Connect with Us

Një zemër e madhe shqiptari, hap shtëpinë për të pastrehët në Itali

Sociale

Një zemër e madhe shqiptari, hap shtëpinë për të pastrehët në Itali

Publikuar

-

Nga Ornela Hila

Arijon Abdyli: Në këto ditë të ftohta, mendova për kë s’ka një vend ku të rrijë

Ka qenë në qendër të kronikave e shkrimeve në mediat lokale në Ravena, Itali, shqiptari Arijon Abdyli. Një gjest human, që nuk ka kaluar pa u vënë re në shtetin fqinj, kur prej dy dekadash jeton 48 vjecari.

Abdyli ka bërë shtëpinë e tij strehëz për të pastrehë, e ka nisur nga vetja, duke parashtruar kështu vizionin e tij për një botë më të mirë, më solidale.

Duke folur për të përditshmen “Corriere di Romagna”, Arijoni bën me dije inizitivën, lindur teksa pinte një caj të ngrohtë me të birin 11 vjecar, ndërsa Ravena, dhe e gjithë Italia ishin pushtuar nga dëbora, “Mendova për ata që me gjithë të ftohtin e madh, s’kishin një vend ku të shkonin e ndjeva nevojën për të bërë dicka”, – ka thënë ai për gazetën italiane.

Arijoni tregon se trokiti në shumë dyer, për të shprehur gadishmërinë e tij dhe pikërisht të enjten një nga kishat e qytetit e kontaktoi për t’i vënë në dijeni se Livia, dikur kujdestare për të moshurit, kish humbur punën pasi ish prekur nga një bronshit, e kishte ngelur pa një strehë mbi kokë.

LEXO EDHE:  Vjen letërporosia nga Italia/ Ish-anëtari i Gjykatës së Lartë i dënuar për vjedhje

Pa u menduar dy herë shqiptari e mori në shtëpi, duke i siguruar strehë, ushqim e mjekim, e tashmë po interesohet për sistemin e saj në një punë të re.

Një ndihmë e pakushtëzuar, shkruan “Corriere di Romagna”, duke cituar më tej edhe deklaratën e 48 vjecarit shqiptar: “Është kjo një mënyrë pëer të dëshmuar se edhe individualisht mund të bëjmë të mira ndaj të tjerëve. Një hap i vogël, i një personi të vetëm, e dëshiroj të jetë edhe një përgjigje ndaj terrorrizmit mediatik kundër të huajve, – u shpreh Arijon Abdyli, – nuk besoj se është e drejtë të diskutohet, si shpesh ndodh, se kush duhet të ndihmohet i pari, e kush më pas, mbi të gjitha ky disktutim është i kotë, kur gjendesh përballë personave në vështirësi.”, – tha ai.

Por nuk është hera e parë që Arijon Abdyli, ndërmer iniciativa që përfshijnë shtresat në nevojë, falë edhe angazhimit të tij prej kohësh në shoqërinë civile në Romagna, Itali, si kryetar e anëtar i Shoqatës “Nenë Tereza”, por edhe si një prej koordinatorëve të “Ravenna Solidale”, një grup shoqatash që ndër vite kanë ndërmarrë iniziativa të shumta për të huajt në rajonin e Emilia Romanjës e më gjerë në mbarë Italinë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Surprizat e motit/ Iu pret një ditë e bukur me diell, por ja sa do jenë temperaturat

Publikuar

-

Nga

Për ditën e sotme, moti do të vijojë të jetë i kthjellët me vranësira të pakta kalimtare, ditë të bukura me diell por mengjese të freskëta.

Përgjatë ditës së Mërkurë kemi ndryshim gradual të situatës meteorologjike, pasi duke nisur nga orët e mesditës fillon shtimi gradual i vranësirave mesatare deri të dendura.

Përgjatë orëve të pasdites dhe kryesisht ato të mbrëmjes të ditës së Mërkurë nisin reshjet e shiut me itensitet të ulët në të gjithë territorin.

Temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:
në bregdet: 6 / 14 °C
në vendet e ulëta: 5 / 15 °C
në vendet malore: 3 / 13 °C

LEXO EDHE:  Dhunonte vjehrrën/ Itali, dëbohet shqiptari

LEXO EDHE:  Tragjedi në familjen shqiptare/ Shtëpia shkrumbohet nga flakët, humb jetën 7-vjeçarja

Era pritet të fryjë e lehtë.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Horoskopi i ditës, 18 shkurt 2020

Publikuar

-

Nga

DASHI 21. mars – 20. prill

Bashkëpunimi ne çift do jete edhe me i forte gjate kësaj dite. Tensioni qe ka ekzistuar me partnerin do te shuhet dhe ju do merrni fryme me lirisht. Beqaret nuk duhet te krijojnë shume iluzione sepse edhe mund te lëndohen. Me mire do jete t’i marrin gjerat sa me shtruar. Ne planin financiar Urani do ua beje gjerat me te lehta dhe nuk do keni tronditje si me pare.

DEMI 21. prill – 21. maj

Ambienti ne jetën tuaj ne çift do jete shume elektrizues sot. Do debatoni për çdo gjë me atë qe keni ne krah dhe nuk do bini dot ne një mendje për asgjë. Beqaret do ndihen mire edhe ashtu si janë kështu qe nuk do kërkojnë me patjetër një lidhje. Duke i marre gjerat shtruar atyre do iu dale edhe me mire. Financat mezi do i menaxhoni si duhet dhe gjendja do përkeqësohet.

