Connect with Us

“Janari i peshqve të mëdhenj”/ Lu jep ultimatumin e fundit…

Aktualitet

“Janari i peshqve të mëdhenj”/ Lu jep ultimatumin e fundit…

Publikuar

-

Ndërkohqë që në rrjetet sociale, media dhe debate publike flietet për arrestimin e peshqve të mëdhenj, që ishte paralajmëruar për muajin janar nga ambasadori i SHBA-ve Donald Lu, ka reaguar ky i fundit.

Me anë të një postiminë rrjetet sociale, Ambasada Amerikane, kërkon nga politika dhe autoritetet shqiptare në tërësi, mbajtjen e premtimit për luftën kundër krimit të organizuar.

“Politikanëve, policëve dhe prokurorëve: ju u zotuat përpara popullit shqiptar dhe përpara nesh. Ne investuam në burimet për t’ju ndihmuar në luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit. Ku janë rezultatet? “, – thuhet në postimin në fjalë.

Më tej ambasadori Lu kërkon, që të ketë rezultate konkrete përpara pranverës, kur pritet të ketë vendime të rëndësishme.

LEXO EDHE:  LETRA/ Siguria e rrjetit në fokusin e SHBA, ONE Telecommunication iu bashkua e para nismës që pasoi falënderimin e posaçëm të Trump

“Populli shqiptar do që t’i jepet fund pandëshkueshmërisë. Komuniteti ndërkombëtar kërkon rezultate konkrete përpara vendimeve të rëndësishme këtë pranverë. Tik-tak.”
Ambasadori Donald Lu”, – përmbyll deklaratën e tij ambasadori Lu. /CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

PD vijon akuzat ndaj qeverisë/ 3 nga 4 lote i janë dhënë firmës së drejtuar nga kryebashkiaku socialist

Publikuar

-

Nga

Shefi i kabinetit të Lulzim Bashës në PD, Dorian Teliti ka vijuar me akuzat ndaj qeverisë në procesin e tenderimit të loteve që përfshin procesi i rindërtimit.

Teliti tha në “Real Story” se nga 4 lote që janë tenderuar në muajin shtator, 3 prej këtyre loteve i janë dhënë firmës së drejtuar nga një kryebashkiak i PS, por pa përmendur emra.

“4 lote që kanë tenderuar në shtator 3 prej këtyre loteve ia kanë dhënë firmës së drejtuar nga një kryebashkiak i PS”, tha Teliti./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Jam njeri me rekorde publike”/ Basha në delir: Punoj 15 orë në ditë

Publikuar

-

Nga

“Jam njeri me rekorde publike”/ Basha në delir: Punoj 15 orë në ditë

Kreu i opozitës Lulzim Basha, është i ftuar mbrëmjen e sotmë në “Syri tv”, ku nuk i ka kursyer lavdet për veten e tij.

Teksa u bërball me faktet që njihet ndryshe si kryetari i opozitës që ka qëndruar më shumë në zyrë dhe pak në terren, Basha u hodh në vetëmbrojtje duke thënë se punon 15 orë në dië, dhe qëndron 4-5 ditë në javë larg familjes nga përkushtimi për punën.

Unë jam njeri që kam rekorde publike. Ato punë që kam bërë kanë lënë një gjurmë.

Rekordet e mia janë publike, nga dita e parë në politike dëri më sot.

Publike janë dhe rekordet e Ramës. 119 ditë nuk ka qenë në mbledhje qeverie. 1/3 e vitit kryeministri nuk ka qenë në punë. Puna e tij është instagram dhe facebook, propagandë e pastër. Është tuittet, fotografi, montazh.

Ata që e njohin qeverisjen e dijnë që të bësh të mundur një plan kombëtar transporti  dhe të bësh të mundrr ndërtimin e saj brenda dy viteve siç ishte rruga e Kombit, nuk bëhet pa punuar minimalisht 15-18 orë në ditë.

Në momentin që je futur në politikë me përkushtim, ti je i detyruar të sakrifikosh gjithçka. Kohën personale, jetën personale dhe familjen. Kaloj ndonjëherë 4-5 dit pa i parë fëmijët në shtëpi për shkak të orareve të mia.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Premtoi se lekët do vinin lumë”/ Bushati nxjerr zbuluar mashtimet dhe propagandën e Ramës

Publikuar

-

Nga

“Premtoi se lekët do vinin lumë”/ Bushati nxjerr zbuluar mashtimet dhe propagandën e Ramës

Analisti Andi Bushati ka nxjerrë zbuluar mashtimet dhe propagandën e kryeministrit Edi Rama.

Nga studio e “Open”, Bushati tha se kushdo që kishte një mendje më të kthjellët e kuptoi që vitin e kaluar që rindërtimi brenda një viti do ishte e pamundur.

Sipas tij, janë disa faktorë pse rindërtimi në të gjitha zonat e prekura nuk mund të realizohet kaq shpejt.

“Ne sot më tepër se kurrë jemi para zbulimit të një kryeministri që mashtron. Kur ndodhi fatkeqësia kush ka pasur një mendje ftohtë nuk i ka besuar premtimet e Ramës se lekët do të vinin lumë pas konferencës së donatorëve. Para një muaji tha se edhe Italia që është fuqia e 7 e botës i ka njerëzit jashtë sepse nuk e tha në nëntor. Unë them që me situatën ekonomike që ka Shqipëria, me territorin dhe me Covid ishte një gënjeshtër, dhe sot po përballemi me këtë gënjeshtër. Theksin e vë tek gënjeshta dhe propaganda e kryeministrit”, tha Bushati./CNA.al.

LEXO TE PLOTE