Nga Artan FUGA/ Kryeministri sabotohet nga të tijët - CNA
Connect with us

Kryesore

Nga Artan FUGA/ Kryeministri sabotohet nga të tijët

Publikuar

-

Pedagogët e të gjitha universiteteve publike janë pa rroga në mes të dimrit. Rroga e janarit ka marrë ditë vonese.

Nuk po qaj halle ekonomike. E para sepse kemi mbërrit në një pikë si komb kur halli njerit është gëzimi i të tjerëve. Duket sikur lehtësohesh nga hallet e tua. I papuni, sigurisht do të thotë : Shiheni edhe ju njëherë se çfarë do të thotë të mos kesh bukë t’u sjellësh fëmijëve në shtëpi. Madje jo vetëm i papuni, i pastrehi, lypësi, por edhe ndonjë pedagog apo pedagoge në ndonjë universitet privat thotë me vete: unë kam muaj që nuk marr rrogë, por se mos janë më mirë ata te publiku!

Nuk qaj halle ekonomike sepse sikurse e kam thënë Shqiptarët, ne pra, që me rënien e piramidës së Sudes, jemi në rënie ekonomike sikur lëshohen në slalom sportistët në lojërat olimpike dimërore në Korenë e Veriut, më falni, të Jugut!

Modeli ynë ekonomik është futur në darë: ose ekonomi e zezë dhe kriminale ose krizë ekonomike. Të dyja zi a më zi. Këta merren me platforma ideologjike jo liberalizimi, jo konservatorizmi, jo mazokizmi, jo kontekstualizmi, jo konspiracionizmi. Dogma dhe dëngla.

Po kur nuk më vjen keq se kemi mbetur pa rroga e pa bukë, sepse si natyrë jam pak mazokist, atëhere përse shkruaj?

Dua t’a them menjëherë. Më intereson ana politike e çështjes. Sepse si ndodhi, kjo vonesa e pagave, është një nga ato fakte që themeluesi i sociologjisë, Emile Durkheim, i quante fakte totale. Dhe pastaj, pyetja e dytë, përse marr anën e keqardhjes për z. Edi Rama, kryeministër?

T’i marrim argumentet një e nga një.

Na thuhet se nga Ministria e arsimit, që mos qoftë, vjen lajmi se fajin e paska pasur një VKM, vendim i këshillit të ministrave, që ka mbetur pa u firmosur, dhe ky akt i pabërë, paska bllokur të shkretët vartësa në ministrinë e arsimit dhe financave për të alokuar fondet.

Nuk po ndalem te mënyra sesi komunikon me publikun ministria jonë e arsimit, që mos qoftë. Pret ndonjë zëdhënës të saj zyrtar të bëjë thjesht një komunikatë për mediat a ndonjë konferencë për shtyp, ke pritur kot! Pret se mos del vetë ministrja për të kërkuar ndjesë për vonesën, hiç, kot, as mos të shkojë ndërmend.

Atëhere pyet veten : Kur ky dikaster, që mos qoftë, komunikon në këtë mënyrë me pedagogët e të gjithë universiteteve në Shqipëri, çfarë pret për komunikimin publik që duhet të bëjnë bashkitë, zyrat e shërbimeve, me popullin, me të papunët, më të sëmurët, me pensionistët?

Shikoni sesi ju sabotojnë zoti kryeministër, dhe fajin e keni vetë. Mendonit se do të qeverisni duke komunikuar direkt me popullin, dhe ndërkaq, nëpunësit tuaj nëpër dikastere, si është rasti i ministrisë së arsimit, që mos qoftë, hakmerren ndaj jush dhe nuk ndihen, nuk bëjnë punët e tyre, në sektorin e tyre ka krizë besimi që ka shkuar te ndërprerja e bukës për intelektualët e vendit, kurse nëpunësit përgjegjës heshtin.

Ata as e kuptojnë se paga e dhënë në afatin e përcaktuar është serioziteti i shtetit, është imazhi i shtetit. është kontrata e mbajtur. Sepse në çastin kur shteti prish ose nuk respekton kontratën, atëhere edhe pala tjetër është e lirë të bëjë çfarë të dojë. Bie fjala poqese kapet ndonjë pedagog duke vjedhur në ndonjë supermarket ndonjë kavanoz me kastraveca, imagjinoj këtë dialog:

Pse e vodhe i pandehur?

Sepse nuk kam lekë për të ngrënë.

Po a e di që ka ligje shteti, nuk lejohet vjedhja.

Shteti më ka detyruar se ka prishur në mënyrë të njëanëshme kontratën me mua dhe më ka lënë pa bukë.

Po ti ke vjedhur more derdimen që i thua vetes pedagog!

Po zoti gjykatës, por kur ligja njeh vrasjen si legjitime për vetëmbrojtje, përse të mos justifikojë vjedhjen për vetëmbrojtje?

E kanë marrë rrogën nëpunësit e ministrisë së arsimit, që mos qoftë? E ka marrë ministrja, zëvendësministrat, këshilltarët, drejtorët, shoferat, pastrueset?

Por deri këtu, ende jemi në kufijt e qesharakes dhe ende nuk kemi ardhur te çështjet serioze.

Mua më djeg diçka, pra si është e mundur të thuhet nga burime të ministrisë së arsimit, që mos qoftë, që fajin e paska një VKM e pafirmosur!!!

Këtu tani ka vend për analizë. Sikurse thoshte një i çartur dikur për analiza, le të shkojmë atje ku na çon analiza!!!

Siç është e mundur që vartësja, ministria e arsimit, që mos qoftë, ja hedh fajin eprorit, këshillit të ministrave? Pra vartësja ja hedh fajin publikisht kryeministrit, në rrjetet tona të e-maileve është deklaruar hapur, se fajin e ka një VKM e pafirmosur. Troç, fajin e ka kapiteni, e ka kryetari i këshillit të ministrave, pra e ka z. Edi Rama! Të vinte kjo nga ndonjë opozitar, do të thoshta se është e kuptueshme. Por, kur vjen nga vetë ministria e arsimit, që mos qoftë, duke implikuar vetë zotin Edi Rama, atëhere këtu i them vetes : Ndal!

Nuk është punë rrogash kjo jo!

Sepse në këtë rast ose dikasteri ka ngritur krye, që mos qoftë, ose dikush ka shkalluar nga fiqiri fare, ose ne pedagogëve na marrin si budallenj, dhe deridiku nuk e kanë edhe aq keq, sepse ca budallalliqe kemi bërë dhe bëjmë edhe ne. Nuk jemi qelibar jo!

Po dale, dale, unë kritik me metodat e qeverisjes kam qenë dhe jam, por që fshehurazi, në e-maile, t’i hidhet guri z. Edi Rama, nga vartësit e tij, këtë nuk ma pranon etika dhe formimi im.

Sepse do të thosha: “Mirë moj ministri, që mos qoftë, VKM është e pafirmosur, por a mund të thuash çfarë ndodhi? E harruan në ndonjë sirtar? Nuk do z. Edi Rama ta firmosi? Ka vështirësira financiare shteti? Amani mo na thoni! Se poqese shteti dhe vatani janë në fund të parave, dhe arkat janë bërë dangull, sikurse thoshte gjyshja ime, në dialektin beratas, atëhere ne jo vetëm rroga nuk kërkojmë, por unë të paktën jam gati të shes me shtëpi e katandi për t’i ardhur në ndihmë ministrisë së financave a ministrisë të arsimit, që mos qoftë, për ta mbushur sadopak buxhetin me paratë që do të na japi!

Po kjo ministria e arsimit, që mos qoftë, nuk e ka për detyrë që t’i dali përpara punës dhe të japi alarmin për atë VKM duke theksuar se poqese nuk firmoset do të mbesin pedagogët pa rroga?

Prandaj, unë mbetem me bindjen se z. kryeministër po e sabotojnë nga brenda, prandaj metoda e tij për të centralizuar të gjitha detyrat në duart e tij, ka si pasojë që askush nga administrata nuk punon, të gjithë presin prej tij.

Nëpunësit po e sabotojnë.

Kjo, sepse firmosja e një VKM nuk është një akt që ze më shumë se tre sekonda. Vështirësitë janë gjetiu. Aq kam shkuar larg në teorinë konspiracioniste sa më kujtohet që në fund të viteve ’80 u pritej rroga puntorëve që të dilnin në luftën për liri e demokraci, pra në shesh. Si duket dikush e di që vetëm kur u pret bukën shqiptarët protestojnë. Sikurse thoshte një nxënës i Monteskjesë, ka kombe që luftojnë për liri, por ka edhe kombe që luftojnë për ushqimin dhe këtë e paraqesin si luftë për liri. Ka pak kombe në botë – shkruante ai – që vërtet duan liri e janë gati të luftojnë për të.

Kush po e saboton z. Edi Rama kështu?

Shefi i qendrës shëndetësore të Domgjonit nuk paguan faturën e elektrikut, doktoreshkat i lënë pacientet pa trajtimin e duhur mjekësor, nëpunësit e rretheve lënë fushat të mbillen me kanabis, ministritë lënë punonjësit pa paguar… Mos është çthurrur përfundimisht filli? Mos po e sabotojnë kryeministrin nëpunësit e tij?

Apo e kanë zënë rob, sepse duke qenë elektorati i tij, i bëjnë presion tani me votën që i kanë dhënë!!!

A ta dhamë votën që deshe ? Dashke edhe të punojmë tani !!!

Një gjë politike ka këtu.

Puna është se as menaxherët që ligji i arsimit i ka bërë të pavarur nga rektorët, administratorët, nuk ndihen. Dhe kur pedagogët reagojnë se nuk kanë rroga, menaxherët justifikohen duke thënë :” E ka fajin ajo VKM, kështu na tha Ministria e arsimit”, që mos qoftë!

E gjitha hierarkia e administratorëve që ligji për arsimin e lartë ka imponuar në universitetet publike është e dështuar. Sigurisht sa për fajin e vetë administratorëve, aq më shumë për shkak se modeli menaxherial i arsimit të lartë publik, është i dështuar, është bërë për të sabotuar arsimin e lartë.

Mirë o zonja dhe zotërinj menaxherë, por ju nuk jeni aty për të firmosur borderotë! Kur ka një anomali në financa, që në sekondën e parë do të duhej të jepnit alarmin. Të bashkëpunonit me trupat akademike dhe drejtuesit e tyre për të bërë presion të zgjidhej problemi. Mirë këtë nuk e bëni, sepse nuk keni pikën e iniciativës që duhet të ketë një menaxher i vërtetë, po një informacion brenda korporatës nuk qarkullonit dot, duke dhënë shpjegime profesionale dhe jo të linit në errësirë personelin?

A di njeri nga menaxherët se çfarë është komunikimi brenda korporatave?

Mirëpo këta menaxherë janë nën komandën e bordeve të administrimit. Këto borde asnjëherë nuk e ngrenë zërin ndaj ministrisë, që mos qoftë, sepse aty ata që drejtojnë vërtetë janë të deleguarit e ministrisë, si dikur komisarët në naftë që zbulonin sabotimin e puseve. I gjithë sistemi nuk reagon sepse e ka mpirë vertikaliteti.

Nën maskën e menaxherëve, fshihet militanti politik. Menaxhimi universitar është krejt i politizuar.

Ky sistemi vertikal nëpunësish që pjesërisht është i dembelosur, merr shpërblime krejt të pamerituara etikisht, i politizuar deri në palcë, inkompetent, i përkëdhelur, arrogant, nuk mund të bëjë që modeli menaxhues të funksionojë. Dhe kur plasin skandalet e mëdha, kur prodhohen krizat e mëdha, si kjo e pagave të vonuara dhe të premtuara për një datë pa afat, kjo armatë ja hedh fajin kreut, z. Edi Rama, duke qarkulluar informacionin në formën : “Nuk është faji ynë, por i VKM së pafirmosur.”

Pra, faji është i z. Edi Rama që nuk firmos shkresat që ka në tavolinë!!!

Unë kritik jam, edhe mazokist pak sikurse e pranova qysh në fillim të shkrimit, por këtë pabesi nuk e gëlltis dot. Po, kryeministri sabotohet nga të tijët. Këtu më çon analiza e këtij rasti, do të thoshte i i çarturi për analiza.

Marr nga gazeta Panorama

Aktualitet

“Unë nuk jam Ervin Salianji”/ Deputeti i video-skandalit erotik mohon identitetin

Publikuar

-

By

Deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji bashkë me demokratin Gazmend Bardhi, është paraqitur sot në prokurorinë e Krimeve të Rënda, për tu marrë në pyetje në lidhje me audio-përgjimin e publikuar disa ditë më parë, nga opozita, për të cilin PD pretendon se vëllai i ministrit Xhafaj shfaqet duke bërë pazare droge.

Deputeti Salianji, i cili kohë më parë u kap në një bisedë perverse në sallën e parlamentit me G.D, sot mbante një pankartë në duar, ku shkruhej “Unë nuk jam Ervin Salianji”, duke ironizuar kështu ministrin Xhafaj.

Sipas tij, aq sa mundet ai të mohojë që është Ervin Salianji, aq mundet ministri Xhafaj të mohojë vëllain e tij në audio-përgjimin e publikuar nga PD./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Çfarë po ndodh tek Krimet e Rënda?/ Ardi Veliu me urgjencë në zyrën e Prelës

Publikuar

-

By

Drejtori i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu ka zhvilluar një takim mëngjesin e sotëm me drejtuesen e Prokurorisë së Krimeve të Rënda.

Takimi i është zhvilluar në zyrën e Donika Prelës, tek Krimet e Rënda.

Ky është takimi i dytë që zhvillohet mes tyre. Para tre ditësh dy drejtuesit në fjalë, kanë zhvilluar një tjetër takim kokë më kokë.

Nuk dihet arsyeja zyrtare e këtij takimi urgjent, por në media po raportohet se po bisedojnë në kuadër të luftës ndaj drogës së korrupsionit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Audio-përgjimi me vëllain e Xhafajt/ “Krimet e Rënda” në aksion

Publikuar

-

By

Gazetari  Jetimir Olldashi do të dëshmojë sot në Prokurorinë e Krimeve të Rënda lidhur me pretendimet e tij se ai ka realizuar përgjimin e Agron Xhafaj, vëllait të ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj.

Sot në orën 10:00 është parashikuar që të merren në pyetje dy përfaqësuesit e PD-së Enkelejd Alibeaj dhe Ervin Salianji dhe më pas Gazmend Bardhi. Por nuk përjashtohet edhe fakti se mund të ketë një ndryshim dhe gazetari Olldashi të dalë para tyre para prokurorëve të çështjes.

Gazetarja Klodiana Lala raporton për “BalkanWeb” se dëshmia e gazetarit konsiderohet kyçe nga Krimet e Rënda, pasi atij do t’i kërkohen pajisjet e përdorura në përgjim, si kamera, aparate, telefona dhe materiali bruto i përgjimit. Kjo për faktin se duhen mjetet origjinale për të nxjerrë dhe një ekspertizë sa më të saktë dhe më të besueshme për zërat që dëgjohen në audio-përgjim.

Kujtojmë se tashmë ka një hetim pas bashkimit të dy procedimeve, atij të nisur nga Prokuroria e Tiranës për kallëzim të rremë të pretenduar nga Agron Xhafaj dhe për trafik droge të nisur nga Krimet e Rënda.
Gazetari Jetmir Olldashi do të pyetet edhe për bashkëpunëtorin X, Albert Veliu, takimet me të dhe çështjet e përmendura në përgjim. Pas dëshmive do të nisë edhe ekspertiza e audio-përgjimit.

Olldashi në një deklaratë për mediat ditën e shtunë tregoi detaje se si kishte nisur çështja e përgjimit të Agron Xhafajt si dhe të gjithë itinerarin e ndjekur gjatë një projekti të nisur prej tij si investigim mbi çështjet e trafikut në Vlorë dhe i publikuar më pas nga Partia Demokratike.

 

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Kryesore Show Biz10:40 - 21 May, 2018

Pamja e Meghan Markle mahniti gjithë botën, por ja sa kohë është dashur për të rregulluar flokët e saj

Meghan Markle u quajt një nuse “e mahnitshme” nga fansat e shumtë të familjes mbretërore. Modeli i saj i flokëve...

Kryesore Show Biz10:40 - 21 May, 2018

Shfaqet vëllai i Sokol Ballës/Ja çfarë ka thënë për moderatorin

Sokol Balla është një ndër gazetarët më të suksesshmë në media. Por padyshim që askush nuk e njeh vëllain e...

Aktualitet10:26 - 21 May, 2018

“Unë nuk jam Ervin Salianji”/ Deputeti i video-skandalit erotik mohon identitetin

Deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji bashkë me demokratin Gazmend Bardhi, është paraqitur sot në prokurorinë e Krimeve të Rënda,...

Kryesore Show Biz10:25 - 21 May, 2018

Majk nuk uron të birin për ditëlindje, fansat e kryqëzojnë: “A ke gjak apo ujë në vena?”

Ditën e djeshme ka festuar një vjetorin e parë, Roani, djali i reperit të njohur Majk dhe ish-partneres së tij...

Aktualitet10:12 - 21 May, 2018

Qeveria e Fahri Balliut

Prej pesë vitesh, kemi ditur qeverinë “Rama”, apo qeverinë “Rama-Meta”. Më përpara kemi njohur qeverinë “Berisha-Meta” apo qeverinë “Berisha”, qeverinë...

Kryesore Show Biz10:10 - 21 May, 2018

Gruaja i bëhet xheloze për Eli Farën, Bujar Qamili: Ka të drejtë!

Këtë javë i ftuar në studin e emisionit “Thumb” nga Aulona Musta  dhe Fatma Haxhialiu ka qenë këngëtari i mirënjohur...

Aktualitet10:06 - 21 May, 2018

Çfarë po ndodh tek Krimet e Rënda?/ Ardi Veliu me urgjencë në zyrën e Prelës

Drejtori i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu ka zhvilluar një takim mëngjesin e sotëm me drejtuesen e Prokurorisë së Krimeve...

Life Style10:00 - 21 May, 2018

Facebook po ndihmon ekstremistët për sulme, Mark Zuckerberg në telashe

Mark Zuckerberg është padyshim një nga njerëzit më të suksesshëm në botën e teknologjisë dhe rrjeteve sociale, mirëpo problemet me...

Kronika09:57 - 21 May, 2018

Tërmeti “shkund” Vlorën/ Qytetarët flenë jashtë

Vlora është lëkundur sërish nga tërmetet, ku sipas EMSC-së, janë me magnitudë rreth 2 deri në 3 Ballë të shkallës...

Kryesore Show Biz09:50 - 21 May, 2018

Dietat e vipave, Blerina Bombaj: “Aurela Gaçe ishte nazelie, por…”

Kur vjen puna te ushqimi na duhet të pranojmë se të gjithë jemi paksa nazelinj. Ama, kurioziteti është më i...

Aktualitet09:50 - 21 May, 2018

Audio-përgjimi me vëllain e Xhafajt/ “Krimet e Rënda” në aksion

Gazetari  Jetimir Olldashi do të dëshmojë sot në Prokurorinë e Krimeve të Rënda lidhur me pretendimet e tij se ai...

Aktualitet09:38 - 21 May, 2018

Kokaina në Gjermani/ Zbardhet skema e veprimit të 13 shqiptarëve

Disa ditë më parë, Policia gjermane finalizoi një operacion të gjerë antidrogë, pas një hetimi të cilësuar si më të...

Kryesore Show Biz09:35 - 21 May, 2018

Bujar Qamili qejfli femrash: Jam shumë i kënaqur me gruan por çfarë kam dashur të bëj, e kam bërë!

Këtë javë Bujar Qamili ka qenë i ftuari i Aulonës dhe Fatmës në emisionin “Thumb” . Këngëtari i njohur ka...

Sociale09:29 - 21 May, 2018

Peleshi: Festat Lokale, energji per zhvillimin rural

Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, z. Niko Peleshi, deputetë të zonës dhe përfaqësues të ndryshëm lokale, u bene pjese...

Aktualitet09:22 - 21 May, 2018

Skandalet e njëpasnjëshme/ Qeveria “Rama” drejt rrëzimit?

Profesori i njohur Agron Gjekmarkaj ka deklaruar se sjelljet e fundit të kryeministrit Rama në lidhje me cështjen “Xhafaj” tregon...

Sociale09:15 - 21 May, 2018

Sinoptikanët japin lajmin e keq për qershorin, ja si do të jenë ditët

Reshjet e shiut do të na shoqërojnë jo vetëm në ditet e mbetura të Majit, por edhe përgjatë Qershorit. Sinoptikanët...

Kryesore09:12 - 21 May, 2018

Shtypi i ditës, 21 maj 2018

Këto janë disa prej titujve kryesorë të shtypit të shkruar për ditën e sotme, datë 21 maj 2018: “Gazeta Shqiptare”...

Kryesore08:49 - 21 May, 2018

Horoskopi javor, nga 21 maj deri në 27 maj 2018

DASHI 21. mars – 20. prill Qetësi e plotë do jetë gjatë gjithë javës në jetën tuaj në çift. Nuk pritet...

Aktualitet08:42 - 21 May, 2018

Mosdeklarimi i pasurisë nga zyrtarët/ Rritet arkëtimi me forcë i gjobave

Në katër muajt e parë të vitit përmbarimi ka ekzekutuar tërëisht të paktën 104 raste gjobash të vendosura ndaj zyrtarëve...

Ekonomi08:31 - 21 May, 2018

Pas 20 vitesh merr fund falimenti ligjor i kompanisë piramidale “Sudja”

Kanë kaluar më shumë se 20 vite që kur firmat piramidale falimentuan realisht, por në fakt ato kanë kaluar një...

Kryesore08:26 - 21 May, 2018

Mendoni se erdhi vera?/ Java nis me…

Moti për ditën e sotme parashikohet të jetë me kthjellime dhe vranësira mesatare deri të dendura, të cilat do të...

Aktualitet08:15 - 21 May, 2018

Horoskopi i ditës, 21 maj 2018

DASHI 21. mars – 20. prill E hëna do të nisë e qetë. Sa i përket dashurisë pritet një ditë e...

Kuriozitete23:40 - 20 May, 2018

Vullkani Kilauea nuk ndalet/ Pas autostradës llava do mbërrijë në oqean

Aktiviteti shpërthyes i Kilauea, vullkanit që gjendet në ishullin më të madh të Hawaii vazhdon prej javësh dhe duket se...

Kryesore Show Biz23:30 - 20 May, 2018

Artistja akuzon regjisorin e njohur për përdhunim/’ Pas çajit humba ndjenjat’

Regjisori francez Luc Besson është akuzuar për përdhunim nga artistja 27-vjecare Sand van Roy, që të premten ka denoncuar kineastin...

Femra23:10 - 20 May, 2018

Si ta kuptosh nëse të vrasin këpucët me takë pa i veshur ende

Këpucët sa janë një kënaqësi për femrat aq janë dhe vrasëse. Të blesh këpucët, takat e duhura është një mision...

Kuriozitete23:00 - 20 May, 2018

Sot paskemi festë!/ Para 708 viteve u prodhuan këpucët e para

Si sot në vititn 1310 janë prodhuar këpucët e para për të dyja këmbët. Deri atëherë, këpucët ishin njësoj dhe...

Life Style22:50 - 20 May, 2018

Çifti që jeton në shtëpinë e horroreve

Është një prej shtëpive më famëkeqe në Britani, një banesë në veri të Londrës ku vrasësi serial Dennis Nilsen “magazinonte”...

Aktualitet22:48 - 20 May, 2018

Inter fiton ‘finalen’ dramatike kundër Lazio-s/ Zikaltërit kualifikohen në “Champions” pas 6 vitesh

Inter ka marrë fitoren më deçizive të sezonit në ndeshjen e fundit të kampionatit. Zikaltërit kanë mposhtur me përmbysje 2-3...

Trending

LAJM I REKOMANDUAR:
Zvicra jep 6 milion franga për 4 vjet për 3 OJF shqiptare

OJF-ja Lëviz Albania në bashkëpunim me Fakultetin e shkencave politiko-juridike të UAMD-së themeloi Klinikën e ligjit pranë këtij universiteti. Kjo...

Close