Connect with Us

Doni fëmijë të edukuar?/ Bëni këto gjëra

Kuriozitete

Doni fëmijë të edukuar?/ Bëni këto gjëra

Publikuar

-

Të gjitha nënat dëshirojnë që fëmijët e tyre të jenë sa më të lumtur. Duke pasur këtë tendence shpesh nënat bëjnë edhe gabime në rritjen e fëmijëve të tyre. Edukimi i fëmijës është diçka shumë e komplikuar që kërkon durim e bashkëpunim.

Detyra e prindit bëhet veçanërisht e vështirë nëse nuk dëgjoni nevojat dhe dëshirat e fëmijës dhe nënvlerësoni personalitetin e tij. Këto janë gjërat që një nënë nuk duhet të bëjë për fëmijën e saj:

Ta ndihmoni shumë

Kur një prind nuk e lejon fëmijën të bëjë gjërat vetë, ai nuk e ndihmon fëmijën të rritet. Duke e veshur, duke i bërë detyrat, duke zgjidhur çdo problem, ju pengoni zhvillimin e autonomisë së tij.

Ta ndëshkoni për çdo gabim

LEXO EDHE:  Prindër për herë të parë! Zbulohet gjinia e bebit të Fahriye Evcen dhe Burak Özçivit

Sipas disa studimeve, ndëshkimi i fëmijëve nuk është asgjë tjetër, veçse lojë pushteti, ku prindi tregon se është më i fuqishëm. Ndëshkimi mund të shkaktojë frikë, pakënaqësi madje armiqësi mes jush.

Të zgjidhni ju për të

Duke filluar nga veshja, aktivitetet jashtëshkollore madje edhe miqtë. Të vendosësh se çfarë është e mirë dhe çfarë jo për fëmijën e bën atë të ndihet i paaftë të shprehë veten. Lëreni të zbulojë vetë interesat pa iu imponuar.

Të flisni në emër të fëmijës

Nëse ndërhyni në bisedat e fëmijës dhe përgjigjeni ju për të, do ta vini fëmijën në siklet. Kjo e bën atë të frikësuar./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Zbulohen diamantet e rrallë ngjyrë blu në Afrikën e Jugut

Publikuar

-

Nga

Një prodhues diamanti i Afrikës së Jugut të Mërkurën njoftoi se kishte gjetur pesë gurë blu, të konsideruar si ndër më të rrallët dhe më të vlefshmit në botë, në minierën e tij kryesore. Petra Diamonds Limited tha se gurët e çmuar Type IIb u zbuluan në hapësirën e prodhimit të një jave në minierën e saj Cullinan, rreth 40 kilometra në lindje të kryeqytetit administrativ të Afrikës së Jugut Pretoria.

Të pesë gurët janë individualë – në krahasim me faktin se ishin fillimisht pjesë e një diamanti më të madh dhe madhësitë e tyre variojnë nga 9,61 deri në 25,75 karat. “Diamantet blu janë aq të rrallë sa nuk ka statistika zyrtare mbi rimëkëmbjen e tyre”, tha Petra në një deklaratë, duke theksuar se ishte “e pazakontë” të gjesh “pesë gurë me cilësi të lartë në të njëjtën kohë”.Miniera Cullinan është një nga burimet më të rëndësishme në botë të diamanteve blu, sipas kompanisë.Zbulimi i fundit i rëndësishëm ishte një gur i çmuar blu 20.08 karat i gjetur në vend në shtator 2019, i cili u shit për 14.9 milion dollarë tek një blerës anonim. Petra tha se ishte “duke mbajtur një qasje fleksibël ndaj shitjeve” për gjetjen e saj të fundit dhe “ende vlerësonte rrugën optimale për tregun e gurëve”. Grupi, i cili ka tre miniera në Afrikën e Jugut dhe një në Tanzani, po luftonte me borxhin dhe rënien e çmimeve të diamantit edhe para se koronavirusi të mbyllte tregtinë globale të perimeve. Ai paralajmëroi që pesë gurët e çmuar blu, ndërsa një “zhvillim pozitiv”, nuk “do të kishin një ndikim material në … zgjidhjen afatgjatë të kërkuar për të përmirësuar strukturën e kapitalit të grupit”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Gjurmët e lashta zbulojnë se si njerëzit kanë migruar 120 mijë vjet më parë

Publikuar

-

Nga

Arkeologët kanë zbuluar gjurmët më të hershme njerëzore të gjetura ndonjëherë në gadishullin Arabik.  Besohet se janë rreth 120,000 vjet të lashtw dhe shtrihen në vendin e një liqeni antik në shkretëtirën e sotme Nefud.  Ky rajon ishte vendimtar në migrimin e njerëzve nga Afrika dhe në pjesën tjetër të botës, duke shërbyer si portë hyrëse midis Afrikës dhe Euroazisë.

