Foto/ Rilind “dashuria” PD -LSI - CNA
Connect with us

Satire Politike

Foto/ Rilind “dashuria” PD -LSI

Publikuar

-

“Dashuria” mes PD –dhe LSI duket se është rikthyer dhe madje më e shëndetshme se kurrë.

Kryetarja e LSI –së Monika Kryemadhi, ka rënë në fokusin e aparatit fotografik, duke shtrënguar duart dhe duke buzëqeshur me liderin e PD –së Sali  Berisha dhe kreun e selisë blu Lulzim Basha.

Edhe deputetët e tjerë të LSI si Klajda Gjosha dhe Petrit Vasili janë fotografuar duke buzëqeshur miqësisht me Berishën dhe Bashën.

CNA (CityNews Albania) sjell fotot e “dashurisë” së rilindur PD-LSI./CNA.al

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Enno Bozdo jep udhëzime për parullat në protestë

Publikuar

-

By

Enno pas ditëve të para, kur tragjizmi i ngjarjeve e bëri hermetik e të heshtur si gurë varri, sikur e gjeti buzëqeshjen dhe njerzillëkun që e karakterizon. Përsëri e mbyll derën me orë të gjata, por e ka lejuar Danen , sekretaren e qeshur të Bashës se ajo tjetra i duket noprane, që të hyjë herë pas here dhe t’i lyejë ca feta buke me marmalatë të shoqëruar me ndonjë gotë qumësht apo pak djathë dhie.

Gjithsesi dozat e misterit janë ende tejet të larta përreth tij. Tensioni i ditëve të para i të shkruajturit plan kombëtar të shpëtimit sikur po bie në shtratin e vet. Pas suksesit me pyetjet që përgatiti për Babalen adrenalina i ka pushtuar gjithë kurmin. Përgjigjet e Babales gjithashtu e kishin vënë në mendime.

Fjalën e re ” mbetqejfe” e kishte shënuar diku dhe për këtë vendosi ti kërkonte shpjegime etimologjike Bardh Kadillit. Ishte ai në një orë të vonë të natës që e ndriçoi Bashën. Doli nga e vetja zyrë e siç nuk e ka zakon shkoi në të tijën Zyrë.

Lul biri im (i tha), ti ma ke thyer zemrën duke më lënë jashtë liste njëherë, ti mi ke trazuar emocionet, ma ke tharë pështymën në goje, e ke privuar politikën dhe parlamentin nga mendimi im. Ti s’me ke bërë gjë mua, por kombit atij i ke ngrënë shpretkën si korbi Prometeut!

Po Enno,- po përgjigjej Basha i ngashëryer. S’do të ndodh kurrë më. Por unë në këto 5 vite opozitë nuk mund të thuash që nuk jam udhëhequr nga mendimet e tua, kudo të kam pasur pranë në çdo kronikë ti del pas meje aq sa edhe Grida me Salianjin e ndien këtë. Lënia jote jashtë liste që në përhumbje, ishte nje makth, një gabim që më prish gjumin dhe vizionet. Më fal Enno më fal… (dhe të dy u përqafuan gjatë).

Të kam falur,- i tha Enno me bujarinë e pamat të shpirtit të tij. Tani më dëgjo!

Po Enno fol ja të mbaj shënim. Të bëjmë një protestë të madhe më datë 26. Sa më gëzove Enno,- i tha. Unë mendoj të hedhim këto parulla…po po Enno fol…. “babale babale Edi Rama është havale”…. gjeniale mërmëriti Basha. Meqënëse Salianji me trurin e tij jo të zakontë i gjeti gjithë këto harxhe që po i kallin datën Xhafaj mendoj se duhet brohoritur “Salianj Salianj ti je hero Grida ty prandaj të do”.

Por, kjo nuk mjafton duhet edhe një tjetër ku PD dhe Salianji të jenë të shkrirë në një të tipit “PD është Salianji, Salianji është PD”.

Enno ta paça borxh mërmëriste Luli, je gjeni. Një tjetër duhet me karakter politik për të kuptuar unitetin tonë e për t’i kallur datën Edi Ramës “Edi Rama o qukapik po vjen Enno nisu e ik”. Gjeniale gjeniale mërmëriste Kryetari me vete.

