Mosha e duhur për t’u bërë prind? Studimi i fundit thotë… – CNA
Connect with us

Life Style

Mosha e duhur për t’u bërë prind? Studimi i fundit thotë…

Publikuar

-

Çiftet e reja në ditë e sotme po përballen gjithmonë e më shumë me pyetjen se në çfarë moshe duhet të bëhen me fëmijë. Ky është një vendim shumë i vështirë  dhe domethënës në jetën e një çifti. Por a ekziston mosha ideale për të sjellë një fëmijë në jetë?

Mikko Myrskylä i London School of Economics e Rachel Margolis dhe Canada’s Western University zbulon moshën perfekte për t’u bërë prind.

Kjo moshë është nga 35 deri në 49, moshë kur çifti, ka arritur disa synime në jetë dhe arrin që ta vlerësojë më mirë eksperiencën e prindërimit.

Për sa i takon çifteve të reja mes 18 dhe 22 vjeç, me ardhjen në jetë të fëmijës, shihet se si zbehet lumturia e tyre kur bëhen prindër, ndërsa ata nga 23 deri në 34 vjeç, priren ta humbin entuziazmin, pas ardhjes në jetë të vogëlushit.

Studimi tregon se ndonëse ndjesia e mirëqenies shtohet me ardhjen në jetë të fëmijës së parë, dyfishohet kur në jetë vjen fëmija i dytë. Studimi u bazua në një grup çiftesh britanike e gjermane, me fasha të ndryshme moshe.

Ata nga 35 deri në 49 vjeç, u shfaqën më të sigurt në zgjedhjen e tyre, ndoshta edhe për shkak të sigurisë ekonomike./CNA

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Bëhuni gati: Meri paralajmëron këtë shenjë horoskopi për martesë

Publikuar

-

meri horoskop

Meri ka lajme të mira për shenjat e horoskopit. Plani i Afërditës është lidhur bukur me Marsin, një takim i zjarrtë mes dy planeteve që sjellin eros dhe lidhje. Planeti Mars perfaqeson vrullin arsenik fuqine e zoterimit dhe fuqine vendimtare per te fituar njeriun qe i intereson. Nganjehere eshte kerkues i ashper por edhe i afte per veprim. Aferdita planeti i dashurise dhe i shprehjes se ndjenjave eshte cilesia qe kerkon dashuri dhe harmoni. Eshte ana jone femrerore apo pranuese. Bota e ndjenjave njofton Meri. Lexoni më poshtë parashikimin për të gjitha shenjat e horoskopit.

 

Dashi
Nje moment i mire sot per ju ne nje komunikim me dike qe jeton large por qe mundet te afroni distancat dhe te arrini ne nje mirekuptim

Demi
Sot do keni nje cast te mire shpirteror dhe instiktet do ju ndihmoj te gjeni rrugen e duhur ne aspektin shpirteror por edhe ekonomik

Binjaket
Ne jeten sociale mund te fitoni pike apo te beni nje njohje shume interesante e cila do kete prespektiven e nje lidhjeje te mire

Gaforrja
Ne pune dhe ne karriere do keni nje moment te mire clirues dhe do ndjeheni me harmonik ne lidhje me qellimet. Nje njohje errotike ne ambjentet e punes ju pret

Luani
Sot do keni nje dite te bukur errotike me deshira dhe inisiativa qe nuk do pertoni te beni edhe surpriza te kendshme per njerzit e dashur

Virgjeresha
Do beni nje blerje te mire qe do zere vend ne pronesit tuaja por edhe nje takim romantik ne nje ambjent te njohur familjar

Peshorja
Sot do keni diten ku do merrni nje lajm shume te mire ne lidhje me nje martese te mundshme ose ne lidhje me partnerin tuaj

Akrepi
Puna dhe dashuria do ju rikthehen ne qejf dhe ne lumturi duke ju treguar se ka edhe caste kur qielli behet me i kalter dhe me i paster

Shigjetari
Nje takim shume romantik ju pret dhe deshira per te rifituar energjine e nje fillimi te ri ne jeten personale ju ndez instiktetet

Bricjapi
Ju do keni nje takim te fshehte por qe nuk do jete i demshem ne lidhje me ceshtjet afamiljare apo njerzit e dashur

Ujori
Jeta sociale dhe deshira per te vepruar do ju evidentojne me shume ne syte e te tjereve dhe do arrini te beheni pikesynim ne nje pune apo grup te rendesishem njerzish

Peshqit
Parate dhe deshira nuk do mungojne sot tju cojne drejt nje vendimi te rendesishem ne jeten personale apo te kontaktoni ate person qe doni.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Refuzoi t’i jepte fjalëkalimin e telefonit, 25-vjeçarja djeg bashkëshortin me benzinë

Publikuar

-

pasword djegie

Një akt makabër ka ndodhur në Indonezi, ku një 25-vjeçare i ka vënë flakën bashkëshortit të saj.

Sipas “Daily Mail” arsyeja se pse 25-vjeçarja Ilham Cahyani i hodhi një kovë me benzinë 26-vjeçarit Dedi Purnama është se ky i fundit refuzoi t’i jepte fjalëkalimin e telefonit.

Fillimisht pati një zënkë të fortë mes çiftit ndërsa thuhet se ai nuk donte t’i jepte fjalëkalimin e telefonit. Në momentin që e pa 25-vjeçaren të merrte benzinën, 26-vjeçari e ka goditur fort atë.

Raportohet se një nga dëshmitarët ka ndërhyrë për të shuar flakët, por fatkeqësisht Purnama ndërroi jetë në

Qendrën e Shëndetit të Keruak pas dy ditësh, pasi nuk u mbijetoi plagëve të marra.

Shefi i Policisë Lindore të Lombokut, Yogi, tha se gjithçka nisi kur Purnama goditi gruan e tij.

Ilham Cahyani është arrestuar dhe aktualisht është në paraburgim në stacionin rajonal të policisë në Lindjen e Lombokut megjithëse është e paqartë nëse ajo është akuzuar.

Hetimi vazhdon.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Mos i neglizhoni/Këto janë shenjat e para të tumoreve

Publikuar

-

kancer

Shenjat më të zakonshme dhe më të përhapura gjatë fazave të para të kancerit janë të veçanta për çdo zonë që prek sëmundja. Më poshtë po ju themi disa prej tyre. Nëse vini re se keni vështirësi në kapërximin e ushqimit, kjo mund të tregojë se jeni duke vuajtur nga kanceri në ezofag, ose në gojë, në raste shumë të rralla mund të jetë edhe tregues i kancerit në mushkëri.

Kolla kronike nga ana tjetër lidhet me tumoret e mushkërive si dhe me leuçeminë.

Frymëmarrja e rënduar, është një shenjë paraprake dhe thelbësore e tumorit në mushkëri. Ndërsa ndryshimet në thonj e nishane janë tregues të kancerit të lëkurës.

Nga ana tjetër thonjtë e bardhë mund të jenë një shenjë e kancerit në mëlçi,ndërsa kur këto të fundit janë të dobët në majë mund të shenjojnë fillimin e tumorit polmonar./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet18:20 - 17 Janar, 2019

Vizita e Putin në Serbi/ Tregon dy gabimet e Kosovës

Presidenti rus, Vladimir Putin i cili po zhvillon një vizitë zyrtare në Serbi. Nga konferenca me homologun e tij serb...

Aktualitet16:11 - 17 Janar, 2019

Kaos në Universitetin e Durrësit/ Pedagogët bashkohen me studentët

Pedagogët e Universitetit “Aleksandër Moisiu” në Durrës kanë firmosur një peticion për të mbështetur protestën e studentëve. Ndërsa, studentët prej...

presidenti rus vladimir putin presidenti rus vladimir putin
Aktualitet15:58 - 17 Janar, 2019

Putin në Serbi/ Reagojnë Oganizatat joqeveritare

Organizatat joqeveritare në Serbi kanë thënë sot se modeli i pushtetit autoritar që përdor presidenti rus, Vladimir Putin nuk duhet...

Aktualitet11:40 - 17 Janar, 2019

Në kujtim të aktorit korçar Jani Riza

Kujtojme sot 73 vjetorin e lindjes se aktorit te mirenjohur Korcar Jani Riza qe per fat te keq eshte ndare...

Aktualitet08:53 - 17 Janar, 2019

Putin sot në Beograd/ Mitrovica “pushtohet” nga flamujt dhe shkrimet ruse

Në ditën kur presidenti rus Vladimir Putin pritet të vizitojë Beogradin, në veri të Mitrovicës janë vendosur gjithandej flamuj të...

kryeministrja e anglise, theresa may, ne deklarate kryeministrja e anglise, theresa may, ne deklarate
Aktualitet20:37 - 16 Janar, 2019

Brexit/ Theresa May fiton në mocionin e mosbesimit

Parlamenti britanik nuk e ka miratuar mocionin e mosbesimit ndaj qeverisë së Theresa May. Pas votimit, kryeministrja Theresa May tha...

stema e ushtrise clirimtare te kosoves stema e ushtrise clirimtare te kosoves
Aktualitet18:44 - 16 Janar, 2019

Krimet e luftës/ Komandanti i UÇK-së përpara Gjykatës Speciale

Ish-komandanti i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Sami Lushtaku ka përfunduar ditën e sotme intervistimin nga Prokuroria Speciale e Hagës. Pas...

ministri i jashtem rus, sergey lavrov, ne nje konferece per mediat ministri i jashtem rus, sergey lavrov, ne nje konferece per mediat
Aktualitet15:58 - 16 Janar, 2019

Ndryshimi i emrit të Maqedonisë/ Zbulohet qëndrimi i Rusisë

Rusia ka ngritur një pikëpyetje në lidhje me marrëveshjen e ndryshimit të emrit të Maqedonisë. Ministri i Jashtëm i Rusisë,...

ish-komandanti thirret nga gjykata speciale ish-komandanti thirret nga gjykata speciale
Aktualitet15:41 - 16 Janar, 2019

Akuza për krime lufte/ Ish-komandanti në Gjykatën Speciale

Komandanti i Brigadës 124 të Rahovecit, Ismet Tara, i njohur si “komandant Hoxha”, është  thirrur nga Gjykata Speciale. Tara është...

voa, zeri i amerikes ne shqip voa, zeri i amerikes ne shqip
Aktualitet10:58 - 15 Janar, 2019

E quajti kazan/ “Zëri i Amerikës” i përgjigjet Ramës

Media amerikane më e madhe dhe më jetëgjatë, në Shqipëri, “Zëri i Amerikës” mbushi  sot 75-vjet transmetim. Ditën e djeshmje...

masakra ku u vrane 45 vete ne recak masakra ku u vrane 45 vete ne recak
Aktualitet10:47 - 15 Janar, 2019

Masakra e Reçakut/ Ende nuk ka drejtësi

20-vjet kanë kaluar nga masakra në Reçak të Shtimës në Kosovë dhe asnjë shenjë nuk ka që të bëjë lidhjen...

Aktualitet13:54 - 13 Janar, 2019

Foto/ Zgjidhet ministri i ri i Mbrojtjes në Greqi

Është zgjedhur personi i cili do të drejtojë Ministrinë e Mbrojtjes në Greqi. Menjëherë pas dorëheqjes së Panos Kammenos nga...

Aktualitet13:30 - 13 Janar, 2019

Paralajmëron drejtori i Policisë/ Çfarë do ndodhë me grupet kriminale

106-vjetori i krijimit të Policisë së Shtetit është festuar edhe në Drejtorinë Vendore të qyetit të Elbasanit. Drejtori i Policisë...

Aktualitet11:43 - 13 Janar, 2019

Dorëhiqet ministri i Mbrojtjes në Greqi

Ministri grek i Mbrojtjes, Panos Kammenos ka dhënë dorëheqjen. Kammenos, i cili njëkohësisht është edhe lider i partisë ANEL, ka...

Aktualitet14:49 - 12 Janar, 2019

Shpërthim i fuqishëm në Paris/ 2 të vdekur 30 të plagosur

Parisi u trondit nga një shpërthim i fuqishëm mëngjesin e sotëm. Shpërthimi ndodhi si rezultat i rrjedhjes së gazit në...

Aktualitet10:02 - 12 Janar, 2019

Shpërthim në qendër të Parisit/ Raportohet për disa të plagosur

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në orët e para të mëngjesit të sotëm në lagjen Opera, në Paris. Mësohet...

