Connect with Us

Dokumenti/ Veliaj përgjysmon taksat për kullat e Lulzim Bashës dhe oligarkëve

Aktualitet

Dokumenti/ Veliaj përgjysmon taksat për kullat e Lulzim Bashës dhe oligarkëve

Publikuar

-

Kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj me firmën e tij së fundmi ka zbuluar dhe risjellë edhe njëherë marrëveshjen e 18 majit. Pazari Rama –Basha tani përfiton edhe ulje taksash.

Edhe pse Basha flet për oligarkë si bashkëpunëtor të Edi Ramës. Në fakt kreu i PD –së është një i tillë.

Me disa miliona dollarë pasuri dhe me familjarë të përfshirë në biznese ndërtimi, Luli është “shenjtori “ i opozitës në pazar me Edi Ramën.

Mediat kanë raportuar shpesh se të paktën katër kulla që duan të ndërtohen tek bulevardi i ri i Tiranës kanë si pjesëtar biznesmenët afër Bashës apo familjarë të tij.

Për të lehtësuar ndërtimin e  tyre, së fundmi Veliaj, kryebashkiaku i Tiranës në respekt të marrëveshjes së 18 majit, ka firmosur dokumentin i cili përgjysmon taksën e ndikimit të në infrastrukturë në favor të Lulzim Bashës dhe oligarkëve pas tij.

Kujtojmë se zgjatimi i bulevardit dhe studimi i projektit të tij është zhvilluar dhe miratuar gjatë kohës që Luli ka qenë kryetar i Bashkisë së Tiranës.

Duke kamufluar vendime që ngjallin ndjeshmëri publike,Veliaj ka firmosur përgjysmimin e taksës së ndikimit në infrastrukturë.

Në rastin e ndërtimeve për qëllime banimi apo njësi shërbimi nga shoqëritë e ndërtimit, të cilat nuk destinohen për përdorim në sektorin e turizmit, industrisë apo përdorim publik, taksa e ndikimit në infrastrukturë ishte në masën 8 për qind të çmimit të shitjes për metër katror.

Por, Bashkia e Tiranës  ka ndërhyrë në vendimin nr 59 të datës 30.12.2015, duke përgjysmuar taksën e ndikimit në infrastrukturë.

Për ndërtimet e reja për qëllime zyrash taksa e ndikimit në infrastrukturë, taksa është ulur  në masën 4 përqind të çmimit për shitje, për metër katror.

CNA (CityNeës Albania) ka siguruar dokumentin e datës 12.01.2018 me numër protokolli 1750 drejtuar kreut të Këshillit Bashkiak të Tiranës, Aldrin Dalipi, ku saktësohen ndryshimi i taksës së ndikimit në infrastrukturë.

LEXO EDHE:  Basha zbulon marrëdhënien me Sorosin/ Cila është e keqja më e madhe e Shqipërisë

Nga përgjysmimi i kësaj takse përfiton zona përgjatë gjithë aksit të bulevardit si dhe zona e  ish bllokut.

E vërteta e përgjysmimit të kësaj takse, sigurisht që nuk ka të bëjë me nxitjen e sipërmarrësve që kërkojnë të ndërtojnë hapësira të reja ndërtimi për qëllime zyrash, por taksat janë përgjysmuar për të favorizuar klientelën e tij, oligarkët dhe Lulzim Bashën.

Kështu klientela e Veliajt po pret caqet e reja të zhvatjes, për ngritjen e kullave të betonit, të cilat do të investohen nga ata që kanë lidhje të forta me Lulzim Bashën si dhe familjarët e tij.

Vendimi për përgjysmimin e taksës së ndikimit në infrastrukturë është një provë që vërteton  këto pazare si dhe hedh dritë mbi  funksionimin e klaneve korruptive në institucionet shtetërore.

Rikujtojmë se peshën kryesore në të ardhurat e Bashkisë Tiranë në 2018-n, parashikohej që ta kishte taksa e ndikimit në infrastrukturë, nga e cila sipas përllogaritjeve, pritej që të mblidheshin 3.2 miliardë lekë (24 milionë euro), me rritje prej 18.5% me bazë vjetore.

Taksa që bizneset paguajnë kur marrin leje ndërtimi, e cila prej vitit të kaluar u rrit në 8% të vlerës së shitjes, ishte parashikuar të sillte 25% të të ardhurave të veta të Bashkisë.

Por përgjysmimi i kësaj, takse, tregon se gjithçka ka qenë në kuadrin e propagandës dhe lojës së zezë të Veliajt./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Analiza / Lulzim Basha, një kopjac i përpiktë i Edi Ramës

LEXO EDHE:  Shpërthen Erion Braçe ndaj Lulzim Bashës/ Nuk e qeth njeri për çadrën e kësaj b*les

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Basha –Ramës/“Lufta mbaron po të duash ti”.

LEXO EDHE:  Tiranë, merret peng një person te Liqeni Artificial

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: