Connect with Us

Historia tragjike e dy motrave të ngujuara pas një krevati: Duam një shtëpi për të parë babin e lumtur

Aktualitet

Historia tragjike e dy motrave të ngujuara pas një krevati: Duam një shtëpi për të parë babin e lumtur

Publikuar

-

Asnjë përshkrim sado i ndjeshëm dhe i vërtetë qoftë nuk mund ta shprehë vuajtjen dhe dhimbjen e dy motrave të sëmura e prindërve të tyre. Në pjesën e fundit të emisionit “Shqiptarët për Shqiptarët” në News24 u dha historia e dhimbshme e një familjeje në qytetin e Gramshit. 2 motra të ngujuara në krevate, nuk kanë mundur të ecin kurrë. E ëma e vajzave ka probleme të mëdha me dëgjimin. Vetë vajzat kanë ëndërr të dalin dhe të shohin një herë qytetin.

motrat e semuraa

Hasan Pëllumbi është babai hero, që iu shërben vajzave për gjithçka . Ai është i sëmurë nga kanceri në mushkëri. Aisha dhe Sidorela thonë për të se ai bën gjithçka për to dhe se është, babai që do ta donte çdo fëmijë. I ftuar në studio Hasani tregon se pengu i tij është mungesa e shtëpisë. Vetë vajzat luten njëzëri që të kenë një shtëpi, të lumturojnë babanë.

Pasi u transmetua historia e tyre Elvis Naçi tha se lotët e trishtimit të kësaj familje do t’i kthejë në lot gëzimi. Naçi u beri thirrje shqiptarëve të përpiqen e të grumbullojnë lekët e duhura.
Dy motrat me nënën dhe babain jetojnë në një dhomë të vogël në kushte që shkojnë përtej çdo imagjinate. Të ngujuara në dy krevate të shtrembëruara nga pesha e sëmundjes dhe varfërisë ekstreme qëndrojnë Aisha 27 vjeçe dhe Sidorela tre vjet më e vogël.

Pas motrës së madhe edhe e dyta lindi për të mos ecur dot kurrë me këmbët e saj. Vuajnë nga deformimi në shtyllën kurrizore.
E si të mos mjaftonte kjo, nëna e tyre ka probleme të mëdha me dëgjimin, aq sa e ka pothuajse të pamundur t’i dëgjojë dhe t’i përgjigjet kërkesave të vajzave që nuk ngrihen dot vetë as për një gotë ujë.

“I dua sa një Zot e di, po çfarë të bëj?”, thotë ajo.
Në këtë dhomë Aisha dhe Sidorela kanë mësuar të shkruajnë krejt në mënyrë autodidakte, duke parë shkronjat në televizor e duke u praktikuar me letrat që i dërgojnë njëra-tjetrës. Kjo dhomë është gjithë bota e tyre. Gjithmonë vetëm shtrirë, vetëm presim nga dera kush vjen. Kjo dritare është e vetmja hapësirë nga ku mund të shikojnë dritën e diellit.

“Kur shikoj dritë sikur më ikën dhimbja që unë ndjej. Ndiej sikur jam edhe unë përjashta. Nga kjo dritare e shikoj që është ditë edhe sot”, thotë Aishja. Hasani, babai është heroi i dy vajzave të tij. Ditët për të gdhihen e ngrysen vetëm për një qëllim: t’u shërbejë për gjithçka e me gjithçka, Aishës dhe Sidorelës.

LEXO EDHE:  Foto/ Flakët shkrumbojnë një hektar shkurre në Gramsh

motrat e semura

“Gjithçka bën ai për ne, çfarë i them unë ai i bën, çdo vuajtje, çdo sakrificë ai e ka kaluar me ne. Gjithmonë thotë sa të jeni gjallë gjithmonë gjakun e fundit do ua jap juve. Ai është një baba që çdo fëmijë atë do ta ketë pranë. Është mama, baba, shok, vëlla. Është gjithçka për atë jetoj, për asnjë gjë më shumë”, thotë Aishja.

Hasani del çdo ditë nga shtëpia me shpresën për të siguruar sadopak para. E vetmja punë që mund të bëjë është të shesë në rrugë cikërrimat, që pothuaj s’i japin asgjë. Detyrohet shpeshherë të marrë para borxh, vetëm që t’jua plotësojë dëshirat vajzave të tij.

“Babi ka harruar veten e tij vetëm për t’u kujdesur për ne. Ndonjëherë i kemi shkaktuar kaq shumë dhimbje dhe lot, nuk e di ku e gjen forcën ai babi që nuk ka thënë njëherë u lodha apo pse o Zot më ndodhi mua. Me forcën e Zotit ne do ecim përpara sido që të vijë jeta..”, thotë Sidorela.

babai i dy motrave nga gramshi

Kur është pranë vajzave nuk ngryset kurrë. Iu buzëqesh që ato të mos e ndjejnë kurrë trishtimin dhe pafuqinë e tij. Ndërsa pragun e derës e shkallët e pallatit i zbret gjithmonë kokë ulur, rënduar prej një meraku të madh. Edhe ai vetë ka një sëmundje të rëndë, që mund t’i marrë ndonjë ditë edhe jetën.
Kush do të kujdeset atëherë për dy vajzat e tij? Ku do të jetojnë, atëherë dy vajzat e tij!? Ato kanë një apel. Dy vajzat kërkojnë veç një shtëpi të tyren.

“Ëndrra më e madhe që do më ngelej peng edhe sikur të vdisja doja me patjetër që t’ia realizoja ëndrrën që të kishim një shtëpi tonën. Gjithmonë babi me aq sa mundet, pavarëisht ilaçeve e heq një pjesë të lekëve që duhet të paguajmë”, thotë Aishja.

“Nuk kam mundësi t’ia realizoj babit këtë ëndërr. Thotë të gjitha ua kam realizuar vajzave, por nuk u kam plotesuar dëshirën t’i bëj me shtëpi”, shprehet Sidorela.

“Sot jemi këtu nesër mund të dalim, e rrezikojmë shumë këtë. Dëshira ime më e madhe është që babi të ndjejë kenaqësi shpirtërore. Dua që ai të buzëqeshi qoftë edhe një orë. Do mjaftonte”, apelon Aishja.
Në studio nuk kanë munguar lotët, pasi Hasani dëgjoi dy vajzat e tij, Ai thotë se për to do e jepte edhe jetën, do i shiste të dyja veshkat që të kishin një jetë më të mirë. /Balkanweb

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Publikohet videoja/Katrahura që ndodhi sot në Gramsh për shkak të Ramës

LEXO EDHE:  Kryeministri përlotet në studio pas historisë së dhimbshme të 9-vjeçarit

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Foto/ Flakët shkrumbojnë një hektar shkurre në Gramsh

LEXO EDHE:  Dhunon kushëririn dhe i vë flakën shtëpisë/ Në pranga 29-vjeçari

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: