Connect with us

Kryesore

Dokumentat/ Si i detyroi Basha kandidatët që të jepnin dorëheqjen

Publikuar

-

Javën që shkoi, Eduard Halimi ka dorëzuar mandatin e deputetit.

Menjëherë pas këtij akti, kreu i PD –së Lulzim Basha, nisi pazaret për zëvendësimin e tij.

Halimi kryesonte listën e Qarkut të Beratit, në zgjedhjet e 25 qershorit 2017 dhe pas tij vinin Astrit Veliaj dhe Lefter Maliqi.

Në fund të listës, në vendin e  gjashtë  dhe të shtatë, ishin dy kandidatet, Juvina Jani dhe Monika Qose.

Nëse do të respektoheshin kuotat gjinore, Halimi do të zëvendësohej nga  zonjat Jani ose Qose.

Ndërsa e para, zonja Juvani që në fillim  u deklarua se nuk do ta pranonte mandatin për arsye personale, zonja Qose, deklaroi të kundërtën.

CNA paralajmëroi se Basha po përsërit skenarin e  Arben Ndokës, duke hequr dy zonja që u takon mandati sipas ligjit, dhe duke futur një biznesmen.

LEXO EDHE:  Berisha flet me emra/ Tregon se kush ka vjedhur më shumë se Arben Çuko

Në fakt kështu ndodhi.

Skenari  i përdorur nga Edi Rama dhe socialistët, për të futur Arben Ndokën deputet, 4 vite më parë, si deputet i Qarkut të Lezhës, u rizbatua nga Lulzim Basha, duke futur në Kuvend biznesmenin Astrit Veliaj.

Basha i ka detyruar dy kandidatet në fjalë që të japin dorëheqje, duke firmosur një dokument.

CNA sjell dokumentet me të njëjtin tekst, të firmosura nga zonja Juvani dhe Qose. Ky veprim  i Bashës edhe njëherë konfirmon se në PD është paraja ajo që blen mandatet./CNA.al

 

 

 

 

 

 

Lulzim Basha zbaton skenarin e Arben Ndokës në PD

Aktualitet

“Ditë të zeza për ta po vinë”/ Zbulohen prapaskenat e arrestimit të ish-deputetëve socialistë

Publikuar

-

By

Këshilltari i djathtë në Bashkinë e Tiranës, Leonard Olli ka reaguar pas arrestimit të dy ish-deputetëve socialistë, Arben Çuko dhe Arben Ndoka.

Në një postim në rrjetet sociale, Olli shkruan se arrestimet të dielen në darkë janë “versione të vjetra komuniste po përdor lideri galaktik”.

Sipas Ollit, arsyeja është e thjeshtë, “me një gur vrasim dy zogj”, pra Rama po bën kurban disa të fortë që i kryen detyrat e shtëpisë, me qëllim që t’u hedhë hi syve ndërkombëtarëve.

Por, Olli paralajmëron se “këtë herë, laku është më i fortë nga sa e mendon…. Ditë të zeza për ta po vijnë”.

Postimi i plotë:

LEXO EDHE:  Mbretëresha e Anglisë kundër Edi Ramës

Arrestime të djel në darkë, si arrestimi i Fullanit, versione të vjetra komuniste po përdor lideri galaktik….. Njësh…. Arsyeja???!!! Thjesht fare, me një gur vrasim disa zoçka: bëjmë kurban ca koka që i mbaruan detyrat e shtëpisë; një “trimërim” ndaj shokëve të fortë që e kanë vënë me shpatulla pas murit për të tregur se di të kafshojë dhe versioni “Lazarat” për të hedhur melan syve të nderkombëtarëve…. Njësh Edi, me të vetën, por i ka bërë hesapet pa hanxhinë…. këtë herë, laku është më i fortë nga sa e mendon…. Ditë të zeza për ta po vijnë, qofshin të bardha për Shqipërinë…..

