Connect with Us

Familjet e përjashtuara nga ndihma ekonomike/ Ja dëshmitë dhe pamjet tronditëse

Politikë

Familjet e përjashtuara nga ndihma ekonomike/ Ja dëshmitë dhe pamjet tronditëse

Publikuar

-

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, vizitoi disa familje ekstremisht të varfra, të cilat janë hequr padrejtësisht nga skema e ndihmës ekonomike. Dëshmitë tronditëse të grave kryefamiljare, të mbetura pa asnjë ndihmë, të nënave që nuk kanë bukë për fëmijët tregojnë lëniën në mëshirë të fatit nga qeveria të më shumë se 20 mijë familjeve në të gjithë vendin. Marie Gjoka është një nënë e vuajtur, që tregon hisotrinë tronditëse sesi ngeli pa asnjë të ardhur, pas vdekjes së bashkëshortit të sëmurë, në përpjekje për të marrë KEMP-in ditën që bashkëshorti u nda nga jeta.

“Kisha burrin për KEMP dhe vdiq ditën që ia lidhën dhe vajta të kërkoja KEMP-in që ta varrosja dhe nuk ma dhanë. Më dhanë vetëm 50 mijë lekë për me e varros. Nuk e di nga t’ia mbaj. Ka ardhur kulmi.”- ka deklaruar Marije Gjoka.

Në bashkinë e Kamzës, ku Basha vizitoi familjet në skamje, janë hequr në janar rreth 780 familje nga skema e ndihmës ekonomike, por askush prej tyre nuk e di arsyen, edhe pse ata janë njësoj të varfër. Në frigoriferët apo dollapët e vjetër të Shpresa Arapit, Artur Rungos, Donika Shetës nuk ka asgjë për të ngrënë.

Basha ka pyetur banorët nëse u është dhënë shpejgim për përjashtimin nga skema e ndihmës ekonomike, ndërsa një banore, Shpresa Arapi është shprehur “Jo fare. Kemi mbetur pa asnjë lek. Nuk kemi asgjë dhe frigoriferin e kam bosh.”

Basha ndër të tjera tha se “Pra, pa ndihmën ekonomike, ju do t’ju presin edhe dritat dhe ujin. Ose do t’ju marrin do t’ju çojnë në burg. Kjo është e papranueshme.”

“Bashkëshortja e Artur Rungos:  Listën e kam bërë të gjatë në dyqan dh s’kemi me çfarë të paguajmë. Vetëm me borxhe dhe asnjë lloj ndihme.

Basha; Nuk u dhanë shpjegim pse ua hoqën ndihmën?

Artur Rungo: Jo fare, asnjë shpjegim.”

“Basha: Kishit ndihmë ekonomike?

Donika Sheta: Kisha, por ma kanë hequr tani.

Basha: Po pse ta kanë hequr?

Donika Sheta: Më thanë që nuk plotëson kushtet. Nuk e di çfarë kushtesh, kur unë s’kam asgjë, asnjë kusht për të jetuar. Thanë nuk plotëson pikët. Nuk kam as lavatriçe, as dush. Asgjë nuk kam.

Basha: Po të ardhura të tjera përveç ndihmës ekonomike keni pasur?

Donika Sheta: Kam vetëm 20 mijë lekë pension të vjetra.”

Pak ditë më  parë qeveria deklaroi se ka hequr nga skema e ndihmës ekonomike ata që nuk e meritojnë, por dëshmitë në familjen e Pranvera Tetovajt dhe Gëzim Ukdashit tregojnë për një situatë katastrofike, ku iu është prerë edhe uji i pijshëm.

“Pranvera Tetovaj: Nënën e kam të paralizuar. Asistencën ma kanë hequr. Lekët e përmbytjes nuk i kemi marrë. Skam asgjë, as dyshek për nënën.“

“Bashkëshortja e Gëzim Ukdashit: Edhe ujin na e kanë ndërprerë. Kush të na japë ndonjë pikë ujë, e marrim. S”kemi lekë të blejmë një thes miell, pale dritat dhe ujin.