Aktualitet19:46 - 11 Janar, 2019

Kuvendi çan bllokadën e votave/ Miratohet emri Maqedonia e Veriut

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut miratoi sot  ndryshimin e Kushtetutës për marrëveshjen me Greqinë në lidhje me çështjen e ndryshimit...

Aktualitet18:53 - 11 Janar, 2019

Skandali në Pashaliman/ Reagon Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura

Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura ka reaguar pas vjedhjes së tre armëve automatike në bazën ushtarake të Pashalimanit...

Aktualitet15:29 - 11 Janar, 2019

Thirrja e Alia Asllanit më aktuale se kurrë/ Mbushni xhepe, mbushni arka, të “pabrek” ju gjeti dreka, milionier ju gjeti darka!

Që nga Korça gjer te Shkodra mbretëron një errësirë, nëpër fusha, nëpër kodra, vërshëllen një egërsirë! Pra, o burra, hani,...

Aktualitet13:49 - 11 Janar, 2019

Debati për Cakajn/ Albin Kurti zë ngushtë Ramën

Debati për mosdekretimin e Gent Cakaj ka përfshirë të gjithë spektrin politik në Kosovë. Pas refuzimit të Presidentit Ilir Meta,...

Aktualitet13:09 - 11 Janar, 2019

Dëbora izolon Kukësin/ Ndërhyn ushtria

Forcat e ushtrisë janë nisur drejt fshatit Tërshenë të Kukësit, ku që prej mbrëmjes së djeshme një 50-vjeçar është shumë...

Aktualitet10:10 - 11 Janar, 2019

“$525,000+ për Shqipërinë në 3 minuta”, Albanian Scholarship Effort

Nga Besart Çopa * Në moshën 15 vjecare unë isha Shqiptari i parë që iku në një nga gjimnazet më...

Kultura09:19 - 11 Janar, 2019

Konkurs poetik, për dëshmorin Bylbyl Hazir Breçani

“Botimet TROPOJA”, në nderim të emrit e veprës të Bylbyl Hazir Breçanit: “Dëshmor i Kosovës dhe i Shqipërisë”, “Qytetar Nderi”...

Aktualitet01:08 - 11 Janar, 2019

VIDEO-Përplasje në fakultetin e drejtësisë/ Policia futet në ambientet ku janë ngujuar studentët

Policia private qe ruan godinen, është futur rreth ores 00.30 minuta, në ambientet e brendëshme të Fakultetit të Drejtësisë, ku...

Aktualitet21:02 - 9 Janar, 2019

Themeluesi i Amazon ndahet nga gruaja, bien aksionet e kompanisë në bursat ndërkombëtare

Themeluesi i Amazon, Jeff Bezos dhe gruaja, Mc Kenzie, do të ndahen. Ata të dy do të ndahen pas 25...

Aktualitet17:57 - 9 Janar, 2019

Administrata e Trump degradon misionin e BE në SHBA

Administrata e presidentit Donald Trump ka degraduar vitin e kaluar statusin e misionit të Bashkimit Europian pa bërë asnjë njoftim....

drejtesia, vettingu, kalimi drejtesia, vettingu, kalimi
Aktualitet11:18 - 9 Janar, 2019

Kreu i Gjykatës së Kurbinit del para Vettingut/ KPK zbulon pasurinë e fshehur

Komisioni i Pavaruar i Kualifikimit, do të japë sot vendimin për Kryetarin e Gjykatës së Kurbinit, Alfred Gjonin, vendim i...

Aktualitet09:42 - 9 Janar, 2019

Video/ Festivali i akullit dhe borës

Në Kinë është hapur Festivali ndërkombëtar i Harbinit, i skulpturave të akullit dhe borës. I vendosur në provincën e Heilongjangut...

Trending

Read previous post:
Izet Haxhia deklaratë të fortë para ekstradimit/ I njëjti grup që vrau Hajdarin, tentoi të vriste edhe…

Ish-truproja i ish-kryeministrit Sali Berisha, i cili pritet të ekstradohet nga Turqia, ka bërë një deklaratë të fortë për emisionin...

Close