Dënohet me 20 vite burg këshilltarja e ish Presidentes – CNA
Connect with us

Uncategorized

Dënohet me 20 vite burg këshilltarja e ish Presidentes

Publikuar

-

Një nga njerëzit e ngushtë të ish-presidentes së Koresë së Jugut Park Geun-hye, e përfshirë në një skandal të madh korrupsioni që rezultoi në rënien e saj nga pushteti, u dënua me 20 vjet burg.

Choi Soon-sil u dënua të martën nga Gjykata Qendrore e Seulit nën akuzat e shpërdorim të pushtetit, marrje ryshfeti dhe ndërhyrje në çështjet shtetërore.

Gjithashtu gjykata vendosi ndaj saj një gjobë të madhe prej rreth 17 milionë dollarësh.

62 vjeçarja Choi u akuzua jo vetëm për ushtrim ndikimi ndaj ish presidentes Park, por edhe se kishte ushtruar kontroll ndaj saj të ngjashëm me një formë “kulti”, edhe pse nuk kishte asnjë rol zyrtar në qeveri.

Ish presidentja Park ndodhet në burg, në pritje të gjykimit për akuzat për ryshfet, shpërdorim me pushtetin, përdorim të paligjshëm dhe nxjerrje të sekreteve qeveritarem raporton “Zeri i Amerikes”.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Uncategorized

Dorëzimi i Balilit, jehonë në mediat e huaja/ Lidhje me kartelat në Amerikën Latine

Publikuar

-

By

Një spektakël e ka cilësuar dorëzimin e Klement Balilit media prestigjoze zvicerane Der Bund, një nga gazetat më të vjetra në këtë vend e themeluar në vitin 1850 në gjuhën gjermane dhe që botohet në Bernë.

Kjo e përditshme është ndalur te akuzat që rëndojnë mbi Balilin dhe tek lidhjet e tij me politikën në vendin tonë, ndërsa shton se ai dyshohet të ketë lidhje me kartelat e drogës që operojnë në Amerikën Latine.

Më poshtë është dhe artikulli i plotë i gazetës, siguruar dhe përshtatur në shqip nga Fax Neës.

“Ajo që ndodhi këtë javë në fshatin jugor të Stjarit ishte një film i madh. Disa banorë morën  telefonat e tyre celularë për të filmuar një ngjarje gjoja historike për ta. Në rrugë qëndronte një foristradë ngjyrë argjendi, rreth tij nervozisht lëviznin disa burra – më së shumti me rroba sportive.

Klement Balili mori një vend teatral në vend të pasagjerit. Kjo i dha fund arratisjes thuajse trevjeçare të baronit shqiptar të drogës. Në mediat shqiptare, 48-vjeçari quhet edhe “Pablo Escobar i Ballkanit”. Kjo mund të jetë pak e tepruar  por Balili nuk është peshk i vogël. Ai konsiderohet si një nga organizatorët më të rëndësishëm të trafikut të drogës nga Shqipëria në Evropën Perëndimore dhe Veriore. Ai arriti njohjen ndërkombëtare në 2016, kur autoritetet greke kapën gati 700 kilogram kanabis në bashkëpunim me Europol dhe agjencinë amerikane të drogës DEA në ishullin e Zakynthos, por Balili  e mohon këtë.

Mediat zbuluan se ai kishte lidhje të ngushta me politikanët më të lartë në vend, madje ishte bërë dhe nënpunës shteti kur në Sarande drejtoi transportin. Këtu, mbreti i kanabisit ka investuar kryesisht në infrastrukturën e turizmit. Klani Balili ndërtoi Santa Quaranta, një hotel luksoz ku disa politikanë morën pjesë në ceremoninë e hapjes së Santa Quaranta, mes tyre Arben Ahmetaj, deri tani Ministri i Financave dhe Ilir Meta, Presidenti aktual.

Thuhet se policia shqiptare u përpoq 14 herë për të kapur të kërkuarin. Më kot. Ambasada e SHBA në Tiranë dhe Bashkimi Evropian kishte dyshime të mëdha në lidhje me vendosmërinë e autoriteteve për të shtypur bandat e drogës. Balili me sa duket kishte mbeshtetjen e nje rrjeti informatoresh  në pothuajse të gjitha institucionet shtetërore.

Në rajonin e tij, ai pëlqente rolin e Robin Hoodit modern. Ai u dha traktorë fermerëve, ua paguan sigurimet spitalore, mundësoi karrierat politike. Perandoria e tij e biznesit ka te punësuar disa qindra njerëz. Tani ai është në fund pas hekurave.

Presioni nga Brukseli dhe Uashingtoni mbi qeverinë në Tiranë kohët e fundit u rritën. Me këtë akt kryeministri Edi Rama shpreson se BE do të hapë negociatat e pranimit me Shqipërinë në qershor. Vendi i vogël ballkanik  është bërë ndoshta furnizuesi më i madh i marihuanës në Evropë në vitet e fundit. Balili thuhet se është marrë me kartelat e kokainës në Amerikën Latine.

Qeveria socialiste në Tiranë është goditur dhe urgjentisht ka nevojë për sukses. Për disa javë, studentët kanë protestuar kundër taksave të larta të shkollimit dhe kushteve katastrofike në konvikte. Përsëri dhe përsëri paraqiten akuza për korrupsion. Për disa javë, ish gjenerali i ushtrisë Sandër Lleshaj drejton Ministrinë e Brendshme. Dhe ky premton  vendosmëri kundër karteleve të drogës. Një hap i parë është marrë: Klement Balili iu paraqit gjykates një ditë më parë”, thuhet në arikullin e medias zviceriane./ CNA.al

E zbulon media gjermane/ Balili kishte informatorë në hetuesi

LEXO TE PLOTE

Uncategorized

E vërteta e shkollimit/ Taulant Balla  nxjerr mashtrues Blushin

Publikuar

-

By

Ben Blushi, drejtori ekzekutiv i Top Chanel vijoi sulmin për inate personale ndaj deputetit të PS-së Taulant Balla.

CNA.al e kishte njoftuar këtë sulm. Në mungese te ndonjë akuz ndaj Taulant Ballës, Ben Blushi përdori  disa shpifje që lidhen me studimet e Ballës në Rumani.

Në vijim të zbardhjes të të vërtetës të “fakteve” të Blushit. CNA.al i kërkoi zotit Balla një kopje të dokumentacionit të tij të cilën ai na e vuri në dispozicion.

Gjithashtu, nga qendra anti-plagjiturë në Ministrinë e Arsimit të Rumanisë konfirmohet se doktoratura e z.Balla meriton vlerësimin e marrë.

Më poshtë po japim të gjithë dokumentacionin e disponuar nga CNA.al

https://www.cna.al/2018/12/07/pas-vrasjes-se-fatmir-xhafajt-ben-blushi-pergatit-sulmin-ndaj-balles-e-rucit/

LEXO TE PLOTE

Uncategorized

Skandali ne Opinion-Klodiana Lala: Në sistemin e burgjeve keni njerëz me precedentë penalë

Publikuar

-

By

Ministrja e Drejtesise, Etlilda Gjonaj ne deklarate per mediat, pergjigjet per emerimet ne burgje

Gazetarja Klodiana Lala është shprehur në studion e emisionit “Opinion” se në sistemin e burgjeve ka të punësuar njerëz me precedentë penalë.

Lala i kujtoi Ministres Gjonaj një takim që ajo ka patur me gazetarët në fillim të marrjes së detyrës. Sipas Lalës në këtë takim gazetarët i kanë shprehur ministres shqetësimin, se drejtorët e burgjeve kanë qenë të paracaktuar. Po sipas gazetares, Ministrja asokohe e mohoi këtë fakt, por rezultoi që në krye të drejtorive të burgjeve u vunë personat që gazetarët kishin thënë.

“Në burgje ka njerëz me precedent penalë. Zoti Çuko u rekrutua në kundërshtim me ligjin, zotin Kaçori e keni rekrutuar në kundërshtim me ligjin. Ke brenda sistemit jo vetëm transferime të paligjshme, por  dy urdhra për një person”, tha Lala./Opinion

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet18:20 - 17 Janar, 2019

Vizita e Putin në Serbi/ Tregon dy gabimet e Kosovës

Presidenti rus, Vladimir Putin i cili po zhvillon një vizitë zyrtare në Serbi. Nga konferenca me homologun e tij serb...

Aktualitet16:11 - 17 Janar, 2019

Kaos në Universitetin e Durrësit/ Pedagogët bashkohen me studentët

Pedagogët e Universitetit “Aleksandër Moisiu” në Durrës kanë firmosur një peticion për të mbështetur protestën e studentëve. Ndërsa, studentët prej...

presidenti rus vladimir putin presidenti rus vladimir putin
Aktualitet15:58 - 17 Janar, 2019

Putin në Serbi/ Reagojnë Oganizatat joqeveritare

Organizatat joqeveritare në Serbi kanë thënë sot se modeli i pushtetit autoritar që përdor presidenti rus, Vladimir Putin nuk duhet...

Aktualitet11:40 - 17 Janar, 2019

Në kujtim të aktorit korçar Jani Riza

Kujtojme sot 73 vjetorin e lindjes se aktorit te mirenjohur Korcar Jani Riza qe per fat te keq eshte ndare...

Aktualitet08:53 - 17 Janar, 2019

Putin sot në Beograd/ Mitrovica “pushtohet” nga flamujt dhe shkrimet ruse

Në ditën kur presidenti rus Vladimir Putin pritet të vizitojë Beogradin, në veri të Mitrovicës janë vendosur gjithandej flamuj të...

kryeministrja e anglise, theresa may, ne deklarate kryeministrja e anglise, theresa may, ne deklarate
Aktualitet20:37 - 16 Janar, 2019

Brexit/ Theresa May fiton në mocionin e mosbesimit

Parlamenti britanik nuk e ka miratuar mocionin e mosbesimit ndaj qeverisë së Theresa May. Pas votimit, kryeministrja Theresa May tha...

stema e ushtrise clirimtare te kosoves stema e ushtrise clirimtare te kosoves
Aktualitet18:44 - 16 Janar, 2019

Krimet e luftës/ Komandanti i UÇK-së përpara Gjykatës Speciale

Ish-komandanti i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Sami Lushtaku ka përfunduar ditën e sotme intervistimin nga Prokuroria Speciale e Hagës. Pas...

ministri i jashtem rus, sergey lavrov, ne nje konferece per mediat ministri i jashtem rus, sergey lavrov, ne nje konferece per mediat
Aktualitet15:58 - 16 Janar, 2019

Ndryshimi i emrit të Maqedonisë/ Zbulohet qëndrimi i Rusisë

Rusia ka ngritur një pikëpyetje në lidhje me marrëveshjen e ndryshimit të emrit të Maqedonisë. Ministri i Jashtëm i Rusisë,...

ish-komandanti thirret nga gjykata speciale ish-komandanti thirret nga gjykata speciale
Aktualitet15:41 - 16 Janar, 2019

Akuza për krime lufte/ Ish-komandanti në Gjykatën Speciale

Komandanti i Brigadës 124 të Rahovecit, Ismet Tara, i njohur si “komandant Hoxha”, është  thirrur nga Gjykata Speciale. Tara është...

voa, zeri i amerikes ne shqip voa, zeri i amerikes ne shqip
Aktualitet10:58 - 15 Janar, 2019

E quajti kazan/ “Zëri i Amerikës” i përgjigjet Ramës

Media amerikane më e madhe dhe më jetëgjatë, në Shqipëri, “Zëri i Amerikës” mbushi  sot 75-vjet transmetim. Ditën e djeshmje...

masakra ku u vrane 45 vete ne recak masakra ku u vrane 45 vete ne recak
Aktualitet10:47 - 15 Janar, 2019

Masakra e Reçakut/ Ende nuk ka drejtësi

20-vjet kanë kaluar nga masakra në Reçak të Shtimës në Kosovë dhe asnjë shenjë nuk ka që të bëjë lidhjen...

Aktualitet13:54 - 13 Janar, 2019

Foto/ Zgjidhet ministri i ri i Mbrojtjes në Greqi

Është zgjedhur personi i cili do të drejtojë Ministrinë e Mbrojtjes në Greqi. Menjëherë pas dorëheqjes së Panos Kammenos nga...

Aktualitet13:30 - 13 Janar, 2019

Paralajmëron drejtori i Policisë/ Çfarë do ndodhë me grupet kriminale

106-vjetori i krijimit të Policisë së Shtetit është festuar edhe në Drejtorinë Vendore të qyetit të Elbasanit. Drejtori i Policisë...

Aktualitet11:43 - 13 Janar, 2019

Dorëhiqet ministri i Mbrojtjes në Greqi

Ministri grek i Mbrojtjes, Panos Kammenos ka dhënë dorëheqjen. Kammenos, i cili njëkohësisht është edhe lider i partisë ANEL, ka...

Aktualitet14:49 - 12 Janar, 2019

Shpërthim i fuqishëm në Paris/ 2 të vdekur 30 të plagosur

Parisi u trondit nga një shpërthim i fuqishëm mëngjesin e sotëm. Shpërthimi ndodhi si rezultat i rrjedhjes së gazit në...

Aktualitet10:02 - 12 Janar, 2019

Shpërthim në qendër të Parisit/ Raportohet për disa të plagosur

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në orët e para të mëngjesit të sotëm në lagjen Opera, në Paris. Mësohet...

Aktualitet19:46 - 11 Janar, 2019

Kuvendi çan bllokadën e votave/ Miratohet emri Maqedonia e Veriut

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut miratoi sot  ndryshimin e Kushtetutës për marrëveshjen me Greqinë në lidhje me çështjen e ndryshimit...

Aktualitet18:53 - 11 Janar, 2019

Skandali në Pashaliman/ Reagon Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura

Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura ka reaguar pas vjedhjes së tre armëve automatike në bazën ushtarake të Pashalimanit...

Aktualitet15:29 - 11 Janar, 2019

Thirrja e Alia Asllanit më aktuale se kurrë/ Mbushni xhepe, mbushni arka, të “pabrek” ju gjeti dreka, milionier ju gjeti darka!

Që nga Korça gjer te Shkodra mbretëron një errësirë, nëpër fusha, nëpër kodra, vërshëllen një egërsirë! Pra, o burra, hani,...

Aktualitet13:49 - 11 Janar, 2019

Debati për Cakajn/ Albin Kurti zë ngushtë Ramën

Debati për mosdekretimin e Gent Cakaj ka përfshirë të gjithë spektrin politik në Kosovë. Pas refuzimit të Presidentit Ilir Meta,...

Aktualitet13:09 - 11 Janar, 2019

Dëbora izolon Kukësin/ Ndërhyn ushtria

Forcat e ushtrisë janë nisur drejt fshatit Tërshenë të Kukësit, ku që prej mbrëmjes së djeshme një 50-vjeçar është shumë...

Aktualitet10:10 - 11 Janar, 2019

“$525,000+ për Shqipërinë në 3 minuta”, Albanian Scholarship Effort

Nga Besart Çopa * Në moshën 15 vjecare unë isha Shqiptari i parë që iku në një nga gjimnazet më...

Kultura09:19 - 11 Janar, 2019

Konkurs poetik, për dëshmorin Bylbyl Hazir Breçani

“Botimet TROPOJA”, në nderim të emrit e veprës të Bylbyl Hazir Breçanit: “Dëshmor i Kosovës dhe i Shqipërisë”, “Qytetar Nderi”...

Aktualitet01:08 - 11 Janar, 2019

VIDEO-Përplasje në fakultetin e drejtësisë/ Policia futet në ambientet ku janë ngujuar studentët

Policia private qe ruan godinen, është futur rreth ores 00.30 minuta, në ambientet e brendëshme të Fakultetit të Drejtësisë, ku...

Aktualitet21:02 - 9 Janar, 2019

Themeluesi i Amazon ndahet nga gruaja, bien aksionet e kompanisë në bursat ndërkombëtare

Themeluesi i Amazon, Jeff Bezos dhe gruaja, Mc Kenzie, do të ndahen. Ata të dy do të ndahen pas 25...

Aktualitet17:57 - 9 Janar, 2019

Administrata e Trump degradon misionin e BE në SHBA

Administrata e presidentit Donald Trump ka degraduar vitin e kaluar statusin e misionit të Bashkimit Europian pa bërë asnjë njoftim....

drejtesia, vettingu, kalimi drejtesia, vettingu, kalimi
Aktualitet11:18 - 9 Janar, 2019

Kreu i Gjykatës së Kurbinit del para Vettingut/ KPK zbulon pasurinë e fshehur

Komisioni i Pavaruar i Kualifikimit, do të japë sot vendimin për Kryetarin e Gjykatës së Kurbinit, Alfred Gjonin, vendim i...

Aktualitet09:42 - 9 Janar, 2019

Video/ Festivali i akullit dhe borës

Në Kinë është hapur Festivali ndërkombëtar i Harbinit, i skulpturave të akullit dhe borës. I vendosur në provincën e Heilongjangut...

Trending

Read previous post:
Ah mashtrues, mashtrues-Fotot tradhtojnë Veliajn dhe skemën me kreditë e buta

Adela dhe Albi Osmani do të kishin qenë një çift krejt i zakonshëm dhe i panjohur për publikun e gjerë,...

Close