Connect with Us

Zgjedhjet në Itali/ Njihuni me kamarierin që mund të drejtojë vendin

Bota

Zgjedhjet në Itali/ Njihuni me kamarierin që mund të drejtojë vendin

Publikuar

-

Zgjedhjet e përgjithshme në Itali, e orientuan qeverisjen e vendit, drejtë një force të re politike dhe jo më drejtë Renzit, i cili ditën e djeshme deklaroi dorëheqjen nga drejtimi i PD-së, gjithashtu një goditje të rëndë mori dhe Berlusconi.

Italia votoi lëvizjen “5 Yjet” me në krye Luigi Di Maio-n, 32-vjeçari i cili para disa muajsh ishte vetëm një njeri i thjeshtë.

Le të tregojmë pak për prejardhjen e Di Maio-s, i cili ndryshme nga kolegët e tij politkë, dikur ka bërë dhe profesionin e kamarierit.

Di Maio, ka lindur në Avellino me 6 korrik të vitit 1986. Politikani i ri italian, deputet i Lëvizjes 5 Yje mban detyrën e zëvëndëspresidentit të Dhomës së Deputetëve. Nëna e tij është mësuese e italishtes dhe latinishtes ndërsa babai i tij është sipërmarrës në fushën e ndërtimit, i aktivizuar dikur me forcat neofashiste.

Pas liceut artistik ai vazhdoi studimet për inxhinieri informatike në universitet por më pas e ndërpreu për të vazhduar në Drejtësi. Nga viti 2007 ai është pjesë e Lëvizjes 5 Yje. Pas tre vitesh kandidohet si këshiltar komunal po nuk arrin të fitojë. Arrin të zgjidhet në vitin 2013 si deputet për këtë forcë politike e menjëherë më pas mandatohet edhe si zëvëndëskryetar i Parlamentit, duke qenë më i riu në historinë e Italisë (26 vjeçar) që mban një detyrë të tillë.

LEXO EDHE:  Armë dhe kokainë/ Arrestohet 53-vjeçari shqiptar

Në pak kohë ai bëhet një nga fytyrat më të njohura të Lëvizjes dhe arrin të bëhet anëtar i kryesisë së saj. Në shtator të 2017 kandidohet në zgjedhjet paraprake për kreun politik të Lëvizjes 5 Yje ku votimet nga platforma elektronike e nxjerrin fitues me 82 % të votave. /CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

BE: 70% e qytetarëve të vaksinuar me së paku një dozë

Publikuar

-

Nga

BE: 70% e qytetarëve të vaksinuar me së paku një dozë

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, tha se 70 për qind e qytetarëve të rritur të BE-së kanë marrë së paku një dozë të vaksinës kundër koronavirusit.

Në përgjithësi, shtoi ajo, 57 për qind e mbi 18-vjeçarëve në 27 vendet e BE-së janë tani plotësisht të vaksinuar.

“Këto shifra e vendosin Evropën në mesin e të parëve në botë. Por, ne duhet t’i vazhdojmë përpjekjet”, tha von der Leyen.

Sipas saj, varianti më ngjitës i koronavirusit, Delta, është duke u përhapur në kontinent dhe duke rritur normat e infeksionit.

“Prandaj, unë u bëj thirrje të gjithëve – që kanë mundësi – të vaksinohen. Për shëndetin e tyre dhe për t’i mbrojtur të tjerët”, tha von der Leyen.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet për kreun e ri/ Shehaj: Pa ndryshuar lidershipin Partia Demorkatike nuk fiton dot

LEXO EDHE:  Iu shisnin kokainë klientëve të prostitutave/ Pranga dy shqiptarëve në Itali

Komisioni Evropian – i cili ka qenë përgjegjës për sigurimin e vaksinave për bllokun – ka vendosur më herët si synim vaksinimin e plotë të 70 për qind të të rriturve deri në fund të verës.

Më 10 korrik, von der Leyen ka thënë se BE-ja ka shpërndarë mjaft vaksina për të arritur atë nivel.

Në BE më shumë të vaksinuar sesa në SHBA

Sipas Universitetit Johns Hopkins, që ndjek të dhëna për pandeminë, në të gjithë botën janë dhënë deri më tash mbi 3.9 miliardë vaksina.

Koronavirusi ka prekur gjithsej mbi 194.9 milionë njerëz.

Prej tyre, mbi 4.1 milionë kanë vdekur./REL

LEXO TE PLOTE

Bota

CDC, rishikim udhëzimesh për mbajtjen e maskës në SHBA

Publikuar

-

Nga

CDC, rishikim udhëzimesh për mbajtjen e maskës në SHBA

Në Shtetet e Bashkuara, Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) pritet të njoftojë udhëzimet e rishikuara për mbajtjen e maskave për amerikanët plotësisht të vaksinuar pas rritjes së rasteve me COVID-19.

Zyrtarët i thanë agjencisë Reuters se CDC-ja pritet të rekomandojë që amerikanët plotësisht të vaksinuar të mbajnë maska në ambjentet e brendshme të paktën në disa raste, por detajet nuk janë ende të qarta.

Udhëzimi i ri do të shënonte një kthesë të fortë nga vendimi i agjencisë ne maj sipas së cilit njerëzit e vaksinuar nuk kanë nevojë të mbajnë maska në shumicën e ambjenteve të brendshme.

Shtetet e Bashkuara po përballen me një rritje të mprehtë të numrit të rasteve të reja me COVD-19. Në 48 nga 50 shtetet ka patur një rritje prej 10% ose më shumë të infeksioneve javën e fundit. Në të gjithë Shtetet e Bashkuara, numri i rasteve të reja gati është katërfishuar në korrik, nga rreth 13,000 raste në ditë në më shumë se 50,000 aktualisht.

LEXO EDHE:  Itali/ Emigranti shqiptar aksidenton një familje dhe rreh policët bashkiakë

Rritja është theksuar veçanërisht në shtetet me norma të ulëta vaksinimi dhe ndërsa varianti Delta i virusit, i zbuluar së pari në Indi, është përhapur në Shtetet e Bashkuara.

Duke folur në CNN zoti Fauci tha se, “Pesëdhjetë për qind e vendit nuk është vaksinuar. Kjo është problematike.”

LEXO EDHE:  Beteja me Covid-19/ Shkenca bën një tjetër hap para, lajme të mira nga Italia

“Ne po e vëmë veten në rrezik,” tha Fauci, këshilltari kryesor për shëndetësinë i Presidentit Joe Biden.

Ai tha se njerëzit e vaksinuar “janë shumë të mbrojtur”, përfshirë edhe nga varianti Delta. Por ritmi i vaksinimeve ka rënë në SHBA me më shumë se 80% që nga mesi i prillit./VOA

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Aksidenti i rëndë në Kroaci/ Ministri Sveçla: Të mbijetuarit pritet të kthehen sot në Kosovë

Publikuar

-

Nga

Ministri i Punëve të Brendshme në Qeverinë e Kosovës, Xhelal Sveçla, ka njfoftuar se të mbijetuarit e aksidentit në Kroaci do të kthehen në Kosovë ditën e martë pas orës 22:00.

Sipas ministrit Sveçla ka thënë për Radion Evropa e Lirë, se në mbrëmje pritet që në Kosovë të kthehen edhe trupat e viktimave, por për të cilët ende nuk ka një orar specifik pasi ende priten rezultatet e autopsisë.

LEXO EDHE:  Iu shisnin kokainë klientëve të prostitutave/ Pranga dy shqiptarëve në Itali

Kujtojmë se aksidenti ndodhi të dielën e shkuar, pasi autobusi me targa të Kosovës po udhëtonte në linjën Franfurt-Prishtinë.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet për kreun e ri/ Shehaj: Pa ndryshuar lidershipin Partia Demorkatike nuk fiton dot

Në autobus kanë qenë 67 udhëtarë , ku 10 prej tyr ehumbën jetën , ndër ta edhe njëri prej shoferëve./ CNA.al

LEXO TE PLOTE