BINJAKET 22. maj – 21. qershor

Ju qe keni kohe qe keni krijuar një lidhje, sot do kujdeseni për çdo detaj ne mënyrë qe gjerat t’iu ecin si duhet. Do toleroni edhe me shume se me pare. Beqaret do jene sharmante ne maksimum dhe do arrijnë ta bëjnë për vete personin qe pëlqejnë prej muajsh. Situata financiare do jete goxha me e mire nga me pare. Shfrytëzojeni rastin për te bere edhe disa investime me shume.

GAFORRJA 22. qershor – 22. korrik

Dite e mbushur me bashkëpunim ka për te qene kjo e sotmja për ju. Partneri do jete edhe me i duruar dhe me i gatshëm për t’ua bere qejfin çdo moment. Beqaret nuk do mendohen gjate për te hedhur hapa dhe mund te hidhen ne krah e dikujt qe ka kohe qe i josh. Financat duhet t’i menaxhoni me më shume kujdes sepse po iu filluan problemet zor se do i zgjidhni menjëherë.

LUANI 23. korrik – 22. gusht

Dielli do e ngrohe gjate gjithë kohës jetën tuaj ne çift sot dhe do beje qe marrëdhënia juaj me partnerin te jete e kënaqshme. Nuk do e mbani me kokën mënjanë dhe do afroheni me partnerin. Beqaret do jene gati edhe për aventura kalimtare vetëm qe te mos qëndrojnë me vetëm. Buxheti do jete goxha i qëndrueshëm. Shpenzimet e mëdha mundohuni t’i shtyni për me vone.

VIRGJERESHA 23. gusht – 23. shtator

Ju te dashuruarit do keni një dite te jashtëzakonshme sot. Gëzimi qe do përjetoni do jete aq i madh saqë nuk do dëshironi te vije nata. Edhe beqaret do jene te privilegjuar. Qe ne orët e para te mëngjesit ata do njihen me persona interesante qe do i bëjnë te buzëqeshin. Financat do mbeten te kënaqshme. Ju do jeni realiste dhe do dini si t’i menaxhoni ato sa me mire.

PESHORJA 24. shtator – 23. tetor

Marrëdhënia ne çift ka për te qene disi me e stabilizuar sot. Do merreni vesh për gjithçka me partnerin dhe nuk do mbani me mëri as për te shkuarën. Beqaret do kenë mundësi te mira për te filluar aventura romantike mjaft emocionuese. Ne planin financiar mos merrni shume rreziqe sepse situata ne një moment mund t’iu dale jashtë kontrollit dhe do i vuani gjate pasojat.

AKREPI 24. tetor – 22. nëntor

Marrëdhënia juaj me partnerit do jete e mbushur me gëzim e hare sot. Do e keni me te lehte te komunikoni dhe te shprehni çdo dëshirë. Beqaret do kenë një dite plot surpriza te këndshme. Për te përjetuar kënaqësi e për te mos u ndier me vetëm mund te fillojnë edhe aventura afatshkurtra. Financat nuk do jene te mira dhe do jeni te detyruar te hiqni dore nga disa shpenzime.

SHIGJETARI 23. nëntor – 21. dhjetor

Do jeni me te qarte për atë qe doni te bëni sot ne jetën tuaj ne çift dhe shume gjera kane për te marre udhën e duhur. Komunikimi dhe bashkëpunimi do jete i ngrohte. Beqaret nuk duhet te hezitojnë t’i shprehin ndjenjat sa me shume qe te mundin sepse vetëm ne këtë mënyrë do e bëjnë për vete personin e duhur. Ne planin financiar duhet kujdes. Ulini menjëherë shpenzimet.

BRICJAPI 22. dhjetor – 20. janar

Dite shume e bukur dhe pa te papritura kjo e sotmja për te dashuruarit. Do merreni vesh për gjithçka me partnerin tuaj dhe e ardhmja do jete e mrekullueshme. Edhe për beqaret perspektivat janë te mira. Mos prisni te filloni menjëherë lidhje serioze. Ne planin financiar duhet te reflektoni me kujdes dhe te mos hidhni hapa te pamenduara.

UJORI 21. janar – 19. shkurt

Do jeni shume te shqetësuar sot lidhur me një çështje delikate dhe asgjë nuk ka për te ecur si duhet me partnerin. Mos e lini shume pas dore sepse situata mund te dale edhe jashtë kontrollit tërësisht. Beqaret nuk duhet te tregohen impulsive sepse do gabojnë. Ne planin financiar mos ndërmerrni shume rreziqe edhe sikur gjendja e te ardhurave te jete e qëndrueshme.

PESHQIT 20. shkurt – 20. mars

Dite shume e tensionuar kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Do keni ide dhe mendime te ndryshme me partnerin dhe nuk do kuptoheni dot se bashku. Beqaret do kenë disa njohje, por asnjeri nuk do iu duket i përshtatshëm për ta pasur pranë. Financat nuk do jene aspak ne gjendjen qe ju keni pritur. Do ju duhet ende kohe për ta përmirësuar situatën.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Donatorët zbulojnë ndihmat në Bruksel/ Tërmeti shkund sërish Shqipërinë

Publikuar

-

Nga

Teksa në Bruksel është mbledhur Konferenca e donatorëve për Shqipërinë, një tërmet me magnitudë 3.1 ballë të shkallës Rihter është ndjerë pak momente më parë në jugperëndim të vendit.

Sipas Qendrës Europiane të Regjistrimit të Tërmeteve raportohet se epiqendra e tërmetit ka qenë në Lezhë.

Ndërkohë, që thellësia e tërmetit raportohet të ketë qenë 2 km.

LEXO TE PLOTE