Facebook vjen me risi/Ja si do të ndryshojë faqja juaj – CNA
Connect with us

Teknologji

Facebook vjen me risi/Ja si do të ndryshojë faqja juaj

Publikuar

-

Rrjeti online i lejon përdoruesit e zgjedhur të vlerësojnë komentet negativisht.

Të enjten, në shërbimin e mesazheve të shkurtra Twitter filloi të qarkullojë screenshots që tregojnë një buton “downvote” nën komentet e Facebook. Facebook dëshiron për të provuar një mundësi të tillë në profilet e zgjedhura në SHBA.

Përdoruesve duhet t’u jepet mundësia për t’iu përgjigjur ngjarjeve të trishtuara, siç janë vdekjet , ku një “like” do të ishte e gabuar.  Në vend të kësaj, në shkurt 2016, Facebook paraqiti emojis ose “reagimet”   si një alternativë  e “like” . Më vonë, ishte gjithashtu e mundur të reagonin ndaj komenteve.

Nuk është e dukshme për të tjerët

Me butonin “Downvote”, përdoruesit tani mund të fshehin komente të pakëndshme për veten e tyre. Për përdoruesit e tjerë vlerësimi nuk është i dukshëm. Facebook ka ardhur kohët e fundit nën urrejtje për postimin e urrejtjes dhe lajme të rreme dhe njoftoi një rishikim të algoritmit të tij të lajmeve./CNA

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Hakerat thyejnë Instagramin/ Vjedhin të dhënat e përdoruesve

Publikuar

-

By

Rrjeti social Instagram është bërë pre e hakerave. Që nga fundi i muajit korrik, ata kanë arritur të vjedhin të dhënat e 600 përdoruesve brenda një dite.

Alarmin e kanë dhënë specialistë të sigurisë kibernetike “Kaspersky Labs”, shkruan The Indipendent.

Mësohet se hakerat kanë përdorur mashtrimin me anë të një emaili, ku kërkohet të nndryshohet passoërdi.

Ndërkohë të martën qindra persona kishin pasur vështirësi për tu futur në profilin e tyre.

Kjo ka bërë që “Kaspersky Labs” të nisë zyrtarisht një hetim. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Nëse doni që të luani lojra teksa jeni në timon kjo është makina për ju

Publikuar

-

Përdorimi i celularit në timon është një zakon shumë i rrezikshëm. Shpesh ndodhin aksidente falë këtij veprimi krejt komplet rregullave, por nëse do të mund të luanim lojra teksa makina ecën vetë do të ishtë cool.

Tesla ka gati një opsion të tillë. Me updatin e ri të sistemit që do të mbërrijë pas 4 javësh, ata që kanë një Tesla me autopilot do të munden që të luajnë lojra klasike të Atari nga navigatori i makinës.

Lajmin e ka konfirmuar vetë Elon Musk nëpërmjet këtij tweeti:

Elon Musk

@elonmusk

Some of best classic @Atari games coming as Easter eggs in Tesla V9.0 release in about 4 weeks. Thanks @Atari!

Bota që kompani si Tesla po krijojnë duket shumë më e bukur se kjo ku ne aktualisht po jetojmë. Rroftë inovacioni!!!!!!!!!!!!!!

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Më shumë argëtim edhe në bisedat e Messenger, lojra dhe filtra

Publikuar

-

Facebook është i vendosur, dëshiron të na ofrojë më shumë argëtim edhe në bisedat në Messenger.Rrjeti social ka publikuar një seri lojrash interaktive e cila i lejon përdoruesit të përdorin stilin e filtrave të Instagram.

Pra gjatë video bisedimit me miqtë ju do të keni mundësinë të përdorini dhe të luani me filtrate të cilat pushtojnë fytyrën tuaj.

Përdoruesit tashmë mund të zgjedhin lojrat ‘ Mos qeshni’ apo ‘Goditja e Asteroideve’ të cilat janë të aksesueshme në Messenger.

“ Në po ofrojmë opsionin që lidhja me miqtë tuaj në video të jetë edhe më argëtuese dhe sfiduese’ shprehen përfaqësuesit e Facebook.

Në lojrat interaktive mund të përfshihen në të njëjtën kohë më shumë se 6 persona. Por si mund të luani me opsionin e ri të Facebook?

Sigurohuni që keni shkarkuar opsionin e fundit të Messenger. Më pas hapni një video të re me miqtë ose një video të vjetër dhe klikoni në ikonën në të djathtë të videos.

Klikoni ikonën e yllit dhe zgjidhni një nga lojrat.

Aplikacioni do të njoftojë personin ose grupin në video-chat që ju keni zgjedhur ne lojë.

Kjo është risia e fundit nga Facebook i cili synon ta bëjë edhe më interaktivë Messenger dhe të shtojë numrin e përdoruesve.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet00:25 - 17 August, 2018

Përplasi 7 makina ndërsa ndiqej nga policia/ Zbardhet identiteti i autorit

Policia ka arrestuar drejtuesin e mjetit, i cili shkaktoi aksidentin e shumëfishtë mbrëmjen e sotme në Tiranë. Bëhet fjalë për...

Aktualitet00:04 - 17 August, 2018

Aksident i shumëfishtë në Tiranë/ Policia arreston drejtuesin e mjetit ,vihet në ndjekje të pasagjerëve

Një mjet Volksëagen Tuareg, ka përplasur katër makina ndërsa ishte në ndjekje të policisë. Mësohet se dy motorë policie arritën...

Aktualitet23:49 - 16 August, 2018

Video ekskluzive/ Aksidenti në Tiranë, arrestohet shkaktari

Një mjet tip Volkswagen Tuareg ka tentuar ti ikë policisë, pasi kishte përplasur më parë katër makina në Bulevardin e...

Aktualitet23:41 - 16 August, 2018

Detajet e aksidentit/ Policia ndoqi mjetin pasi u largua

Një mjet tip Volkswagen Tuareg ka përplasur katër makina në Bulevardin e Ri  dhe më pas i është larguar policisë....

Aktualitet23:33 - 16 August, 2018

U arratisën pas aksidentit/ Policia në kërkim të autorëve

Një aksident i rëndë ka ndodhur pak momente më parë në kryeqytet, ku një person pasi ka përplasur katër makina...

Aktualitet23:23 - 16 August, 2018

Aksident i rëndë në Tiranë/ Foto ekskluzive

Një aksident ka ndodhur pak momente më parë në Tiranë. Mësohet se një mjet Wolksëagen Tuareg, pasi ka përplasur katër...

Aktualitet23:02 - 16 August, 2018

Ndryshimi i kufijve/ Vuçiç: Serbët të marrin atë që munden

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç në një deklaratë për mediat serbe, ka zbuluar detaje nga vizita e tij në Kosovë më...

Aktualitet22:47 - 16 August, 2018

Shpërndante drogë/ Shqiptarit i vihen prangat

Një 33 vjeçar shqiptar është ndaluar nga policia e Luganos. Arrestimi i tij u bë në zonën e quajtur Viganello....

Aktualitet22:45 - 16 August, 2018

Bëhuni gati, njerëz/ Po vjen djali i legjendarit Ronaldinho!

Djali i Ronaldinjos është lojtari i Kruzeiros, mbasi ka kaluar provën me ekipin brazilian. 13-vjeçari, Zhoao Mendez, është bashkuar me...

Aktualitet22:41 - 16 August, 2018

Hakerat thyejnë Instagramin/ Vjedhin të dhënat e përdoruesve

Rrjeti social Instagram është bërë pre e hakerave. Që nga fundi i muajit korrik, ata kanë arritur të vjedhin të...

Aktualitet22:20 - 16 August, 2018

Armëmbajtje pa leje/ Messi dënohet me 30 muaj burg

Një gjykatë në Argjentinë ka dënuar me 30 muaj burg Mattia Messin, vëllain e Lionel Messit. Ndaj tij rëndon akuza...

Aktualitet22:00 - 16 August, 2018

“Ura apo pallati”, fotoja që po ngre pikëpyetjen e madhe pas tragjedisë së Genovas

Lajmi për shembjen e urës së “Morandi” në Genova bëri xhiron nëpër për të gjitha mediat ndërkombëtare. Por gjatë ditës,...

Aktualitet21:58 - 16 August, 2018

Tërmet i fuqishëm në Itali/ Qytetarët braktisin shtëpitë

Toka italiane është dridhur pak momente më parë nga një tërmet i fuqishëm 5.2 ballë rreth orës 20:20. Sipas mediave...

Aktualitet21:55 - 16 August, 2018

Humbja në finale akoma djeg / Ramos ka një mesazh për armiqtë

Dështimi në Superkupën e Europës e ka lënë Real Madrid me pasoja, aq sa për të kërkuar me insistim blerje...

Aktualitet21:44 - 16 August, 2018

Aksident në Prishtinë/ Plagosen dy drejtuesit e mjeteve

Një aksident i rëndë është regjistruar mbrëmjen e sotme në qëndër të Prishtinës. Sipas mediave kosovare, dy makina janë përplasur...

Aktualitet21:33 - 16 August, 2018

Kaos në Rinas/ Qytetarët braktisen nga kompania e fluturimit

Problemet me fluturimet në areoportin e Rinas nuk kanë të ndalur. Këtë herë ka qenë kompania “Fly Ernest”, ajo që...

Aktualitet21:28 - 16 August, 2018

Shpërthimi i bombulës në çerdhe/ Deputeti akuza Veliajt

Pas shpërthimit të bombulës së gazit në çerdhen nr 4 në Tiranë, mëngjesin e ditës së sotme, ka reaguar deputeti...

Aktualitet21:27 - 16 August, 2018

Tragjedia e Genovas përplas Italinë me BE-në

Tragjedia në Genova ka përplasur sërish Europën me Italinë. Ministri i Brendshëm, Mateo Salvini hodhi akuza ndaj brukselit, duke thënë...

Aktualitet21:15 - 16 August, 2018

Cungu ka një peng pas skualifikimit / “Unë nuk largoj njerëz, por…”

Armando Cungu, trajneri i Kukësit, ka folur për RTSH Sport pas ndeshjes së fituar ndaj Torpedo Kutaisit, ku vetëm një...

Aktualitet21:07 - 16 August, 2018

Kërcënohet Qeveria italiane/ Dy bomba pranë selisë së Lega Nord

Selia e Lega Nord në Treviso është tronditur mbrëmjen e djeshme nga shpërthimi i një bombe fare pranë saj. Ndërkohë...

Aktualitet20:58 - 16 August, 2018

Deputeti i video-skandalit erotik/ Si e ka shëndoshur Opozita

Deputeti i Partisë Demokratike dhe ai i video-skandalit erotik, Ervin Salianji është parë të pushojë në brigjet e jugut nën...

Aktualitet20:56 - 16 August, 2018

Kukës i madh ndaj Torpedos, por s’ka mrekulli / Reginaldo nderon ekipin

Kukësi nuk ka arritur të përmbysë humbjen 5-2 në transfertën e Torpedos për të vazhduar më tej “maratonën” e kualifikueseve...

Aktualitet20:51 - 16 August, 2018

Radio Televizioni Korça feton 18-vjetorin e krijimit

Radio Televizioni Korça ka festuar gjatë ditës së sotme 18 vjetorin e krijimit të tij. Pëpjekjet për hapjen e një...

Aktualitet20:49 - 16 August, 2018

Juventusi merr ndihmë nga agjenti shqiptar / Po vjen talenti i Arsenalit

Juventusi shumë shpejt pritet të blejë talentin Stefi Mavididi. Ai është sulmues 20-vjeçar, produkt i akademisë së Arsenalit. Herën e...

Aktualitet20:45 - 16 August, 2018

Ish-analisti i CIA-s reagon për kufijtë/ Parësore është sovraniteti i Kosovës

Një ekspert i çështjeve të Ballkanit, ish-analist i lartë i CIA-s për rajonin dhe Evropën, thotë se patologjia e perëndimit...

Aktualitet20:35 - 16 August, 2018

Vrasja e shqiptarit në Greqi/ Policia zbardh detajet

Autoritetet greke kanë identifikuar 36 vjeçarin shqiptar, i cili u gjet i vrarë në zonën e Kypselit, poshtë pallatit ku...

Aktualitet20:35 - 16 August, 2018

Sapo nisi takimi Modric-Perez / Tifozët e Interit me zemër në Madrid

Për tifozët e Inter ëndrra “Modric” nuk është shuar ende plotësisht. Pikërisht mbrëmjen e kësaj të enjte, është planifikuar në...

Aktualitet20:28 - 16 August, 2018

Nuk u mbijetoi sëmundjeve/ Ndërron jetë në spital ish-kryeministri turk

Ish-kryeminstri i Indisë, Atal Bhidari Vajpay, në moshën 93-vjeçare është ndarë nga jeta në moshën 93-vjeçare. Lajmi për vdekjen e...

Trending

Read previous post:
Thaçi entuziast / Parakalimi, dhurata më e mirë për 10 vjetorin e Kosovës

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka reaguar me anë të rrjeteve sociale duke komentuar parakalimin e ekipit olimpik të Kosovës...

Close