Heshtja që shurdhon për bisedën erotike Salianji-G.D dhe një debat mbi privatësinë - CNA
Connect with us

Nen Kryesore 2

Heshtja që shurdhon për bisedën erotike Salianji-G.D dhe një debat mbi privatësinë

Publikuar

-

Nga Bledi Lumani

Disa ditë më parë, “qytetari digital” i Sali Berisha denonconte një “orgji” të Edi Ramës dhe dy ministrave të tij, në hotelin e Klement Balilit në Sarandë.

Ishte një denoncim pa asnjë provë dhe i përsëritur në fakt.

Si të gjithë postimet e Berishës, që janë thashetheme që edhe mund të kenë ndonjë të vërtetë brenda, u publikua nga pothuajse të gjitha portalet online.

Një rast i ngjashëm u denoncua muaj më parë nga Artur Zheji në emisionin “Opinion”.

Ai deklaroi se kishte parë një video erotike, në të cilën shfaqej një ministër i Ramës.

Videon tha se ia kishte treguar Mentor Kikia, dhe paçka se ky i fundit e përgënjeshtroi publikisht, lajmin nuk mbeti portal pa e botuar, ndërkohë që Zheji si pa të keq, edhe pse gënjeu publikisht, vazhdon të dalë përditë në TV.

Një ditë më parë, portali CNA.al, publikoi me video dhe foto, disa mesazhe erotike të deputetit demokrat Ervin Salianji me shtetasen G.D.

Mesazhet shkëmbeheshin ndërkohë që Salianji ndodhej në parlament.

Lajmi, me përjashtim të pak portaleve, nga pothuajse pjesa më e madhe e mediave online nuk është botuar fare.

Si justifikim kanë nxjerrë se mesazhet e Salianjit me shtetasen G.D janë një çështje personale dhe publikimi i tyre shkel privatësinë.

Këta që publikojnë çdo fantazi seksuale të Sali Berishës, që s’lënë histori erotike të njerëzve anonimë pa nxjerrë në gazeta, nga ata që iu bën “gjyqin” Eni Çobani, që publikuan madje edhe mesazhet personale të një avokati me një femër, thjesht pse ishte kandidat për Avokat të Popullit, këtë radhë vendosën të “respektojnë” privatësinë.

LEXO EDHE:  Enno Bozdo jep udhëzime për parullat në protestë

Këta që nuk patën asnjë mëshirë për atë vajzën e re nga Fieri që u vra barbarisht nga një i marrë dhe publikuan çdo mesazh dhe histori të mundshme, madje bënin edhe lidhje live nga varrimi i saj, në këtë rast u treguan “njerëzorë” me “fatkeqësinë” e Salianjit.

A thua deputeti Ervin Salianji ishte duke shkëmbyer mesazhe erotike me shtetasen G.D në shtratin e tij, dhe jo mu në mes të parlamentit, aty ku paguhet me taksat e shqiptarëve për të përfaqësuar interesat e qytetarëve.

Në një rast të tillë të ngjashëm në Angli, një deputet jo vetëm që u masakrua nga media pse shkëmbente mesazhe intime në parlament, por edhe u shkarkua nga partia e tij.

Në Shqipëri ndërkohë, çuditërisht, mediat kryesore përpiqen që ta fshehin, me justifikimin se u cënoka privatësia e deputetit, ndërsa vetë personazhi në fjalë nuk denjon të japë një sqarim, të paktën për ata që e kanë votuar.

Sa për Bashën, as që nuk pret njeri sqarime.

Ai e ka mendjen si t’iu mbushë mendjen atyre dy kandidateve të Beratit, që t’i lënë vendin e deputetes, Astrit Veliajt./TemA

Aktualitet

Enno Bozdo jep udhëzime për parullat në protestë

Publikuar

-

By

Enno pas ditëve të para, kur tragjizmi i ngjarjeve e bëri hermetik e të heshtur si gurë varri, sikur e gjeti buzëqeshjen dhe njerzillëkun që e karakterizon. Përsëri e mbyll derën me orë të gjata, por e ka lejuar Danen , sekretaren e qeshur të Bashës se ajo tjetra i duket noprane, që të hyjë herë pas here dhe t’i lyejë ca feta buke me marmalatë të shoqëruar me ndonjë gotë qumësht apo pak djathë dhie.

