Connect with Us

Foto-Prishet makina e policisë rrugore/ Bllokohet trafiku

Kronika

Foto-Prishet makina e policisë rrugore/ Bllokohet trafiku

Publikuar

-

Një makinë e policisë rrugore ka bllokuar trafikun,  mesditën e sotme në kryeqytet.

Ngjarja ka ndodhur pranë Ministrisë së Brendshme,  në rrugën “Myslym Shyri”, ku makina e policisë rrugore, ka pësuar defekt.

Kjo situatë ka sjellë pasoja në trafik, duke krijuar kështu radhë autmojetesh.

Në vendgjarje për të ndihmuar kolegët  ka mbërritur edhe një punonjës i qarkullimit rrugorë,  mirëpo ndihma siç duket në foto nuk ka qenë eficente.

Pasi automjeti i policisë ka mbetur në mes të rrugës, me drejtuesin në timon, ndërsa  qarkullimi u automjeteve të tjera, është bërë me vështirësi./CNA.al

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

Vrasja e 26-vjeçarit/ Zbardhen detajet shokuese

Publikuar

-

Nga

Ish-kryeministri Sali Berisha vijon të publikojë në faqen e tij në rrjetet sociale denoncimet e qytetarëve.

Sot Berisha ka publikuar një denoncim, i cili zbardh detaje tronditëse në lidhje me vrasjes e 26-vjeçarit Indrit Çela.

Qytetari akuzon shefin e komisariatit nr 2, i cili sipas tij me qëllim që të ndihmojë vrasësit ka fshehur për mbi 8 orë krimin.

Postimi i plotë i Berishës:

Akuzohet narkoshefi i narkokomisariatit nr 2 se ka fshehur per 8 ore faktet e vrasjes makabre te Indrit Çeles.

Ai e ka bere kete per te ndihmuar vrasesit.

Te dashur miq, tre dite me pare ne Tirane ndodhi nje vrasje makabre. Kriminele mizor me mbiemer Kusi vrane ne shtepine e tyre, tek punonte per ta, teknikun e ajrit te konficionuar 27 vjeçarin Indrit Çela.

Me kete rast i shpreh familjes te te ndjerit Endrit Çela solidaritetin dhe ngushellimet e mia me te ndjera. Kjo vrasje tronditi thelle shoqerine. Por megjithe arrestimet e bera perseri ka akuza te renda per narkoshefin e narkokomisaritit 2 se ai me qellim qe te ndihmoje vrasesit ka fshehur per mbi 8 ore krimin e shemtuar.

Duke denuar me ashpersine me te madhe kete qendrim si nje akt kriminal sa dhe vete ekzekutimi i te riut, shtoj se kjo eshte nje deshmi tjeter e bashkepunimit te narkoshtetit me krimin! sb/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Vrasja e 26-vjeçarit/ Komiteti i Helsinkit mesazh organeve të drejtësisë

Publikuar

-

Nga

Komiteti Shqiptar i Helsinkit ka reaguar në lidhje me vrasjen e 26-vjeçarit, Indrit Çela, dy ditë më parë në Tiranë.

Në një njoftim për mediat, KSHH kritikon ashpër drejtësinë shqiptare, e cila ka lënë të lirë autorët e krimit, dy vëllezërit Albano dhe Griseldo Kusi, të dy me të shkuar kriminale.

Sipas KSHH, pavarësisht akuzave të rënda për krime ndaj jetës që rëndojnë mbi dy djemtë e pronarit të vilës 3-katëshe, ku u vra i riu, ata janë lënë të lirë nga organet e drejtësisë penale.

Komiteti Shqiptar i Helsinkit i drejton një mesazh organeve të drejtësisë, të hetojnë në mënyrë të plotë, të gjithanshme dhe objektive çështjen në fjalë si dhe çështje të tjera ku dyshohet se janë implikuar autorët e krimit.

“Komiteti Shqiptar i Helsinkit, në kushtet kur Inspektorati i Lartë i Drejtësisë nuk është ngritur ende, i sugjeron Këshillit të Lartë Gjyqësor dhe atij të Prokurorisë që të kenë në vëmendje të veçantë të veprimtarisë, shkeljet e mundshme që mund të jenë kryer nga gjyqtarë dhe/ose prokurorë të ngarkuar me hetimin dhe gjykimin e veprave penale për të cilat janë akuzuar në të kaluarën autorët e dyshuar të këtij krimi.”-thuhet ndër të tjera në njoftimin e Komitetit Shqiptar të Helsinkit.

Njoftimi i plotë:

Komiteti Shqiptar i Helsinkit (KShH) është njohur me ngjarjen e rëndë që tronditi opinionin publik dy ditë më parë, ku mbeti i vrarë shtetasi I.Ç. I riu 26 vjeçar, sipas informacioneve të publikuara në media dyshohet se është vrarë për motive të dobëta, teksa po punonte për montimin e një kondicioneri në një godinë në rrugën “Muhamed Gjollesha”.

Autorët kryesorë të dyshuar për këtë ngjarje rezulton se janë larguar nga vendngjarja dhe sipas medias dyshohet se janë me precedentë të mëparshëm penale. Sipas medias, pavarësisht nga akuzat e rënda që rëndonin në ngarkim të tyre për kryerjen e krimeve ndaj jetës, ata janë lënë të lirë nga organet e drejtësisë penale.

E drejta e jetës është një e drejtë themelore kushtetuese dhe shteti ka detyrimin pozitiv ta mbrojë atë. Por pavarësisht nga ky detyrim, krimet me motive të dobëta apo nga persona të dyshuar se janë të përfshirë në veprimtari kriminale, vijojnë të marrin jetën e njerëzve të pafajshëm në vendin tonë.
KShH i sugjeron organeve të rendit që në përputhje me detyrat e parashikuara në ligjin për policinë e shtetit, të ndërmarrin të gjitha masat e nevojshme për zbulimin dhe kapjen e autorëve kryesorë të dyshuar të këtij krimi të rëndë. Ngjarja ku mbeti i vrarë shtetasi I.Ç ka ndodhur në një nga zonat afër qendrës së Tiranës, shumë afër institucioneve të policisë së shtetit.

KShH i sugjeron organeve përkatëse të procedimit penal të hetojnë në mënyrë të plotë, të gjithanshme dhe objektive çështjen në fjalë si dhe çështje të tjera ku dyshohet se janë implikuar autorët e krimit.
KShH, në kushtet kur Inspektorati i Lartë i Drejtësisë nuk është ngritur ende, i sugjeron Këshillit të Lartë Gjyqësor dhe atij të Prokurorisë që të kenë në vëmendje të veçantë të veprimtarisë, shkeljet e mundshme që mund të jenë kryer nga gjyqtarë dhe/ose prokurorë të ngarkuar me hetimin dhe gjykimin e veprave penale për të cilat janë akuzuar në të kaluarën autorët e dyshuar të këtij krimi.

Ndërkohë që sipas ligjit nr.115/2016, Inspektori i Lartë i Drejtësisë është autoriteti shtetëror përgjegjës për verifikimin e ankesave, hetimin e shkeljeve disiplinore dhe për fillimin e procedurës disiplinore ndaj gjyqtarëve dhe prokurorëve të të gjitha niveleve.
Komiteti Shqiptar i Helsinkit i shpreh familjarëve të viktimës ngushëllimet e tij./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Vrasja që tronditi Tiranën/ Lihet në burg shoku i 26-vjecarit

Publikuar

-

Nga

Ditën e sotme Gjykata e Tiranës ka vendosur masën e arrestit me burg për shtetasin Lorenc Veliaj.

Fillimisht Veliaj u dyshua si autor i vrasjes së 26-vjecarit Indrit Celaj, ditën e mërkurë ku ky i fundit po punonte si teknik për rregullimin e sistemit të kondicionimit.

Dëshmia e Lorenc Veliajt ka cuar edhe në zbardhjen e plotë të ngjarjes, ku tashmë të dyshuar kryesor për vrasjen e të riut janë djemtë e pronarit të vilës,Albano dhe Griseldo Kusi, të dy të shpallur në kërkim nga policia.

Veliaj akuzohet për “Armëmbajte pa leje” si dhe “Kundërshtim me dhunë të forcave të Rendit”.

Ndërkohë ai kërkohej edhe për vepra të tjera penale.

Në lidhje me ngjarjen në fjalë në qeli janë katër persona mes të cilëve edhe shtetasi Bujar Kusi që është edhe pronari i vilës në të cilën ndodhi vrasja./ CNA.al

LEXO TE PLOTE