Connect with Us

Përdoruesit e Snapchat të xhindosur me përditësimin e ri

Teknologji

Përdoruesit e Snapchat të xhindosur me përditësimin e ri

Publikuar

-

Snapchat po lëshon një përditësim të ri të diskutueshëm në Britaninë e Madhe që ndryshon tërësisht dizajnin e aplikacionit.

Përditësimi ka shkaktuar zemërim në mesin e përdoruesve të Snapchat, pasi bën ndryshime gjithëpërfshirëse në pothuajse çdo pjesë të aplikacionit.

Aplikacioni ende hapet në kamera si më parë, por shumica e veçorive të tjera janë riorganizuar. Për shembull, nëse bëni swipe në të majtë zbulon faqen ‘Miqtë’ që ju lejon të shihni bisedat me miqtë, por gjithashtu të gjitha story-t e tyre në Snapchat.

LEXO EDHE:  Foto-“Tërbohen” të rinjtë/ Nxjerrin gjithçka në Snapchat

Paneli i Miqve është gjithashtu i përgatitur në bazë të një algoritmi që rendit miqtë tuaj në varësi të atyre me të cilët ju flisni më shumë.

Historia juaj tani menaxhohet përmes faqes tuaj të profilit dhe ‘Grupi i bisedave’ automatikisht do të marrë historinë e tyre të grupit.

Harta Snap ka lëvizur gjithashtu, dhe tani shfaqet në faqen Zbulo./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Teknologji

Sateliti 4 milion dollarësh së shpejti në hapësirë/ NASA drejt zbulimit të madh

Publikuar

-

Nga

cna lajm teknologji

Kjo i jep më shumë kuptim shprehjes se gjërat më të çmuara vijnë në pako të vogla.

Një satelit prej 4 milionë dollarësh i ngjashëm me një kuti të vogël karamelesh është bërë gati të shkojë në hapësirë ​​ për të parë fizikën e ekzoplanetëve në juptirerin e largët dhe planeteve të tij.

I njohur si “Colorado Ultraviolet Transit Experiment (CUTE)”, anija kozmike është një satelit kub që do të kryejë një mision shtatë mujor të gjatë për të parë këto planete.

CubeSat është  i financuar nga NASA për të parë ekzoplanetet dhe për të parë se për çfarë është e aftë të bëjë kjo teknologji.Nje prej studiuesve që mori pjesë në këtë projekt u shpreh:

LEXO EDHE:  Përditësimi i Facebook do t’i inatosë të gjithë përdoruesit

LEXO EDHE:  Snapchat është i rrezikshëm

“Kjo është emocionuese, por edhe pak e frikshme, sepse ne nuk e dime se me çfarë të reja shokuese mund të na përballë kjo shpikje”.

Sipas Daily Mail, CubeSat do të drejtohet në hapësirë ​​në bordin e një rakete “United Launch Alliance Atlas V” së bashku me satelitin “Landsat 9” nga Baza e Forcës Hapësinore Vandenberg në Lompoc, Kaliforni nesër në  27 shtator.

Udhëtimi i parë i këtij sateliti të vogëk është jupiteri. Sipas NASA -s, planetët e Jupiterit të nxehtë janë gjigantë të gaztë që orbitojnë yjet e tyre në afërsi dhe kjo mund të jetë një teknologji shumë e përparuar e alienëve./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Siguria në WhatsApp/ A do të mund të lexohen mesazhet tona?

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

WhatsApp po u jep përdoruesve mundësinë për të kriptuar mesazhet në serverët “cloud”, duke hequr dyshimet për sigurinë e privatësisë të aplikacionit në pronësi të Facebook. Mark Zuckerberg njoftoi përditësimin në një postim të premten, duke bërë të ditur përpjekjen inxhinierike që u desh për të shfaqur këtë veçori të re.

WhatsApp tashmë ofron kriptim nga skaji në fund të mesazheve, që do të thotë se vetëm palët dërguese dhe marrëse mund të shohin përmbajtjen që ndahet.

Kushdo tjetër që përpiqet të përgjojë atë nuk do të jetë në gjendje të lexojë mesazhet. Por ekspertët e teknologjisë kanë paralajmëruar se dobësitë ende ekzistojnë brenda këtij kuadri për përdoruesit e WhatsApp.

Edhe nëse të tjerët nuk mund t’i shohin mesazhet tuaja specifike, metadatat e lidhura me to, siç është koha kur ndodh një shkëmbim mesazhesh, mund të jenë treguese.Sipas Facebook, sistemi i ri i ruajtjes së sigurt do ta bëjë të pamundur qasjen në kopjet rezervë. Para se të ruhen në Google Drive ose Apple iCloud, mesazhet do të kodohen me një çelës kriptimi të krijuar nga Whatsapp dhe mund të mbrohen më tej me një fjalëkalim të zgjedhur nga përdoruesi. Rezervimet e reja të koduara do të mbishkruajnë të gjitha ato të vjetra dhe të qarta. Lëvizja e kompanisë duket se diktohet nga përpjekja për të ndaluar rrjedhjen e përdoruesve që preku Whatsapp pas përditësimit të kushteve të shërbimit, i cili tani lejon që sistemi i mesazheve të ndajë shumë më tepër informacion me Facebook se më parë.

LEXO EDHE:  Shpërthejnë fotot nudo të Kylie Jenner

LEXO EDHE:  Prindërit në Facebook, fëmijët në Snapchat

Tema e privatësisë së vërtetë të mesazheve në Whatsapp u ngrit kohët e fundit nga ProPublica në një artikull që thekson mospërputhjen midis thënies: “Kriptimi nga skaji në skaj siguron që vetëm ju dhe personi me të cilin po komunikoni mund të lexoni ose dëgjoni atë çfarë dërgohet dhe askush tjetër, madje as WhatsApp” nuk raportoi për të njëjtin shërbim mesazhesh, dhe më shumë se 1.000 njerëz që në zyrat e Teksasit, Dublinit dhe Singaporit verifikojnë përmbajtjen e mesazheve të treguara si të dyshimta nga një softuer special i zhvilluar nga Facebook.

Në të njëjtin hetim ProPublica gjithashtu thekson rolin e dukshëm të Whatsapp në hetimin e një punonjësi të Qeverisë Federale, të dyshuar se i kishte kaluar informacione konfidenciale shtypit amerikan./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Kujdes, të gjithë mund të biem pre/ Kriminelët kibernetikë po vjedhin para duke përdorur WhatsApp

Publikuar

-

Nga

Përdoruesit e WHATSAPP po paralajmërohen për një mashtrim nga i cili mund të bien pre.

Së fundmi janë shfaqur disa kriminelët të vjedhin para prej tyre.

Mashtrimi i WhatsApp përfshin kriminelët në internet që paraqiten si miq ose familje për t’ju bindur që t’u jepni para.

Mashtrimi përfshin një kriminel kibernetik që pretendon të jetë dikush që njihni

Ka qënë “Instituti i Standardeve të Chartered Trading” (CTSI) ka paralajmëruar njerëzit për mashtrimin.

Edhe shembulli i mashtrimit është dhënë nga CTSI në një deklaratë në faqen e saj të internetit.

Një krimineli i tillë ka marrë numrin e një nëne të quajtur Alison. Ajo  mori një mesazh në platformën e mesazheve të njohura ËhatsApp:” Përshëndetje nënë, kam thyer telefonin(emoji e trishtuar) ky është numri im i ri. ”

Alison iu përgjigj mesazhit dhe pyeti nëse ishte djali i saj, Will, të cilit mashtruesi iu përgjigj në mënyrë pozitive.Të nesërmen,” djali “i Alison i dërgoi mesazh duke i kërkuar 2,600 paund me pretekstin se i duheshin me patjetër. Alison si fillim nuk dyshoi për mësazhin.

LEXO EDHE:  Përditësimi i Facebook do t’i inatosë të gjithë përdoruesit

LEXO EDHE:  Fëmijët milionerët "pushtojnë" Snapchat-in, harrohet Instagram

Me tej, CTSI vazhdoi të shpjegojë se si Alison u përpoq të thërriste numrin që ajo mendonte se i përkiste djalit të saj, por vazhdonte të merrte arsyetime pse ‘ai’ nuk mund të përgjigjej.

Mashtruesi i bëri presion Alison -it që të paguante shpejt, kështu që ajo u përpoq të dërgonte para në detajet e bankës së mashtruesit.

Për fat të mirë, ajo harroi të klikojë në konfirmimin e pagesës përfundimtare dhe paratë nuk u dërguan.

Ajo më vonë zbuloi se ishte një mashtrim pasi krimineli kibernetik filloi të kërkonte prova se paratë ishin dërguar.

Zyrtarja kryesore e CTSI, Katherine Hart, tha: “Kjo nuk është hera e parë që kam parë këtë lloj mesazhi, i cili është shumë mashtrues. Mashtruesit janë ekspertë në shfrytëzimin e cenueshmërisë emocionale të publikut

I vetmi paralajmërim që mund të japim është: “Kur merrni një mesazh të tillë, jini gjithmonë të dyshimtë dhe dyfish kur përfshihen paratë”./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE