Connect with Us

Foto dite/ Çfarë sikleti ka Rama në parlament

Aktualitet

Foto dite/ Çfarë sikleti ka Rama në parlament

Publikuar

-

Gjatë seancës plenare të ditës së sotme, kryeministri Edi Rama është shfaqur i shqetësuar në shumë momente.

Fotot e mëposhtme tregojnë se kryeministri herë pas herë, gjatë interpelancës së ministrit Gjiknuri për inceneratorët, ka pasur një siklet, të cilin vetëm ai mund ta dijë.

Për më tepër shikoni fotot e siguruara nga CNA.al:

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Laschet: “Qëndrim i qartë në parime, por megjithatë të gjehen mënyra bashkëpunimi”

Publikuar

-

Nga

Në qëndrimin ndaj vendeve si Rusia dhe Kina kandidati i CDU//CSU për kancelar, Armin Laschet mbështetet tek komunikimi diplomatik dhe gjetja e pikave të përbashkëta.

Kandidati i CDU/CSU për kancelar, Armin Laschet, tha në një intervistë për DW se në komunikimin me qeveritë autokratike duhen kërkuar dhe gjetur pika të përbashkëta, sepse kjo është thelbësore në politikën e jashtme. Vërtet që shkeljet e ligjeve ndërkombëtare nuk duhet të pranohen, por “në raste vështirësish duhet të flasim më shumë dhe jo më pak” – tha Laschet në një intervistë për DW.

Marrëdhëniet midis vendeve perëndimore dhe Rusisë aktualisht nuk janë të mira. Sipas fjalëve të Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, ato janë më të këqiat që nga përfundimi i Luftës së Ftohtë. Mosmarrëveshje ka për aneksimin e Gadishullit të Krimesë në Detin e Zi, destabilizimin e Ukrainës, sulmet kibernetike dhe kundërshtarin e Kremlinit, Alexei Navalny, për të përmendur vetëm disa syresh.

Megjithatë, kandidati për kancelari i CDU/CSU, Armin Laschet është kundër një kursi konfrontimi me Moskën. Në intervistën me Deutsche Welle, ai u shpreh në favor të një qëndrimi të qartë për parimet politike – duke shprehur në të njëjtën kohë gatishmërinë për të bashkëpunuar.

Mbajtja e një qëndrimi të qartë nuk e përjashton bashkëpunimin

“Ne i ndjekim parimet tona. Ne nuk pranojmë asnjë shkelje të ligjit ndërkombëtar. Kjo vlen veçanërisht për aneksimin e Krimesë, që është në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare. Por një qëndrim i qartë nuk përjashton nevojën për të gjetur mënyra bashkëpunimi.”

LEXO EDHE:  Kryeministri nuk heq dorë nga inceneratorët/ Rama-Bashës: Po pastrohen haletë gjigante

LEXO EDHE:  "Marrëveshje me Shqipërinë për në Hagë"/ Mitsotakis në parlamentin grek: Zgjerimi s’kushtëzohet

Politika e jashtme karakterizohet nga kërkimi i një gjuhe të përbashkët edhe me shtetet që kanë një model tjetër shoqëror, tha Laschet. Ne na duhen Rusia dhe Kina për mbrojtjen e klimës globale dhe për marrëdhënie ekonomike.

Lidhur me kërkesat për një kurs më të ashpër ndaj Rusisë, drejtuesi i CDU tha: “Ne kemi vendosur sanksione, por prishja e marrëdhënieve diplomatike ose veprime të ngjashme janë hapa të gabuar. Nëse kemi vështirësi, duhet të flasim më shumë dhe jo më pak”.

Politika gjermane në përputhje me politikën evropiane

Sipas kandidatit për kancelar të CDU/CSU, Armin Laschet, nga pala gjermane nuk ka nevojë për thekse të reja në politikën ndaj Rusisë, sepse “ajo është në përputhje me politikën evropiane”. Pozicioni i Gjermanisë është i qartë dhe bashkëpunimi që Gjermania ka me Rusinë duhet të forcohet.

