Connect with us

Sport

Coutinho rikthehet në Anfield

Publikuar

-

Philippe Coutinho u largua në janar tek Barcelona për një shifër marramendëse megjithatë ai po kthehet në Liverpool – por tifozët e Reds nuk duhet të ngazëllehen shumë.

25-vjeçari do të shfaqet për Brazilin në ndeshjen përgatitore të Kupës së Botës në Anfield kundër Kroacisë, sipas raporteve.

‘Liverpool Echo’ po raporton se klubi është në bisedime të avancuara me shoqatat përkatëse të futbollit rreth mbajtjes së lojës dhe mund të ketë shumë interes për tifozët e Liverpoolit.

Jo vetëm që Coutinho do të luaj sërish në Anflied, por do të vendoset edhe me ish-shokët e skuadrës së Reds, Roberto Firmino dhe Dejan Lovren, duke shkuar kundër njëri-tjetrit.

Dhe sigurisht tifozët e Liverpool do të kenë shansin për të parë Neymar të bëjë gjërat e tij. /CNA.al

Sport

Champions League / Formacionet zyrtare Sevilla – Manchester United

Published

on

By

LEXO TE PLOTE

Sport

Vendimet e Komisionit disiplinor/ Dënohen Bakaj, Partizani dhe Tirana

Published

on

By

Federata Shqiptare e Futbollit ka publikuar vendimet e  Komisionit të Dispilinës.

Komisioni i disiplinës ka dënuar me dy ndeshje  futbollistin Elis Bakaj si dhe Partizanin e ka dënuar për sjellje të gabuar ndaj tifozëve, me 100 mijë lekë gjobë.

Gjithashtu Komisioni i Disiplinës ka dënuar edhe Tiranën e cila do të luajë me Apoloninë pa tifozë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sport

Kryetari i Bashkisë Korçë letër Presidentit të UEFA/ Ju lutem mos e vrisni shpresën e një kombi…

Published

on

By

Pas protestës së organizuar nga tifozët e Skënderbeut dhe qytetarët korçarë, kundër dënimit të skuadrës së tyre nga UEFA, ka reaguar edhe kryetari i Bashkisë së Korçës, Sotiraq Filo.

Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, Filo ka ka shprehur mbështetjen e tij për Skënderbeun, ndërsa shkruan:

“Qyteti i Korçës jeton me futbollin. Jemi Skënderbeu dhe kjo skuadër nuk është thjesht një emblemë, është një histori e tërë lavdie dhe krenarie. Duke marrë shkas nga situata e fundit e krijuar për Skënderbeun, i jam drejtuar me një letër presidentit të UEFA-s, Aleksandër Čeferin.”

Në vijim kryetari i Bashkisë së Korçës, ka publikuar edhe letrën drejtuar UEFA-s në të cilën kërkon që të mos vritet shpresa e një kombi për futbollin.

Letra e plotë:

I nderuar president i UEFA, Mr. Čeferin,
Duke marë shkas nga situata e fundit e krijuar për Skënderbeun, ekipin e qytetit që kam fatin të jem kryebashkiak, po ju drejtohem me këtë letër.

Në respekt të punës suaj dhe parimeve për sport të pastër dhe cilësor, por dhe në vlerësim të fakteve dhe historisë të një qyteti si Korça dhe të një ekipi si Skënderbeu, do të ndihesha i respektuar nëse do të konsideronit atë çfarë parashtroj në këtë letër, në mbështetje të ekipit të qytetit tim të dashur.
Korça, nuk është vetëm lokaliteti që kam fatin të drejtoj, por një vlerë e çmuar për Shqipërinë.
Një qytet i bukur dhe plot jetë, në juglindje të vendit tim, me vlera të spikatura në kulturë dhe histori.
Korça, qyteti universitar dhe i së parës shkollë shqipe, ndër vite ka nxjerrë shumë njerëz të ditur, të edukuar, të shquar dhe atdhetarë, që sot janë pjesë e historisë së kombit shqiptar.
Shumë korçarë, emigruan herët në Amerikë, por edhe shumë atdhetarë e intelektualë më herët, në Ballkan dhe perëndim, duke e bërë Korçën, dritaren e parë të hapjes së Shqipërisë drejt qytetërimit dhe modelin e parë të zhvillimit europian të Shqipërisë..

Skenderbeu i Korçës, është gjithashtu ekipi që i hapi rrugën europiane futbollit shqiptar.
Ekipi, gjashtë herë kampion i Shqipërisë, vendit me histori të re futbolli, nuk është thjesht një vlerë lokale e Korçës, por emblemë kombëtare e ringjalljes së shpresës dhe besimit të njerëve të një vendi të vogël, në një rrugë të re zhvillimi.
Edhe prej ekipit të Skënderbeut, sot shqiptarët besojnë më shumë, se mund t’ia dalin për tu bërë pjesë e Europës dhe vlerave të saj.

Duke marë shkas nga sukseset e skuadrës sonë, si edhe nga mbështetja masive që ekipi ka patur nga çdo banor i qytetit, bashkia që unë drejtoj, ka orjentuar një program të tërë zhvillimi me sportin në qendër, veçanërisht futbollin.
Futbolli për Korçën tashmë nuk është vetëm Skënderbeu, por një strategji e plotë zhvillimi frymëzuar nga Skënderbeu dhe arritjet e tij.

Investimi për Zonën Sportive pranë stadiumit Skenderbeu, një nga më të mëdhenjtë e këtij lloji në Ballkan, terrene e fusha sportive pranë çdo shkolle e njësie banimi, po e transformojnë Korçën në një qytet sportiv.
Ka çdo ditë e më shumë, një interes të madh, nga të rritur e fëmijë, për tu marë me sport dhe për të qënë pjesë e ekipeve dhe organizimeve të tjera tashmë të konsoliduara në Korçë.
Dhe merita për këtë frymë të ringjallur, të dashurisë për sportin dhe të jetuarin shëndetshëm nëpërmjët sportit, i takon padyshim sukseseve dhe krenarisë që na zgjoi të gjithëve ekipi i Skënderbeut me arritjet e tij.
Sporti duhet të jetë i pastër dhe unë besoj fort tek vlerat dhe drejtësia e UEFA.
Besoj gjithashtu, se në procesin e vlerësimit të drejtë dhe frymës mbështetëse për sportin dhe modelet frymëzuese, do të vlejë dhe ajo çka Skënderbeu përfaqëson për Korçën dhe Shqipërinë: një dritare të sapoçelur!
Lutem mos e mbyllni dhe mos vrisni shpresën dhe besimin e ringjallur të një kombi të tërë për futbollin!

Me respekt

Kryetar i Bashkisë Korçë

Sotiraq Filo /CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama

AKTUALITET

Aktualitet22:07 - 21 Shkurt, 2018

S’kanë të ndalur deputetët e “Listës Basha”/ Njihuni me gafën e radhës

Kandidati për deputet i Partisë Demokratike në zgjedhjet e përgjithshme, Andi Permeti, ka sulmuar sërish “Listën Basha” duke marrë si...

Aktualitet21:03 - 21 Shkurt, 2018

Raporti i “Transparency International”/ Shqipëria ndër vëndet më të korruptuara të Europës

Organizata presticioze “Transparency International” ka publikuar raportin e saj të përvitshëm në qendër të të cilit është niveli i korrupsionit....

Aktualitet14:43 - 21 Shkurt, 2018

Myslym Pasha sulmon Metën/ Nuk e ke hallin për Paktin me Greqinë, por …

Vijon të jetë temë e nxehtë e debatit politik dhe jo vetëm çështja e bisedimeve me Greqinë. Koloneli Myslym Pasha...

Aktualitet23:13 - 20 Shkurt, 2018

Akuzat ndaj Adriatik Llallës/ Berisha: Nëse ka të dhëna, të nisë hetimi

Ish-kryeministri Sali Berisha, tha sonte në mbrëmje në emisionin “Studio e hapur”, se nëse ka të dhëna se ish-Kryeprokurori Adriatik...

Aktualitet22:34 - 20 Shkurt, 2018

Vettingu/ Drejtuesit e policisë që lejuan kanabizimin do amnistohen

Procesi i vettingut në Policinë e Shtetit mund të shfrytëzohet nga drejtuesit e saj të përzier me kanabizimin e vendit...

Aktualitet22:33 - 20 Shkurt, 2018

Autoritar?! Çfarë do ndryshonit në drejtimin e PD?/ Flet Berisha

Ish-kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha u shpreh se në drejtimin e PD-së nga ai ka pasur gabime, por që...

Aktualitet22:11 - 20 Shkurt, 2018

Zgjedhja në krye të PD-së/ Berisha: Nuk mora shumicën por…

Ish-kryeministri Sali Berisha, i ftuar në emisionin, “Studio e hapu”, ka folur për zgjedhjen e tij në krye të Partisë...

Aktualitet20:50 - 20 Shkurt, 2018

Rama zbulon sekretin e veshjes me atlete në Trieste

Kryeministri i vendit Edi Rama, gjatë një bisede me Mustafa Nanon, në studion e emisionit “Provokacija” në televizionin ABC News,...

Aktualitet20:48 - 20 Shkurt, 2018

Ndryshimet drastike në veshje/ Rama: Duket sikur vizitoj dhomën e një të vdekuri…

Kryeministri Edi Rama, i ftuar këtë mbrëmje në emisionin “Provokacia” në ABC News drejtuar nga Mustafa Nano, ka folur ndër...

Aktualitet20:34 - 20 Shkurt, 2018

Ç’mendon Merkel për veshjen me atlete?/ Rama: Më ka bërë kompliment shumë të bukur

Kryeministri i vendit Edi Rama, i ftuar në emisionin “Provokacija”, të Mustafa Nanos, u ndal edhe tek dalja me atlete...

Aktualitet18:39 - 20 Shkurt, 2018

Të shumëkërkuar nga policia/ Kapet një rus, një serb dhe një shqiptar nga Tetova

Policia e Kukësit ka arrestuar 3 persona të shpallur në kërkim ndërkombëtar me qëllim ekstradimin e tyre. Sipas të dhenave...

Aktualitet18:16 - 20 Shkurt, 2018

Heqja e 20 mijë familjeve nga ndihma ekonomike/ PD kërkesë për mocion me debat me Edi Ramën

Partia Demokratike e Shqipërisë, ka bënë një kërkesë për mocion me debat me kryeministrin e vendit Edi Rama. Burime nga...

Aktualitet17:48 - 20 Shkurt, 2018

Dylgjeri: Ne luftojmë me PPP-të, ju luftoni me KKK-të!

Gazetari Ylli Dylgjeri, ka komentuar situatën aktuale në të cilën ndodhet vendi, ku ka shpërthyer një debat publik lidhur me...

Aktualitet17:33 - 20 Shkurt, 2018

FOTO/ Berisha takim kokë më kokë me Besnik Mustafajn dhe gazetarin Elez Biberaj

Ish-kryeministri i vendit Sali Berisha, ka qenë i pranishëm në një organizim për nder të 27-vjetorit të rrëzimit të bustit...

Aktualitet15:05 - 20 Shkurt, 2018

Shpërthen Artan Fuga/ Bashkia e Tiranës më trajton si qen

Profesor Artan Fuga vijon të parashtrojë problemin e parkingjeve në Tiranë duke marrë si shembull atë që po ndodh poshtë...

Aktualitet19:51 - 19 Shkurt, 2018

Gazetari investigativ zbulon të përbashkëtën mes 22 shtatoreve

Gazetari i emisionit investigativ “Fiks Fare”, Fon Ilia, ka bërë një vëzhgim lidhur me 22 shtatore të personazheve historikë shqiptar,...

Aktualitet17:36 - 19 Shkurt, 2018

Gazetarja thirrje Prokurorisë: Tregoni për çfarë akuzohet ish-Kryeprokurori

Gazetarja e kronikës, Klodiana Lala, e ftuar në studion e televizionit News24, i ka bërë thirrje Prokurorisë së Krimeve të...

Aktualitet11:00 - 19 Shkurt, 2018

Shqipëria thyen rekord: Ja për çfarë është në vend të parë në të gjithë botën

Si rrallëherë, Shqipëria është renditur e para në një klasifikim botëror, por lloji i klasifikimit nuk është domosdoshmërisht nga ata...

Aktualitet10:52 - 19 Shkurt, 2018

Video-skandali Salianji-G.D./ Ja çfarë po ndodh në PD

Publikimi i video-skandalit në CNA.al gati një javë më parë solli një uragan reagimesh nga qytetarë, por edhe tronditi selinë...

Aktualitet20:36 - 17 Shkurt, 2018

Berisha: Çdo pazar me Beogradin për territor të Kosovës, është një gjymtim i sovranitetit të saj

Ish-kryeministri Sali Berisha,  i cili ndodhet sot në Kosovë me rastin e 10-vjetorit të pavarësisë së saj, ka dhënë dhe...

Aktualitet18:44 - 17 Shkurt, 2018

Maks Velo rrëfen takimin/ Ja pse Fatos Lubonja ishte një hero

I ftuar sot në emisionin “Kjo Javë” në News 24,  Artisti dhe shkrimtari i mirënjohur Maks Velo publikoi për herë...

Aktualitet18:39 - 17 Shkurt, 2018

Deklarata e fortë e Maks Velos: Spiunët kishin fytyrë italiani

Artisti dhe shkrimtari i mirënjohur Maks Velo, i ftuar në emisionin “Kjo Javë” të Nisida Tufës ka folur në lidhje...

Aktualitet18:08 - 17 Shkurt, 2018

Rikthehet në skenë Briseida Shehaj/ Zbulohet posti i ri që do të mbajë

Rikthehet në skenë, Briseida Shehaj, e cila ishte një nga drejtoreshat më të komentuara të qeverisë Rama. Opinion. Al shkruan...

Aktualitet17:17 - 17 Shkurt, 2018

Gjekmarkaj: Ja pse rektori Koni nuk rrezikon shkarkimin

Pedagogu i Universitetit të Tiranës, Agron Gjekmarkaj ka komentuar kërkesen e katër dekanëve të Fakulteteve të Tiranës, për shkarkimin e...

Aktualitet16:36 - 17 Shkurt, 2018

Tortura e autostradës Tiranë-Durrës

Për të gjithë ata që kanë tentuar që fundjavën ta kalojnë jashtë Tiranës, autostrada Tiranë-Durrës është shndërruar në një torturë...

Aktualitet15:08 - 17 Shkurt, 2018

Kosova, 10 vjet pavarësi nga Serbia, 106 vjet e ndarë nga Shqipëria

Gazetari Arben Vata ka komentuar 10-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës. Në një postim në faqen e tij në rrjetet sociale,...

Aktualitet12:36 - 17 Shkurt, 2018

“10 vite pushtim”/ Serbët provokojnë hapur, ja si u zgjua Mitrovica sot

Edhe pse Kosova po feston sot dekadën e parë  të Pavarësisë, një provokim i hapur ka ardhur nga Veriu i...

Aktualitet09:19 - 17 Shkurt, 2018

Kosova sot 10 vjet Pavarësi, ndryshon pamje simboli i “NewBorn”

Kosova sot feston 10-vjetorin e shpalljes së Pavarësisë. Aktivitete të ndryshme janë planifikuar të organizohen gjatë kësaj ditë në Prishtinë...

Reklama
Reklama

Trending