Connect with us

Bota

Një javë pas sulmit racist/ Mijëra protestues në rrugët e Maceratës, kundër fashizmit

Publikuar

-

Kur ka kaluar veç një javë, nga sulmi me përmbajtje raciste i kryer në qytetin italian të Maceratës, mijëra protestues kanë parakaluar ditën e sotme kundër fashizmit.

Si pasojë e sulmit me përmbajtje raciste, citojnë gazetat italiane, një javë më parë u regjistruan gjashtë të plagosur, ndërkohë që në këtë qytet të vogël në qendër të Italisë, nga frika e tejmbushjes me migrantë ,janë mbyllur dyert për të huajt.

Protestuesit kishin ardhur nga rajonet aty pranë duke sfiduar temperaturat e ulëta të dimrit. Ata nisën të marshonin në qetësi pas apelit të lëshuar nga disa shoqata antifashiste, OJQ, sindikata, por edhe partive politike të krahut të majtë.

“Nëse ka të papunë është për faj të qeverisë jo të migrantëve”, thërrisnin manifestuesit.

Protesta u zhvillua edhe pse kryetari i Bashkisë së Maceratës, Romano Carancini, përfaqësues i qendrës së majtë, kishte kërkuar anulimin e të gjitha tubimeve për shkak të bllokimit të trafikut.

Dhe ka qenë Prefektura që i’a ka hapur dritën jeshile të premten në mbrëmje organizatorëve duke i lejuar të zhvillojnë sot të shtunën, protestën, me kushtin që kortezhit ti ndalohej hyrja në qendrën historike të qytetit dhe të zhvillohej vetëm në zonat periferike./CNA.al

Bota

Këshilli i Sigurimit miraton rezolutën për Sirinë

Published

on

By

Këshilli i Sigurimit i OKB-së ka miratuar sot rezolutën e cila parashikon 30 ditë armëpushim në Siri, për të lejuar dërgimin e ndihmave humanitare dhe evakuuimin e civilëve të plagosur.

Dëshmitarët kanë raportuar për një valë të re bombash në Ghoutën Lindore më 23 shkurt.

Më shumë se 400 civilë është raportuar të kenë vdekur në këtë zonë nga 18 shkurti.

“Masakra në Ghoutën Lindore, duhet të ndalojë tani”, ka thënë shefja për Politike të Jashtme në BE, Federica Mogherini./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Italiani vret bashkëshorten dhe më pas veten në mes të Zyrihut

Published

on

By

Një italian 38 vjeçar, Danilo Nuzzo ka vrarë me armë bashkëshorten e tij Irene Rizzo, 35 vjeç, në mes të një rruge në qendër të Zyrihut dhe më pas ka vrarë edhe veten.

Të dy me origjinë nga Lece, çifti jetonte prej vitesh në Zvicër dhe kishin dy fëmijë.

Tragjedia ka ndodhur për shkaqe ende të paqarta, para syve të kalimtarëve të cilat kanë vrapuar të tmerruar.
Gruaja ishte nëpunëse në një filial të bankës Ubs, dhe ngjarja ka ndodhur pikërisht përpara godinës. Gruaja ka vdekur përpara hyrjes së bankës dhe disa metra larg saj bashkëshorti i ka dhënë fund jetës duke u vetëvrarë.

Një nga të dy, shkruan Gazetta Del Mezzogiorno, ka vdekur direkt në vend, ndërsa tjetri disa momente më vonë për shkak të plagëve të rënda.

Duket që burri i ka kaluar ditët e fundit në Itali dhe pikërisht një ditë përpara tragjedisë është kthyer në Zvicër. Gjatë masakrës, shumë kalimtarë të terrorizuar, duke menduar se bëhej fjalë për një sulm terrorist, ja kanë mbathur. Vendi i ngjarjes është bllokuar menjëherë nga makina të policisë për të ndaluar kalimtarët të kalonin në vendin e përgjakur.
Policia e qytetit zviceran ka hapur një hetim për ngjarjen.

LEXO TE PLOTE

Bota

KS i OKB-së voton sot për armëpushimin në Siri

Published

on

By

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara është duke bërë përpjekje për të arritur një marrëveshje për rezolutën që parasheh armëpushim në Siri, duke kërkuar votimin e saj gjatë ditës së sotme.