Mendohet se njerëzit u shfaqën në Afrikë rreth 300,000 vjet më parë dhe nuk arritën në Levant për më shumë se 150,000 vjet.Ekspertët më parë besuan se njerëzit e bënë këtë udhëtim përgjatë rrugëve bregdetare, por studiuesit që qëndrojnë pas gjetjes së fundit besojnë se kjo nuk mund të jetë domosdoshmërisht e vërtetë.

Ata teorizojnë se në vend që të ndjekin oqeanin, njerëzit mund të kenë marrë rrugë të brendshme dhe të kenë ndjekur liqene dhe lumenj.  Krahas shenjave njerëzore gjenden 233 fosile dhe 369 gjurmë të kafshëve, përfshirë 44 elefantë dhe 107 gjurmë këmbësh deveje, që tregon se liqeni ishte një vrimë ujitje e famshme. “Prania e kafshëve të mëdha si elefantët dhe hipopotamët, së bashku me kullotat e hapura dhe burimet e mëdha ujore, mund ta ketë bërë Arabinë Veriore një vend veçanërisht tërheqës për njerëzit që lëvizin midis Afrikës dhe Euroazisë”, thotë autori i vjetër i studimit Michael Petraglia i Max Planck Instituti

Sot, Gadishulli Arabik karakterizohet nga shkretëtira të gjera dhe të thata që do të kishin qenë jo-mikpritëse për njerëzit e hershëm dhe kafshët që ata gjuanin.Por hulumtimet gjatë dekadës së fundit kanë treguar që kjo nuk ishte gjithmonë rasti dhe do të kishte qenë e harlisur dhe e lagësht në një periudhë të njohur si ndër-akullnajat e fundit. Profesori Ian Candy nga Royal Holloway, bashkëautor i studimit, thotë se kjo periudhë kohe është ‘një moment i rëndësishëm në parahistorinë njerëzore’.

LEXO EDHE:  Sandra Bullock adopton një fëmijë‘Ndryshimet mjedisore gjatë interglacialit të fundit do të kishin lejuar njerëzit dhe kafshët të shpërndahen nëpër rajone të shkreta, përndryshe veprojnë si pengesa kryesore gjatë periudhave më pak të lagështa, siç është sot,’ shton ai.

LEXO EDHE:  Prindër për herë të parë! Zbulohet gjinia e bebit të Fahriye Evcen dhe Burak Özçivit

“Këto zbulime sugjerojnë lëvizjet njerëzore përtej Afrikës gjatë ndër-akullnajave të fundit të shtrirë në Arabinë Veriore, duke nënvizuar rëndësinë e këtij rajoni për studimin e parahistorisë njerëzore.”Gjurmët e këmbëve u zbuluan në vitin 2017 kur erozioni largoi sedimentin që ulej në majë të gjurmëve të pavdekshme, duke i ekspozuar ato për t’u parë.

‘Gjurmët e këmbëve janë një formë unike e provave fosile në atë që ato ofrojnë fotografi në kohë, zakonisht përfaqësojnë disa orë ose ditë, një rezolutë që ne nuk priremi ta marrim nga të dhënat e tjera,’ autori i parë i gazetës Mathew Stewart, i Institutit Max Planck Ekologjia Kimike, Gjermani, tha për AFP.

Printimet datuan duke përdorur një teknikë të quajtur lumineshencë e stimuluar optike – drita e shpërthimit në kokrrat e rërës dhe matja e sasisë së energjisë që ato lëshojnë.  Kokrrat e rërës që janë zbuluar pas një kohe të gjatë të mbrojtur nga rrezet e diellit veprojnë si një ‘orë natyrore’, thonë studiuesit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Videoja që po bën xhiron në rrjet/ Vajza bën twerk mbi arkivolin e të dashurit

Publikuar

-

Nga

Videoja që po bën xhiron në rrjet/ Vajza bën twerk mbi arkivolin e të dashurit

Kjo është video më e pazakontë që mund të keni parë ndonjëherë. Një vajzë që ka humbur të dashurin e saj ka vendosur t’i japë lamtumirën në këtë mënyrë.

Ajo shfaqet duke bërë twerk mbi arkivol dhe duke i dhuruar puthjen e fundit. Videoja është bërë menjëherë virale dhe është parë nga më shumë se 10 milionë njerëz.Festa e pazakontë e varrimit është mbajtur në qytetin Manta, në provincën Manabí, Ekuador, gjatë varrosjes së një tregtari të quajtur Marlon Mero Quijije, 35-vjeçar, shkruan Dailymail.

LEXO EDHE:  Tre rregulla thelbësore  për të edukuar fëmijën pa ngritur zërin

LEXO EDHE:  Mjeku tregon si u infektua me koronavirus/ "Vizitova një fëmijë të prekur, do rikthehem në punë"

Sipas gazetës ekuadoriane ‘El Universo’, ai u vra me disa të shtëna në një zonë të njohur nga vendasit si ‘Siete puñaladas’./ CNA.al


LEXO TE PLOTE