Connect with Us

Denoncimi/ Ambasada e Skenderbuçit te Spiropalit nuk vendosi as një tufë me lule tek përmendorja e Skënderbeut

Aktualitet

Denoncimi/ Ambasada e Skenderbuçit te Spiropalit nuk vendosi as një tufë me lule tek përmendorja e Skënderbeut

Publikuar

-

Ish-kryeministri Sali Berisha, ka vijuar me publikimin e denoncimeve të mbërritura në adresë të tij nga qytetarë të ndryshëm lidhur me parregullsitë e qeverisjes dhe punonjësve të saj.

Me anë të një postimi në rrjetet sociale, Berisha ka publikuar një mesazh të një emigranti në Bruksel, i cili shprehet se ndonëse qeveria po trumbeton për “Vitin Mbarëkombëtar të Skënderbeut”, në Bruksel tek përmendorja e Skënderbeut, nuk është vendosur as edhe një buqetë lule nga ambasada jonë.

Postimi i plotë

Ne Bruksel, ambasada e Skenderbuçit te Spiropalit nuk vendosi dje nje tufe lule tek permendorja e Skenderbeut!

Lexoni mesazhin nga Brukseli te emigrantit dixhital. sb

“Zoti Berisha do ju flisja per nje problem qe vura re sot ne Bruksel prane memorialit te Heroit tone kombetar afer qendres ne Parkun Josafat te qytetit ..Shteti Shqiptar e ka trumbetuar me te madhe vitin e heroit tone ,por çfare ndodh ne nderim te tij ,eshte e kunderta …Mbi piedestalin e shtatores se tij kishte kurora te shumta si e ambasades se Kosoves ne Bruksel e echevinit te komunes se Bruksel Kapital e te komunes se Shaeerbeck ku ndodhet shtatorja dhe nje buqete madhe e shoqerise qytetare Bruxeloise ,dhe une ne menyre modeste vura nje tufe trendafila ne perkujtim te heroit ….I ngazellyer nga nderimet qe i kemi obligim por dhe nga nderimet qe na bejne te tjeret,po largohesha per ne banesen time ,por nje ze i ngrohte e burreror me beri te kthehem pas!? Ishte Gjergji qe me shihte me ATA sy te ngurte e plot shkelqim . ..A ka Ambasade te Arbrit ketu ne kryeqytetin e Europes!? E shtoi ambasade e ambasadorShqiptar doja te thoja .ashtu siç kishim ne Kater cepat e Europes ne kohen time ….Nuk dija si ti pergjigjesha ne perhumbjen time ,e mu kujtua lideri global e fjalet e tij “Do te bejme shtet” Hajde shtet hajde po thoja me vehte .. Ktheva koken e pashe Gjergjin qe kishte mbajtur qendrimin e tij madheshtor e te ngurosur me shpaten e mburojen e vendosur perpara kembeve si i çuditur nga mos pergjigja ime…. Ps zoti Berisha kam fotografuar kurorat me shenim perkates, po nuk di ku t’jua postoj fotot e Shtatores , Ku mungonte vetem kurora e ambasada Shqiptare ne nderim te heroit” /CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Ambasada franceze i përgjigjet Ramës/ S’mund të akuzosh një vend mik

Publikuar

-

Nga

Ambasada Franceze në Shqipëri ka reaguar në lidhje me akuzat e kryeministrit Edi Rama ndaj Bashkimit Evropian në lidhje me çështjen e vaksinave.

Përmes një letre dërguar Ministrisë sonë të Jashtme, ambasada i është përgjigjur Ramës për pyetjen pse Franca duhet të mbajë vaksina stok, e nuk do i përdorë, në vend se ato t’i ndajë me vendet e tjera. Ambasada thotë se ky informacion nuk është i vërtetë, teksa i quan të papërshtatshme sulmet ndaj një vendi “mik dhe aleat”.

Ndër të tjera ambasada i kujton Ramës se BE, është donatori më i madh në vend me 100 milion euro./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Besniku i Merkelit fiton: Armin Laschet në krye të CDU-së

Publikuar

-

Nga

Armin Laschet arriti në raundin final pas largimit të kandidatit të tretë nga gara, Norbert Röttgen, të marrë 521 vota kundër kandidatit Friedrich Merz që mori 466 vota. Gjithsej u dhanë 991 vota. Votimi pritet të zyrtarizohet pas votës digjitale në kongresin e CDU-së me votimin me postë. Ndër të tre kandidatët për postin e partisë CDU, Armin Laschet që nga viti 2017 është edhe kryeministër i landit Renani-Veriore Vestfali dhe konsiderohej si politikani që mbështeste më fort kursin e Angela Merkelit e që luftonte për një « CDU të qendrës ».

Pas zgjedhjes, Laschet falënderoi partinë e tij për besimin e madh. Jam i vetëdijshëm për përgjegjësinë që është e lidhur me këtë post », tha ai në kongresin digjital të CDU-së. Tani bëhet fjalë që CDU të dalë mirë në zgjedhjet që do të zhvillohen pas « dy javësh ». Merz dhe Röttgen e uruan kryetarin e ri për zgjedhjen dhe i uruan sukses në zgjedhjet parlamentare të këtij viti.
Para votimit, Laschet u shpreh në fjalën e tij të shtunën, se « CDU-ja, Gjermania që unë kam parasysh nuk ka nevojë për një CEO, drejtor gjeneral, por për një kapiten skuadre, që drejton dhe bashkon edhe një ekip, në të cilin të gjithë mund të mbështeten tek njëri-tjetri.

Nga viti 2012 Laschet është një nga të pesë zëvendëskryetarët e partisë CDU. Katoliku nga zona e Rinit ka qenë gjithmonë partner i besueshëm i drejtuesit aktual të partisë. Deri në vitin 2018, Angela Merkel dhe pasuesja e saj Annegret Kramp-Karrenbauer mund të mbështeteshin tek zëvendëskryetari i partisë. Kur Merkeli në vitin 2015 u përball me stuhi politike në Gjermani për shkak të politikës ndaj refugjatëve, Laschet mbeti një nga shoqëruesit më besnikë dhe bashkëpunëtor i kancelares.

Maturi dhe politikë e qendrës

Sipas fjalëve të tij Laschet mbështet një politikë të matur dhe të qendrës, një politikë « që i drejtohet njerëzve dhe nuk u kthen kurrizin ». Ai bën thirrje për unitetin në shoqëri, paqen sociale, ekonominë e tregut. Laschet ishte i vetmi ndër tre kandidatët, që kishte fituar më parë një votim, dhe kishte përvojë qeverisjeje. Kjo me siguri « nuk të dëmton”, është shprehur ai.
Laschet që nga viti 2019 së bashku me ministrin e Shëndetësisë, Jens Spahn ka krijuar një ekip kandidature. Pak ditë para votimit ata paraqitën nën titullin “#Impulse2021″ një program 10 pikësh, ku theksojnë distancimin e qartë nga e djathta dhe shtrirjen e CDU-së si parti popullore me një krah të punëmarrësve me tendencë të majtë dhe një krah konservator të ekonomisë. Ata kanë formuluar pretendimin „t’i kthejnë vitet 20-të në një dekarë modernizimi për Gjermaninë: dinamikë të re ekonomike, siguri të gjerë, dhe shanse të mira dhe të drejta në arsim.” Laschet dhe Spahn duan të krijojnë një moratorium për ekonominë e goditur nga pandemia, një ministri të digjitalizimit në nivel federal dhe „tolerancë zero ndaj kriminalitetit dhe ekstremizmit”.

Europianë dhe transatlantikë

Në fushën e politikës së jashtme si Laschet edhe Spahn mbështesin një kurs proeuropian dhe transatlantik të qeverisë. Ata kërkojnë më shumë bashkëpunim me SHBA në drejtim të politikës tregtare dhe të klimës, kërkojnë një BE më të aftë në veprim dhe janë për një angazhim më të madh gjermano-francez. Laschet ka kontakte të ngushta me udhëheqjen politike në Paris dhe nga viti 2019 është edhe i ngarkuar i Gjermanisë për marrëdhëniet kulturore gjermano-franceze.

LEXO EDHE:  Çelet viti i aktiviteteve për nder të Skënderbeut

LEXO EDHE:  Ish-futbollisti austriak del bllof/ Zbulohet e vërteta e akuzave ndaj Takaj dhe Skënderbeut

Laschet i lindur në Aachen e njeh mirë politikën. Para 30 vjetësh ai ka punuar si i ri në ekipin e presidentit të atëhershëm federal. Nga viti 1994-1998 juristi dhe gazetari ishte pjesë e Bundestagut, kurse nga viti 1999-2005 deputet i Parlamentit Europian. Nga viti 2010 Laschet është pjesë e parlamentit Renani-Veriore Vestfali. Aty ai arriti në vitin 2017 të fitojë zgjedhjet e landit dhe krijojë një koalicion me partinë, FDP. Krahas sukseseve, politikanit të CDU-së i është dashur të përballet edhe me dështime, Në vitin 1998 ai humbi mandatin e drejtpërdrejtë në Bundestag, dhe në vitin 2010 humbi përballë Norbert Röttgenit në konkurrencën për postin e kryetarit të CDU-së së landit. Tani 11 vite më vonë Laschet fiton në nivel federal. Armin Laschet mund të presë me durim.

