Connect with Us

Raporti/Ja cilët janë ministrat më të kritikuar të Qeverisë “Rama 2”

Aktualitet

Raporti/Ja cilët janë ministrat më të kritikuar të Qeverisë “Rama 2”

Publikuar

-

Njëqind ditët e para të qeverisë ‘Rama 2’ përkojnë edhe me zbatimin e platformës unike për bashkëqeverisjen me qytetarët.

Shqiptarja.com publikon raportin e parë të bilancit dhe treguesve të zbatimit të platformës së bashkëqeverisjes “Shqipëria që duam”, për periudhën dymujore 6 tetor-6 dhjetor 2017.

Një tregues i rëndësishëm i pasqyruar në raport është edhe numri ankesave të qytetarëve sipas ministrive të linjës. Me anë të një dritareje të posaçme në platformë, qindra qytetarë, në harkun kohor të dy muajve, kanë shprehur qëndrimin e tyre kritik lidhur me reformat, projektet dhe çështje të aktualitetit të qeverisjes, me qëllim për të luftuar sëbashku me qeverinë sjelljen abuzive të strukturave të shtetit ose zyrtarëve të caktuar lidhur.

Ky tregues mund të jetë gjithashtu në bazë për kryeministrin Edi Rama, për të ndërmarrë reformat më radikale dhe emergjente, në sektorët më problematikë, të pasqyruara në raport.

Ankesat

Sipas raportit dymujor të zbatimit të platformës së bashkëqeverisjes “Shqipëria që duam”, numri më i madh i ankesave të regjistruara është për Ministrinë e Drejtësisë, e drejtuar nga Etilda Gjonaj, e ndjekur nga Ministria e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, e drejtuar nga Lindita Nikolla.

Për Ministrinë e Drejtësisë dhe organet në varësi të saj, janë regjistruar 255 ankesa, nga të cilat janë trajtuar 133 ankesa, ndërsa 122 janë në proces. Siç duket, ankesat i referohen kryesisht zyrave të regjistrimit të pasurive dhe legalizimeve, sektorë të cilët janë në varësi të kësaj ministrie.

Për Ministrinë e Arsimit, Sportit dhe Rinisë si dhe për sektorët në varësi të saj, janë regjistruar 150 ankesa, nga të cilat 116 janë trajtuar, ndërsa 34 janë në proces. Sipas raportit të parë të bashkëqeverisjes me qytetarët, ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, rezulton më e suksesshmja, në raport me trajtimin, por edhe me numrin e pakët të ankesave. Për Ministrinë e Mbrojtjes dhe organet në varësi të saj janë regjistruar 17 ankesa, ku 16 janë zgjidhur.

Ndërkaq, për Ministrinë e Shtetit për Diasporën, me në krye Pandeli Majkon, nuk ka asnjë ankesë, ndoshta edhe për shkak se kjo ministri sapo është krijuar. Ndërkaq, ministritë me më pak ankesa janë Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme me në krye Ditmir Bushatin me pesë ankesa dhe Ministria për Kulturën me 8 ankesa.

Nga ana tjetër, Kryeministrisë i janë drejtuar një numër i madh qytetarët për të zgjidhur problemet e tyre me administratën dhe organet në varësi të saj. Sipas raportit, Kryeministria ka trajtuar dhe zgjidhur 158 ankesa, ndërsa 59 ankesa janë në shqyrtim.

Lista

Lista vijon me Ministrinë Financës dhe Ekonomisë, me 92 ankesa të trajtuara dhe 49 në proces, për Ministrinë e Infrastrukturës dhe Energjisë, janë regjistruar 135 ankesa, nga të cilat 91 të trajtuara dhe 44 në proces, për Ministrinë e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, janë regjistruar 87, ankesa, nga të cilat 80 janë trajtuar, ndërsa 7 janë në proces.

LEXO EDHE:  Lirimi i të “fortëve” nga burgu/ Gjonaj: Të përkushtuar në kriteret e amnistisë

Raporti, numri i ankesave sipas ministrive

Ministria e Drejtësisë, Etilda Gjonaj, 133 ankesa të trajtuara, 122 në proces

Ministria e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Lindita Nikolla, 116 ankesa të trajtuara, 34 në proces

Ministria e Financës dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj, 92 ankesa të trajtuara, 49 në proces

Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë, Damian Gjiknuri, 91 ankesa të trajtuara, 44 në proces

Ministria e Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, 64 ankesa të trajtuara, 58 në proces

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, 80 ankesa të trajtuara, 7 në proces

Ministria e Brendshme, Fatmir Xhafaj, 42 ankesa të trajtuara, 29 në proces

Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Niko Peleshi, 14 ankesa të trajtuara, 6 në proces

Ministria e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, 16 ankesa të trajtuara, 1 në proces

Ministria e Kulturës, 5 ankesa të trajtuara, 3 në proces

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme, 5 ankesa të trajtuara

Ministria e Shtetit për Diasporën, 0 ankesa

12 mendime në lidhje me projektbuxhetin e 2018

-5 propozime janë për shtimin e investimeve në sektorin e bujqësisë;

-1 propozim është për rritjen e shpenzimeve në fushën e mbrojtjes;

-1 propozim është për investimet në infrastrukturën e rrugëve dhe hekurudhave;

-1 propozim është për rritjen e pensioneve dhe ndihmave për personat me aftësi të kufizuar;

-1 propozim është për rritjen e numrit të të punësuarve;

-1 propozim është për më shumë investime në fushën e shëndetësisë;

-1 propozim është për më shumë investime në fushën e arsimit;

-1 propozim është për më shumë investime në përmirësimin e kushteve të mjedisit.

Kërkesa për të shërbyer në administratën publike

Ministria e Drejtësisë, 24 kërkesa nga qytetarët për t’u punësuar

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, 15 kërkesa nga qytetarët për t’u punësuar

Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë, 14 kërkesa nga qytetarët për t’u punësuar

Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, 18 kërkesa nga qytetarët për t’u punësuar

Ministria e Turizmit dhe Mjedisit, 13 kërkesa nga qytetarët për t’u punësuar

Ministria e Financës dhe Ekonomisë, 22 kërkesa nga qytetarët për t’u punësuar

Ministria e Brendshme, 10 kërkesa nga qytetarët për t’u punësuar

Ministria e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, 36 kërkesa nga qytetarët për t’u punësuar

Ministria e Mbrojtjes, 0 kërkesa

Ministria e Kulturës, 4 kërkesa nga qytetarët për t’u punësuar

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme, 18 kërkesa nga qytetarët për t’u punësuar.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Gazetari “shpërthen” ndaj Nikollës/Nuk është bionde! Çfarë iu tha mësuesve

LEXO EDHE:  Reagimi i ashpër i kryetarit të partisë ZGJIDHJA, Koço Kokëdhima, për raportin e DASH-it

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Eurozona analizon alternativa për Greqinë

LEXO EDHE:  Lirimi i të “fortëve” nga burgu/ Gjonaj: Të përkushtuar në kriteret e amnistisë

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: