Connect with Us

Kryemadhi në panik/ Ja, si po tenton të “blejë” protestuesit

Aktualitet

Kryemadhi në panik/ Ja, si po tenton të “blejë” protestuesit

Publikuar

-

Opozita ka paralajmëruar protestë masive më 27 janar. Masiv është vetëm paralajmërimi, pasi protesta nuk mund të zhvillohet pa protestues.

Prej disa ditësh kryetarja e LSI –së Monika Kryemadhi po bën një tur nëpër Shqipëri për të mbledhur protestues për 27 janar.

Ditë më parë ajo ishte në Fier, ku u injorua nga të pranishmit atje, ndërkohë që kërkonte ti zgjatej edhe më tej karrigia e pushtetit.

Por protesta e banorëve të Verrisë kundër ndërtimit të inceneratorit, e ka frymëzuar Kryemadhin që të mbajë hapin pranë tyre, duke lëshuar britma ndaj qeverisë dhe duke i ftuar ata të mos ndalin protestën.

Kryemadhi e shoqëruar nga deputeti i LSI, Endrit Braimllari, ka nxitur banorët që të protestojnë dhe jo që të diskutojnë për gjetjen e një zgjidhje.

“Po importojnë plehra nga jashtë, na keni në dispozicion. Inceneratori dëmton tokën bujqësore”, ka thënë Kryemadhi.

Një ditë më parë ajo akuzoi kreun Bashkisë së Fierit Armando Subashi, pasi sipas saj, ai është pronar i truallit ku do të ndërtohet inceneratori, por shumë shpejt u përgenjështrua prej  Subashit.

Pas kësaj Monika heshti dhe sot iu “sul” banorëve të Verrisë, se siç duket 27 janari do të firmosë dështimin e saj.

Kryemadhi duket hapur se  po e shfrytëzon protestën e banorëve të Verrisë për t’i joshur ata për të marrë pjesë në protestën e së shtunës.

LEXO EDHE:  Kryemadhi e pranon/ Koalicioni me PD-në nuk është natyral

Qytetarët kanë të drejtë të protestojnë kundër çdo vendimi që atyre iu cënon të drejtat, por të udhëhiqen nga Kryemadhi, do të thotë që protesta e tyre të kthehet në politike.

Monika duhet të largojë duart nga qytetarët dhe ti lërë ata në rrugën e tyre të protestës, dhe jo ti blejë, ti mashtrojë e gënjejë, për të vijuar më tej zgjatjen e pushtetit.

Monika Kryemadhi nuk ka se si ta harrojë se LSI –ja ka qenë mbështetëse për projektin e ndërtimit të inceneratorit.

Ky projekt është mbështetur nga ish ministri i LSI –së, Lefter Koka, por Monika edhe pse e di këtë,  e përfshirë nga paniku mbyll sytë  dhe merr rrugët për të gënjyer, maipuluar e blerë protestues nga frika e  dështimit më 27 janar./CNA.al

 

 


 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

1 Koment

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Afera me inceneratorët/ SPAK ka prova të korrupsionit në Fier

Publikuar

-

Nga

Qyteti i Fierit, mëngjesin e djeshëm është zgjuar nën pushtetin e tymit, për shkak të djegies së mbeturinave urbane.

Edhe sot është e njëjta situatë, qyteti shfaqet i nxirë nga bloza dhe njerëzit në rrugë mezi dallojnë njëri tjetrin, ndërsa automjetet janë të detyruar të lëvizin me drita të gjata. (Lexo këtu)

Sot  CNA.al publikoi një tjetër video të djegies së plehrave, ndërkohë që jepen 30 milionë euro për inceneratorin e Fierit

Inceneratori duhej të kishte nisur nga puna shumë muaj më parë, ashtu siç Kryeministri Edi Rama  kishte premtuar më herët.

Por, sot jemi në kulmin e sezonit turistik, jemi në fund të Korrikut dhe qyteti i Fierit është i mbuluar nga tymi.

Prej dy ditësh po digjen plehrat në Mbrostar, duke kryer kështu një krim mjedisor. (Lexo këtu)

Në vend që këto plehra të digjeshin nga inceneratorët, sot po rrezikojnë jetën e qytetarëve të Fierit, të cilët janë detyruar të largohen edhe nga shtëpitë, nga tymi dhe bloza e mbeturinave.

Zona e mbetjeve duhej të kthehej në një park të gjelbër, por sot plehrat po digjen dhe inceneratori ka mbetur në tentativë, dhe as po funksionon dhe s’dihet se kur do të funksionojë, megjithëse shqiptarët kanë paguar miliona.

LEXO EDHE:  4 muaj pa rroga/Punëtori kërcënon të hidhet nga oxhaku i uzinës së naftës (Video)

LEXO EDHE:  Lista e kandidatëve të LSI e njëjtë me atë që publikoi CNA.al

SPAK-u ka prova të korrupsionit në Fier. Drejtuesi i SPAK Arben Kraja, mund të shkojë me makinë dhe të shikojë provën e aferës korruptive të  inceneratorëve.

Nëse vërtet SPAK është për drejtësi ashtu siç trumbeton, atëherë, Arben Kraja dhe prokurorët e tij, të marrin rrugën drejt Fierit, ndonëse do të jenë të detyruar të udhëtojnë në qytet me drita të gjata, por nga ana tjetër mund të sigurojnë provat për të cilat flasin se mbështeten.

Çfarë ka ndodhur me 30 milionë eurot e inceneratorit, pse nuk ka përfunduar, kush abuzoi me taksat e qytetarëve dhe më pas mori gucimin ti çojë ata drejt helmimit dhe vdekjes, duke iu vënë flakën mbeturinave?

Janë të gjitha këto pyetje por edhe më tepër që SPAK duhet t’u japë përgjigje dhe të hedhë dritë mbi aferën korruptive të inceneratorëve, duke çuar para drejtësisë përgjegjësit, kushdo qofshin ata.

Video që CNA.al ka sjellë dje dhe sot janë prova që hedhin dritë mbi aferën korruptive të inceneratorit të Fierit.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Burri i vuri zjarrin gruas në Gjirokastër/ Basha: Krim i tmerrshëm, dhuna ndaj grave një plagë e madhe sociale

Publikuar

-

Nga

Një 72-vjeçar nga Gjirokastra është arrestuar pasi ka tentuar të vrasë gruan e tij, duke i vënë zjarrin.

Kreu i PD, Lulzim Basha ka reaguar duke e quajtur këtë ngjarje të papranueshme dhe një krim të tmerrshëm.

Basha e cilëson dhunën ndaj grave si një plagë në shoqërinë shqiptare që kërkon një kurë të shpjetë dhe gjithëpërfshirëse.

Krim i tmerrshëm ai i ndodhur sot në Gjirokastër. Dhuna ndaj grave është një plagë e madhe sociale që kërkon një kurë të shpejtë, të thellë dhe gjithëpërfshirëse. Është e papranueshme që dhuna të jetë pjesë e përditshmërisë, sidomos për gratë dhe vajzat që jetojnë në kushtet e varfërisë dhe varësisë ekonomike. PD do të ndërmarrë hapa ligjorë konkretë për të forcuar mbrojtjen e nënave e vajzave dhe për të frenuar këtë fenomen që shkatërron familjet”, shkruan kreu i PD në Twitter./ CNA.al

 

E rëndë/ Burri i vë flakën gruas me benzinë

LEXO TE PLOTE

Politikë

Paralajmërimi “bombë” i Harxhit/ “Do të ketë dorëheqje më të forta në PD”

Publikuar

-

Nga

Paralajmërimi “bombë” i Harxhit/ "Do të ketë dorëheqje më të forta në PD"

Ish-kandidatja për kreun e PD-së, Edith Harxhi ka bërë paralajmërimin e fortë duke u shprehur se do të ketë dorëheqje edhe nga degët e tjera të PD në rrethe dhe nga ato më të rëndësisshme.

E ftuar në emisionin “Breaking” ajo deklaroi se kreu i PD, Lulzim Basha është i vetmi përgjegjës për dorëhqejet masive në Korçë.

Ajo theksoi se kjo është dhe arsyeja pse ai në konferencën për media anashkaloi çështjen duke mos u përgjigjur.

Ai anashkaloi rastin e Korçës, pse ai është përgjegjës në rastin e Korçës dhe për situatën e PD. Do të kemi dorëheqje të tjera edhe nga degët e tjera të PD-së. Të rëndësishme, anëtarësia e PD po vlon, e kjo vjen menjëherë pas Kuvendit”, tha Harxhi.

LEXO EDHE:  Kryemadhi e pranon/ Koalicioni me PD-në nuk është natyral

Ajo akuzoi Bashën se po zbaton prej kohësh marrëveshjen politike të katër vite më parë të 17 majit.

LEXO EDHE:  Djegia e mandateve/ Kryemadhi kundër Bashës?

Situata është e rëndë, PD po zhbëhet çdo ditë e më tepër, grupe e njerëz po largohen dhe vetëflijohen, Korça nuk është i vetmi rast, por është rasti më flagrant. Situata në Korçë vlonte për shumë kohë, jo vetëm para e pas fushatës. Kjo tregon se PD po shkon drejt një vetëshkatërrimi, e askush nuk merr masa dhe kjo për mua është shqetësuese”, vijoi më tej Harxhi.

Gjithashtu nënvizioi se do të jetë reagime të tjera pasi sipas saj Basha nuk ka kohezion politik brenda PD./ CNA.al

LEXO TE PLOTE