janë një fenomen i ri që po rrezikojnë Shqipërinë.

Gjithashtu kreu i Emergjencave Civile është shprehur se fshati Dardhë i Pukës është shpallur i pabanueshëm për shkak të rrëshqitjes se dherave.

“Fenomeni i rrëshqitjes është shumë i rrezikshëm dhe pas përmbytjeve konsiderohet si një ndër fenomenet më shqetësues në Shqipëri, që vjen për shkak të gjeo-dinamikës së tokës.”-u shpreh Prençi.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Klosi: Kurrikula për edukimin mjedisor, së shpejti në të gjitha nivelet e arsimit

Publikuar

-

By

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, kreu i Këshillit të Europës në Tiranë,  Claus Neukirch dhe të rinj të komuntetit rom mbollën 150 pisha të reja në Krastë të Elbasanit. Mbjellja e fidanëve të rinj u bë në një zonat e dëmtuara si pasojë e zjarreve, duke kontribuar kështu në rehabilitimin e pyllezimin e saj.

Ministri Klosi theksoi se mbjellja e fidanëve është pjesë e programit të gjelbërimit me 20 milionë e 200 mijë pemë deri në vitin 2020,por njëherësh është një bashkëpunim i frytshëm me bashkinë e Elbasanit dhe të rinjtë romë,  duke shërbyer edhe si formë edukimi për mjedisin. “Është një mundësi më shumë që këta të rinj, të dashurojnë mjedisin dhe të fillojnë të mendojnë që pemët, pylli, sidomos drurët frutorë,  janë një mundësi e artë për të krijuar mjete jetese edhe për këtë komunitet”-  tha ministri Klosi duke shtuar se së shpejti në të gjitha nivelet e arsimit do të hyjë kurrikula për edukimin mjedisor. “Përgatitja e një kurrikule pranë shkollave për të edukuar fëmijët dhe të rinjtë me një dashuri më të madhe për natyrën , për një mjedis të përbashkët të cilin ne duhet ta mbrojmë me çdo kusht,  është pjesë e punës sonë.  Shumë shpejt ne do të kemi një program të posaçëm për të pasur kurrikula për edukimin mjedisor që nga klasat e para të shkollave deri në universitete”.

Kreu i Këshillit të Evropës në Tiranë theksoi angazhimin e Këshillit të Evropës në promovimin e të drejtave të njeriut, demokracisë dhe ligjit duke shtuar se kjo ngjarje shënon një vlerë simbolike dhe në të njëjtën kohë apelon për pjesëmarrjen e romëve në veprime të tilla të komunitetit dhe angazhimin e tyre të mëtejshëm në nivel lokal.

Nënkryetari i bashkisë Elbasan theksoi vëmendjen e pushtetit lokal për rigjallërimin e të gjitha zonave të degraduara si dhe një kujdes në rritje ndaj natyrës.

Ndërsa përfaqësuesi i Institutit të Kulturës Rome shtoi se përfshirja e të rinjve të këtij komuniteti do të shtrihet edhe në bashki të tjera të vendit në kuadër të programit ROMACTED./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Nen Kryesore 2

Për një ambient plot stil dhe modern/ Megatek zgjedhja e duhur

Publikuar

-

By

Nuk kanë të ndaluar risitë në Megatek. Këtë sezon vijnë sete karrigesh dhe tavolinash të trendit të fundit te 2018-es.

Kënde të modeleve të ndryshme, rrethues dhe aksesorë, ndriçues kopshti dhe shatërvane.

Setet prej mozaiku të punuar në mënyrë artizanale, tendenca e fundit e këtij viti,  vijnë eksluzivisht për ju nga Megatek  përmes markave Andora mozaik & Siena mozaik.

Po ashtu përmes një dizajni modern të thurjes së ratanit, Megatek sjell per klientët e vet setin Corfu, komod dhe shumë modern. Ndërthurja e klasikes me modernen, rezistenca ndaj agjentëve të jashtëm atmosferikë, cilësia dhe çmimi konkurrues në treg i bëjnë këto produkte më të mirat për ju .

Stina e pranverës është stina që na  kujton se kopshtet janë vende ideale për pushim, freskim dhe relaksim.

Megatek ka menduar për komoditetin tuaj duke sjellë  sete dhe kënde fantastike pë t’ju ofruar rehati maksimale.

Karriget e Tavolinat  vijnë me një dizajn te vecantë e plot ngjyra,ku relaksi dhe harmonia e natyrës së përkryer përputhen përsosmërisht.

Karriget  që disponojmë janë të dizenjuara me një vëmendje në detaje dhe estetikë. Funksionaliteti dhe rezistenca ndaj kushteve të pafavorshme të motit, janë avantazhet kryesore të kësaj linje produktesh. Modelet e karrigeve dhe tavolinave që ofron Megatek, janë për çdo gusto, duke filluar nga karriget në kuvertë deri në grupe mobiljesh, sipas   tendencave të tanishme të dizajnit, të cilat janë bërë për të takuar standardet më të larta të cilësisë.

Gardhet rrethuese dhe aksesorët e llojeve të ndryshme do ta zbukurojnë më shumë ambientin tuaj dhe do të krijojnë përshtypjen e një mini-natyre, larg zhurmës së përditshme.

Për të pasur një kopsht të bukur, ndriçimi i tij është një element shumë i rëndësishëm. Megatek ka menduar edhe për ndriçimin  e kopshtit tuaj, ndaj ofron ndriçues të llojeve dhe ngjyrave të ndryshme.

Megatek vjen me linjën më  të re të shatërvanëve me strukturën prej fijeve të qelqit (lesh xhami). Shatërvanet kanë pamjen e gurit natyror dhe janë në forma si dhe përmasa të ndryshme. Rrjedhat e shumëfishta të ujit do të krijojnë një atmosferë relaksuese dhe medituese në ambjentet tuaja. Ato mund të vendosen në ambjente të brendshme ose të jashtme. Të gjitha modelet kanë të përfshirë pompën qarkulluese të ujit.

Megatek ju fton në një botë plot frymëzim elegance dhe prakticitet,  që do të transformojnë nocionin tuaj të mundësive për relaksim.Ndjeni kënaqësinë e vërtetë me përdorimin e rehatshëm të të gjithë gamës së këtyre artikujve që ne disponojmë.

 

 

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

AKTUALITET

Life Style12:25 - 18 March, 2018

U bë i famshëm se u martua me gjarprin, vdes nga kafshimi i kobrës

Një 33-vjeçar malajzian, i cili kishte fituar emrin “pëshpëritësja e gjarprit”, vdiq të premten, pak ditë pasi u kafshua nga...

Kronika12:22 - 18 March, 2018

‘Shefi’, ‘Vajza e bukur’, ‘rrushi’, ‘birra’/ Zbardhen kodet e trafikuesve të 2.5 tonëve drogë

Zbardhen kodet e përdorura nga 23 trafikantët e drogës që operonin në Shqipëri dhe Itali, të cilët u arrestuan pak...

Kronika12:11 - 18 March, 2018

Itali/ Emigranti shqiptar plagoset me plumb në kokë

Mustafa Hasi 66 vjeç u gjet i plagosur me një plumb në kokë në një kasolle në periferi të qytetit...

Kryesore Show Biz12:10 - 18 March, 2018

Tha në këngë “seksi si Nora e bukur si Era”, zbulohet çfarë e lidh e Noizyn me Nora Istrefin

Të dy janë këngëtarë të suksesshëm, këngët e tyre kanë miliona klikime në Youtube dhe gjithashtu janë të super komentuar...

Kryesore12:05 - 18 March, 2018

Rama-Bushati drejt Brukselit/ Ja çfarë pritet me negociatat…

Kryeministri Edi Rama dhe ministri i Jashtëm Ditmir Bushati do të udhëtojnë më 20 mars drejt Brukselit, ku do të...

Kryesore Show Biz11:53 - 18 March, 2018

Adelina Ismaili përlotet në emision: Mezi po pres të iki që këtu

Këngëtarja Adelina Ismaili i është përkushtuar prej kohësh djalit të saj të vogël Uliks, ndërsa jeton në një histori të...

Kronika11:50 - 18 March, 2018

Goditën punonjësin e OSHEE/ Në pranga 27 vjeçari, një tjetër shpallet në kërkim

Policia e Lushnjës, ka vënë në pranga një shtetas dhe ka shpallur në kërkim një tjetër, nën akuzën se kanë...

Kronika11:44 - 18 March, 2018

Shqipëria nën pushtetin e rreshjeve. Ja cilat janë zonat më të rrezikuara nga përmbytjet

Instituti i Gjeoshkencave bën me dije se sot gjatë gjithë ditës priten reshje në të gjithë territorin. Në qarqet Shkodër...

Kryesore Show Biz11:40 - 18 March, 2018

Aktori i portokallisë ironizon Albano Bogdon: Të paktën ne nuk kurohemi tek 5-a

Aktori i humorit Rezart Veleshnja ka qenë i ftuar në emisionin “Pop Culture” disa ditë më parë ku është pyetur...

Kronika11:33 - 18 March, 2018

I vodhi veglat e punës bashkëfshatarit/ Arrestohet-40 vjeçari

Policia e Lushnjës, ka vënë në pranga një shtetas, nën akuzën e vjedhjes. Nga të dhënat të bëra të ditura...

Life Style11:33 - 18 March, 2018

Çfarë i ndodh trupit kur rri ulur për 8 orë në ditë

Nëse është një ditë e gjatë në zyrë, një mbrëmje të ulur para TV apo orë të kaluara duke luajtur...

Kuriozitete11:33 - 18 March, 2018

Majmuni i ul bluzen turistes dhe i nxjerr gjoksin jashtë (VIDEO)

Ky majmun kurioz i ka zbuluar gjoksin një turisteje, kur i tërhoqi bluzen. Brittany Bowman po udhëtonte me shokët e...

Aktualitet11:31 - 18 March, 2018

Korrupsioni në administratë/ Ngrihen strukturat për infiltrimin e spiunëve

Qeveria ka filluar infiltrimin e spiunëve në administratë për të zbuluar aferat e korrupsionit. Sipas informacioneve, të gjitha ministritë kanë...

Kryesore Show Biz11:25 - 18 March, 2018

Fansi ofendon keq Besin, ai e degjeneron komplet/Ja biseda

Aktori i humorit Bes kallaku është i njohur për batutat në ekran dhe jashtë tij. Sensin e tij të humorit...

Kryesore Show Biz11:23 - 18 March, 2018

Albërie Hadërgjonaj i çmend të gjithë/Shfaqet me të brendshme të kuqe

Albërie Hadërgjonaj është një nga këngëtaret më të pëlqyera të publikut. Prej vitesh në skenë, Albëria njihet për format e...

Kronika11:21 - 18 March, 2018

U akuzuan për vjedhje/ Në pranga 2 shtetas

Policia e Fierit ka vënë në pranga dy shtetas, nën akuzën e vjedhjes. Policia bën me dije se të arrestuarit...

Kryesore Show Biz11:10 - 18 March, 2018

‘Më the edhe 1 herë s’je normal t’u çova’, aktori shqiptar nxehet me moderatorin në emision

Në puntatën e radhës të emisionit “Një kat më lart” ishte i ftuar ditën e sotme Visjan Ukcenaj, aktori që...

Kryesore11:06 - 18 March, 2018

Të konfirmuar zyrtarisht nga Rama/ Zbulohen kandidatët për bashkitë kryesore

Partia Socialiste ka “ndezur motorët” e fushatës për zgjedhjet lokale të vitit të ardhshëm. Edi Rama mësohet, se ka zhvilluar...

Kryesore11:03 - 18 March, 2018

Sekretarja e PD tregon se kush e shkatërroi AND-në e partisë

Pas konferencës për shtyp të kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ditën e djeshme ka reaguar anëtarja e kryesisë, njëkohësisht...

Kronika10:54 - 18 March, 2018

Rrihen me sende të forta/ Xhaxha e nip në pranga

Policia e Elbasanit ka vënë në pranga dy persona, pasi dyshohen se pas një konflikti për motive të dobëta pronësie...

Kryesore Show Biz10:53 - 18 March, 2018

Është single apo jo? Modelja seksi tregon më në fund statusin e saj

Modelja shqiptare Xhesika Berberi e ka pranuar publikisht statusin e saj aktual, nëse është e dashuruar, në një lidhje apo...

Kryesore Show Biz10:37 - 18 March, 2018

Vëllai kritikon publikisht Ilda Bejlerin: Është e bukur por…

Ilda Bejleri është një nga moderatoret  më të komentuara së fundi në ekranin shqiptar. Por e famshme në familjen e saj...

Aktualitet10:36 - 18 March, 2018

Vetingu/ Hapen dosjet e masave disiplinore për gjyqtarët dhe prokurorët

Procesi i vetingut ka filluar të ngjallë ankth në radhët e gjyqtarëve dhe të prokurorëve. Për anëtarët e Gjykatës së...

Kryesore Show Biz10:23 - 18 March, 2018

Elvana Gjata ndryshon “look”! Si duket tani (FOTO)

Elvana Gjata ka qenë mjaft aktive në rrjetet sociale, pasi ka bërë postime të shumta. Por deri më tani Elvana...

Kryesore Show Biz10:10 - 18 March, 2018

Sherri me Albi Nakon. Graciano tregon për herë të parë pse braktisi TV Klan!

Pak ditë më parë në media ka qarkulluar lajmi i largimit të balerinit Graciano Tagani nga trupa e baletit Albi...

Kryesore Show Biz10:07 - 18 March, 2018

Pse Eni Çobani përshëndet emigrantët? Ja çfarë thotë ajo

Në programin e fundjavës “Një kat më lart” moderatori Ermal Peçi mirëpriti juristen Eni Çobani. Pjesa e saj “Shihemi në...

Kronika10:02 - 18 March, 2018

Skandali i pronave/ Frrokaj e 12 zyrtarët nesër para Gjykatës

Kreu i Bashkisë së Lezhës Fran Frrokaj dhe 12 të arrestuarit e tjerë, nën akuzën e tjetërsimit të pronave në...

Kronika09:55 - 18 March, 2018

Vodhi 3 milionë lekë në banesë/ Në pranga autori

Policia e Beratit, ka vënë në pranga një person i dyshuar si grabitës, i 3 milionë lekëve në një banesë....

Trending

LAJM I REKOMANDUAR:
Ndjekje si nëpër filma/ Policia kap 16-vjeçarin me drogë, në kërkim shoku i tij

Policia ka arritur t kapë një 16-vjeçar, që po transportonte me një automjet tip BMW, 6 kilogramë drogë të llojit...

Close