Do shpenzonit 48.000 euro për një kamera? – CNA
Connect with us

Kuriozitete

Do shpenzonit 48.000 euro për një kamera?

Publikuar

-

Nëse do kishit milionat a do i shpenzonit për një kamera? Por që ja vlen. Është krijuar ajo më e shtrenjta dhe kushton 48,000 euro. Nëse nuk doni ta blini mund ta merrni me qira për 199 euro në ditë.

Kamera që krijon fotografi me rezolucion prej 400 megapikselë dhe me imazhet që arrijnë madhësinë deri në 2.4 gigabajt, kushton aq shumë, sa që me të njëjtën shumë mund ta blini një banesë, me çmimin 48.000 euro.

LEXO EDHE:  Kujt do t’ja lirosh vendin? Testi që tregon detaje të karakterit tuaj

Këto janë tiparet e aparatit digjital SLR H6D-400c, të dizajnuar nga kompania suedeze Hasselblad, që del në shitje ditët e ardhshme./CNA.al

Aktualitet

Njerëzit tërheqës nuk mund të krijonë lidhje stabile

Publikuar

-

Në kundërshtim me atë që mund të mendohet, njerëzit që konsiderohen si tërheqës kanë fat në dashuri. Në fakt është krejt e kundërta, sipas një studimi të kryer në Harvard, personat më tërheqës zakonisht nuk mund të kenë marrëdhënie afatgjata.

Për të arritur në këtë konkluzion janë marrë në analizë fotografi të personave nga vitet 70’ 80’ dhe u është kërkuar pjesmarrëseve që t’i vlerësonin këta të fundit në bazë të sa tërheqës ishin.

LEXO EDHE:  Elita Rudi publikon foton e ëmbël me barkun e rrumbullakosur, por të gjithë janë të shqetësuar për buzët e saj

Në përfundim u pa se personat të cilët ishin konsideruar si më tërheqës,nga fotot e tyre të hershme, më vonë gjatë jetës ishin divorcuar./Cna.al

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Të tregojmë sekretet! Ja si mund të bëhesh mbreti i instagramit

Publikuar

-

Shih sugjerimet e mëposhtme dhe fillo të ndërtosh një strategji, mund t’ja dalësh që të jesh ti mbreti i ardhshëm i instagramit.

Përdor hashtage

Ajo që e bën një foto të suksesshme në instagram është përdorimi i zgjuar i hashtageve. Është e kotë të publikosh një foto të bukur pa hashtag, nuk i dihet se ku do të përfundojë ajo. Kështu që të dish të përdorësh termat më të kërkuar në instagram të ndihmon shumë.

Ndërvepro me ndjekësit

Instagrami nuk duhet të jetë thjesht një magazinë me fotografi. Pasi të kesh postuar kthehu dhe lexo reagimin e ndjekësve të tu. Nëse ka pyetje përgjigju.

LEXO EDHE:  Elita Rudi publikon foton e ëmbël me barkun e rrumbullakosur, por të gjithë janë të shqetësuar për buzët e saj

Mos humb kohë, planifiko postimet

Ka shumë shërbime të palëve të treta të cilat lejojnë planifikimin e postimeve në instagram. Kështu që të mjafton të zgjedhësh foton dhe të vendosësh orën.

Posto material original

Shumë njerëz imitojnë personat e tjerë,kjo bën që në instagram ata të mos postojnë përmbajtje origjinale, por kopje të dikujt tjetër.Shpesh të tilla postime shkelin dhe copyright, kështu që për të evituar problemet të këshillojmë të bësh postime origjinale dhe autentike./Cna.al

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Ja pse ligji i tërheqjes nuk funksionon për ty

Publikuar

-

Ekziston një ligj universal që mendohet se funksionon për të gjithë. Ligji i tërheqjes është një ligj i thjeshtë, ti thjesht mendon dhe dëshiron diçka dhe universi punon që ti të kesh çdo gjë që do.  Por pse nuk funksionon ligji i tërheqjes me ty? Më poshtë të shpjegojmë pse:

Je i dëshpëruar

Me fjalë të thjeshta je i fiksuar pas rezultateve, do që çdo gjë të bëhët kur do ti, kështu nuk i jep kohë universit për t’i vënë gjërat në vijë. Krijon një lloj rezistence duke i krijuar vetes stres,për atë që nuk ke marrë ende në jetë. Kjo pengon energjinë pozitive të universit që të bëjë diçka për ty.

LEXO EDHE:  Kujt do t’ja lirosh vendin? Testi që tregon detaje të karakterit tuaj

Bindjet e tua nuk përputhen me vizionin

Ligji i tërheqjes tregon në mënyrë konstante provat mbi mendimet e tua. Mendimet dhe bindjet janë të ndryshme. Bindja është mendim i praktikuar shumë herë dhe është shumë më e fortë se mendimi në vetvete.  Nëse vazhdon të punosh mbi një bindje, universi do të bashkëpunojë me ty.

Dua ta shoh që ta besoj

Thua “ Dua ta shoh që ta besoj,” e di çfarë? Nëse mendon kështu nuk do ta shohësh kurrë. Nëse dëshiron që ligji i tërheqjes të funksionojë, duhet ta besosh, më pas do ta shohësh./Cna.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet20:26 - 18 Dhjetor, 2018

Ndërron jetë aktorja me famë botërore, ja shkaku

Ditën e sotme ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare, aktorja dhe regjisorja e njohur amerikane Penny Marshall. Lajmin e ka...

Aktualitet19:31 - 18 Dhjetor, 2018

Mashtroi FBI-në/ Shtyhet dënimi për ish-gjeneralin Flynn

Në SHBA, gjykata e shtyu dhënien e dënimit për ish këshilltarin e sigurimit kombëtar Michael Flynn, i cili pranoi fajësinë...

Aktualitet18:35 - 18 Dhjetor, 2018

Gjendet i mbytur një burrë në Sarandë/ Dyshimet e para

Trupi i një personi pajetë është gjendur në një kanal në Vrion të bashkisë Finiq, mbrëmjen e sotme. Mësohet se...

Aktualitet18:17 - 18 Dhjetor, 2018

Foto/ Studentët dhe drejtuesit e Ekonomikut dalin me 12 vendime

Studentët dhe drejtuesit e Fakultetit Ekonomik të Tiranës kanë zhvilluar një takim ku karë rënë dakord për marrjen e disa...

Aktualitet17:55 - 18 Dhjetor, 2018

Studentët sërish nesër në protestë/ Zbulohet skenari

Studentët vazhdojnë të kërkojnë plotësimin e tetë pikave të kërkesës dhe deri kur të arrihet plotësimi i saj të rinjtëparalajmërojnë...

Aktualitet17:43 - 18 Dhjetor, 2018

Gazetari tallet me Ylli Rakipin/ U bën thirrje kërcënuesve

Gazetari Ylli Dylgjeri ka bërë një shkrim ironizues ndaj moderatorit Ylli Rakipi, pas  bërjes publike se ky i fundit ka...

Aktualitet17:28 - 18 Dhjetor, 2018

Unaza e Re/ Banorët kërkojnë arrestimin e fajtorëve

Ka filluar edhe për sot protesta kundër prishjes së banesave te zona e Astirit ku do të ndërtohet Unaza e...

Aktualitet17:00 - 18 Dhjetor, 2018

Trump letër Thaçit/ Çfarë kërkon ai?

Presidenti i SHBA-ve Donald Trump i ka kërkuar Prishtinës zyrtare që të ketë unitet në arritjen e një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse...

Aktualitet15:18 - 18 Dhjetor, 2018

Tiranë, Paris, Budapest/ Gjysma e Europës në protesta

Në Hungari njerëzit dalin në rrugë kundër një ligji, në Shqipëri kundër tarifave të larta studentore, në Serbi kundër dhunës...

Aktualitet13:39 - 18 Dhjetor, 2018

Subvencionim / Në janar qeveria paguan 50% të tarifës së studimit

Kryeministri Edi Rama ka pohuar gjatë takimit më pedagogë dhe studentë të Universitetit Bujqësor se duke filluar nga janari qeveria...

Aktualitet22:49 - 17 Dhjetor, 2018

Tetë vende të BE-së anëtarë të KS të OKB-së, mbështesin ushtrinë e Kosovës

Tetë vende të Bashkimit Evropian, anëtare të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, i dhanë mbështetje të hënën të...

Aktualitet21:09 - 17 Dhjetor, 2018

Dokumenti/ 6 akuzat e Gjykatës Federale dhe FBI mbi mikun e Bashës

Miku i kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, biznesmeni turk Ekim Alptekin është nën akuzë për mashtrim dhe Gjykata Federale...

Aktualitet17:52 - 17 Dhjetor, 2018

Lirohet Zogu i Zi/ Studentët spostojnë protestën

Studentët, që prej disa orësh kishin bllokuar rreth-rrotullimin e Zogut të Zi, janë larguar që aty për ta spostuar protestën ...

Aktualitet16:41 - 17 Dhjetor, 2018

Kompania shqiptare që po çan tregjet e rajonit dhe jo vetëm/ Drejtuesi i Jumbo shpjegon rrugëtimin drejt suksesit

Shitja e organizuar e mallrave me pakicë është një sektor që po njeh zhvillim të vazhdueshëm në rajon dhe më...

Aktualitet16:35 - 17 Dhjetor, 2018

Ndryshimet në ligjin e AMA dhe AKEP/ Organizohet forumi i parë i diskutimit

Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA) dhe Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare (AKEP), organizuan sot forumin e parë të diskutimit...

Aktualitet16:30 - 17 Dhjetor, 2018

Tarifa 100% për mallrat serbe/ Tensionohet situata BE-Kosovë

Pas refuzimit të heqjes së tarifës 100% ndaj mallrave serbe marrëdhëniet midis Bashkimit Europian dhe Kosovës janë përkeqësuar. Ky lajm...

Aktualitet16:29 - 17 Dhjetor, 2018

Manjani ‘shuplakë’ Ramës/ Plotësou kërkesat studentëve, lëri bejtet

Ish-ministri i Drejtësisë në Qeverinë Rama 1, Ylli Manjani në një postim në rrjetet sociale ka shkruar se kryeministri Edi...

Aktualitet15:40 - 17 Dhjetor, 2018

Krijimi i FA/ Këshilli i Sigurimit të OKB diskuton mbi Kosovën

Të hënën (17.12.) Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara do të diskutojë rezolutën 1244 për Kosovën. Arsye është letra...

Aktualitet15:35 - 17 Dhjetor, 2018

BE luftë kundër dezinformimit rus në internet

Me fushata dezinformuese, Moska dëshiron të ndikojë sistematikisht jo vetëm në SHBA, por edhe në Evropë. Tani krerët e shteteve...

Aktualitet15:08 - 17 Dhjetor, 2018

Shfaqja e hidhur në Samitin e BE-së/ Juncker turpërohet sërish

Një tjetër shfaqje e turpshme për Presidentin i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker . Gjatë hyrjes së Juncker në selinë e...

Aktualitet14:22 - 17 Dhjetor, 2018

Integrimi në BE/ Kreu i opozitës greke kërcënon Shqipërinë

Kryetari i opozitës greke, Qiriakos Micotaqis, që sipas sondazheve të zhvilluara nga mediat vendase pritet të jetë kryeministri i ardhshëm...

Aktualitet13:57 - 17 Dhjetor, 2018

Përplasjet para Kryeministrisë/ Studenti: Na qëlluan si të ishim kriminelë

Pas tensionimit të situatës para Kryeministrisë, një nga studentët ka thënë se shkak për përplasjes është bërë dhuna e policisë...

Aktualitet13:38 - 17 Dhjetor, 2018

Tensionohet situata/ Protestuesit përplasen me policinë

Është tensionuar situatata  para Kryeministrisë, ku protestuesit janë përplasur  me forcat e policisë. Një pjesë e protestuesve kanë tentuar të...

Aktualitet12:23 - 17 Dhjetor, 2018

Protesta/ Studentët nga Shkodra mbërrijnë para Kryeministrisë

Studentët nga qyteti i Shkodrës i janë bashkuar protestës së të rinjve që ndodhen para Kryeministrisë. Të rinjtë shkodran sapo...

Aktualitet12:05 - 17 Dhjetor, 2018

Tymuese në protestë/ Studentët kërkojnë largimin e shkaktarëve

Ndërkohë që prej 14 ditësh studentët janë duke zhvilluar protesta të qeta, ditën e sotme mes turmës janë hedhur disa...

Aktualitet21:41 - 16 Dhjetor, 2018

Cavusoglu: SHBA po punon për ekstradimin e Gulenit

Ministri i jashtëm turk thotë se presidenti amerikan Donald Trump, kohët e fundit e siguroi Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan...

Aktualitet19:59 - 16 Dhjetor, 2018

Abuzoi me vajzën e bashkëshortes shqiptare/ Var veten greku

Një shtetas grek 53 vjeç ka është vetëvarur, pasi është akuzuar nga bashkëshortja 35-vjeçare se ka abuzuar ndaj vajzës së...

Aktualitet19:24 - 16 Dhjetor, 2018

Ekstradimi i Gulenit/ SHBA diskutime me Turqinë

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusoglu ka deklaruar se Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë komunikuar presiderntit turk...

Trending

Read previous post:
Ministri grek i Mbrojtjes pohon pragluftën me Turqinë

“Jemi shumë pranë një incidenti fatal me Turqinë”. Ky është alarmi i dhënë nga ministri grek i Mbrojtjes, Panos Kamenos,...

Close