Connect with us

Aktualitet

“Peshqit e mëdhenj” të ambasadorit Donald Lu

Publikuar

-

Një foto flet sa një mijë fjalë.

Fotoja, që po publikojmë, besojmë se flet sa një mijë fjalë me diciturën: Shqiptarët po presin me durim si ky majmuni në foto, që ambasadori Lu ta mbajë fjalën për kapjen e peshqve të mëdhenj!/Gjergj Thanasi

Aktualitet

“Dridhet” bota e futbollit/ Zlatan Ibrahimovic në janar do të transferohet tek gjigandi i Europës?

Publikuar

-

By

Real Madrid po planifikon që të bëjë befasinë e madhe në merkaton e janarit. Skuadra  e drejtuar nga Julien Lopetegui është duke vuajtur mungesën e golave, ndaj po kërkon një sulmues të ri.

“Los Blancos” nuk po i beson më dyshes sulmuese, Karim Benzemas dhe Marianos, kështu që po kërkon një opsion të ri për fazën ofensive.

Real Madridi dëshiron që në janar të transferojë Zlatan Ibrahimovicin në “Santiago Bernabeu”. Mund të duket si e pamundur, por sipas “Cadena Cope”, sulmuesi suedez mund të huazohet te skuadra spanjolle, pasi sezoni në Amerikë përfundon në dhjetor.

Reali po mendon të paktën huazimin e tij, derisa të fillojë sezoni i ri në MLS, por nuk përjashtohet as pista e huazimit një vjeçar.

Ky do të ishte një rikthim i bujshëm në La Liga për sulmuesin suedez, pasi vite më parë luajti për një sezon tek Barcelona, por nuk arriti të shkëlqente. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

E gjeti të plagosur në mes të rrugës/ Sazan Guri kërkon vullnetarë për qenin

Publikuar

-

By

Aktivisti Sazan Guri me anë të një postimi në rrjete sociale, ka kërkuar ndihmën e qytetarëve për strehimin e një qeni, të cilin e gjeti të plagosur në mes të autostradës në Kavajë.

Pasi i dha ndihmën e parë të nevojshme, zbuloi se qeni kërkonte një mjekim më të specializuar në Tiranë, pasi kishte thyer këmbën.

Më tej ai ka shtuar se këto ditë është i zënë me një gjyq për mbrojtjen e komunitetit të Pezës nga helmet.

Postimi i plotë

Duke shkuar per ne Berat te njerezit e mi, mu ne mes te autostrades ne Kavaje, rrinte nje Qen i shtangur i mbytur ne gjak.E kuptova situaten, dhe ndala makinen, ku me duhet te ulja ritmin e qindra makinave shqiptare qe paksa nuk e shtypnin ate dhe mua bashke. Kushedi ckane thene me vete, Po ky i cmendur?!

Dhe mu kujtua Anjshtajni i madh, kur thoshte se per aq kohe sa e di veten jo te cmendur, s’me behet vone fare. Kur shohe se ndali edhe nje makine tjeter dhe po vinte te me ndihmonte. E kuptova qe shqiptar nuk ishte. ishte i huaj, tamam njeri qe vec njeriut, duan edhe kafshet, edhe pemet, edhe lumin, edhe token, edhe detin, edhe gjithcka.

Nejse, e muarem. mendja mepunonte per miqte qe kam ne kavaje sesi ata te gjenin doktorin e kafsheve se helbete e diele. Te vetmes gje qe i gezoj te qenurit profesor i dashur dhe i drithtun, eshte se nuk ka vend mos te kem student e miq. dhe sa vajtem ne Kavaje, Spitali veterinar ishte hapur enkas, ku doktori qe e falenderoj nga zemra, beri cmos ti qepte plagen qe makina ja kishte care nofullen me dysh.

mirepo doli se ka edhe kembe te thyer, qe na duhet ta biem ne Tirane ne nje klinike me te specializuar, per nderhyrje kirurgjikale. Kliniken dhe doktorin e gjej vete, kush do dali nje vullnetar per ta marre neser ne Kavaje, sepse kam shume gjera te tjera, gjyq per mbrojtjen e komunitetit te Pezes nga helmet e nje fabrike qe bashkia Tirane kerkon te ngreje. ju flm, me respekt
Sazan Guri /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Të kam zili që përqafove mamin” Ardit Gjebrea preket gjatë emisionit dhe kujton të ëmën e ndjerë

Publikuar

-

“Nuk di a do mësohem dot me mungesën tënde…”

Përmes këtyre fjalëve prekëse, Ardit Gjebrea njoftoi se nëna e tij, Meriopi kishte ndërruar jetë mëngjesin e katër gushtit.

Gjatë emisionit të së dielës, në rubrikën “Kam një mesazh për ty”, Arditi u bë dëshmitar i një përqafimi të ngrohtë mes një nëne dhe vajzës në studio. Dhe moderatori nuk e fshehu dot faktin se u ndje xheloz për këtë përqafim.

“Të kam zili që përqafove mamin. Nuk e kanë të gjithë këtë fat” – u shpreh Arditi.

Rastësisht gjyshja e vajzës, e cila ishte e ftuara e rradhës, kishte qënë mikeshë e të ndjerës, pasi kishin punuar në të njëjtin profesion.

“Unë kam qënë shoqe me mamanë tuaj se ka qënë arsimtare. Dhe më kujtohen fjalët që ju thatë, a do të mësohemi dot me mungesën e njerëzve që nuk janë më” – tha gjyshja.

“Është e vështirë të mësohesh dhe besoj se nuk do të mësohesh kurrë dhe dhimbja do të jetë aty. Por familja ime, bashkëshortja, vajza e djali si dhe familja e madhe e së dielës ma lehtësojnë dhimbjen që kam, sepse unë nuk kam më në jetë as nënën e as babin.” – tha Ardit Gjebrea.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet16:43 - 21 Tetor, 2018

Motori përplaset me kangjellat/ Ndërron jetë 18 vjeçari

Një 18-vjeçar ka ndërruar jetë në orët e para të ditës së sotme në Pistoi të Italisë, si pasojë e...

Aktualitet16:31 - 21 Tetor, 2018

Foto- Treni del nga shinat/ Dhjetëra viktima, qindra të plagosur

Një aksident i rënë është regjistruar në Taivan, pasi së paku 17 persona kanë humnbur jetën dhe 126 persona kanë...

Aktualitet12:23 - 21 Tetor, 2018

Rusia kundër Maqedonisë së Veriut/ “E kemi njohur 26 vite më parë”

Parlamenti maqedonas miratoi këtë javë emrin e ri të Maqedonisë, në bazë të marrëveshjes së Prespës me Greqinë. E pakënaqur...

Aktualitet11:16 - 21 Tetor, 2018

“Ik pi***uni”/ 35-vjeçari, që vrau shqiptarin në Australi ofendon gazetarët

Policia australiane ka njoftuar se ka arrestuar një person si të dyshuar për vrasjen e një shqiptari. Mësohet se 35-vjeçari,...

Aktualitet10:48 - 21 Tetor, 2018

Afganistani nuk gjen paqe/ Shpërthimi i radhës u merr jetën 6 fëmijëve

Afganistani nuk po gjen paqe, tashmë kur ka hyrë në ditën e dytë të zgjedhjeve parlamentare. Një shpërthim në rajonin...

Aktualitet09:13 - 21 Tetor, 2018

Rritja e spiunazhit rus/ Shërbimi sekret zviceran jep alarmin

Shefi i shërbimit sekret zvicerian, Jean-Philippe Gaudin ka dhënë alarmin për rritjen e aktiviteteve të spiunazhit rus në vend. Shkak...

Aktualitet22:51 - 20 Tetor, 2018

Britanikët pendohen për Brexit/ Tashmë edhe nën presionin e kohës

Londra ka përjetuar sot një protesë masive, ku morën pjesë 700 mijë persona. Londinezët vërshuan nëpër rrugët e kryeqytetit, duke...

Aktualitet22:21 - 20 Tetor, 2018

Shpërthimet në Afganistan/ Shënohen dhjetra viktima, qytetarët nuk heqin dorë nga zgjedhjet

Qëndrat e votimit në Afganistan janë tronditur ditën e sotme. Shpërthimet shkaktuar dhjetra viktima, midis tyre edhe fëmijë, ndërkohë 30...

Aktualitet22:05 - 20 Tetor, 2018

Video/ Njihuni me 34-vjeçarin e verbër shqiptar që krijon aplikacione

34-vjeçari Hashim Llumnica nga fshati Bellopojë i Komunës së Podujevës në Kosovë ka krijuar një aplikacion për personat e verbër....

Aktualitet21:23 - 20 Tetor, 2018

Video- I riu nga Anglia e pëson keq/ Për këtë veprim mund të dënohet me 10 vite burg

 Një turist 23 vjeçar nga Anglia, rrezikon 10 vite burg në Tajlandë, pasi shkarraviti me spraj murin e një kështjelle...

Aktualitet20:47 - 20 Tetor, 2018

Zgjedhjet në Afganistan/ Me dhjetëra shpërthime pranë qendrave të votimeve

Shpërthime të shumta janë regjistruar sot në kryeqytetin e Afganistanit, Kabulin gjatë kohës që njerëzit ishin në qendrat e votimit....

Aktualitet20:23 - 20 Tetor, 2018

U kap vitin e kaluar/ Gjykata britanike jep vendimin për bosin shqiptar të kokainës

Një gjykatë në Britaninë e Madhe ka dënuar me 25 vite burg shtetasin shqiptar Erald Mema. Ky i fundit cilësohej...

Aktualitet17:31 - 20 Tetor, 2018

Video/ Gazetarja shqiptare vë në siklet Vuçiçin, e bën të fshijë djersët me shami

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiç është vënë në siklet nga një gazetarja Nerënxa Jakupi, gjatë një konference për mediat të...

Aktualitet17:09 - 20 Tetor, 2018

Financimet greke për mediat shqiptare/ Tsipras fton në zyrë kreun e opozitës

Kryeministri grek Aleksis Tsipras, nuk e priti mirë largimin e Ministrit të Jashtëm, Nikos Kotzias, të cilin e quajti një...

Aktualitet16:04 - 20 Tetor, 2018

Video tmerruese/ Nxënësi i vë pistoletën në kokë mësueses: Më hiq mungesën ose të vrava

Një video, pamjet e të cilës tregojnë një nxënës, që i drejton mësueses pistoletën në kokë është duke bërë xhiron...

Aktualitet12:20 - 20 Tetor, 2018

Arabia Saudite konfirmon vdekjen e gazetarit

Arabia Saudite konfirmoi vdekjen e gazetarit saudit dhe komentatorit të gazetës Washington Post Jamal Khashoggi, duke thënë se vdekja e...

Aktualitet10:15 - 20 Tetor, 2018

Komisioni i BE përgatitet për zgjedhjet europiane

Në javët e ardhshme do të merret vendimi se cilët do të jenë kandidatët kryesorë të familjeve partiake evropiane për...

Aktualitet10:10 - 20 Tetor, 2018

Votuan pro ndryshimeve kushtetuese/ VMRO përjashton deputetët

Menjëherë pas mbarimit të seancës plenare ku u votua nisma për ndryshimet kushtetuese dhe pro të cilave bashkë me deputetët...

Aktualitet09:40 - 20 Tetor, 2018

Video-Panik në ajër/ Fluturimi i avionit me 200 pasagjerë kthehet në tmerr

Një turbulencë ajrore ka bërë që një fluturim 8 orësh, të kthehet në makth për dhjetëra pasagjerë, ku 15 prej...

Aktualitet14:58 - 19 Tetor, 2018

Akuzat “bombë” ndaj Kotzias/ Cilat janë portalet shqiptare që financon Greqia

Greqia financon me fonde sekrete portale, media dhe gazetarë në Shqipëri dhe vende të tjera të rajonit. Ky lajm po...

Aktualitet10:29 - 19 Tetor, 2018

Reagon Sali Lushaj për djalin e tij :”Ne kemi duart e ky regjim ka hekurat”

Arrestimi i këngëtarit Arkimed Lushaj dy ditë më parë ka bërë zhurmë në media. Policia tha se ai ishte pjesë...

Aktualitet17:01 - 18 Tetor, 2018

Ekzekutimi i pengjeve nga ISIS/Putin jep alarmin, kritikon ashpër forcat amerikane

Presidenti rus Vladimir Putin, ka kritikuar ashpër forcat amerikane, të cilat sipas tij kanë dështuar në luftën ndaj ISIS. Sipas...

Aktualitet16:05 - 18 Tetor, 2018

Foto-Artan Hoxha bëhet nostalgjik/ Ishte ngjarje historike

Gazetari Artan Hoxha  është shprehur se e ka marrë malli për një ndeshje historike , si ajo që është luajtur...

Aktualitet15:52 - 18 Tetor, 2018

Italia dhe Austria “përplasin brirët”/ Kjo është provinca që u kthye në “mollë sherri”

Provinca e Tirolit  jugor është kthyer në “mollë sherri”,  midis Italisë dhe Austrisë. Mësohet se qeveria austriake e koalicionit, që...

Aktualitet15:51 - 18 Tetor, 2018

Fotografoi personalitete botërore/ Ndërron jetë “Syri i Stambollit”

Mediat turke njoftuan ditën e sotme ndarjen nga jeta në moshën 90 vjeçare të fotografit Ara Guler. Ky i fundit...

Aktualitet15:21 - 18 Tetor, 2018

Tërmeti në qeverinë greke/ Çfarë ndodhi me Nikos Kotzias?

Në shenjë proteste kundër partnerit populist, pjesë e koalicionit qeverisës, ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias dha dorëheqjen të mërkurën....

Aktualitet13:52 - 18 Tetor, 2018

Vrasje horror, iu prenë gishtat, koka dhe trupi iu coptua/ Dalin detajet e ekzekutimit të gazetarit

Duket si skenari i një filmi horror vrasja e gazetarit saudit, Jamal Khashoggi, i cili dyshohet se është torturuar dhe...

Aktualitet13:21 - 18 Tetor, 2018

Kuvendi i Kosovës miraton projektligjin për krijimin e Ushtrisë

Me 101 vota pro, deputetwt e Kuvendit tw Kosovws kanw miratuar projektligjin që kthen Forcat e Sigurisë të Kosovës në...

Trending

Read previous post:
Zvicra sponsorizon Gjykatën Speciale

Ndërkohë që sot tre liderët e Kosovës, përkatësisht presidenti Thaçi, kryeparlamentari Veseli dhe kryeministri Haradinaj janë dorëzuar lidhur me iniciativën...

Close