Connect with Us

Dëbora izolon Thethin/ Pritet rëndim i situatës

Kronika

Dëbora izolon Thethin/ Pritet rëndim i situatës

Publikuar

-

Reshjet e shumta të borës kanë izoluar disa zona në veri të vendit.

Nga institucionet zyrtare gjendja raportohet e rënduar në disa fshatra në veri të Shkodrës dhe kryesisht në Theth.

Nga të dhënat mësohet se kalimi në akset rrugore është i vështirë.

Rruga Prekal-Theth është e bllokuar në segmentin rrugor të Malit të Shoshit.

Gjithashtu rruga për në fshatin Bruçaj, njësia Administrative Pult paraqitet e bllokuar.

Të bllokuara janë edhe segmenti rrugor që lidh fshatrat Mazrek dhe Shpor me njësinë Administrative Gur i Zi.

LEXO EDHE:  Zbardhet vrasja e ndodhur në 2016/ Kapet bashkëpunëtori

Furnizimi me energji elektrike paraqitet normal përveç ndërprerjes se përhershme në disa fshatra të Njësisë Administrative Pult.

Në shkollat e rrethit mësimi ka vijuar normalisht, ndërsa përjashtim bëjnë shkollat në NJA Shalë, Pult dhe Shosh ku procesi është i ndërprerë tërësisht.

IGJEUM njofton se në vazhdim pritet rritje e intensitetit të reshjeve të borës, çka do të sjellë dhe rëndimin e situatës. /CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Vrau 2 prostituta në Itali dhe u arratis nga burgu/ Gjykata jep vendimin për Tesi Bashon  

Publikuar

-

Nga

Gjykata e Vlorës ka dhënë sot masën e sigurisë arrest me burg, me qëllimj ekstradimi ndaj Tesi Bashos, i arrestuar pak ditë më parë në Selenicë të Vlorës.

Tesi Basho është i dënuar në Itali me burgim të përjetshëm për vrasje, si dhe me precedent të theksuar kriminal në Shqipëri, në fushën e krimeve kundër personit dhe në fushën e narkotikëve.

Ai akuzohet se ka vrarë dy vajza që ushtronin prostitucion në qytetin e Torinos, një prej të cilëve e shfrytëzonte edhe vetë.

LEXO EDHE:  Video-Prodhimi i mallit është i mbarë/ Plas droga në Shkodër

LEXO EDHE:  E rëndë në Shkodër/ I riu gjendet i mbytur në një kanal, emri

Ai ishte arrestuar në vitin 2016 në Itali, por vetëm pak kohë më vonë duke shfrytëzuar transferimit e tij pas tërmetit që “shkundi” Italinë, së bashku me dy shok të tjerë qelia u arratis nga dritarja e burgut, me çarçaf dhe shkopa fshese./ CNA.al

Vrau dy prostituta në Itali/ Tesilvano Basho, pjesë e bandës së Llanajve në Vlorë

LEXO TE PLOTE

Kronika

100 mijë euro gjobë dajës?/ Zbardhet dëshmia e Satilno Bashos

Publikuar

-

Nga

Gjykata për Krimet e Rënda ka dhënë sot masën e sigurisë “arrest me burg” për Satilno Bashon, vëllai i Tesi Bashos, i arrestuar pak ditë më parë në Selenicë të Vlorës.

Prokurori Anton Martini kërkoi caktimin e masës së sigurisë “arrest me burg” ndaj tij me akuzën e shtrëngim me dhunë për dhënie për dhenie pasurie.

Prokuroria argumentoi se në sajë të kallëzimit të bërë nga biznesmeni me iniciale S.H., se Tesi Basho i ka bëre presion atij për t’i dhënë shumën prej 100 mijë eurosh lidhur me pjesën e një toke ku vëllezërit Basho kishin pjesë takuese.

Sipas Report TV, dy vëllezërit Basho dhe biznesmeni kanë marrëdhënie familjare me njëri-tjetrin, më konkretisht biznesmeni është daja i mamasë së dy vëllezërve.

Ndërkohë kjo gjë u hodh poshtë nga i arrestuari, Satilno Basho. Gazetarja e Report Tv, Xhensila Kodra ka zbardhur dëshminë e dhënë përpara togave të zeza të Satilno Bashos. Ai i tha gjykatës se nuk ka lidhje me këtë histori.

LEXO EDHE:  FOTOT/ Arrestohet në Shkodër përgatitësi i minave me telekomandë

LEXO EDHE:  Zbardhet vrasja e ndodhur në 2016/ Kapet bashkëpunëtori

“Nuk kam lidhje me këtë akuzë. Unë kam shumë marrëdhënie të mira me dajën. Më ka ndihmuar sa herë që kam pasur nevojë. Ai kërkoi vetë që të shkoja e ta takoja unë për të marrë lekët dhe kur e kam marr vesh që është ankuar në polici i kam thënë “pse më fut mua në këtë mesele”. Atëherë e kam takuar edhe dajën dhe më ka thënë “nëse ti arrestohesh unë do vij të deklaroj se ti s’ke lidhje me këtë gjë. Më pas ky konflikt pronëse u zgjidh mes familjeve tona”, tha Satilno Basho në gjykatë.

Nga ana tjetër avokati i tij mbrojtës i kërkoi gjykatës pushimin e çështjes.

“Nuk është gjobvënie. Biznesmeni ka zënë tokën e këtyre dhe ai ka paguar pronën e zënë. Paratë ia ka dhënë disa herë në shuma të ndryshme”, tha ai.

Ndërkohë, seanca e sigurisë për vëllanë e tij, Tesi Basho po zhvillohet në Vlorë nën masa të rrepta sigurie.

LEXO TE PLOTE

Kronika

“Ishim në gjumë dhe u ngritëm të tmerruar”/ Nëna me tre fëmijë tregon si i shpëtuan mrekullisht flakëve

Publikuar

-

Nga

Një zjarr ka rënë në orët e para të mëngjesit të sotëm në katin e pestë të një banese sociale në Tiranë.

Mësohet se në banesë kanë qenë çifti i bashkëshortëve dhe 3 fëmijët e tyre, të cilët kanë shpëtuar mrekullisht dhe pa lëndime.

Ndërkohë, nëna e 3 fëmijëve, banesa e të cilës u shkrumbua nga zjarri, deklaron se “Ne ishim në gjumë dhe u ngritëm të tmerruar kur pamë tymin dhe flakët. Zjarri ra tek kuzhina”.

Gruaja tregon për gazetaren e “BalkanWeb” Aurora Golemi se zjarri kishte rënë si fillim në kuzhinë e më pas u përhap në të gjithë banesën.

Ajo tha se burri i saj kishte shkelmuar derën e apartamentit, pasi ishte bllokuar. Mes të tjerash nëna e 3 fëmijëve (me i vogli 6 muajsh) apelon për ndihmë, pasi gjithçka që kishte iu dogj.

LEXO EDHE:  “Lepuri fle këtu, jo në Tiranë”/ Kreu i PD-së në Shkodër “plas bombën” për arrestimet

LEXO EDHE:  Shkodër/ Policia arreston 2 pronarë lokalesh

“Ne ishim në gjumë dhe u ngritëm të tmerruar. Se pash orën fare me vrap kam ikur. Zjarri ra tek kuzhina..kam 4 vjet që jetoj aty. Njëherë ka pasur defekt e ka rregulluar babi im. U dogj gjithçka, s’kam asgjë tjetër tani. Tani shpresoj që të na ndihmoj bashkia. Atë mall që kisha lart, me ato haja bukë. Dhe ato u dogjën. Do ngel kështu tani…(tregon duart)”, rrëfen e tronditur gruaja.

Panik në Tiranë/ Zjarri përfshin një banesë sociale

LEXO TE PLOTE