Gjithsesi dozat e misterit janë ende tejet të larta përreth tij. Tensioni i ditëve të para i të shkruajturit plan kombëtar të shpëtimit sikur po bie në shtratin e vet. Pas suksesit me pyetjet që përgatiti për Babalen adrenalina i ka pushtuar gjithë kurmin. Përgjigjet e Babales gjithashtu e kishin vënë në mendime.

Fjalën e re ” mbetqejfe” e kishte shënuar diku dhe për këtë vendosi ti kërkonte shpjegime etimologjike Bardh Kadillit. Ishte ai në një orë të vonë të natës që e ndriçoi Bashën. Doli nga e vetja zyrë e siç nuk e ka zakon shkoi në të tijën Zyrë.

Lul biri im (i tha), ti ma ke thyer zemrën duke më lënë jashtë liste njëherë, ti mi ke trazuar emocionet, ma ke tharë pështymën në goje, e ke privuar politikën dhe parlamentin nga mendimi im. Ti s’me ke bërë gjë mua, por kombit atij i ke ngrënë shpretkën si korbi Prometeut!

Po Enno,- po përgjigjej Basha i ngashëryer. S’do të ndodh kurrë më. Por unë në këto 5 vite opozitë nuk mund të thuash që nuk jam udhëhequr nga mendimet e tua, kudo të kam pasur pranë në çdo kronikë ti del pas meje aq sa edhe Grida me Salianjin e ndien këtë. Lënia jote jashtë liste që në përhumbje, ishte nje makth, një gabim që më prish gjumin dhe vizionet. Më fal Enno më fal… (dhe të dy u përqafuan gjatë).

LEXO EDHE:  Enno Bozdo jep udhëzime për parullat në protestë

Të kam falur,- i tha Enno me bujarinë e pamat të shpirtit të tij. Tani më dëgjo!

Po Enno fol ja të mbaj shënim. Të bëjmë një protestë të madhe më datë 26. Sa më gëzove Enno,- i tha. Unë mendoj të hedhim këto parulla…po po Enno fol…. “babale babale Edi Rama është havale”…. gjeniale mërmëriti Basha. Meqënëse Salianji me trurin e tij jo të zakontë i gjeti gjithë këto harxhe që po i kallin datën Xhafaj mendoj se duhet brohoritur “Salianj Salianj ti je hero Grida ty prandaj të do”.

Por, kjo nuk mjafton duhet edhe një tjetër ku PD dhe Salianji të jenë të shkrirë në një të tipit “PD është Salianji, Salianji është PD”.

Enno ta paça borxh mërmëriste Luli, je gjeni. Një tjetër duhet me karakter politik për të kuptuar unitetin tonë e për t’i kallur datën Edi Ramës “Edi Rama o qukapik po vjen Enno nisu e ik”. Gjeniale gjeniale mërmëriste Kryetari me vete.

Tjetra “Demokratët përjetë me Lulin, Gridën dhe Salianjin”. Basha mbet pa fjalë. E përqafoi edhe një herë dhe u ndanë. Me djem si Enno tha dridhet fëmija në bark të nënës e jo më Fatmir Xhafaj e Edi  Rama. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Borxh për shtëpi luksoze/ Gjyqtari Desart Avdulaj manipulon me pasurinë?

Publikuar

-

By

Njerëzit e sistemit të drejtësisë konsiderohen si kategoria më e pasur, madje disa gjyqtarë dhe prokurorë ua kalojnë për pasuri edhe politikanëve.

Gjyqtarët dhe prokurorët e rretheve gjithnjë janë lakuar si pak më të pasur se kolegët  tyre në Tiranë.  Në fakt jo në të gjitha rastet qëndron ky vlerësim.

Se ka gjyqtarë dhe prokurorë që nuk e konceptojnë jetën dhe punën e tyre, pa një pasuri në kryeqytet.

Edhe gjyqtarë, edhe pa shtëpi në Tiranë, kjo nuk shkon. Jo vetëm të kesh një shtëpi, por ajo të jetë e madhe dhe luksoze.  Ndryshe nuk ka se si të plotësohet figura e gjyqtarit.

Një nga këta gjyqtar që s‘bën dot pa një shtëpi në Tiranë, është gjyqtari i Gjykatës së Apelit të Durrësit, Desart Avdulaj.

Sipas formularit të deklarimit të pasurisë që CNA.al, të marrë pranë ILDKPKI –së, në vitin 2016 gjyqtari Avdulaj ka blerë një apartament në Tiranë me sipërfaqe 169.8 metër katror, që ka kushtuar plot 101.880 euro.

Për ta bërë sa më të besueshëm se këtë  apartament e ka blerë në mnëyrë të ligjshme, që do të thotë me para të fituara nga puna e tij dhe bashkëshortes, Avdulaj ka përdorur skemën e huave.

Për një vit e deklaron se ka marrë katër herë hua për të blerë apartamentin në Tiranë.

Nëse shikojmë datat, shumat që ka marrë dhe afatin që ka lënë për t’i shlyer, ngrihen shumë pikëpyetje.

Ai ka marrë hua e marrë në shumën 20 000 euro, me datë 21.04.2015, me afat 10 vjeçar, personit J.A, hua në shumën 20 000 euro me datë 2.07.2015 nga personi A.K, me afat 10 vjeçar, hua e marrë në shumën 10 000 euro me datën 08.09.2015 nga K.A, me afat 10 vjeçar si dhe hua e marrë në shumën 15 000 pound me datën 26.20.2015, personit GJ.A, me afat 10 vjeçar.

LEXO EDHE:  Enno Bozdo jep udhëzime për parullat në protestë

Nuk  dihet se si do t’i paguajë gjyqtari Avdulaj këto para, ndërsa deklaron vetëm pagën e tij dhe të bashkëshortes, si burim i të ardhurave.

Ekziston dhe një tjetër fenomen me gjyqtarët e  Apelit të Durrësit. Një pjesë e gjyqtarëve të kësaj gjykate preferojnë që t’i ruajnë paratë në shtëpi.

Sasia e saktë nuk dihet, ashtu siç ndodhi me ish-gjyqtarin Shkëlqim Miri, por referuar asaj që kanë deklaruar shifrat prekin milionat.

Pasuria e gjyqtari Desart Avdulaj deklaruar më 30.03.2007

Përfundimi i kontratës së shtijes për blerje apartamenti në Tiranë me sipërfaqe 169.8 metër katror, në shumën 101 880 euro.

Shitje autovetura gjahu “Mitsubishi”, prodhim anglez viti 1999 në shumën 200 000 lekë.

Shtuar kursimet e ruajtura në shtëpi 1 200 000 lekë

Shpenzime që lidhen ma kalimin e pronësisë së shtëpisë në shumën 200 000 lekë.

Të ardhura nga paga si gjyqtar në shumën 1 234 736 lekë.

Gjendja në llogarinë e pagës në shumën 42 321 lekë.

Hua e marrë në shumën 20 000 euro për blerje apartamenti në datën 21.04.2015, me afat 10 vjeçar, personit J.A

Hua e marrë në shumën 20 000 euro për blerje apartamenti në datën 2.07.2015 nga personi A.K, me afat 10 vjeçar.

Hua e marrë në shumën 10 000 euro për blerje apartamenti në datën 08.09.2015 nga K.A, me afat 10 vjeçar.

Hua e marrë në shumën 15 000 pound për blerje apartamenti  në datën 26.20.2015, personit GJ.A, me afat 10 vjeçar.

Të ardhura nga paga si pedagoge e bashkëshortes në universitetin “Eqerem Çabej” në Gjirokastër në shumën 832 512 lekë.

Debi overdrafti në llogarinë e pagës së bashkëshortes, për të cilën ka paguar 23 286 lekë, ndërsa ka pa paguar edhe 128 336 lekë./CNA.al

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Enno Bozdo vendos të thërrasë në skenën e historisë Babalën

Publikuar

-

By

Siç ndodh në kësi rastesh a kthesash të mëdha historike, pluhnaja, thashetheme, xhelozi, inate e dufe ngrihen si mjegull në horizontin e shoqërisë.

Enno ishte i vetdijshëm për gjithçka kur vendosi t’i ngjitej udhës së Kryqit. Pa dilema i braktisi çështjet e mëdha, temat universale, teologjike e kozmogonike për tu marrë me meskinitetet, vogëlsitë, përhumbjet e kësaj virane Shqipëri. Me këtë vetëdije si shkrepje gjenialiteti e bëri rrugën këto ditë nga shtëpia në selinë e Partisë Demokratike. Ndonjëherë shihej kur hynte e tepër rrallë kur dilte. Pasi deklaroi se po shkruante planin e shpëtimit kombëtar e gjithë vëmendja u përqendrua mbi të.

Në këto raste vëmendja të miklon të jep energji por edhe të streson, të ndal shikimin, të ndërpret të menduarit, të shton keqkuptimet. Por Enno pas komunikimit të parë u mbyll përsëri në zyrë.

Orët kalonin. Të shumta, pa ndërprerje, ku njëra mundte tjetrën orët merrnin teposhten, bashkë me to kërshëria shtohej, preokupimi po aq. Në korridor përballë zyrës shtoheshin njerëzit por nuk pipëtinin. Teksa koha konsumohej pamëshirshëm si inati i shejtanit, mileti kërrusej në maraz. Filluan t’i bien derës me lutje e ankth, me ankth e lutje por asnjë përgjigje, asnjë zë, asnjë hukamë. Vendosën njëzëri të thërrasin Gridën e cila i kupton natyrat njerëzore si askush tjetër. Të dy i kishin tejkaluar diatrribat e çadrës. Tek dashuria për Lulin kishin gjetur respektin për njëri-tjetrin.

Kur Grida ja behu një si kurorë ylberi pushtoi korridorin. Trokiti në derë bam bam, bam bam, andej si nga honet e qoftëlargut veç heshtje.

LEXO EDHE:  Enno Bozdo jep udhëzime për parullat në protestë

-Jam Grida!- i tha, “Të lutem hape, dil të pish një kafe se të bie tensioni kaq gjatë mbyllur!”

Një përgjigje nervoze theu ajrin: -“..sdu..sdu!”

“Të keqen shoqja hape të pish pak ujë se të thahet goja dhe mendimet!”

Nga andej, sërish, “sdu sdu sdu…”

“Të keqen motra dil të hash pak bukë se të rritet sheqeri në gjak…”

-“sdu sdu sduu…”

-“Po dil se të kam xhan e di dhe Saliani e nuk është fare xheloz…

-“sdu sdu…” – vinte përgjigjia që andej.

Grida u mendua dhe nxori asin që kishte nën mëngë.

-Dil të keqen motra se të kam sjellë çokollatë kinder…

Heshtje… Kur befas dera u hap… Enno pa majtas e djathtas, i mori, i qëroi dhe i hëngri… Të tjerët prisnin. I pa vëngër… Diku shquajti Ed Lesin që po zgërdhihej. U murrëtye, u mpak, u hidhërua, vetëm psherëtiu… Mosmirënjohja është cilësi e jona kombëtare. Shqipërinë po e marrin në qafë bukëshkalët!!!

U kthye përsëri në zyrë rrethuar me mister e zjarrmi.

Një ditë më pas u shfaq Babalja. Enno kishte bërë pyetje. Modestia nuk e la të mburrej por pastruesja kishte parë boçat mbi tryezë. Kjo ishte germa a e planit për shpëtim kombëtar.

Ne si redaksi po e presim me padurim alfabetin e këtij plani ashtu si fëmijët, burrat, gratë e pleqtë e atdheut, që duan prosperitet.

Amani asnjë fjalë Edi Ramës se na saboton, është eksiq i madh e ziliqar në të tilla nisma të mëdha.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet10:48 - 21 May, 2018

Audio-përgjimi ndaj Xhafajt/ Eksperti ligjor tregon çfarë deklaruan te Krimet e Rënda

Ashtu siç ishte parashikuar, deputeti i Partisë Demokratike Ervin Salinanji bashkë me ekspertin ligjor Gazmend Bardhi, janë paraqitur sot në...

