Connect with Us

Basha: Rama flet dokrra/ Në janar u mbyllën 1747 biznese

Aktualitet

Basha: Rama flet dokrra/ Në janar u mbyllën 1747 biznese

Publikuar

-

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka publikuar shifrat që sipas tij flasin për 1747 biznese të mbyllura në Shqipëri, ai ka akuzuar Ramën si përgjegjës për klimën ekonomike dhe falimentimin e bizneseve.

Basha denoncon këtë ‘vendim të dhimbshëm’ siç ai e quan dhe kërkon ndryshim të thellë politik dhe ekonomik.

Ja komenti i plotë i Bashës në rrjetet sociale:

1747 biznese mbyllën qepenat për të mos i hapur më.

Kjo shifër zyrtare, është vetëm për janarin që sapo kaloi, një përkeqësim prej 35 përqind krahasuar me një vit më parë.
1747 biznese që nuk munden më.
Zgjidhni vetë kujt i besoni, dokrrave që predikon Edi Rama për rritje dhe mirëqenie, apo vendimit të dhimbshëm që kanë marrë në janar 1747 biznese për të mos ushtruar aktivitetin, për shkak të taksave të larta, agresionit qeveritar, rënies së konsumit dhe mungesës së perspektivës.
1747 biznese vetëm në janar, që nuk munden më, janë ekonomia reale, janë dëshmia kritike per krizën e rëndë.

LEXO EDHE:  Nga Elvi FUNDO/ Policia si çorbë e politikës

Janë klithma urgjente për ndryshim të thellë politik dhe ekonomik./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Kukull në duart e Berishës dhe Metës’/ Basha: Kryetari jam unë dhe i vetmi

Publikuar

-

Nga

Kryedemokrati Lulzim Basha u shpreh se shumë persona që janë anëtarë të Partisë Socialiste do të votojnë për Partinë Demokratike. Më tej, ai shprehet se për 8 vite qeveria e ka pllakosur rininë, arsimin dhe shëndetësinë.

“ Ky është  ndryshimi themelor. Unë po zhvilloj një fushatë normale që do të sjellë në qendër të vëmendjes shqiptaret. Problemet e këtyre 8 viteve po kërkojnë zgjidhje, 25 prilli do të jetë një ditë ku shqiptaret do të votojnë për hallet që I kanë pllakosur, rininë, shëndetësinë, arsimin. A vazhdohet ,më si këto 8 vite, me tullumbace elektoralë para zgjedhjeve apo ka ardhur kohë për të ndryshuar. “, u shpreh Basha.

Basha në një intervistë për Report Tv ka komentuar mbi akuzat e Ramës që ai është një kukull në duart e Berishës dhe Metës.

 “Kjo është një pyetje që përgjigjen e ka marrë. Kryetari jam unë një dhe verem një. Si ka mundësi që pasi ke qeverisur për 8 vite që ke pas aq pushet si askush që nga Enver Hoxha. çfarë bëre këto 8 vite. Përgjigjja është pothuajse asgjë. shqiptaret do të ditë të votojnë me votën për ndryshimin dhe do  të dinë të vlerësojnë edhe këtë kulturë të re politike, ku në fushate shkohet më program. Ai të përballet me shqiptarët.

ai nuk përballet sepse nuk ka me çfarë të përballet. Zgjidh fushën dhe me thuaj ca ka bërë, nuk vjen në debatin që kam ftuar por nuk vjen. Unë kam plane konkrete dhe një kryeministri në ikje që riciklon ofendimet qe ka bere.”, u shpreh Basha/ CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Mesazhet e fushatës, si po kërkojnë kandidatët votën e 25 prillit?

Publikuar

-

Nga

Mesazhet e fushatës, si po kërkojnë kandidatët votën e 25 prillit?

Në një fushatë aspak të zakonshme, për shkak të pandemisë së covid 19 dhe ndalimit të grumbullimeve, kandidatët nga të gjitha subjektet politike, kanë gjetur mënyra të ndryshme për t’i kërkuar qytetarëve votën e 25 prillit.

Stafi i kandidates së PS Ermonela Felaj, e cila nga qarku i Beratit këtë herë kandidon në Tiranë, ka shpërndarë derë më derë disa fletëpalosje ku qytetarët kanë mundësi të njihen me formimin e saj, si dhe backgroundin politik.

Ajo fton qytetarët të votojnë numrin 12 për partinë dhe 13 për kandidatin, pozicion në të cilin është vendosur në listë.

Më fto për kafe është nisma e kandidatit të Partisë Demokratike për Tiranën, Agron Shehaj me të cilën synon  të takohet me qytetarët për të njohur nga afër problemet por edhe idetë e tyre.

Nga nisja e fushatës, telefonatat nga zyrat e subjekteve të ndryshme zgjedhore janë bërë të shpeshta. Telefonuesit, kërkojnë pak kohë për të njohur me kandidatin e tyre dhe për të marrë informacion nëse jeni mbështetës i tij .

Përdorimi i rrjeteve sociale është një tjetër mënyrë për të shpërndarë ofertën politike.

Eduart Shalsi, është i 18 në listën e kandidatëve të partisë socialiste për zgjedhjet e 25 prillit. Përmes një mesazhi në facebook ai kërkon mbështetjen për numrin 18,  madje në fund kërkon që qytetarët t`i lënë edhe numrin e telefonit.  

Të rinj të partisë demokratike, janë parë gjatë këtyre ditëve të trokasin në dyert e banesave të qytetarëve, duke u prezantuar nga vijnë dhe duke kërkuar informacion mbi numrin e votuesve, qendrën e votimit , sipas dëshirës edhe prirjen e votës.

Të tjerë kandidat po aplikojnë dërgimin e mesazheve në telefon.

I tillë është rasti i kandidatit Xhemal Qefalia, por edhe kandidatëve nga forca të tjera politike.

Përpara nisjes së fushatës elektorale, Zyra e Komisionerit për të Drejtën e Informimit dhe Mbrojtjen e të Dhënave Personale, përmes një njoftimi për shtyp, deklaroi se po ndjek me vëmendje veprimtaritë në kuadër të zgjedhjeve të përgjithshme parlamentare të 25 prillit 2021.

Në njoftim thuhet se zyra e Komisionerit, po e monitoron situatën në vijimësi dhe do të vlerësojë çdo rast të cenimit të të drejtave të subjekteve të të dhënave personale si dhe nxit të gjithë qytetarët të jenë të ndërgjegjësuar për ushtrimin në praktikë të të drejtave të tyre, që garantohen nga legjislacioni për mbrojtjen e të dhënave personale, duke denoncuar çdo rast të keqpërdorimit të tyre./euronews 

LEXO TE PLOTE

Kronika

Foto/ Makina përplaset me shtyllën elektrike në Tiranë, katër zona mbesin në terr

Publikuar

-

Nga

Foto/ Makina përplaset me shtyllën elektrike në Tiranë, katër zona mbesin në terr

Katër zona kanë mbetur pa energji elektrike në zonën e Farkës, sipasojë e përplasjes së një makine me shtyllën elektrike.

Përkatësisht pa energji kanë mbetur zona e Lundrës, Dajias Gurrë e madh, Gurrë e vogël në Tiranë.

OSSH njofton se grupet e punës janë në terren e po punojnë për riparimin e defektit.

“Për shkak të një defekti në një nga fiderat e NST Farkë, si pasojë e këputjes së përcjellësave nga përplasja e një mjeti me shtyllën, kanë mbetur pa energji pjesërisht zona e Lundrës, Dajias Gurrë e madh, Gurrë e vogël. Grupet e avarisë së OSSH janë në terren e po punojnë për riparimin sa me shpejt të defektit”, thuhet në njoftim./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE