Connect with us

Satire Politike

Nuk ndalet artisti nga Tropoja: Në RTSH për Salianjin duhej të isha unë

Publikuar

-

Artisti Everest Imeraj, ka reaguar pas debatit në emisionin “JAva” në RTSH, mes editorit të CNA.al, Elvi Fundo dhe një paneli prej 3 gazetarësh.

Imeraj është një i ri pjesëmarrës në grevën e urisë së vitit 1998, i cili ka mbaruar Fakultetin e Arteve dhe tani me një ironi therëse, ndërsa shprehet me anë të një postimi në rrjetet sociale, se në debatin për Salianjin duhet të ishte ai. Në vijim ai ka bërë një shkirm satirik, ku thotë se GD-ja e Salianjit ishte ai.

Komenti i plotë:

Te dashur miq,

Jam duke ndjekur nje emision ne RTSH ku 4 burra po debatojne per Salianjin tim.

Me ne fund, televizioni publik po meret me nje ceshtje kaq te rendesishme sikurse jane dialogjet e Ervinit tim me mua.

Si artist qe jam me kujtohet kur dynjaja e quante veper te madhe artistike teatrin Monologjet e Vagines.

Ky eshte nje moment historik per Shqiperine, sepse po behet nje teater i madh publik me Dialogjet e Salianjit me GD (Great Dick).

Ndihem i revoltuar qe nje poet dashurie si Prec Zogaj, perpiqet te zvogeloje dramaturgjine dhe erosin e ketyre Dialogjeve te Ervinit me Great Dick.

Nuk i falet nje poeti te kerkoj lajm e drame korupsioni, nderkohe qe ka para syve nje veper te madhe erosi neomodernist ku Salianji dialogon ne BBM me Great Dickun tim.

Si mund te kerkoje intrige politike dhe akuza koruptive nje poet dashurie si Prec Zogaj per ti dhene vlere, nje lajmi a historie, kur Kadare i madh ka bere vepren Piramida per te na shpjeguar se Phallosi ishte muza e ndertimit te Piramidave te Egjiptit, e ketu ne kete filmim te bere publik nga Elvi Fundo kemi Great Dickun tim si frymezim per Ervin Salianjin.
E bej kete reagim sepse edhe pse kam hapur 14 ekspozita ne jeten time artistike, vepra me e madhe qe kam bere eshte kjo drame publike mes Ervin Salianjit dhe Great Dickut tim.

Ervin mos u dorezo.
Ti je deputeti i Great Dickut tim.

Portretin nuk ta kam bere dot ende sepse deri tani ti ke dashur qe Great Dicku im te ishte edhe peneli qe leshonte boje mbi ty.
Kur te beja pis ty jam ndjere si Xhekson Pollock.

Pas berjes publike te vepres sone, dialogjeve tona, ne ndoshta nuk do kemi me mundesi te ribehemi pis.

Por une me phallos kadarean do te ta bej portretin mbi telajo.

Do jem gjithmone Great Dicku yt.

Paqe,

Everest Imeraj

Artist, Piktor, Skulptor, ish- student i Edi Rames dhe GD i Salianjit.

Satire Politike

Presidenti i përjetshëm kinez dhe kryeministri i përjetshëm shqiptar

Publikuar

-

By

Në kohën e Dullës në kulmin e miqësisë shqiptaro-kineze rapsodi popullor krijoi vargjet lapidar: Dy luanë ka sot në botë/ një në Azi e një në Europë. Kuptohet luani aziatik ishte Mao Ce Duni, ndërsa ai europian ishte Dulla D.V.

Pas rreth një gjysëm shekulli vargjet e këngës mbeten përsëri aktuale. Parlamenti kinez (Asambleja Kombëtare Popullore) ndërroi kushtetutën e Republikës  Popullore të Kinës duke hequr nenin, që presidenti nuk mund të zgjidhet më shumë se për 2 mandate. Ky ndryshim i hap rrugë presidentit aktual Xi Jinping të shndërrohet në president të përjetshëm të Kinës. Nga 2964 delegatë, vetëm 2 prej tyre votuan kundra këtij modifikimi të kushtetutës kineze. Një votim i tillë ne shqiptarëve na kujton votimet në Shqipërinë e Dullës, ku votohej për kandidatët e Frontit Demokratik me nga 99,99% të votave pro!

Në foton nr. 1 kemi portretin e njerës prej delegateve (deputeteve), që votuan pro shndërrimit të Xi Jinping në president të përjetshëm të Kinës. Në foton nr. 2 kemi një parlamentare shqiptare, që votoi pro dhënies së një mandati të dytë si kryeministër z. Edvin Rama. Dy fotot në thelb janë të njejta, pavarësisht se deputetja kineze ka veshur kostum popullor karakteristik të pakicës kombëtare Zhuang, ndërsa deputetja shqiptare ka veshur kostum të markës Coco Channel!

Në foton nr. 3 kemi presidentin tashmë të përjetshëm kinez Xi Jinping, ndërsa në foton nr. 4 kemi kryeminstrin shqiptar Edvin Rama, që ka bërë progres të dukshëm në rrugën e shndërrimit në kryeministër të përjetshëm të “Arnautistanit”!

Në foton 5 kemi dy portrete bashkë, atë të diktatorit të vdekur Mao Ce  Dun (njëri nga 2 luanët e botës) dhe atë të presidentit të përjetshëm Xi. Foton e 6 e lëmë në cmimin e lexuesit për të vendosur, nëse duhet vënë fotoja e kryeministrit Edvin pranë fotos së Dullës, atij luanit të këngës popullore. Nw tw kundwrt mund tw ofrojmw edhe kwtw foton e kohws sw vwllazwrimit shqiptaro-kinez.

Normal që “idiotët” e dobishëm mund të kundërshtojnë përqasjen e mësipërme me fraza standarte dhe papagallshe se Shqipëria ndryshe nga Kina si vend në NATO nuk mund të jetë diktaturë apo se në Shqipëri kemi pluralizëm, ndërsa në Kinë monizmë.

Faktikisht Greqia ishte vend në NATO dhe aleate besnike edhe kur vendin e sundonte Junta e Kolonelëve e Papadopulosit dhe pluralizmi ndalohej me ligj. Turqia në kohën e Presidentiti Kenan Evren, i kishte të ndaluara me ligj partitë politike e prap se prap ishte vend anëtar i NATO-s dhe mburojë e fuqishme anti sovjetike në krahun jugor të NATO-s! Vetë Kina teorikisht është shtet pluralist, sepse krahas Partisë Komuniste Kineze janë edhe 4 parti të tjera politike të ligjshme. Në flamurin kinez kemi një yll të madh (PKK-ja) dhe 4 yje të vegjël 4 partickat e tjera. Pluralizmi kinez ka vetëm një yckël të vogël: asnjë nga këto 4 partitë në koalicion apo të vetme nuk kanë ardhur ndonjëherë në pushtet që nga viti 1949!

PD-ja e Lulzimit gjithnjë e më shumë i ngjan këtyre 4 partive kineze. Mesa duket Lulzimi është shumë i kënaqur të ruajë pozicionin e shefit të opozitës zyrtare duke përfituar beneficiet përfshira edhe ato financiare si shef opozite. Në Kinë po ashtu këto 4 partitë legale gëzojnë në sajë të zemërgjerësisë së komunistëve kinezë beneficie jo të vogla financiare. Fundi i fundit si për të mbajtur burokracinë komunsite si për të nginjur orekset modeste të 4 partickave legale punojnë e derdhin djersë nja 1 miliardë e 300 milionë kinezë! Në Shqipëri për të mbajtur Edinin dhe Lulin punojnë nja 4-5 milion shqiptarë brenda kufijve të 1913-ës dhe në 5 kontinente, ku janë degdisur si refugjatë, emigrantë, azilkërkues apo edhe klandestinë! Shefit të opozitës Lulzimit kështu i ka vajtur jeta fjollë, që kur punononte si ndihmës kamarier në Aeroportin e Rinasit dhe  fati e bëri që të njihej e të miqësohej me mjekun e famshëm ebreo-holandez Barend Cohen!

PD-ja, që me udhëzim nga diplomatët amerikanë në shkurt 1991 organizonte protesta kundra vizitës në Shqipëri të kryeminsitrit komunist kinez Li Peng, sot është shndërruar në një partickë si ato 4 partitë kineze! Atëhere demonstruesit demokratë mabnin parulla të tilla si: “Li Pen larg duart e përgjakura nga Shqipëria! Li Pen vrasës në Tie Nan Men.Li Pen turiqen!” etj. Sot PD-ja është katandisur në……/ GJERGJ THANASI

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Shpërthen rrjeti/ Tallen me Aldo Bumçin

Publikuar

-

By

Deputeti i Partisë Demokratike, Aldo Bumçi, ishte i pranishëm sot në rubrikën “Opinion” në News24, shfaqje pas të cilës, rrjeti ka shpërthyer në tallje.

E gjithë kjo për shkak të asaj që Bumçi është shprehur, teksa komentonte kapjen e 613 kilogramëve kokainë në Durrës. Ai u shpreh se, “Nëse nuk do të vinte kokainë, nuk do të kapej kurrë”.

Si duket Aldo Bumçi, po fillon të hyjë në rolet e “filozofëve” të famshëm të politikës shqiptare me thënien e tij: “Nëse nuk do të vinte kokaina, nuk do të kapej kurrë”, me të cilën po “konkurron” denjësisht të gjithë të mëparshmit, duke sfiduar edhe Nard Ndokën.

“Po të mos ishte kokainë, do kapnin bananet”, mund t’i përgjigjej rivali i tij. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Satire Politike

Tullaci fshesaxhi në mbrojtje të Salianjit/ Ja si reagojnë qytetarët

Publikuar

-

By

Një portal periferik, i cili drejtohet nga një tullac pavlerë, që ka punuar fshesaxhi në Amerikë, as njw palo gazetar nuk mund të quhet. Një mercenar i paguar nga “i bukuri” në sms-të e publikuara në video-skandalin Salianji GD, ka sjellë një shkrim me autor G.G, në mbrojtje të deputetit të Lulzim Bashës, Ervin Salianjit.

Ky portal periferik dhe i sponsorizuar nga njerëzit pranë Lulzim Bashës, ishte nga ata që censuruan video-skandalin e publikuar nga CNA.al, në të cilin përfshihej deputeti Ervin Salianji, i cili komunikonte me një gjuhë banale erotike dhe perverse, me GD-në.

Ne nuk po themi asgjë lidhur me këtë portal dhe me shkrimin e publikuar, vetëm po pasqyrojmë komentet e bëra nga vetë lexuesit për këtë shkrim në adresë të këtij portali. /CNA.al

 

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

AKTUALITET

Life Style12:25 - 18 March, 2018

U bë i famshëm se u martua me gjarprin, vdes nga kafshimi i kobrës

Një 33-vjeçar malajzian, i cili kishte fituar emrin “pëshpëritësja e gjarprit”, vdiq të premten, pak ditë pasi u kafshua nga...

Kronika12:22 - 18 March, 2018

‘Shefi’, ‘Vajza e bukur’, ‘rrushi’, ‘birra’/ Zbardhen kodet e trafikuesve të 2.5 tonëve drogë

Zbardhen kodet e përdorura nga 23 trafikantët e drogës që operonin në Shqipëri dhe Itali, të cilët u arrestuan pak...

Kronika12:11 - 18 March, 2018

Itali/ Emigranti shqiptar plagoset me plumb në kokë

Mustafa Hasi 66 vjeç u gjet i plagosur me një plumb në kokë në një kasolle në periferi të qytetit...

Kryesore Show Biz12:10 - 18 March, 2018

Tha në këngë “seksi si Nora e bukur si Era”, zbulohet çfarë e lidh e Noizyn me Nora Istrefin

Të dy janë këngëtarë të suksesshëm, këngët e tyre kanë miliona klikime në Youtube dhe gjithashtu janë të super komentuar...

Kryesore12:05 - 18 March, 2018

Rama-Bushati drejt Brukselit/ Ja çfarë pritet me negociatat…

Kryeministri Edi Rama dhe ministri i Jashtëm Ditmir Bushati do të udhëtojnë më 20 mars drejt Brukselit, ku do të...

Kryesore Show Biz11:53 - 18 March, 2018

Adelina Ismaili përlotet në emision: Mezi po pres të iki që këtu

Këngëtarja Adelina Ismaili i është përkushtuar prej kohësh djalit të saj të vogël Uliks, ndërsa jeton në një histori të...

Kronika11:50 - 18 March, 2018

Goditën punonjësin e OSHEE/ Në pranga 27 vjeçari, një tjetër shpallet në kërkim

Policia e Lushnjës, ka vënë në pranga një shtetas dhe ka shpallur në kërkim një tjetër, nën akuzën se kanë...

Kronika11:44 - 18 March, 2018

Shqipëria nën pushtetin e rreshjeve. Ja cilat janë zonat më të rrezikuara nga përmbytjet

Instituti i Gjeoshkencave bën me dije se sot gjatë gjithë ditës priten reshje në të gjithë territorin. Në qarqet Shkodër...

Kryesore Show Biz11:40 - 18 March, 2018

Aktori i portokallisë ironizon Albano Bogdon: Të paktën ne nuk kurohemi tek 5-a

Aktori i humorit Rezart Veleshnja ka qenë i ftuar në emisionin “Pop Culture” disa ditë më parë ku është pyetur...

Kronika11:33 - 18 March, 2018

I vodhi veglat e punës bashkëfshatarit/ Arrestohet-40 vjeçari

Policia e Lushnjës, ka vënë në pranga një shtetas, nën akuzën e vjedhjes. Nga të dhënat të bëra të ditura...

Life Style11:33 - 18 March, 2018

Çfarë i ndodh trupit kur rri ulur për 8 orë në ditë

Nëse është një ditë e gjatë në zyrë, një mbrëmje të ulur para TV apo orë të kaluara duke luajtur...

Kuriozitete11:33 - 18 March, 2018

Majmuni i ul bluzen turistes dhe i nxjerr gjoksin jashtë (VIDEO)

Ky majmun kurioz i ka zbuluar gjoksin një turisteje, kur i tërhoqi bluzen. Brittany Bowman po udhëtonte me shokët e...

Aktualitet11:31 - 18 March, 2018

Korrupsioni në administratë/ Ngrihen strukturat për infiltrimin e spiunëve

Qeveria ka filluar infiltrimin e spiunëve në administratë për të zbuluar aferat e korrupsionit. Sipas informacioneve, të gjitha ministritë kanë...

Kryesore Show Biz11:25 - 18 March, 2018

Fansi ofendon keq Besin, ai e degjeneron komplet/Ja biseda

Aktori i humorit Bes kallaku është i njohur për batutat në ekran dhe jashtë tij. Sensin e tij të humorit...

Kryesore Show Biz11:23 - 18 March, 2018

Albërie Hadërgjonaj i çmend të gjithë/Shfaqet me të brendshme të kuqe

Albërie Hadërgjonaj është një nga këngëtaret më të pëlqyera të publikut. Prej vitesh në skenë, Albëria njihet për format e...

Kronika11:21 - 18 March, 2018

U akuzuan për vjedhje/ Në pranga 2 shtetas

Policia e Fierit ka vënë në pranga dy shtetas, nën akuzën e vjedhjes. Policia bën me dije se të arrestuarit...

Kryesore Show Biz11:10 - 18 March, 2018

‘Më the edhe 1 herë s’je normal t’u çova’, aktori shqiptar nxehet me moderatorin në emision

Në puntatën e radhës të emisionit “Një kat më lart” ishte i ftuar ditën e sotme Visjan Ukcenaj, aktori që...

Kryesore11:06 - 18 March, 2018

Të konfirmuar zyrtarisht nga Rama/ Zbulohen kandidatët për bashkitë kryesore

Partia Socialiste ka “ndezur motorët” e fushatës për zgjedhjet lokale të vitit të ardhshëm. Edi Rama mësohet, se ka zhvilluar...

Kryesore11:03 - 18 March, 2018

Sekretarja e PD tregon se kush e shkatërroi AND-në e partisë

Pas konferencës për shtyp të kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ditën e djeshme ka reaguar anëtarja e kryesisë, njëkohësisht...

Kronika10:54 - 18 March, 2018

Rrihen me sende të forta/ Xhaxha e nip në pranga

Policia e Elbasanit ka vënë në pranga dy persona, pasi dyshohen se pas një konflikti për motive të dobëta pronësie...

Kryesore Show Biz10:53 - 18 March, 2018

Është single apo jo? Modelja seksi tregon më në fund statusin e saj

Modelja shqiptare Xhesika Berberi e ka pranuar publikisht statusin e saj aktual, nëse është e dashuruar, në një lidhje apo...

Kryesore Show Biz10:37 - 18 March, 2018

Vëllai kritikon publikisht Ilda Bejlerin: Është e bukur por…

Ilda Bejleri është një nga moderatoret  më të komentuara së fundi në ekranin shqiptar. Por e famshme në familjen e saj...

Aktualitet10:36 - 18 March, 2018

Vetingu/ Hapen dosjet e masave disiplinore për gjyqtarët dhe prokurorët

Procesi i vetingut ka filluar të ngjallë ankth në radhët e gjyqtarëve dhe të prokurorëve. Për anëtarët e Gjykatës së...

Kryesore Show Biz10:23 - 18 March, 2018

Elvana Gjata ndryshon “look”! Si duket tani (FOTO)

Elvana Gjata ka qenë mjaft aktive në rrjetet sociale, pasi ka bërë postime të shumta. Por deri më tani Elvana...

Kryesore Show Biz10:10 - 18 March, 2018

Sherri me Albi Nakon. Graciano tregon për herë të parë pse braktisi TV Klan!

Pak ditë më parë në media ka qarkulluar lajmi i largimit të balerinit Graciano Tagani nga trupa e baletit Albi...

Kryesore Show Biz10:07 - 18 March, 2018

Pse Eni Çobani përshëndet emigrantët? Ja çfarë thotë ajo

Në programin e fundjavës “Një kat më lart” moderatori Ermal Peçi mirëpriti juristen Eni Çobani. Pjesa e saj “Shihemi në...

Kronika10:02 - 18 March, 2018

Skandali i pronave/ Frrokaj e 12 zyrtarët nesër para Gjykatës

Kreu i Bashkisë së Lezhës Fran Frrokaj dhe 12 të arrestuarit e tjerë, nën akuzën e tjetërsimit të pronave në...

Kronika09:55 - 18 March, 2018

Vodhi 3 milionë lekë në banesë/ Në pranga autori

Policia e Beratit, ka vënë në pranga një person i dyshuar si grabitës, i 3 milionë lekëve në një banesë....

Trending

LAJM I REKOMANDUAR:
8 momentet më të rëndësishme nga Java e Modës në Nju-Jork

Nga Java e Modës në Nju-Jork mund të keni humbur shumë shfaqje, por ne ju sjellim momentet më të rëndësishme...

Close