Connect with us

Life Style

Lista/Miliarderët e teknologjisë sipas Forbes për vitin 2018

Publikuar

-

Rreth 206 miliarderë mendohet të jenë përfshirë në listën e famshme të revistës Forbes, e cila çdo vit publikon klasifikime të ndryshme në lidhje me më të pasurit e planetit.

Për vitin 2018, ka pasur një shtesë prej 23 miliardë që janë bërë pjesë e listës me një vlerë totale prej 1.3 trilion dollarësh. 58% e tyre kanë pasuri më të mëdha se një vit më parë dhe vetëm 13% kanë pësuar rënie në pasurinë e tyre.

 

Vendet me numrin më të madh të të pasurve të botës së teknologjisë janë SHBA dhe Kina me respektivisht 38% dhe 26%. Shumica e miliarderëve të Amerikës jetojnë në Kaliforni.

Vlen për tu përmendur fakti që vetëm 15 nga 206 miliarderë i përkasin gjinisë femërore. Gjithashtu, 96% e numrit total e kanë krijuar vetë pasurinë e tyre pa asnjë lloj trashëgimie.

Personi më i pasur që kryeson listën e miliarderëve të 2018 është themeluesi dhe aksioneri i Amazon, Jeff Bezos me një pasuri me vlerë 112 bilion dollarë. Ai zotëron 16% të aksioneve të Amazon, kompaninë hapësinore Blue Origin si edhe gazetën Washington Post.

Bezos ka lënë në vend të dytë një nga njerëzit më të pasur të 24 viteve të fundit, Bill Gates me një pasuri prej 90 bilion dollarësh duke mos përfshirë këtu 31 bilion dollarë pasuri të dedikuar për Fondacionin e Filantropisë Bill & Melinda Gates.

Mark Zuckerberg renditet në vend të tretë në listë me një pasuri prej 71 bilion dollarësh.
Risitë e këtij viti janë edhe renditja në listë e dy miliarderëve Rusë, Andrey Andreev që është krijuesi i Badoo, platforma më e përdorur për njohjet online si edhe Pavel Durov i cili cilësohet si Zuckerbergu i Rusisë pasi ka krijuar rrjetin social më të përdorur në Rusi VKontakte si edhe Telegram Messenger, raporton PCWorld.

Për krijimin e kësaj liste Forbes ka analizuar çmimet e bursës dhe gjithashtu kursin e këmbimit të 9 Shkurtit 2018./CNA

LEXO TE PLOTE
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Çfarë i ndodh trupit kur rri ulur për 8 orë në ditë

Publikuar

-

By

Nëse është një ditë e gjatë në zyrë, një mbrëmje të ulur para TV apo orë të kaluara duke luajtur një lojë video, është e lehtë që gjithkush e gjen veten të ulur për shumicën orëve të ditës. Të rrish ulur për orë e orë është e rrezikshme për shëndetin në mënyra të ndryshme dhe mund të çojë në sëmundje të tilla si:

Deformimi në shtyllën kurrizore

Shpina e njeriut ka një formë S për t’i bërë ballë stresit. Megjithatë, kur ulet, forma S kthehet në formën e shkronjës C. Kjo çon në përkuljen në një pozicion të panatyrshëm, nëse nuk keni musjkuj të barkut të trajnuar mirë. Tensioni transferohet në pjesën e legenit dhe kolonën vertebrale, duke shkaktuar një rritje të presionit mbi disqet ndërvertebrore. Sforcimi i vazhdueshëm shkakton mbylljen e rruazave të qafës dhe mund të çojë në ulje të rrjedhjes së gjakut në tru.

Sistemi kardiovaskular

Një nga pasojat më serioze të një stili jete sedentar është rreziku i sëmundjeve kardiovaskulare. Duke kaluar ditët ulur në karrige, dobësojnë muskujt dhe qarkullimi i gjakut bëhet keqësohet. Mungesa e aktivitetit fizik është një nga arsyet kryesore për aterosklerozën e hershme (një akumulim i pllakave të kolesterolit në enët e gjakut që çojnë në zemër). Një studim i thellë i mbi 17.000 njerëzve në 13 vjet ka treguar se njerëzit me stil jete sedentar kanë një rrezik 54% më të madh të vdekjes nga ataku në zemër sesa ata që janë më aktivë.

Rreziku i venave variçoze

Njerëzit që kalojnë shumicën e ditës të ulur në tavolinë vuajnë nga qarkullimi i dobët i gjakut në gjymtyrët e poshtme që mund të shkaktojnë venat variçoze. Përveç kësaj për shkak të predispozicionit trashëgues, venat me variçe mund të favorizohen nga periudha të gjata të kaluara në këmbë. Gjithashtu duhet të shmanget qarkullimi i dobët i gjakut sepse mund të çojë në zhvillimin e mpiksjes së gjakut.

Obesiteti

Mbipesha është një nga pasojat më të këqija të një mënyre jetese sedentare. Kur rri ulur për një kohë të gjatë, metabolizmi ngadalësohet dhe trupi djeg më pak kalori, duke ruajtur sasi të tepërta të yndyrës. Sapo uleni, trupi zvogëlon procesin e djegies së yndyrës me 90%, niveli i insulinës bie dhe presioni i gjakut rritet. Në një punë ku qëndrohet në këmbë, trupi juaj djeg deri në 35% më shumë kalori sesa një punë e ulur.

Muskujt dhe kockat

Të ndënjtur ulur vazhdimisht, e kombinuar me mungesën e aktivitetit fizik mund ti bëjë muskujt e trupit të dobët dhe të butë. Më të prekurit janë muskujt e barkut dhe të ndënjurat. Një tjetër pasojë e mundshme është osteoporoza. Kockat nuk kanë shumë vështirësi të mbajnë trupin në një pozicion ulur, por ato mund të humbasin forcën me kalimi e kohës, duke u bërë më poroze dhe të brishta.

Sistemi i tretjes

Një ditë e vetme e kaluar ulur çon në një konsum të reduktuar të insulinës nga qelizat. Si rezultat, ju rrezikoni diabetin dhe sëmundjet e tjera metabolike, përveç kapsllëkut kronik dhe në raste ekstreme, hemorroidet.

Plakja

Telomeret ndodhen në skajet e kromozomeve dhe i mbrojnë ata nga dëmtimi dhe bëhen gjithnjë dhe më të shkurtër gjatë procesit të plakjes. Është treguar se një mënyrë jetese joaktive bën që telomerët të shkurtohen shumë më shpejt

Sëmundje mendore dhe ankth

Një mënyrë jetese sedentare mund të ketë një ndikim shumë negativ në shëndetin mendor. Mungesa e aktivitetit fizik çon në zhvillimin e depresionit dhe ankthit për shkak të mungesës së endorfineve. Lëvizja e rregullt mund të përmirësojë gjendjen shpirtërore dhe të relaksojë trupin. Gjithashtu shërben për vetëvlerësim. Ajo gjithashtu ndikon në prodhimin e serotoninës, duke ndihmuar në uljen e një mosbalance që mund të çojë në probleme të memories dhe mungesës së oreksit.

Pagjumësi

Mungesa e lëvizjes mund të ndikojë shumë në cilësinë e gjumit. Trupi interpreton qëndrimin e vazhdueshem ulur si pushim edhe kur aktiviteti mendor është në maksimum. Prandaj, kur dikush është “pushim” për gjithë ditën, trupi vendos që nuk është më e nevojshme të flejë. Ushtrimi ndihmon në luftën kundër pagjumësisë dhe përmirëson cilësinë e gjumit.

Problemet me performancën

Meshkujt me stil jetese joaktive kanë më shumë gjasa të vuajnë nga mosfunksionimi erektil, problemet e prostatës dhe ç’eikulibër hormonal. Qarkullimi i gjakut në pelvitin e vogësl, kur ulesh, ngadalësohet, gjë që mund të çojë në inflamacion./CNA

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Majmuni i ul bluzen turistes dhe i nxjerr gjoksin jashtë (VIDEO)

Publikuar

-

By

Ky majmun kurioz i ka zbuluar gjoksin një turisteje, kur i tërhoqi bluzen.

Brittany Bowman po udhëtonte me shokët e saj kur vizitoi Chiang Mai, në Tajlandë, dhe u përball me majmunin.

Tepër nervoze ajo e lejon ‘kuriozin’ që të ngjitet në turpin e saj, por nuk ia kishte marrë mendja që diçka e tillë do të ndodhte.

Ndërsa po përpiqej të hypte mbi shpatullat e turistes majmuni kapet mbi bluzen e saj dhe i zbulon gjoksin, përpara se vajza të arrinte të ruante modestinë.

Pronari tha se majmuni mund të ketë kërkuar qumështin e gjirit.

LEXO TE PLOTE

Kryesore Show Biz

Provokuesja Emily prezanton linjën e saj të brendshmeve

Publikuar

-

By

Një tjetër linjë veshjesh do vijë në treg dhe nga një emër shumë i njohur.