Kryesore Show Biz10:40 - 21 May, 2018

Pamja e Meghan Markle mahniti gjithë botën, por ja sa kohë është dashur për të rregulluar flokët e saj

Meghan Markle u quajt një nuse “e mahnitshme” nga fansat e shumtë të familjes mbretërore. Modeli i saj i flokëve...

Kryesore Show Biz10:40 - 21 May, 2018

Shfaqet vëllai i Sokol Ballës/Ja çfarë ka thënë për moderatorin

Sokol Balla është një ndër gazetarët më të suksesshmë në media. Por padyshim që askush nuk e njeh vëllain e...

Aktualitet10:26 - 21 May, 2018

“Unë nuk jam Ervin Salianji”/ Deputeti i video-skandalit erotik mohon identitetin

Deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji bashkë me demokratin Gazmend Bardhi, është paraqitur sot në prokurorinë e Krimeve të Rënda,...

Kryesore Show Biz10:25 - 21 May, 2018

Majk nuk uron të birin për ditëlindje, fansat e kryqëzojnë: “A ke gjak apo ujë në vena?”

Ditën e djeshme ka festuar një vjetorin e parë, Roani, djali i reperit të njohur Majk dhe ish-partneres së tij...

Aktualitet10:12 - 21 May, 2018

Qeveria e Fahri Balliut

Prej pesë vitesh, kemi ditur qeverinë “Rama”, apo qeverinë “Rama-Meta”. Më përpara kemi njohur qeverinë “Berisha-Meta” apo qeverinë “Berisha”, qeverinë...

Kryesore Show Biz10:10 - 21 May, 2018

Gruaja i bëhet xheloze për Eli Farën, Bujar Qamili: Ka të drejtë!

Këtë javë i ftuar në studin e emisionit “Thumb” nga Aulona Musta  dhe Fatma Haxhialiu ka qenë këngëtari i mirënjohur...

Aktualitet10:06 - 21 May, 2018

Çfarë po ndodh tek Krimet e Rënda?/ Ardi Veliu me urgjencë në zyrën e Prelës

Drejtori i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu ka zhvilluar një takim mëngjesin e sotëm me drejtuesen e Prokurorisë së Krimeve...

Life Style10:00 - 21 May, 2018

Facebook po ndihmon ekstremistët për sulme, Mark Zuckerberg në telashe

Mark Zuckerberg është padyshim një nga njerëzit më të suksesshëm në botën e teknologjisë dhe rrjeteve sociale, mirëpo problemet me...

Kronika09:57 - 21 May, 2018

Tërmeti “shkund” Vlorën/ Qytetarët flenë jashtë

Vlora është lëkundur sërish nga tërmetet, ku sipas EMSC-së, janë me magnitudë rreth 2 deri në 3 Ballë të shkallës...

Kryesore Show Biz09:50 - 21 May, 2018

Dietat e vipave, Blerina Bombaj: “Aurela Gaçe ishte nazelie, por…”

Kur vjen puna te ushqimi na duhet të pranojmë se të gjithë jemi paksa nazelinj. Ama, kurioziteti është më i...

Aktualitet09:50 - 21 May, 2018

Audio-përgjimi me vëllain e Xhafajt/ “Krimet e Rënda” në aksion

Gazetari  Jetimir Olldashi do të dëshmojë sot në Prokurorinë e Krimeve të Rënda lidhur me pretendimet e tij se ai...

Aktualitet09:38 - 21 May, 2018

Kokaina në Gjermani/ Zbardhet skema e veprimit të 13 shqiptarëve

Disa ditë më parë, Policia gjermane finalizoi një operacion të gjerë antidrogë, pas një hetimi të cilësuar si më të...

Kryesore Show Biz09:35 - 21 May, 2018

Bujar Qamili qejfli femrash: Jam shumë i kënaqur me gruan por çfarë kam dashur të bëj, e kam bërë!

Këtë javë Bujar Qamili ka qenë i ftuari i Aulonës dhe Fatmës në emisionin “Thumb” . Këngëtari i njohur ka...