Më këtë votim kërkohet miratimi i 30 ditëve armëpushim në Siri, për të lejuar dërgimin e ndihmave humanitare dhe evakuuimin e civilëve të plagosur.

Presidenti amerikan, Donald Trump, më 23 shkurt ka akuzuar Rusinë, Iranin dhe qeverinë siriane, duke i konsideruar si përgjegjës të “trupit humanitar” në Siri.

“Do të them se çfarë kanë bërë kohën e fundit Rusia Irani dhe Siria është turp humanitar”, ka thënë Trump në një konferencë për media në Shtëpinë e Bardhë.

“Ajo çfarë kanë bërë këto tri shtete te këta persona është e turpshme”, ka shtuar ai.

Rusia ka kundërshtuar më parë këtë rezolutë, duke thënë se nuk është reale dhe se injoron faktin që shumë luftëtarë të grupit militant, Shteti Islamik janë ende në atë rajon.

Presidenti francez, Emmanuel Macron dhe kancelaraja gjermane, Angela Merkel, i kanë bërë thirrje presidentit rus, Vladimir Putin për të mbështetur rezolutën dhe t’i bëjnë presion qeverisë siriane për të ndaluar bombardimet në enklavën e kontrolluar nga rebelët, jashtë Damasakut.

Dëshmitarët kanë raportuar për një valë të re bombash në Ghoutën Lindore më 23 shkurt.

Më shumë se 400 civilë është raportuar të kenë vdekur në këtë zonë nga 18 shkurti.

“Masakra në Ghoutën Lindore, duhet të ndalojë tani”, ka thënë shefja për Politike të Jashtme në BE, Federica Mogherini.

“Bashkimi Evropian nuk ka fjalë për të përshkruar tmerrin të cilin po e përjetojnë njerëzit në Ghoutën Lindore”, ka thënë ajo përmes një deklarate.

Ministri i Jashtëm turk, Mevlut Cavusoglu, ka thënë me 23 shkurt se, “Rusia dhe Irani duhet të ndalojnë këtë regjim”.

Ai po ashtu ka përmendur se bombardimet në Goutën Lindore dhe ofansiva qeveritare kundër pozicioneve të kontrolluara nga rebelët në Provcën Idlib, janë në kundërshtim me marrëveshjet e negociuara në Astana, nga diplomatët e Ankarasë, Moskës dhe Teheranit.

Më herët, Shtetet e Bashkuara kanë kritikuar Rusinë për bombat në Ghoutën Lindore, duke thënë se Moska ka “përgjegjësi unike” për vdekjet e qindra civilëve në këtë pjesë, në javët e fundit.

Departamenti amerikan i Shtetit, i ka bërë thirrje Rusisë të përdorë ndikimin e saj për qeverinë siriane dhe të ndalojë vrasjet.

Ambasadori rus në OKB, Vassily Nebenzia, ka kundërshtuar rezolutën e Perendimit, duke thënë se Rusia ka mundësi të përdorimit të vetos, derisa këshilli voton.

Neenzya ka thënë se mediat dhe kombet Perëndimore janë duke kryer një ‘fushatë dezinformuese” për luftimet ne Ghouta dhe janë duke njoftuar atë që e ka cilësuar “të vërtetë të papërshtatshme”, sepse sipas tij mijëra lufëtarë të lidhur me Al-Kaidën gjenden aty.

Më 22 shkurt, ushtria siriane ka nisur disa fletëpalosje duke u kërkuar banorëve ne Ghouta të largohen për sigurinë e tyre.

Ambasadori i Sirisë në OKB Bashar al-Ja’afari, i ka thënë Këshillit të Sigurimit të OKB-së se Ghouta do të jetë “Aleppo e dytë”.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama

AKTUALITET

Aktualitet21:42 - 23 Shkurt, 2018

Denoncimi/ Administrata shtetërore që nga janari pa rrogë

Ish-kryeministri i vendit, Sali Berisha, ka vijuar me publikimin e denoncimeve të mbërritura në adresë të tij nga qytetarë të...

Aktualitet21:14 - 23 Shkurt, 2018

Flet për herë të parë biznesmeni i akuzuar, Idlir Karkini: Nuk jam arratisur, por…

I akuzuar për përvetësim të kundërligjshëm të një sipërfaqeje toke në pronësi të Komandës së Forcave Ajrore në plazhin e...

Aktualitet20:32 - 23 Shkurt, 2018

Abuzimet me pronat në bregdet/ Gjykata jep masat e sigurisë

Gjykata e Kavajës ka lënë në fuqi masën e mëparshme të sigurisë për biznesmenin Idlir Karkini, “arrest me burg”, për...

Aktualitet20:19 - 23 Shkurt, 2018

Teatri i ri Kombëtar, “lavatriçe” e 700 milionë eurove të drogës?!

Avokati Altin Goxhaj, njëherësh anëtar i Shoqërisë Civile, ka reaguar pas prezantimit të projektit të Bashkisë së Tiranës për Teatrin...

Aktualitet19:18 - 23 Shkurt, 2018

Denoncimi i profesorit/ Si po përdoret Universiteti Publik dhe studentët nga qeveria

Profesori, Gjok Vuksani, ka denoncuar përdorimin e Universitetit Publik nga politika. Me anë të një postimi në rrjetet sociale, Vuksani...

Aktualitet19:18 - 23 Shkurt, 2018

Park Gate, detaje arkitekturore që po ndryshojnë stilin e ndërtimit në Shqipëri

“Bukuria nuk ka qenë kurrë absolute dhe e pandryshueshme, por ka marrë forma të ndryshme sipas kohës dhe vendit”. Kështu...

Aktualitet17:10 - 23 Shkurt, 2018

Përfundon mbledhja e qeverisë në Berat

Ka përfunduar mbledhja e qeverisë e zhvendosur nga veriu i vendit, tashmë në jug, përkatësisht në Berat. Menjëherë pas përfundimit...

Aktualitet22:13 - 22 Shkurt, 2018

Ja si e gjykon Arjan Çani “lojën” e Metës dhe Ramës me Greqinë  

Tema e nxehtë e bisedimeve diplomatike midis Shqipërisë dhe Greqisë për kufirin detar ka qenë në qendër të diskutimit të...

Aktualitet21:54 - 22 Shkurt, 2018

Mjerimi shqiptar/ U hoqën ndihmën ekonomike se kishin tualet brenda shtëpisë

Në emisionin e mbrëmjes së sotme të “360 gradë”, si temë diskutimi është mjerimi që ka pllakosur familjet shqiptare. “Lufta...

Aktualitet21:12 - 22 Shkurt, 2018

Amnesty International: Gazetarët të kërcënuar dhe dhunuar nga krimi i organizuar

Organizata “Amnesty International” ka publikuar ditën e sotme raportin për situatën e të Drejtave të Njeriut në botë, gjatë vitit...

Aktualitet18:34 - 22 Shkurt, 2018

Basha ka përgatitur listat e kandidatëve për kryebashkiakë

Lulzim Basha ka përgatitur listën e kandidatëve për kryetarë bashkie për zgjedhjet e ardhshme lokale. Deputetja e Partisë Demokratike, Grida...

Aktualitet18:31 - 22 Shkurt, 2018

Kush është “korrieri” mes Ramës dhe Bashës?

Lulzim Basha ka deklaruar publikisht, nën presionin e medias, se “nuk vazhdon marrëveshja e 17 Majit 2017” mes tij dhe...

Aktualitet18:13 - 22 Shkurt, 2018

Çuni i Fahriut, deputet i Lulit, zbulon projektin e Teatrit Kombëtar

Deputeti i “Listës Basha”, Klevis Balliu, si duket ka “zbuluar” projektin e Teatrit Kombëtar. Këtë ai e ka publikuar nëpërmjet...

Aktualitet13:16 - 22 Shkurt, 2018

Dy javë pa e dëgjuar Salianjin në parlament/ Pse fshihet deputeti?

Rreth 10 ditë më parë, deputeti demokrat Ervin Salianji është përfshirë në një video-skandal, i cili u publikua nga CNA.al,...

Aktualitet10:09 - 22 Shkurt, 2018

Puna dhe pushimi, sipas këndvështrimit të krishterë

Nga Miron Çako Puna dhe pushimi, pavarësisht se duken diametralisht të kundërta, ato kanë lidhje dhe plotësojnë njëra-tjetrën, sepse pa punë...

Aktualitet22:07 - 21 Shkurt, 2018

S’kanë të ndalur deputetët e “Listës Basha”/ Njihuni me gafën e radhës

Kandidati për deputet i Partisë Demokratike në zgjedhjet e përgjithshme, Andi Permeti, ka sulmuar sërish “Listën Basha” duke marrë si...

Aktualitet21:03 - 21 Shkurt, 2018

Raporti i “Transparency International”/ Shqipëria ndër vëndet më të korruptuara të Europës

Organizata presticioze “Transparency International” ka publikuar raportin e saj të përvitshëm në qendër të të cilit është niveli i korrupsionit....

Aktualitet14:43 - 21 Shkurt, 2018

Myslym Pasha sulmon Metën/ Nuk e ke hallin për Paktin me Greqinë, por …

Vijon të jetë temë e nxehtë e debatit politik dhe jo vetëm çështja e bisedimeve me Greqinë. Koloneli Myslym Pasha...

Aktualitet23:13 - 20 Shkurt, 2018

Akuzat ndaj Adriatik Llallës/ Berisha: Nëse ka të dhëna, të nisë hetimi

Ish-kryeministri Sali Berisha, tha sonte në mbrëmje në emisionin “Studio e hapur”, se nëse ka të dhëna se ish-Kryeprokurori Adriatik...

Aktualitet22:34 - 20 Shkurt, 2018

Vettingu/ Drejtuesit e policisë që lejuan kanabizimin do amnistohen

Procesi i vettingut në Policinë e Shtetit mund të shfrytëzohet nga drejtuesit e saj të përzier me kanabizimin e vendit...

Aktualitet22:33 - 20 Shkurt, 2018

Autoritar?! Çfarë do ndryshonit në drejtimin e PD?/ Flet Berisha

Ish-kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha u shpreh se në drejtimin e PD-së nga ai ka pasur gabime, por që...

Aktualitet22:11 - 20 Shkurt, 2018

Zgjedhja në krye të PD-së/ Berisha: Nuk mora shumicën por…

Ish-kryeministri Sali Berisha, i ftuar në emisionin, “Studio e hapu”, ka folur për zgjedhjen e tij në krye të Partisë...

Aktualitet20:50 - 20 Shkurt, 2018

Rama zbulon sekretin e veshjes me atlete në Trieste

Kryeministri i vendit Edi Rama, gjatë një bisede me Mustafa Nanon, në studion e emisionit “Provokacija” në televizionin ABC News,...

Aktualitet20:48 - 20 Shkurt, 2018

Ndryshimet drastike në veshje/ Rama: Duket sikur vizitoj dhomën e një të vdekuri…

Kryeministri Edi Rama, i ftuar këtë mbrëmje në emisionin “Provokacia” në ABC News drejtuar nga Mustafa Nano, ka folur ndër...

Aktualitet20:34 - 20 Shkurt, 2018

Ç’mendon Merkel për veshjen me atlete?/ Rama: Më ka bërë kompliment shumë të bukur

Kryeministri i vendit Edi Rama, i ftuar në emisionin “Provokacija”, të Mustafa Nanos, u ndal edhe tek dalja me atlete...

Aktualitet18:39 - 20 Shkurt, 2018

Të shumëkërkuar nga policia/ Kapet një rus, një serb dhe një shqiptar nga Tetova

Policia e Kukësit ka arrestuar 3 persona të shpallur në kërkim ndërkombëtar me qëllim ekstradimin e tyre. Sipas të dhenave...

Aktualitet18:16 - 20 Shkurt, 2018

Heqja e 20 mijë familjeve nga ndihma ekonomike/ PD kërkesë për mocion me debat me Edi Ramën

Partia Demokratike e Shqipërisë, ka bënë një kërkesë për mocion me debat me kryeministrin e vendit Edi Rama. Burime nga...

Aktualitet17:48 - 20 Shkurt, 2018

Dylgjeri: Ne luftojmë me PPP-të, ju luftoni me KKK-të!

Gazetari Ylli Dylgjeri, ka komentuar situatën aktuale në të cilën ndodhet vendi, ku ka shpërthyer një debat publik lidhur me...

Reklama
Reklama

Trending