Bëhet fjalë për supermodelen Emily Ratajkoëski, e cila këtë të premte ka anonçuar edhe linjën e saj të të brendshmeve, Inamorata, duke publikuar foto mjaft provokuese.

26 vjeçarja shfaqet përpara pasqyrës topless, ndërsa ka preferuar që gjoksin ta mbulojë me duar.

Supermodelja pak javë më parë shokoi mbarë botën kur zbuloi se i kishtë dhënë fund beqarisë dhe ishte martuar në fshehtësi me Sebastian Bear-McClard./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

AKTUALITET

Kronika12:11 - 18 March, 2018

Itali/ Emigranti shqiptar plagoset me plumb në kokë

Mustafa Hasi 66 vjeç u gjet i plagosur me një plumb në kokë në një kasolle në periferi të qytetit...

Kryesore Show Biz12:10 - 18 March, 2018

Tha në këngë “seksi si Nora e bukur si Era”, zbulohet çfarë e lidh e Noizyn me Nora Istrefin

Të dy janë këngëtarë të suksesshëm, këngët e tyre kanë miliona klikime në Youtube dhe gjithashtu janë të super komentuar...

Kryesore12:05 - 18 March, 2018

Rama-Bushati drejt Brukselit/ Ja çfarë pritet me negociatat…

Kryeministri Edi Rama dhe ministri i Jashtëm Ditmir Bushati do të udhëtojnë më 20 mars drejt Brukselit, ku do të...

Kryesore Show Biz11:53 - 18 March, 2018

Adelina Ismaili përlotet në emision: Mezi po pres të iki që këtu

Këngëtarja Adelina Ismaili i është përkushtuar prej kohësh djalit të saj të vogël Uliks, ndërsa jeton në një histori të...

Kronika11:50 - 18 March, 2018

Goditën punonjësin e OSHEE/ Në pranga 27 vjeçari, një tjetër shpallet në kërkim

Policia e Lushnjës, ka vënë në pranga një shtetas dhe ka shpallur në kërkim një tjetër, nën akuzën se kanë...

Kronika11:44 - 18 March, 2018

Shqipëria nën pushtetin e rreshjeve. Ja cilat janë zonat më të rrezikuara nga përmbytjet

Instituti i Gjeoshkencave bën me dije se sot gjatë gjithë ditës priten reshje në të gjithë territorin. Në qarqet Shkodër...

Kryesore Show Biz11:40 - 18 March, 2018

Aktori i portokallisë ironizon Albano Bogdon: Të paktën ne nuk kurohemi tek 5-a

Aktori i humorit Rezart Veleshnja ka qenë i ftuar në emisionin “Pop Culture” disa ditë më parë ku është pyetur...

Kronika11:33 - 18 March, 2018

I vodhi veglat e punës bashkëfshatarit/ Arrestohet-40 vjeçari

Policia e Lushnjës, ka vënë në pranga një shtetas, nën akuzën e vjedhjes. Nga të dhënat të bëra të ditura...

Life Style11:33 - 18 March, 2018

Çfarë i ndodh trupit kur rri ulur për 8 orë në ditë

Nëse është një ditë e gjatë në zyrë, një mbrëmje të ulur para TV apo orë të kaluara duke luajtur...

Kuriozitete11:33 - 18 March, 2018

Majmuni i ul bluzen turistes dhe i nxjerr gjoksin jashtë (VIDEO)

Ky majmun kurioz i ka zbuluar gjoksin një turisteje, kur i tërhoqi bluzen. Brittany Bowman po udhëtonte me shokët e...

Aktualitet11:31 - 18 March, 2018

Korrupsioni në administratë/ Ngrihen strukturat për infiltrimin e spiunëve

Qeveria ka filluar infiltrimin e spiunëve në administratë për të zbuluar aferat e korrupsionit. Sipas informacioneve, të gjitha ministritë kanë...

Kryesore Show Biz11:25 - 18 March, 2018

Fansi ofendon keq Besin, ai e degjeneron komplet/Ja biseda

Aktori i humorit Bes kallaku është i njohur për batutat në ekran dhe jashtë tij. Sensin e tij të humorit...

Kryesore Show Biz11:23 - 18 March, 2018

Albërie Hadërgjonaj i çmend të gjithë/Shfaqet me të brendshme të kuqe

Albërie Hadërgjonaj është një nga këngëtaret më të pëlqyera të publikut. Prej vitesh në skenë, Albëria njihet për format e...

Kronika11:21 - 18 March, 2018

U akuzuan për vjedhje/ Në pranga 2 shtetas

Policia e Fierit ka vënë në pranga dy shtetas, nën akuzën e vjedhjes. Policia bën me dije se të arrestuarit...

Kryesore Show Biz11:10 - 18 March, 2018

‘Më the edhe 1 herë s’je normal t’u çova’, aktori shqiptar nxehet me moderatorin në emision

Në puntatën e radhës të emisionit “Një kat më lart” ishte i ftuar ditën e sotme Visjan Ukcenaj, aktori që...

Kryesore11:06 - 18 March, 2018

Të konfirmuar zyrtarisht nga Rama/ Zbulohen kandidatët për bashkitë kryesore

Partia Socialiste ka “ndezur motorët” e fushatës për zgjedhjet lokale të vitit të ardhshëm. Edi Rama mësohet, se ka zhvilluar...

Kryesore11:03 - 18 March, 2018

Sekretarja e PD tregon se kush e shkatërroi AND-në e partisë

Pas konferencës për shtyp të kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ditën e djeshme ka reaguar anëtarja e kryesisë, njëkohësisht...

Kronika10:54 - 18 March, 2018

Rrihen me sende të forta/ Xhaxha e nip në pranga

Policia e Elbasanit ka vënë në pranga dy persona, pasi dyshohen se pas një konflikti për motive të dobëta pronësie...

Kryesore Show Biz10:53 - 18 March, 2018

Është single apo jo? Modelja seksi tregon më në fund statusin e saj

Modelja shqiptare Xhesika Berberi e ka pranuar publikisht statusin e saj aktual, nëse është e dashuruar, në një lidhje apo...

Kryesore Show Biz10:37 - 18 March, 2018

Vëllai kritikon publikisht Ilda Bejlerin: Është e bukur por…

Ilda Bejleri është një nga moderatoret  më të komentuara së fundi në ekranin shqiptar. Por e famshme në familjen e saj...

Aktualitet10:36 - 18 March, 2018

Vetingu/ Hapen dosjet e masave disiplinore për gjyqtarët dhe prokurorët

Procesi i vetingut ka filluar të ngjallë ankth në radhët e gjyqtarëve dhe të prokurorëve. Për anëtarët e Gjykatës së...

Kryesore Show Biz10:23 - 18 March, 2018

Elvana Gjata ndryshon “look”! Si duket tani (FOTO)

Elvana Gjata ka qenë mjaft aktive në rrjetet sociale, pasi ka bërë postime të shumta. Por deri më tani Elvana...

Kryesore Show Biz10:10 - 18 March, 2018

Sherri me Albi Nakon. Graciano tregon për herë të parë pse braktisi TV Klan!

Pak ditë më parë në media ka qarkulluar lajmi i largimit të balerinit Graciano Tagani nga trupa e baletit Albi...

Kryesore Show Biz10:07 - 18 March, 2018

Pse Eni Çobani përshëndet emigrantët? Ja çfarë thotë ajo

Në programin e fundjavës “Një kat më lart” moderatori Ermal Peçi mirëpriti juristen Eni Çobani. Pjesa e saj “Shihemi në...

Kronika10:02 - 18 March, 2018

Skandali i pronave/ Frrokaj e 12 zyrtarët nesër para Gjykatës

Kreu i Bashkisë së Lezhës Fran Frrokaj dhe 12 të arrestuarit e tjerë, nën akuzën e tjetërsimit të pronave në...

Kronika09:55 - 18 March, 2018

Vodhi 3 milionë lekë në banesë/ Në pranga autori

Policia e Beratit, ka vënë në pranga një person i dyshuar si grabitës, i 3 milionë lekëve në një banesë....

Kryesore Show Biz09:53 - 18 March, 2018

Këngëtarja shqiptare kundër Këngës Magjike: “Atje nuk do të marr pjesë kurrë!”

Festivalet në Shqipëri janë të paktë dhe janë ndoshta, mënyra më e mirë për të promovuar artistët dhe punën e...

Kronika09:42 - 18 March, 2018

Trafikonin qenie njerëzore në SHBA/ Ja drejtuesit e grupeve kriminale (emrat)

Operacioni i shtrirë në disa qytete të vendit dhe disa shtete të Evropës, ka përfunduar me arrestimin e 39 personave,...

Trending

LAJM I REKOMANDUAR:
Shpërthimi në Tiranë/ Policia zbardh të tjera detaje

Të tjera detaje janë zbardhur nga policia në lidhje me shpërthimin e sotëm në një dyqan celularësh pranë Drejtorisë së...

Close