Sociale09:29 - 21 May, 2018

Peleshi: Festat Lokale, energji per zhvillimin rural

Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, z. Niko Peleshi, deputetë të zonës dhe përfaqësues të ndryshëm lokale, u bene pjese...

Aktualitet09:22 - 21 May, 2018

Skandalet e njëpasnjëshme/ Qeveria “Rama” drejt rrëzimit?

Profesori i njohur Agron Gjekmarkaj ka deklaruar se sjelljet e fundit të kryeministrit Rama në lidhje me cështjen “Xhafaj” tregon...

Sociale09:15 - 21 May, 2018

Sinoptikanët japin lajmin e keq për qershorin, ja si do të jenë ditët

Reshjet e shiut do të na shoqërojnë jo vetëm në ditet e mbetura të Majit, por edhe përgjatë Qershorit. Sinoptikanët...

Kryesore09:12 - 21 May, 2018

Shtypi i ditës, 21 maj 2018

Këto janë disa prej titujve kryesorë të shtypit të shkruar për ditën e sotme, datë 21 maj 2018: “Gazeta Shqiptare”...

Kryesore08:49 - 21 May, 2018

Horoskopi javor, nga 21 maj deri në 27 maj 2018

DASHI 21. mars – 20. prill Qetësi e plotë do jetë gjatë gjithë javës në jetën tuaj në çift. Nuk pritet...

Aktualitet08:42 - 21 May, 2018

Mosdeklarimi i pasurisë nga zyrtarët/ Rritet arkëtimi me forcë i gjobave

Në katër muajt e parë të vitit përmbarimi ka ekzekutuar tërëisht të paktën 104 raste gjobash të vendosura ndaj zyrtarëve...

Ekonomi08:31 - 21 May, 2018

Pas 20 vitesh merr fund falimenti ligjor i kompanisë piramidale “Sudja”

Kanë kaluar më shumë se 20 vite që kur firmat piramidale falimentuan realisht, por në fakt ato kanë kaluar një...

Kryesore08:26 - 21 May, 2018

Mendoni se erdhi vera?/ Java nis me…

Moti për ditën e sotme parashikohet të jetë me kthjellime dhe vranësira mesatare deri të dendura, të cilat do të...

Aktualitet08:15 - 21 May, 2018

Horoskopi i ditës, 21 maj 2018

DASHI 21. mars – 20. prill E hëna do të nisë e qetë. Sa i përket dashurisë pritet një ditë e...

Kuriozitete23:40 - 20 May, 2018

Vullkani Kilauea nuk ndalet/ Pas autostradës llava do mbërrijë në oqean

Aktiviteti shpërthyes i Kilauea, vullkanit që gjendet në ishullin më të madh të Hawaii vazhdon prej javësh dhe duket se...

Kryesore Show Biz23:30 - 20 May, 2018

Artistja akuzon regjisorin e njohur për përdhunim/’ Pas çajit humba ndjenjat’

Regjisori francez Luc Besson është akuzuar për përdhunim nga artistja 27-vjecare Sand van Roy, që të premten ka denoncuar kineastin...

Femra23:10 - 20 May, 2018

Si ta kuptosh nëse të vrasin këpucët me takë pa i veshur ende

Këpucët sa janë një kënaqësi për femrat aq janë dhe vrasëse. Të blesh këpucët, takat e duhura është një mision...

Kuriozitete23:00 - 20 May, 2018

Sot paskemi festë!/ Para 708 viteve u prodhuan këpucët e para

Si sot në vititn 1310 janë prodhuar këpucët e para për të dyja këmbët. Deri atëherë, këpucët ishin njësoj dhe...

Life Style22:50 - 20 May, 2018

Çifti që jeton në shtëpinë e horroreve

Është një prej shtëpive më famëkeqe në Britani, një banesë në veri të Londrës ku vrasësi serial Dennis Nilsen “magazinonte”...

Trending

LAJM I REKOMANDUAR:
3 vjedhje brenda natës/ Asnjë i arrestuar

Tre biznese janë vjedhur brenda një nate në Rrogozhinë, Durrës dhe Rubik, ndërsa ende nuk ka asnjë të arrestuar për...

Close