Connect with Us

Pse Duka e bën më politike garën, se sa Fino?

Aktualitet

Pse Duka e bën më politike garën, se sa Fino?

Publikuar

-

Nga Mero Baze

Më në fund gara për Federatën Shqiptare të Futbollit u bë tërësisht politike. Bashkim Fino arriti të tërheqë Partinë Demokratike në garë, duke e bërë atë aktoren kryesore që po formulon akuzat ndaj tij deri më sot, në vend të Armando Dukës.

Sot Partia Demokratike është përfshirë në një debat politik mbi zgjedhjet në Federatën e Futbollit Shqiptar, pas akuzave se ajo po bën presion mbi disa gjyqtarë, lidhur me problemin e krijuar me disa shoqata fantazëm që shërbejnë si vota të parapaguara në zgjedhjen e presidentit të Federatës. Ajo ka hedhur akuza ndaj kandidatit rival me Armando Dukën, duke shkuar deri tek “qëllimet” e tij për pastrim parash përmes Federatës.

Një përfshirje e tillë kaq e thellë e partisë më të madhe në opozitë, në garën për Federatën, është e pazakontë në të gjitha garat, përfshi dhe ato formale për Federatën.

Armando Duka është një kandidat i zgjedhur politikisht në krye të Federatës dhe ka mbijetuar aty politikisht. Partia Demokratike ka tentuar të dobësojë pozitat e tij në vitin 2006, por u tërhoq, duke u bërë aleat me të në zgjedhjet e fundit.

Për shkak të lidhjeve të tij politike, dhe të qënit e “Dukëve” një faktor vendimtar i koalicionit opozitar, Lulzim Basha ka marrë një qëndrim të skajshëm në këtë garë, duke u bërë jo vetëm mbështetëse i një prej kandidatëve, por dhe një sulmuese agresiv i rivalit të tij.

Përkundër kësaj, kryeministri Edi Rama ka ruajtur pozicionin neutral gjatë garës, dhe është shfaqur publikisht me Armando Dukën në një ceremoni inagurimi, pa bërë komente për garën.

Debati i PD kundër rivalit të Dukës, është një politizim zyrtar i garës, dhe fundi i akuzave se rivali i Dukës është i mbështetur politikisht.

Deri tani, i vetmi debat politik i një partie kundër rivalëve, është qëndrimi i Partisë Demokratike kundër Bashkim Finos, dhe akuzat personale ndaj tij. Bile, Bashkim Fino, sipas PD, është dhe një arsyet përse duhet protestuar më 27 janar.

LEXO EDHE:  Totozani: Gjysma e deputeteve të jenë femra

Ky zhvillim i jep fund spekulimeve se garën po e dëmton një kandidat që po vjen nga politika. Kandidati rival i tij, Duka, jo vetëm që është një produkt i politikës, por që nga fillimi i garës deri, më sot, ai është i vetmi që ka marrë publikisht mbështetjen politike të një partie, biles duke i shpallur zgjedhjet në Federatë, si objektiv dhe të protestës së tyre.

Është një histori e cila nuk mund të maskohej, edhe pse po bëheshin përpjekje për të mbajtur maska, dhe kjo lidhet me një hall personal të Lulzim Bashës.

Armando Duka është një kandidat më politik se Bashkim Fino, dhe kjo, për shkak të problemit që ka kryetari i PD me familjen “Duka”. Ai është i detyruar të hidhet në betejë për Armando Dukën, pasi Agron Duka i siguroi Lulzim Bashës, qetësinë e duhur për të përçarë rivalët e tij brenda partisë gjatë çadrës dhe pas saj, dhe tani po shërben si ilustrim i aleancës opozitare, një hall që Basha e ka për të maskuar vetminë e tij.

Presioni nën të cilën Basha është nga “Dukët”, është krejt i ndryshëm dhe s’ka asnjë lidhje me indiferentizmin e Ramës ndaj kandidimit të Bashkim Finos. Bashkim Fino është larguar nga PS dhe po kandidon për një dëshirë të tij, ku Rama nuk ka asnjë interes, por dhe nuk është nën asnjë presion, ndërsa “Dukët” e duan mbështetjen e PD për Federatën, si provë nëse Basha meriton më tej mbështetjen e tyre në opozitë, apo jo. Është një garë që është e dënuar të bëhet më politike nga “Dukët”, që shantazhojnë opozitën me atë post, se sa nga Fino, që thjesht ka liruar vendin në PS. /TemA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Rama shpjegon denoncimet e ish kryeministrit/Kulmi është kur nxjerrin fotografi

LEXO EDHE:  Rama shpjegon denoncimet e ish kryeministrit/Kulmi është kur nxjerrin fotografi

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Video-Vettingu në politikë/ Deputeti akuza të rënda ndaj Ramës

LEXO EDHE:  Fotot ekskluzive/ Policia gjobit makinën e deputetit Bashkim Fino

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: