Connect with Us

Votimi në parim i Vetting-ut në polici/ Xhafaj: Një faqe e re po hapet…

Politikë

Votimi në parim i Vetting-ut në polici/ Xhafaj: Një faqe e re po hapet…

Publikuar

-

Ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj, ka reaguar pas miratimit nga Kuvendi të Vetting-ut në polici. Nëpërmjet postimit në rrjetet sociale, Xhafaj shprehet se pas dritës jeshile që mori Vettingu në polici, po hapet një tjetër faqe në reformimin e policisë, ndonëse rruga do të jetë e gjatë dhe jo e lehtë.

Reagimi i plotë i Xhafajt:

Ligji i Vettingut mori dritën jeshile nga Kuvendi. FLM te gjithë atyre qe e mbeshteten e punuan për ketë nisme. Faleminderit kolegeve socialistë për votën e qarte PRO këtij projekti. FLM për ata kolege te opozitës qe kontribuuan ne kete proces duke e mirëkuptuar votën politike te tyre. Vlerësim dhe mirënjohje per bashkëpunëtoret e mi qe punuan për kete projekt shume te rëndësishëm, për partneret vendas dhe ata ndërkombëtar. Falënderim per Policinë e Shtetit qe e ka mbështetur forte këtë iniciative dhe kontribuoi per te. Një tjetër faqe e re po hapet ne reformimin e policisë. Vettingu do ta ndryshoje rrënjësisht ate. Histori e nje policie moderne evropiane do te jete ajo pas Vettingut. Rruga është e gjate dhe jo e lehte. Por tani jemi ne atë rruge. Ne zbatim te ligjit, ne sherbim te qytetareve! /CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“U trondita kur vizitova zonën e luftës”/ Rama thirrje nga Rusia: Të bëjmë më të mirën

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama zhvilloi sot një takim në cilësinë e kreut të OSBE me ministrin e Jashtëm rus, Sergey Lavrov.

Rama u shpreh se Rusia është një pjesëmarrës kyç në negocimin për paqe në disa konflikte, dhe shpreson se një gjë e tillë do të arrihet edhe në konfliktin e saj me Ukrainën.
Më tej kryeministri Rama ka treguar se sa u trondit kur vizitoi zonën e luftës në Donbass, ku tha se pa njerëz pa dallim kombësie, moshe apo nevoje të luftonin për të mbijetuar.

”Më lini tju them se unë erdha në Moskë 15 vjet pas vizitës sime të parë si kryebashkiak i Tiranës dhe me këtë rast si kryetar i radhës së OSBE dhe do ta nisja duke ju komplimentuar të gjithëve në këtë qytet edhe pse e di që është puna e kryebashkiakut por ndryshimet janë mahnitëse.
Dhe po ju keni të drejtë që po jetojmë në kohë të trazuara dhe është e qartë se siguria në rajonin tonë është mjaft e brishtë. Kërcënimet ndërkombëtare po bëhen shumë komplekse dhe njerëzit po vuajnë dhe natyrisht duke pasur parasysh që njerëzit vuajnë duhet të gjejmë motivimin e mirë të të gjetur dialogun.
Më lejoni të përsëris atë që thashë, si kryetar i OSBE kur OSBE u themelua 45 vjet më parë parimet e saj të integritetit territorial, lirive, të drejtave dhe janë ende aq aktuale.
Duke pasur parasysh se njerëzit dhe siguria duhet të jenë në vend të parë mund të përpiqemi që mund të bëjmë më shumë.
Letë shprësojmë që më e mira nuk ka ardhur ende. Faleminderit për mikëpritjen. E dimë që Rusia është pjesëmarrës kyç në disa formate negocimi për konfliktet.
Vij këtu me besimin se ju dhe vendi i mrekullueshëm do të përdorni ndikimin tuaj për të ecur përpara paqes së nevojshme.
Ju them se sa u trondita kur vizitova zonën e luftës dhe sa e dhimbshme ishte të shihje njerëz që vuanin pa dallim moshe, nevoje, njerëz nga e gjithë zona që luftonin të mbijetonin. Në emër të këtyre njerëzve ju bëj thirrje të bëjmë më të mirën. ”– tha Rama.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Deputeti zbulon koalicionin Rama-Basha/ Ja kush është qëllimi kryesor

Publikuar

-

Nga

Deputeti i Bindjes Demokratike, Andi Përmeti ka komentuar uljen e përfaqësuesve të opozitës jo parlamentare në tryezën për Reformën Zgjedhore.

Në një prononcim për Report Tv, Përmeti tha se ulja e opozitës në tryezë tregon një koalicion të ri mes Ramës dhe Bashës, sipas tij për të mos ndryshuar sistemin.

“Jam i bindur se ulja e opozitës jo parlamentare në tryezën për Reformën Zgjedhore, është një koalicion i ri Rama-Basha, dhe qëllimi është për të mos ndryshuar sistemin zgjedhor”-tha Andi Përmeti.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Frikë nga koronavirusi?/ Basha “arratiset” bashkë me familjen, zbulohet destinacioni

Publikuar

-

Nga

Kryetari i Republikës së re, Lulzim Basha tashmë njihet për dashurinë e tij për Hollandën, vend në të cilin udhëton shpesh, sidomos gjatë fundjavave.

Tashmë demokratët janë mësuar me një kryetar opozite “part time”, pasi Basha shkon shpesh në Hollandë, për të ajrosur shtëpinë dhe ujitur tulipanët.

Ndërkohë, CNA.al mëson se prej ditës së hënë, Lulzim Basha ka udhëtuar sërish drejt Hollandës.

Nuk dihet nëse ka ikur nga frika e koronavirusit apo për të ujitur tulipanët, por fakti është se kësaj radhe kreu i Republikës së re ka udhëtuar drejt Hollandës bashkë me familjarët e tij dhe ende nuk dihet se kur do të kthehet.

LEXO EDHE:  Zëvendësi i Xhafajt i përgjigjet ministrit të Brendshëm të Italisë: Shqipëria nuk ka të paprekshëm

LEXO EDHE:  Xhafaj si Kotzias

Nga ana tjetër, Luli mesa duket ia ka besuar Republikën e tij të re Gaz Bardhit, deri kur ai të kthehet në Tiranë.

LEXO TE PLOTE