Tjetra “Demokratët përjetë me Lulin, Gridën dhe Salianjin”. Basha mbet pa fjalë. E përqafoi edhe një herë dhe u ndanë. Me djem si Enno tha dridhet fëmija në bark të nënës e jo më Fatmir Xhafaj e Edi  Rama. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Enno Bozdo vendos të thërrasë në skenën e historisë Babalën

Publikuar

-

By

Siç ndodh në kësi rastesh a kthesash të mëdha historike, pluhnaja, thashetheme, xhelozi, inate e dufe ngrihen si mjegull në horizontin e shoqërisë.

Enno ishte i vetdijshëm për gjithçka kur vendosi t’i ngjitej udhës së Kryqit. Pa dilema i braktisi çështjet e mëdha, temat universale, teologjike e kozmogonike për tu marrë me meskinitetet, vogëlsitë, përhumbjet e kësaj virane Shqipëri. Me këtë vetëdije si shkrepje gjenialiteti e bëri rrugën këto ditë nga shtëpia në selinë e Partisë Demokratike. Ndonjëherë shihej kur hynte e tepër rrallë kur dilte. Pasi deklaroi se po shkruante planin e shpëtimit kombëtar e gjithë vëmendja u përqendrua mbi të.

Në këto raste vëmendja të miklon të jep energji por edhe të streson, të ndal shikimin, të ndërpret të menduarit, të shton keqkuptimet. Por Enno pas komunikimit të parë u mbyll përsëri në zyrë.

Orët kalonin. Të shumta, pa ndërprerje, ku njëra mundte tjetrën orët merrnin teposhten, bashkë me to kërshëria shtohej, preokupimi po aq. Në korridor përballë zyrës shtoheshin njerëzit por nuk pipëtinin. Teksa koha konsumohej pamëshirshëm si inati i shejtanit, mileti kërrusej në maraz. Filluan t’i bien derës me lutje e ankth, me ankth e lutje por asnjë përgjigje, asnjë zë, asnjë hukamë. Vendosën njëzëri të thërrasin Gridën e cila i kupton natyrat njerëzore si askush tjetër. Të dy i kishin tejkaluar diatrribat e çadrës. Tek dashuria për Lulin kishin gjetur respektin për njëri-tjetrin.

Kur Grida ja behu një si kurorë ylberi pushtoi korridorin. Trokiti në derë bam bam, bam bam, andej si nga honet e qoftëlargut veç heshtje.

-Jam Grida!- i tha, “Të lutem hape, dil të pish një kafe se të bie tensioni kaq gjatë mbyllur!”

Një përgjigje nervoze theu ajrin: -“..sdu..sdu!”

“Të keqen shoqja hape të pish pak ujë se të thahet goja dhe mendimet!”

Nga andej, sërish, “sdu sdu sdu…”

“Të keqen motra dil të hash pak bukë se të rritet sheqeri në gjak…”

-“sdu sdu sduu…”

-“Po dil se të kam xhan e di dhe Saliani e nuk është fare xheloz…

-“sdu sdu…” – vinte përgjigjia që andej.

Grida u mendua dhe nxori asin që kishte nën mëngë.

-Dil të keqen motra se të kam sjellë çokollatë kinder…

Heshtje… Kur befas dera u hap… Enno pa majtas e djathtas, i mori, i qëroi dhe i hëngri… Të tjerët prisnin. I pa vëngër… Diku shquajti Ed Lesin që po zgërdhihej. U murrëtye, u mpak, u hidhërua, vetëm psherëtiu… Mosmirënjohja është cilësi e jona kombëtare. Shqipërinë po e marrin në qafë bukëshkalët!!!

U kthye përsëri në zyrë rrethuar me mister e zjarrmi.

Një ditë më pas u shfaq Babalja. Enno kishte bërë pyetje. Modestia nuk e la të mburrej por pastruesja kishte parë boçat mbi tryezë. Kjo ishte germa a e planit për shpëtim kombëtar.

Ne si redaksi po e presim me padurim alfabetin e këtij plani ashtu si fëmijët, burrat, gratë e pleqtë e atdheut, që duan prosperitet.

Amani asnjë fjalë Edi Ramës se na saboton, është eksiq i madh e ziliqar në të tilla nisma të mëdha.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Atdheu i plagosur/ Enno Bozdo në “lot”

Publikuar

-

By

Gjithë këto ditë Enno Bozdo ka qënë i zymtë si vetë kiameti. Si askush tjetër, ai identifikohet me plagët e atdheut. Ashtu hijerendë dhe i menduar është shfaqur në selinë e PD se siç i ka hije prej kohësh nuk del më në televizor në rreshtin e parë aty ku i takon serës dhe kontributeve të tij.

Prej kohësh kamerat qajnë si kali i Skëndërbeut për të zone. Prej kohesh demokratët ndiejne thatësirë në ide se ai nuk po flet, nuk po shkruan, thjeshtë po mendon e në të thella ka rënë. Pastaj nëse flasim për inteligjencë do duhej të merrte karrigen e Bashës, por jo gjithmonë drejtësia mbretëron. Por ama vetëdija nuk i mungon.

Ai e di që Shqipëria ka ndalur frymën dhe prej tij e pret zgjidhjen e madhe. Socialistët, këta sherrxhinjë e zullumqarë prej tij e presin goditjen. I ndërgjegjshëm për këtë mantel që kombi i ka hedhur mbi ato supe të gjëra, burri ngjiti shkallët e ndërtesës pa shikuar as majtas as djathtas, pa përshëndetur askënd , i përhumbur u fut në zyrën e tij. Orët kalonin dhe ai nuk shfaqej. Sekretarja e Bashës, Dana përzhitej në pikëllim. Ç’është kjo mbyllje?

Kjo vetmi ç’është? As ka ngrënë e as ka pirë. As ujë s’ka kërkuar e as kafe s’ka rrufitur. Basha e kërkon për të konsultuar strategjinë e rrëzimit të Ramës dhe ai nuk përgjigjet. Në këtë ankth u mbështoll gjithë drejtimi i partisë. Prit e prit, vuaj e vuaj vendosen ti trokasin në derë. Në fillim ashtu lehtë si puhizë a ledhatim, më vonë më fort derisa befas ai u ngrit dhe u shfaq! Gusha dhe buza e poshtme i vareshin nga pesha e mendimeve!

Enno ç’ke? Enno fol? Ç’po të ndodh? Ai rrotulloi sytë mbi ata gjind sikur të ishin sende! Më në fund foli dhe nxorri dy fjalë të rënda si kumt. Një kafe ! Pasi mori fryme thellë e rënkoi shtoi…të jetë pa sheqer! Ja çuan e teksa e rrufiste, të gjithë prisnin e në dritë të syrit e shikonin. Ai si për t’ju shtuar ankthin kredhej ende më tej në heshtje dhe zymtësi.

Salianji, i cili dikur kur nuk ja njihte madhështine dhe vetë i etur për të e kishte qëlluar me dackë pas qafe, tani e shikonte me admirim e përulësi. Sa kam gabuar, sa kam gabuar që e qëllova psherëtinte dhe lotët i rridhnin çurge. Nxitimi dhe egoizmi të marrin në qafë, mendoi. Tani jemi të dy udhëheqës. Enno i mendimit, unë i veprimit.

Kur gjendja po rëndohej nga pritja, Enno lëvizi pak karrigen dhe hop u ngrit në këmbë. Bijtë e mi (tha) Shqipëria po na pret dhe në këtë orë të rëndë po shkruaj një plan si ta shpëtoj atë. Heshtja pllakosi mbi të gjithë përsëri e përsëri. Por sot mjaftohuni me kaq. Nëse unë flas, ideja merr dhenë dhe plani kompromentohet. Mos ma merrni si nënvleftësim, por Basha nxitohet dhe ma keqpërdor, ju nuk keni eksperiencë, shumë dhe ju llap goja. Ndaj po hesht kini besim.

Shqipëria do të bëhet, shiu do të pushojë, dielli do të dalë përsëri mbi Dajt. Rroftë Shqipëria. Poshtë krimi e korrupsioni. Poshtë Fatmir Xhafaj. Tha këto fjali të shkurtëra dhe brram mbylli deri me furi. Qyqja qyqja tha pastruesja që lante korridorin. Ne si redaksi sapo ta kemi planin te strukturuar ashtu siç di ta bëjë Enno do jua bëjmë me dije lexues të dashur, por aman saken se e çoni fjalën tek Edi Rama se na morët në qafë. Zemërimi i Akilit është pesë me hiç, pastaj para zemërimit të Ennos.

Pastaj mendoni për Shqipërinë nëse Enno nuk i vë gjoksin?

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Kryesore Show Biz11:02 - 21 May, 2018

Eli Fara feston sot ditëlindjen, e bija emocionon me foton intime dhe dedikim e ëmbël

Eli Fara është një ndër këngëtaret shqiptare me të cilat natyra është treguar shumë bujare. Pavarësisht se vitet ikin, ajo...

Kryesore Show Biz11:02 - 21 May, 2018

Foto/Dua Lipa ngriti peshë publikun në ndarjen e çmimeve Billboard Music Awards”

Mbrëmjen e kaluar, në Las Vegas, u mbajt ceremonia e ndarjes së çmimeve ‘Billboard Music Awards’ pjesë e së cilës...

Aktualitet10:59 - 21 May, 2018

Alibeaj “injoron” Krimet e Rënda/ Zbulohet vendndodhja e deputetit demokrat

Deputetët e Partisë Demokratike, Ervin Salianji dhe Enkelejd Alibeaj si dhe eksperti ligjor Gazmend Bardhi ishin thirrur sot nga prokuroria...

Kryesore Show Biz10:53 - 21 May, 2018

E kuruar deri në detaje, por Alketa Vejsiu në shtëpi rri me pizhama të grisura

Alketa Vejsiu është një ndër moderatoret më të dashura të publikut shqiptar. Me elokuencën e saj, por edhe me pamjen...

Aktualitet10:48 - 21 May, 2018

Audio-përgjimi ndaj Xhafajt/ Eksperti ligjor tregon çfarë deklaruan te Krimet e Rënda

Ashtu siç ishte parashikuar, deputeti i Partisë Demokratike Ervin Salinanji bashkë me ekspertin ligjor Gazmend Bardhi, janë paraqitur sot në...

Kryesore Show Biz10:40 - 21 May, 2018

Pamja e Meghan Markle mahniti gjithë botën, por ja sa kohë është dashur për të rregulluar flokët e saj

Meghan Markle u quajt një nuse “e mahnitshme” nga fansat e shumtë të familjes mbretërore. Modeli i saj i flokëve...

Kryesore Show Biz10:40 - 21 May, 2018

Shfaqet vëllai i Sokol Ballës/Ja çfarë ka thënë për moderatorin

Sokol Balla është një ndër gazetarët më të suksesshmë në media. Por padyshim që askush nuk e njeh vëllain e...

Aktualitet10:26 - 21 May, 2018

“Unë nuk jam Ervin Salianji”/ Deputeti i video-skandalit erotik mohon identitetin

Deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji bashkë me demokratin Gazmend Bardhi, është paraqitur sot në prokurorinë e Krimeve të Rënda,...

Kryesore Show Biz10:25 - 21 May, 2018

Majk nuk uron të birin për ditëlindje, fansat e kryqëzojnë: “A ke gjak apo ujë në vena?”

Ditën e djeshme ka festuar një vjetorin e parë, Roani, djali i reperit të njohur Majk dhe ish-partneres së tij...

Aktualitet10:12 - 21 May, 2018

Qeveria e Fahri Balliut

Prej pesë vitesh, kemi ditur qeverinë “Rama”, apo qeverinë “Rama-Meta”. Më përpara kemi njohur qeverinë “Berisha-Meta” apo qeverinë “Berisha”, qeverinë...

Kryesore Show Biz10:10 - 21 May, 2018

Gruaja i bëhet xheloze për Eli Farën, Bujar Qamili: Ka të drejtë!

Këtë javë i ftuar në studin e emisionit “Thumb” nga Aulona Musta  dhe Fatma Haxhialiu ka qenë këngëtari i mirënjohur...

Aktualitet10:06 - 21 May, 2018

Çfarë po ndodh tek Krimet e Rënda?/ Ardi Veliu me urgjencë në zyrën e Prelës

Drejtori i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu ka zhvilluar një takim mëngjesin e sotëm me drejtuesen e Prokurorisë së Krimeve...

Life Style10:00 - 21 May, 2018

Facebook po ndihmon ekstremistët për sulme, Mark Zuckerberg në telashe

Mark Zuckerberg është padyshim një nga njerëzit më të suksesshëm në botën e teknologjisë dhe rrjeteve sociale, mirëpo problemet me...

Kronika09:57 - 21 May, 2018

Tërmeti “shkund” Vlorën/ Qytetarët flenë jashtë

Vlora është lëkundur sërish nga tërmetet, ku sipas EMSC-së, janë me magnitudë rreth 2 deri në 3 Ballë të shkallës...