Laschet tha se “Bashkimi Evropian mund të japë së bashku dhe në bashkëpunim transatlantik me SHBA-në një kontribut për lirinë, paqen dhe të drejtat e njeriut në shumë rajone të botës”. DW

LEXO TE PLOTE

Bota

Sulm vdekjeprurës kundër ekipit të vaksinimit në Afganistan

Publikuar

-

Nga

Persona të armatosur sulmuan disa ekipe për vaksinim kundër poliomelitit në lindje të Afganistanit, duke vrarë së paku pesë punonjës shëndetësorë.

Ky është sulmi i dytë i tillë në zonë, në më pak se tre muaj.

Zëdhënësi i guvernatorit të provincës Nangarhar, Attaullah Khoqyani, i tha Radios Evropa e Lirë se përveç të vrarëve, janë edhe katër persona të plagosur.

Zëdhënësi i policisë provinciale, Farid Khan, tha se viktimat janë qëlluar në tre lokacione të ndryshme të provincës Nangarhar, brenda dy orësh.

Përgjegjësinë për sulmet nuk e ka marrë asnjë grup, por edhe militantët talibanë, edhe ata të grupit Shteti Islamik janë aktivë në zonë.

LEXO EDHE:  Zbardhen debatet në Komisionin e Ligjeve/ Drejtoresha “fundos” Ramën

LEXO EDHE:  “Velina kërkon humbjen që ti zërë vendin”/ Paloka zbulon “tradhtinë” e Veliajt ndaj Ramës

Në muajin mars, ekstremistët e Shtetit Islamik në Afganistan kanë thënë se kanë qëlluar dhe vrarë tri gra, të cilat kanë qenë pjesë e një ekipi të vaksinimit kundër poliomelitit në Xhalalabad – kryeqytetin e provincës Nangarhar.

Pavarësisht përballjes me valën e tretë të koronavirusit, Qeveria afgane ka bërë përpjekje të vaksinojë 9.6 milionë fëmijë kundër poliomelitit, me ndihmën e Fondacionit për Fëmijë të Kombeve të Bashkuara – UNICEF.

Në vitin 2020, Afganistani ka raportuar për 54 raste të reja kundër poliomelitit.

Afganistani dhe Pakistani janë të vetmet vende në botë, ku poliomeliti vazhdon të jetë endemik. REL

LEXO TE PLOTE

Bota

NATO e konsideron Kinën si rrezik për sigurinë

Publikuar

-

Nga

Kryetarët e shteteve dhe të qeverive të vendeve të NATO-s në samitin me presidentin e SHBA-së, Joe Biden, u pozicionuan qartazi kundrejt Rusisë dhe Kinës. Kancelarja Merkel nuk do ta „mbivlerësojë“ këtë.

Pas viteve të vështira NATO po tregohet e vendosur dhe krahas Rusisë ka vënë në shënjestër për herë të parë edhe Kinën si rivale strategjike. Por krahasuar me Rusinë, që është trajtuar gjerësisht në deklaratën prej 40 faqesh të samitit, Kina në thelb është trajtuar vetëm përmes dy paragrafëve.

Në të thuhet, se NATO është e shqetësuar për një „politikë të imponimit”, që është në kundërshtim me vlerat themelore të aleancës dhe ka të bëjë me sektorë, që „janë të rëndësishëm për aleancën”. Pekini po zgjeron shpejt arsenalin e armëve atomike dhe „bashkëpunon ushtarakisht me Rusinë”, ndër të tjera përmes pjesëmarrjes në stërvitjet ruse në hapësirën euro-atlantike.”

Për aq kohë sa Rusia nuk dëshmon, që respekton të drejtën ndërkombëtare dhe detyrimet e veta, nuk mund të ketë ndaj Moskës një kthim në “business as usual”, deklaroi samiti dy ditë përpara takimit të parë mes Joe Biden me presidentin rus Vladimir Putin.

Kancelarja Angela Merkel pas takimit kërkoi një qëndrim të ekuilibruar në raport me Republikën Popullore të Kinës. Askush nuk duhet t’i „mbivlerësojë” vendimet e aleancës ushtarake lidhur me Kinën.

Merkel dhe Stoltenberg

„Ne duhet të gjejmë ekuilibrin e duhur”. Kina, sipas saj, është vërtetë rivale në shumë drejtime, por është njëkohësisht edhe partnere në shumë drejtime”tha Merkel.

Joe Biden kërkon një kurs të qartë ndaj Kinës

Ajo që tërheq vëmendjen është, se Kina me Rusinë në politikën e jashtme „kanë pjesërisht një ndërveprim të mirë dhe të koordinuar”. Gjithashtu aleanca ndjek aksionet hibride dhe kibernetike „si të Rusisë edhe të Kinës” dhe sheh në to „natyrisht sfida të reja”. E rëndësishme është, tha Merkel, që NATO të ofrojë një dialog, për të gjetur zgjidhje lidhur me temat e konfliktit.

LEXO EDHE:  Zbardhen debatet në Komisionin e Ligjeve/ Drejtoresha “fundos” Ramën

LEXO EDHE:  Rritja e bonusit për bebet/ Rama del “zbuluar”  

Promotori i linjës ndaj Kinës është presidenti i ri i SHBA-së. Biden e sheh këtë vend si të vetmin konkurrent, që mund të jetë një sfidë e vazhdueshme për një sistem të qëndrueshëm dhe të hapur ndërkombëtar. Por Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Stoltenberg tha, se: “Ne nuk hyjmë në një luftë të re të ftohtë dhe Kina nuk është kundërshtarja jonë dhe as armikja jonë.”

Joe Biden dhe Jens Stoltenberg

Merkel e cilësoi samitin si një fillim të ri. Sepse ndryshe nga parardhësi i tij Donald Trump, Biden në Bruksel u shpreh qartë për aleancën dhe detyrimin për mbështetje të SHBA-së ndaj Europës. “Dëshiroj t’i bëj të qartë të gjithë Europës, që SHBA janë këtu”, tha Biden. Me këtë duket se grindjet pjesërisht të hidhura në vitet e presidentit Trump tashmë i përkasin së shkuarës.

Ndërkohë NATO ndodhet në valën e një debati për reforma në mënyrë që të përballohen sfidat e reja. Në konceptin e deritanishëm të strategjisë së përpiluar përpara vitit 2010, Kina nuk përmendet me asnjë fjalë. Koncepti i ri duhet të jetë gati më 2022. Përpara samitit të NATO-s më 2019 presidenti francez, Emmanuel Macron e quajti aleancën „me paralizë cerebrale”. Ky ishte një ndër shkaqet për debatin mbi reformat dhe fillimin e punës për një koncept të ri. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, do që aleanca të bashkëfinancojë më shumë kapacitete dhe të modernizohet në aspektin e teknologjisë.

Një shqetësim në NATO mbetet Turqia. Presidenti iSHBA-së, Biden në kuadër të samitit u takua me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan. Në bisedë me dyer të mbylluara duhet të jetë folur edhe për sistemin rus të mbrojtjes nga raketat. S-400, që Erdogan i bleu paravësisht protestave të SHBA-së dhe NATO-s. Të dy politikanët nxorrën një bilanc pozitiv të takimit mes tyre. „Jam i sigurt, që ne do të kemi përparime”, tha Biden lidhur me marrëdhëniet së fundi të tensionuara me Turqinë. Erdogani deklaroi, se të përbashkëtat dominojnë kundrejt mosmarrëveshjeve./DW

LEXO TE PLOTE