Connect with Us

Prezantohet supermakina/ Gati për pistë

Kuriozitete

Prezantohet supermakina/ Gati për pistë

Publikuar

-

Aston Martin ka prezantuar Valkyrie AMR Pro, një vazhdimësi e Aston Martin Valkyrie dhe një interpretim më ekstrem i markës britanike për këtë supermakinë.

E dizenjuar me bashkëpunimin e Adrian Newey, krijuesi i Red Bullit në F1, kjo makinë Aston Martin është vetëm për pista, ku thuhet se mund të konkurrojë në mënyrë të barabartë me makinat LMP1 që garojnë në Lë Mansh.

LEXO EDHE:  Aksident i rëndë/ Makina përplas motorin e picave

Mendohet se mund të arrijë një shpejtësi maksimale prej 362 km/h, falë një motori V12.

Shasia me fibra karboni ka bërë që të jetë një makinë më e lehtë sesa paraardhësja e saj (1000 kg). Është bërë e ditur se do të prodhohen vetëm 25 makina të tilla./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

“Ishulli i pavdekshëm”/ Zbulohet vendi ku shumica e njerëzve jetojnë mbi moshën 100-vjeçare

Publikuar

-

Nga

“Ishulli i pavdekshëm”/ Zbulohet vendi ku shumica e njerëzve jetojnë mbi moshën 100-vjeçare

Përtej skajit më jugor të Japonisë shtrihet një ishull i njohur si “Ishulli i pavdekshëm”.  Për herë të parë, numri i njerëzve të moshës mbi 100-vjeç në Japoni ka shkuar në mbi 80 mijë persona.  Ata nuk e kanë gjetur burimin e rinisë, por pleqtë e Okinawa duket se e dinë sekretin për të jetuar një jetë të gjatë dhe të lumtur. Mosha mesatare e burrave në këtë zonë të Japonisë është mbi 80 vjeç, ndërsa i grave mbi 86 vjeç.

Dhe kjo nuk është e gjitha, ka katër herë më shumë njerëz mbi 100 vjeç se në çdo vend tjetër.

Në mënyrë të pabesueshme, këta ishuj japonezë kanë 80% më pak të ngjarë se perëndimorët të kenë sëmundje koronare të zemrës, ose kancer të gjirit ose prostatës dhe kanë nivelet më të ulëta në botë për tre shkaqet kryesore të vdekjes, sëmundjet e zemrës, goditja në tru dhe kanceri.  Sëmundjet “e moshës së vjetër” të tilla si Alzheimers janë pothuajse të padëgjuara, edhe pse ka një përqindje të lartë të banorëve të moshuar.

Dr. Craig Willcox,  Profesor i Gerontologjisë dhe Hulumtues Bashkë-Kryesor i Studimit Njëqindvjeçar të Okinaëa-s , thotë se Okinaëans kanë faktorë gjenetikë që i ndihmojnë ata të arrijnë mosha më të larta. Ai jeton në Okinawa dhe studion njëqindvjeçarë që nga viti 1994.

Por gjenetika nuk është i vetmi faktor që rrit jetëgjatësinë. “Ajo që po shton rritjen e qindvjeçarëve është kryesisht një fenomen jetese,” thotë ai. “Ne kemi kujdes shëndetësor shumë më të mirë; dieta japoneze, veçanërisht dieta Okinawa, ka qenë gjithmonë një dietë e shëndetshme ”. Studimet kanë treguar se shumica e Okinavanwve që kanë migruar në vendet e tjera janë bërë ashtu si ne të tjerët, pavarësisht gjenetikës së tyre.Dieta “Okinawa”

LEXO EDHE:  Automjeti përplas motorin/ Humb jetën 34 vjeçari

LEXO EDHE:  Basha prezanton kandidatin për Bashkinë e Kukësit

E ashtuquajtura “dieta Okinawa” ka fituar famë ndërkombëtare ndërsa njerëzit në të gjithë botën adoptojnë kuzhinën e pasur me super-ushqim të Japonisë në një përpjekje për të ngrënë rrugën e tyre në një shekull. Njerëzit në ishullin e vogël hanë atë që është në dispozicion të tyre dhe shumicën e kohës ushqimi i tyre është i freskët dhe i gjallë. Ushqimet e plota të sojës, të tilla si tofu, kanë zënë një pjesë të madhe të vakteve të tyre për shekuj me radhë. Një kastravec me pamje të lezetshëm i quajtur pjepër i hidhur, i pasur me lëndë ushqyese, është një nga perimet më të njohura të ishullit.

Patatet e ëmbla, prodhimet e detit dhe algat e detit janë gjithashtu pjesë e kësaj diete 96% me bazë bimore .Pavarësisht restoranteve të ushqimeve të shpejta që shfaqen në ishullin e tyre në vitet e fundit, njëqindvjeçarë të tillë si Ushi Okushima kanë zgjedhur t’i përmbahen kësaj diete të pasur me bimë dhe barëra medicinale, e cila është provuar se ul rrezikun e kancerit, çmendurisë dhe sëmundjeve të zemrës.

Ata i mbajnë madhësitë e pjesëve të vogla, duke mbështetur mantrën Okinaëan “hara hachi bu”, që do të thotë “ha derisa të jesh plot 8/10-të”. Okushima, i cili jetoi deri në 109 vjeç, ishte banori më i famshëm i Ogimi, një fshat i vogël në veri të Okinawa-s. Ajo u shfaq në disa dokumentarë dhe një film të quajtur ‘Si të jetojmë përgjithmonë’ në 2011. Ndërsa ndau një filxhan çaji jeshil çdo ditë me miqtë, ajo deklaroi, “Të gjithë janë të shëndetshëm sepse ne kemi shumë peshq në këtë fshat dhe ajrin është bukur.”/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Shkencëtarët bëjnë zbulimin e madh/ Alienët mund të jetojnë në këtë planet

Publikuar

-

Nga

Shkencëtarët mund të kenë bërë vetëm një hap të madh përpara në kërkimin e alienëve , pasi zbuluan shenja jete në Venus.Një ekip ndërkombëtar astronomësh, i udhëhequr nga Universiteti Cardiff , kanë zbuluar një molekulë të rrallë të quajtur fosfinë në retë e Venusit.Sipas studiuesve, zbulimi tregon për jetën jashtëtokësore në Venus.

Për të zbuluar fosfinën, studiuesit përdorën Teleskopin James Clerk Maxëell (JCMT) në Hawaii, përpara se të konfirmonin gjetjet e tyre me 45 teleskopë të Vargut me Milimetër të Madh / Nënmilimetër Atacama (ALMA) në Kili.Profesori Jane Greaves, i cili drejtoi studimin, tha: “Ky ishte një eksperiment i bërë për kuriozitet të pastër, me të vërtetë, duke përfituar nga teknologjia e fuqishme e JCMT dhe duke menduar për instrumentet e ardhshme.

“Mendova se do të ishim në gjendje të përjashtonim skenarë ekstremë, si retë që mbushen plot me organizma. Kur morëm aludimet e para të fosfinës në spektrin e Venusit, ishte një tronditje! ”Një analizë e mëtejshme zbuloi se fosfina është e pranishme, por e pakët në atmosferën e Venusit, me rreth 20 molekula në çdo miliard.

Një ekip nga Instituti i Teknologjisë i Masaçusetsit (MIT) u ngarkua më pas për të vlerësuar mënyrat në të cilat fosfina mund të ishte bërë në Venus.Disa ide përfshijnë rrezet e diellit, mineralet e ngritura lart nga sipërfaqja, vullkanet ose rrufetë.Sidoqoftë, sipas studiuesve, asnjë nga këto procese nuk mund ta bëjë diku afër molekulës.

Në vend të kësaj, studiuesit pretendojnë se mikrobet do të duhet të punojnë vetëm në rreth 10% të produktivitetit të tyre maksimal për të prodhuar sasinë e fosfinës së zbuluar.Venusi është jashtëzakonisht i nxehtë dhe hiper-acid, që do të thotë se çdo i huaj që jeton atje do të ishte shumë i ndryshëm nga jeta në Tokë.Dr Clara Sousa Silva, një anëtar i ekipit të MIT, shpjegoi: “Zbulimi ngre shumë pyetje, të tilla si mënyra se si mund të mbijetojnë organizmat. Në Tokë, disa mikrobe mund të përballen me rreth 5% të acidit në mjedisin e tyre – por retë e Venusit janë pothuajse tërësisht të përbëra nga acidi “.

LEXO EDHE:  Foto/ Aksidente të rënda në aksin Pogradec-Librazhd

LEXO EDHE:  Përplasen makinat në Korçë/ Dy të plagosur me urgjencë drejt spitalit

Ndërsa zbulimet janë pa dyshim shumë emocionuese, studiuesit theksojnë se duhet bërë më shumë punë për të konfirmuar praninë e jetës në Venus.Profesor Emma Bunce, President i Shoqatës Mbretërore Astronomike, tha: “Një pyetje kryesore në shkencë është nëse jeta ekziston përtej Tokës dhe zbulimi nga Profesor Jane Greaves dhe ekipi i saj është një hap kryesor përpara në atë kërkim.

“Unë jam veçanërisht i kënaqur për të parë shkencëtarët e Mbretërisë së Bashkuar duke udhëhequr një përparim kaq të rëndësishëm – diçka që e bën një çështje të fortë për një mision hapësinor të kthimit në Venus.”

Ministrja e shkencës Amanda Solloway shtoi: “Ky zbulim është jashtëzakonisht emocionues, duke na ndihmuar të rrisim kuptimin tonë të universit dhe madje edhe nëse mund të ketë jetë në Venus.”/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Pse japonezët jetojnë më gjatë/ 6 “sekretet” që duhet t’i dini

Publikuar

-

Nga

Pse japonezët jetojnë më gjatë/ 6 "sekretet" që duhet t'i dini

Sipas një  studimi , japonezët jetojnë më gjatë se njerëzit në vendet e tjera të botës (të dytët pas qytetarëve të Monakos). Një jetëgjatësi mesatare në Japoni është rreth 85.3 vjet. Në krahasim, me amerikanët, mesatarisht, jetojnë deri në 80 vjet.

Dieta tradicionale japoneze është e shëndetshme dhe e ekuilibruar.

Dieta tipike japoneze është e pasur  me drithëra dhe perime dhe njerëzit atje nuk hanë aq  shumë mish të kuq sa në Shtetet e Bashkuara ose Evropën Perëndimore. Mishi i kuq ka shumë më shumë kolesterol sesa peshku, i cili i jep një personi një shans më të lartë për të marrë sëmundje të zemrës, sulme në zemër dhe goditje në tru. Gjithashtu, japonezët nuk konsumojnë qumështin (i cili është një  burim i yndyrës së ngopur që mund të kontribuojë në sëmundjet e zemrës, diabetit dhe Alzheimerit), kanë pjata më të vogla dhe pinë shumë çaj jeshil në vend të kafesë (çaji është  plot me antioksidantë ).

Traditat përfshijnë kalimin e një kohe shumë të gjatë me familjen.

Të kujdesesh për anëtarët familjes dhe të ndihmosh nëpër shtëpi është një traditë e rëndësishme në Japoni. Ka edhe familje shumë gjeneratash në Japoni, që do të thotë që 2 ose më shumë breza mund të jetojnë në një familje. Pra, të kesh gjithë familjen përreth është normale dhe mund të jetë një nxitje e shkëlqyeshme psikologjike për njerëzit e moshuar, duke i nxitur ata të shijojnë kohën që kanë me familjen e tyre.

Të kesh një arsye për tu zgjuar çdo ditë.Ikigai fjalë për fjalë do të thotë «arsye për të qenë». Thjeshtë koncepti i të paturit një drejtim ose qëllim në jetë që ka lindur në Japoni dhe tani po fiton popullaritet në të gjithë botën. Psikologu japonez Michiko Kumano e përshkruan ikigai si kushtimin e vetes ndaj gjërave që i pëlqen dhe që ka një ndjenjë arritjeje dhe përmbushjeje. Studiuesit nga Universiteti Tohoku zbuluan se njerëzit që dinë dhe praktikojnë ikigai mund të kenë një rrezik të zvogëluar të sëmundjes së zemrës dhe të jetojnë më gjatë.

LEXO EDHE:  Basha prezanton kandidatin për Bashkinë e Kukësit

LEXO EDHE:  Basha prezanton kandidatin për Bashkinë e Kukësit

Japonia mund të na mësojë për pastërtinë.

Bota mban mend videot virale të studentëve japonezë që pastrojnë shkollat ​​e tyre – Japonia ka një  reputacion si një nga kombet “më të pastra” në botë (e cila bëhet e qartë duke parë numrin e  murtajave në Japoni krahasuar me atë të Evropës). Dhe nuk ka nevojë të provohet se pastërtia çon në shëndet të mirë.Nuk duket gjithmonë si një normë kulturore në pjesën tjetër të botës për të larë duart dhe dush çdo ditë, por mbajtja e pastër do t’ju ndihmojë të shmangni sëmundjet (veçanërisht kur jeni të moshuar) dhe mund t’ju mbajë të mos sëmureni.

Mos mbaroni të gjithë ushqimin në pjatë.

Japonezët pëlqejnë shumë të shëtisin.

Jo vetëm që ushqehen shëndetshëm, por ata ecin shumë. Shumë qytetarë, veçanërisht të moshuarit, ecin, shëtisin me biçikletë dhe marrin trenin për të punuar (në vend të një makine). Makinat në të vërtetë nuk janë aq të popullarizuara dhe është e lehtë të marrësh një tren pothuajse kudo që të duhet (prandaj sistemi i trenave në Japoni është kaq i shkëlqyeshëm)./ CNA.al

LEXO TE PLOTE