Kryesore Show Biz09:50 - 21 May, 2018

Dietat e vipave, Blerina Bombaj: “Aurela Gaçe ishte nazelie, por…”

Kur vjen puna te ushqimi na duhet të pranojmë se të gjithë jemi paksa nazelinj. Ama, kurioziteti është më i...

Aktualitet09:50 - 21 May, 2018

Audio-përgjimi me vëllain e Xhafajt/ “Krimet e Rënda” në aksion

Gazetari  Jetimir Olldashi do të dëshmojë sot në Prokurorinë e Krimeve të Rënda lidhur me pretendimet e tij se ai...

Aktualitet09:38 - 21 May, 2018

Kokaina në Gjermani/ Zbardhet skema e veprimit të 13 shqiptarëve

Disa ditë më parë, Policia gjermane finalizoi një operacion të gjerë antidrogë, pas një hetimi të cilësuar si më të...

Kryesore Show Biz09:35 - 21 May, 2018

Bujar Qamili qejfli femrash: Jam shumë i kënaqur me gruan por çfarë kam dashur të bëj, e kam bërë!

Këtë javë Bujar Qamili ka qenë i ftuari i Aulonës dhe Fatmës në emisionin “Thumb” . Këngëtari i njohur ka...

Sociale09:29 - 21 May, 2018

Peleshi: Festat Lokale, energji per zhvillimin rural

Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, z. Niko Peleshi, deputetë të zonës dhe përfaqësues të ndryshëm lokale, u bene pjese...

Aktualitet09:22 - 21 May, 2018

Skandalet e njëpasnjëshme/ Qeveria “Rama” drejt rrëzimit?

Profesori i njohur Agron Gjekmarkaj ka deklaruar se sjelljet e fundit të kryeministrit Rama në lidhje me cështjen “Xhafaj” tregon...

Sociale09:15 - 21 May, 2018

Sinoptikanët japin lajmin e keq për qershorin, ja si do të jenë ditët

Reshjet e shiut do të na shoqërojnë jo vetëm në ditet e mbetura të Majit, por edhe përgjatë Qershorit. Sinoptikanët...

Kryesore09:12 - 21 May, 2018

Shtypi i ditës, 21 maj 2018

Këto janë disa prej titujve kryesorë të shtypit të shkruar për ditën e sotme, datë 21 maj 2018: “Gazeta Shqiptare”...

Kryesore08:49 - 21 May, 2018

Horoskopi javor, nga 21 maj deri në 27 maj 2018

DASHI 21. mars – 20. prill Qetësi e plotë do jetë gjatë gjithë javës në jetën tuaj në çift. Nuk pritet...

Aktualitet08:42 - 21 May, 2018

Mosdeklarimi i pasurisë nga zyrtarët/ Rritet arkëtimi me forcë i gjobave

Në katër muajt e parë të vitit përmbarimi ka ekzekutuar tërëisht të paktën 104 raste gjobash të vendosura ndaj zyrtarëve...

Ekonomi08:31 - 21 May, 2018

Pas 20 vitesh merr fund falimenti ligjor i kompanisë piramidale “Sudja”

Kanë kaluar më shumë se 20 vite që kur firmat piramidale falimentuan realisht, por në fakt ato kanë kaluar një...

Kryesore08:26 - 21 May, 2018

Mendoni se erdhi vera?/ Java nis me…

Moti për ditën e sotme parashikohet të jetë me kthjellime dhe vranësira mesatare deri të dendura, të cilat do të...

Aktualitet08:15 - 21 May, 2018

Horoskopi i ditës, 21 maj 2018

DASHI 21. mars – 20. prill E hëna do të nisë e qetë. Sa i përket dashurisë pritet një ditë e...

Kuriozitete23:40 - 20 May, 2018

Vullkani Kilauea nuk ndalet/ Pas autostradës llava do mbërrijë në oqean

Aktiviteti shpërthyes i Kilauea, vullkanit që gjendet në ishullin më të madh të Hawaii vazhdon prej javësh dhe duket se...

Trending

LAJM I REKOMANDUAR:
Itali/ Sherr mes tre shqiptarëve, një i plagosur rëndë

Në orët e para të mëngjesit të sotëm, policia e qytetit të Tranit arrestoi 2 shqiptarë për tentativë vrasje të...

Close