Tani ai pason Angela Merkelin në krye të partisë, e kush e ka postin e kryetarit ka tradicionalisht edhe pretendimin për kandidaturën për kancelar. Nëse Laschet do të pasojë Angela Merkelin pas 15 vjetësh edhe në postin e kryetarit të qeverisë pas zgjedhjeve parlamentare më 26 shtator nuk është e vendosur ende. Çështja e kandidaturës për kancelar do të vendoset dy muaj më vonë, pas dy votimeve në dy lande dhe në ujdi me kryetarin e CSU-së, Markus Söder, që përflitet se ka edhe ambicie për postin e kancelarit. « Një kryeministër që udhëheq me sukses një vend 18 milionësh mund të jetë edhe kancelar », tha Laschet para pak ditësh. Kursin e tij të ardhshëm ai e përmbledh me pak fjalë. « Një thyerje me Angela Merkelin do të ishte sinjali i gabuar.”

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Top Channel si avokat i prokurores së Tiranës

Publikuar

-

Nga

Televizioni Top Channel shpesh është kthyer në një akovat mbrojtës për disa personazhe. Së fundmi ky televizion ka marrë në mbrojtje drejtuesen e Prokurorisë së Tiranës, Elisabeta Imeraj.

Dy ditë më parë ajo ka qenë pjesë në emisionin “Top Story” ku hetuesit rrëfejnë sesi rekrutoheshin shqiptarët për ISIS. Mes tyre ishte edhe Imeraj, punës së të cilës i bëhët mjaft mirë avokatia dhe reklamimi nga Top Channel.

Elisabeta Imeraj është drejtuese e Prokurorisë së Tiranës që prej gushtit të vitit 2018. Emri i saj është përfolur shpesh në media dhe së shpejti pritet që të përballet me vettingun. Në një kohë kur kjo prokurore pritet të kalojë në filtrat  e vettingut ashtu si shumë kolëgë të sajët, Top Channel i bën reklamë dhe i jep suport.

 Televizioni që drejtohet nga Ben Blushi dhe Vjollca Hoxha është vënë 100% në shërbim të disa personave për interesa personale.

Kur kjo avokati vjen në momentin që drejtori i këtij televizioni ka disa çështje të hapura në porkuorinë e Tiranës, ka dyshime mjaft të forta që prokuoria dhe vetë televizioni po përdorën për interesa të tjera të dyshimta sepse janë disa dhjetra dosje jo vetëm të Ben Blushit, si drejtor i Top Channel por edhe të vetë televizionit apo Vjollca Hoxhës denoncime, kallzime, përplasje apo interesa që lidhen me këta persona dhe të gjitha janë në dorën e Elisabeta i Imerajt dhe prokurorisë së Tiranës.

E mbi të gjitha ky televizion del dhe i bën avokatinë kësaj prokuroreje. Kjo ndodh kur në Prokurorinë e Tiranës po hetohet çështja e Andon Dhimës, kur janë hedhur mjaft dyshime në lidhje me Ben Blushin.

LEXO EDHE:  6 orë seancë, Skënderbeu me dëshmitë e lojtarëve aktualë dhe ish-ëve në Apelin e UEFA-s

LEXO EDHE:  Çështja Skënderbeu, nuk është koha për të fërkuar duart!

Kujtojmë që Andon Dhima ka theksuar se nuk ka konflikte me asnjë njeri dhe nëse do i ndodhë gjë do të drejtojë gishtin nga Ben Blushi. Në prokurorinë e Tiranës ndodhen çështjet e historive rozë të Vjollca Hoxhës e cila ka përdorur emisionin Fiks Fare dhe stafin e saj për interesa mjaft të dyshimta në lidhje me disa prona në Korçë. Në prokurorinë e Tiranës ka disa kallzime të tjera, çështje që ky institucion i ka mbyllur siç janë borxhe, detyrime dhe falsifikime të pretenduara nga palët e treta në lidhje me fatura të papaguara.

Në momentin që janë të gjitha këto, Prokuroria e Tiranës merret në mbrojtje dhe avokatinë ja bën Top Channel. E në rast se Elisabeta Imeraj do të ketë avokatinë e Top Channel, duhet një orë e më parë të largohet nga ai institucion dhe vettingu nuk duhet ta shikojë me syze por me lupë.

Ky është rasti një flagarance, i një televizioni që ka një konflikt të pastër interesi dhe prokurorja përdoret për çështje okulte të dyshimta që lidhen me biznese duke u provuar shpesh herë se ka mbajtur anësi dhe ka ndërhyrë në favor të një pale./Përshtatur nga CNA.al

LEXO TE PLOTE