Basha: Prandaj kemi ardhur, në rradhë të parë t’I tregojmë botës kujt ia kanë hequr ndihmën, njerëzve më të pamundur dhe kjo është kriminale. Kjo do të thotë t’ju kërcënojë me bukën e gojës. “

Partia Demokratike e konsideron një emergjencë kombëtare mbetjen pa asnjë të ardhur dhe heqjen e ndihmës shtetërore të mbi 20 mijë familjeve dhe për këtë arsye ka kërkuar një debat urgjent me kryeministrin.  ​

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Afrim Krasniqi jep alarmin/ Kriza e gjykatave do thellohet vitin e ardhshëm

Publikuar

-

Nga

Drejtori i Institutit për Studime Politike, Afrim Krasniqi, tha në emisionin “Përballë” në RTSH se ngritja e institucioneve të reja të drejtësisë po has mungesë të burimeve njerëzore, për shkak më se shumë se gjysma e prokurorëve e gjyqtarëve nuk e kanë kaluar vettingun.

“Në atë kohë qeveria shqiptare ju përgjigj Komisionit të Venecias dhe thuhet tekstualisht në deklaratën e Komisionit të Venecias që qeveria na deklaroi që ne kemi potenciale të mjaftueshme njerëzore për zëvendësim. Në fakt koha sot po tregon që numëri i individëve që po largohen dhe numëri i individëve që ne sjellim në sistem përmes Shkollës së Magjistraturës shkon me diferencë deri në 5% minus. Nëse kjo vazhdon edhe në vitet e ardhshme shkon çdo vit me nga minus 5% dhe është një shifër jashtëzakonisht e larte dhe mund të na ndodh që vitin e ardhshëm të kemi probleme në të gjithë strukturën e Gjykatave të Apelit  dhe niveleve të tjera nëse ne nuk bëjmë një lloj rishikimi të strategjive për të sjellë prurje dhe prurje konkurues”, u shpreh Krasniqi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Përplasjet për Kushtetusen/ Patozi: “Gjykata po përdoret si pretekst, duhet pakt kombëtar”

Publikuar

-

Kreu i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, i ftuar në “Repolitiks”, ku po diskutohet kriza politike dhe përplasjet për Gjykatën Kushtetuese, u shpreh se në vetëvete Gjykata po përdoret si pretekst nga Presidenti, pasi Shqipëria ka patur kriza edhe më të thella se kjo.

“Në optikën time, unë nuk mendoj se është Gjykata Kushtetuese në thelbin e kësaj krizë, por po përdoret si pretekst. Kjo krizë ka prishur të gjitha balancat, megjithatë nuk është fundi i botës, Shqipëria ka patur gjera dhe më të rënda se kjo. Edhe sikur deklaratat e Presidenti Meta për rrëmbimin e Gjykatës dhe kompetencave të tij ti marrim si të mirëqena.

LEXO EDHE:  “Ka vetëm një rrugë”/ Lulzim Basha kërkon ndihmën e qytetarëve

Ikja e opozitës nga Parlamenti  dhe djegia e madateve për mendimin tim është më e rëndë.

Shqipëria sot ka nevojë për një pakt të madh kombëtar mes kampeve ku forcat kryesore të ëmarrin përgjegjësitë. Qveria të marrë në përgjegjësi sundimin me arrogacë të këtyre 6 viteve, ndërsa opozita, ikjen nga Parlamenti dhe djegjen e mandateve qe ishte akt vetëvrasës. Nëse kjo nuk ndodh, ne do bien në një krizë tjetër, pa dalur nga spiralja”, theksoi Patozi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Marsida Xhaferllari konfirmohet si anëtare e Gjykatës Kushtetuese

Publikuar

-

Nga

E shumëdebatuara Marsida Xhaferllari është zyrtarizuar si anëtare e Gjykatës Kushtetuese. Në faqen zyrtare të kësaj Gjykate, që prej kohësh ka qenë jashtë funksionit, janë publikuar emrat e pesë anëtarëve të trupës së saj, ku krahas znj. Vitore Tusha, Elsa Toska, Fiona Papajorgji dhe z. Besnik Muçi, është dhe Marsida Xhaferllari. Së bashku me listën e anëtarëve janë publikuar dhe CV-të e tyre. Kujtojmë se trupa e plotë e Gjykatës Kushtetuese përbëhet nga nëntë anëtarë./CNA.al

LEXO TE PLOTE