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Klement Balili lë me “gisht në gojë” policinë

Publikuar

-

By

Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë dhe reparti RENEA, ditën e djeshme,  kanë zbarkuar në fshatin Stjar në Sarandë, ku dyshohej se fshihet Klement Balili, apo i ashtuquajturi “Escobari i Ballkanit”. Mësohet se operacioni ka nisur pasi sipas një informatori, Balili fshihej në një zonë midis Sarandës dhe Delvinës.

Por, në fakt ajo që ka ndodhur është se ose informacioni ka qënë i gabuar, ose operacioni është dekonspiruar dhe Balili ka lënë me “gisht në gojë” policinë. Operacioni i policisë për kapjen e të shumëkërkuarit është ndërprerë pa sukses.

LEXO EDHE:  Berisha flet me emra/ Tregon se kush ka vjedhur më shumë se Arben Çuko

Kujtojmë këtu se operacioni për kapjen e Balilit u zhvillua paralelisht me disa superoperacione të tjera, ku ditën e djeshme u arrestua në lokalin e tij, ish-deputeti socialist Arben Ndoka, ish-drejtori i Burgjeve Arben Çuko, bosi i drogës Astrit Avdyli, ndërkohë që ende vijon operacioni për arrestimin e  Lul Berishës.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Shtypi i ditës, 22 tetor 2018

Publikuar

-

By

Këto janë disa prej titujve kryesorë të shtypit të shkruar për ditën e sotme, datë 22 tetor 2018:

“Standard” hapet me titullin “Arrestime brenda rradhëve, rrethime qytetesh dhe show. Ç’po kurdis qeveria?, ndërsa vijon me një tjetër titull “Financimet greke për mediat, të përfshirë edhe politikanë. Po negociatorët?”.

“Gazeta Shqiptare” hapet me titullin “Korrupsion e falsifikim, në pranga dy ishte deputetë të PS”, ndërsa vijon me një tjetër titull “Dështojnë dy operacionet, shpëtojnë Lul Berisha dhe Balili”.

LEXO EDHE:  Deklarata e fortë/ Rama ka lënë vendin pa Kushtetutë dhe ka asgjësuar një nga institucionet më të rëndësishme

“Shekulli” hapet me titullin “Në pranga ish-drejtori i Burgjeve Çuko dhe ish-deputeti Arben Ndoka”, ndërsa vijon me një tjetër titull “Dokument, Greqia 15 milion euro për gazetarët dhe politikanët”.

“Telegraf” hapet me titullin “Grekët, miliona mediave për të përhapur helm tek shqiptarët”, ndërsa vijon me një tjetër titull “Sot 74-vjetori i qeverisë së parë demokratike, Si u kthye qyteti muze në “kryeqytetin e lirisë”.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet16:43 - 21 Tetor, 2018

Motori përplaset me kangjellat/ Ndërron jetë 18 vjeçari

Një 18-vjeçar ka ndërruar jetë në orët e para të ditës së sotme në Pistoi të Italisë, si pasojë e...

Aktualitet16:31 - 21 Tetor, 2018

Foto- Treni del nga shinat/ Dhjetëra viktima, qindra të plagosur

Një aksident i rënë është regjistruar në Taivan, pasi së paku 17 persona kanë humnbur jetën dhe 126 persona kanë...

Aktualitet12:23 - 21 Tetor, 2018

Rusia kundër Maqedonisë së Veriut/ “E kemi njohur 26 vite më parë”

Parlamenti maqedonas miratoi këtë javë emrin e ri të Maqedonisë, në bazë të marrëveshjes së Prespës me Greqinë. E pakënaqur...

Aktualitet11:16 - 21 Tetor, 2018

“Ik pi***uni”/ 35-vjeçari, që vrau shqiptarin në Australi ofendon gazetarët

Policia australiane ka njoftuar se ka arrestuar një person si të dyshuar për vrasjen e një shqiptari. Mësohet se 35-vjeçari,...

Aktualitet10:48 - 21 Tetor, 2018

Afganistani nuk gjen paqe/ Shpërthimi i radhës u merr jetën 6 fëmijëve

Afganistani nuk po gjen paqe, tashmë kur ka hyrë në ditën e dytë të zgjedhjeve parlamentare. Një shpërthim në rajonin...

Aktualitet09:13 - 21 Tetor, 2018

Rritja e spiunazhit rus/ Shërbimi sekret zviceran jep alarmin

Shefi i shërbimit sekret zvicerian, Jean-Philippe Gaudin ka dhënë alarmin për rritjen e aktiviteteve të spiunazhit rus në vend. Shkak...

Aktualitet22:51 - 20 Tetor, 2018

Britanikët pendohen për Brexit/ Tashmë edhe nën presionin e kohës

Londra ka përjetuar sot një protesë masive, ku morën pjesë 700 mijë persona. Londinezët vërshuan nëpër rrugët e kryeqytetit, duke...

Aktualitet22:21 - 20 Tetor, 2018

Shpërthimet në Afganistan/ Shënohen dhjetra viktima, qytetarët nuk heqin dorë nga zgjedhjet

Qëndrat e votimit në Afganistan janë tronditur ditën e sotme. Shpërthimet shkaktuar dhjetra viktima, midis tyre edhe fëmijë, ndërkohë 30...

Aktualitet22:05 - 20 Tetor, 2018

Video/ Njihuni me 34-vjeçarin e verbër shqiptar që krijon aplikacione

34-vjeçari Hashim Llumnica nga fshati Bellopojë i Komunës së Podujevës në Kosovë ka krijuar një aplikacion për personat e verbër....

Aktualitet21:23 - 20 Tetor, 2018

Video- I riu nga Anglia e pëson keq/ Për këtë veprim mund të dënohet me 10 vite burg

 Një turist 23 vjeçar nga Anglia, rrezikon 10 vite burg në Tajlandë, pasi shkarraviti me spraj murin e një kështjelle...

Aktualitet20:47 - 20 Tetor, 2018

Zgjedhjet në Afganistan/ Me dhjetëra shpërthime pranë qendrave të votimeve

Shpërthime të shumta janë regjistruar sot në kryeqytetin e Afganistanit, Kabulin gjatë kohës që njerëzit ishin në qendrat e votimit....

Aktualitet20:23 - 20 Tetor, 2018

U kap vitin e kaluar/ Gjykata britanike jep vendimin për bosin shqiptar të kokainës

Një gjykatë në Britaninë e Madhe ka dënuar me 25 vite burg shtetasin shqiptar Erald Mema. Ky i fundit cilësohej...

Aktualitet17:31 - 20 Tetor, 2018

Video/ Gazetarja shqiptare vë në siklet Vuçiçin, e bën të fshijë djersët me shami

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiç është vënë në siklet nga një gazetarja Nerënxa Jakupi, gjatë një konference për mediat të...

Aktualitet17:09 - 20 Tetor, 2018

Financimet greke për mediat shqiptare/ Tsipras fton në zyrë kreun e opozitës

Kryeministri grek Aleksis Tsipras, nuk e priti mirë largimin e Ministrit të Jashtëm, Nikos Kotzias, të cilin e quajti një...

Aktualitet16:04 - 20 Tetor, 2018

Video tmerruese/ Nxënësi i vë pistoletën në kokë mësueses: Më hiq mungesën ose të vrava

Një video, pamjet e të cilës tregojnë një nxënës, që i drejton mësueses pistoletën në kokë është duke bërë xhiron...

Aktualitet12:20 - 20 Tetor, 2018

Arabia Saudite konfirmon vdekjen e gazetarit

Arabia Saudite konfirmoi vdekjen e gazetarit saudit dhe komentatorit të gazetës Washington Post Jamal Khashoggi, duke thënë se vdekja e...

Aktualitet10:15 - 20 Tetor, 2018

Komisioni i BE përgatitet për zgjedhjet europiane

Në javët e ardhshme do të merret vendimi se cilët do të jenë kandidatët kryesorë të familjeve partiake evropiane për...

Aktualitet10:10 - 20 Tetor, 2018

Votuan pro ndryshimeve kushtetuese/ VMRO përjashton deputetët

Menjëherë pas mbarimit të seancës plenare ku u votua nisma për ndryshimet kushtetuese dhe pro të cilave bashkë me deputetët...

Aktualitet09:40 - 20 Tetor, 2018

Video-Panik në ajër/ Fluturimi i avionit me 200 pasagjerë kthehet në tmerr

Një turbulencë ajrore ka bërë që një fluturim 8 orësh, të kthehet në makth për dhjetëra pasagjerë, ku 15 prej...

Aktualitet14:58 - 19 Tetor, 2018

Akuzat “bombë” ndaj Kotzias/ Cilat janë portalet shqiptare që financon Greqia

Greqia financon me fonde sekrete portale, media dhe gazetarë në Shqipëri dhe vende të tjera të rajonit. Ky lajm po...

Aktualitet10:29 - 19 Tetor, 2018

Reagon Sali Lushaj për djalin e tij :”Ne kemi duart e ky regjim ka hekurat”

Arrestimi i këngëtarit Arkimed Lushaj dy ditë më parë ka bërë zhurmë në media. Policia tha se ai ishte pjesë...

Aktualitet17:01 - 18 Tetor, 2018

Ekzekutimi i pengjeve nga ISIS/Putin jep alarmin, kritikon ashpër forcat amerikane

Presidenti rus Vladimir Putin, ka kritikuar ashpër forcat amerikane, të cilat sipas tij kanë dështuar në luftën ndaj ISIS. Sipas...

Aktualitet16:05 - 18 Tetor, 2018

Foto-Artan Hoxha bëhet nostalgjik/ Ishte ngjarje historike

Gazetari Artan Hoxha  është shprehur se e ka marrë malli për një ndeshje historike , si ajo që është luajtur...

Aktualitet15:52 - 18 Tetor, 2018

Italia dhe Austria “përplasin brirët”/ Kjo është provinca që u kthye në “mollë sherri”

Provinca e Tirolit  jugor është kthyer në “mollë sherri”,  midis Italisë dhe Austrisë. Mësohet se qeveria austriake e koalicionit, që...

Aktualitet15:51 - 18 Tetor, 2018

Fotografoi personalitete botërore/ Ndërron jetë “Syri i Stambollit”

Mediat turke njoftuan ditën e sotme ndarjen nga jeta në moshën 90 vjeçare të fotografit Ara Guler. Ky i fundit...

Aktualitet15:21 - 18 Tetor, 2018

Tërmeti në qeverinë greke/ Çfarë ndodhi me Nikos Kotzias?

Në shenjë proteste kundër partnerit populist, pjesë e koalicionit qeverisës, ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias dha dorëheqjen të mërkurën....

Aktualitet13:52 - 18 Tetor, 2018

Vrasje horror, iu prenë gishtat, koka dhe trupi iu coptua/ Dalin detajet e ekzekutimit të gazetarit

Duket si skenari i një filmi horror vrasja e gazetarit saudit, Jamal Khashoggi, i cili dyshohet se është torturuar dhe...

Aktualitet13:21 - 18 Tetor, 2018

Kuvendi i Kosovës miraton projektligjin për krijimin e Ushtrisë

Me 101 vota pro, deputetwt e Kuvendit tw Kosovws kanw miratuar projektligjin që kthen Forcat e Sigurisë të Kosovës në...

Trending

Read previous post:
Izet Haxhia deklaratë të fortë para ekstradimit/ I njëjti grup që vrau Hajdarin, tentoi të vriste edhe…

Ish-truproja i ish-kryeministrit Sali Berisha, i cili pritet të ekstradohet nga Turqia, ka bërë një deklaratë të fortë për emisionin...

Close