Connect with Us

“CityNews.al”, tani “CNA.al”/ Ndryshojmë imazhin por jo përmbajtjen

Aktualitet

“CityNews.al”, tani “CNA.al”/ Ndryshojmë imazhin por jo përmbajtjen

Publikuar

-

Agjencia e lajmeve, CityNews.al, nga sot vjen me një imazh të ri për lexuesit e saj.

CityNews.al, tashmë do të jetë CNA (CityNews Albania), një shkurtim për të lehtësuar kërkimet dhe për t’ja bërë sa më të lehtë gjetjen lexuesit.

CNA jemi po ne, me të njëjtin ritëm informacioni, që mesatarisht shkon në jo më pakë se 170 informacione në ditë. Gjithçka ndodh në vend, rajon dhe botë, ne e sjellim në kohën më të shpejtë të mundshme, duke ofruar lajme të besueshme që përmbajnë të gjitha të dhënat që kërkojnë lexuesit. Ne përpiqemi të jemi sa më profesionist në punën tonë, ndoshta jo më të mirët, por ne besojmë se, më të mirë se ne nuk ka. Kjo shprehje na ka bërë që të përpiqemi çdo ditë për të arritur ngadalë-ngadalë dhe në mënyrë solide audiencën tonë.

Ne kemi sjellë me dhjetëra denoncime dhe skandale të cilat kanë qenë në qendër të vëmendjes për publikun shqiptar, kujtojmë këtu pasurimin e deputeti socialist Alfred Peza, videon e skandalit CEZ-DIA, vallëzimin e Ilir Metës me Kastriot Ismailajn, manipulimin dhe vjedhjen e votave, që Lulzim Basha bëri për rizgjedhjen e tij në krye të PD-së, dhjetëra dosje në lidhje me tenderat korruptivë të zhvilluara në institucione të ndryshme. Shumë raportime të sjella nga qytetarët, investigime ekskluzive, disa prej tyre në bashkëpunim me të tjerë kolegë.

CityNews, nga sot CNA, një rëndësi të veçantë i ka kushtuar analizës dhe denoncimeve të pazareve politike ku etabilishmenti i treshes Rama-Basha-Meta, pas asnjë përjashtim nga njëri-tjetri, janë komentuar dhe goditur për kulisat e tyre, duke u nxjerrë të vërtetat, sa më shumë të mundshme, përpara shqiptarëve.

Profili ynë ka qenë i fortë politik, nuk kemi pasur asnjë frikë të themi se, kemi qenë hapur dhe në opozitë të fortë me qeverinë, me veglën e dytë të saj, LSI-në, sot në opozitë, por nuk e kemi ia përtuar asnjëherë edhe Lulzim Bashës dhe akteve të tij politike në dëm të demokratëve dhe shoqërisë në përgjithësi.

CNA, ka tashmë një staf të konsoliduar me disa reporterë në terren, gazetarë me eksperiencë, por edhe të rinj ambiciozë që rriten profesionalisht bashkë me ne.

LEXO EDHE:  Turpi ka luajtur një rol të rëndësishëm në jetën politike, sot jo dhe aq

CNA, tashmë me një staf më të plotësuar, do të shtojë informacionet e publikuara, rubrikat si Lifestyle dhe Sport, do të kenë më shumë informacion. Videot denoncuese, ironizuese dhe tallëse për politikën do të jenë risi me peshë në punën tonë. Nuk ka për të munguar kurrë qëndrimi ynë kritik ndaj të gjitha palëve politike në vend. Do të jemi pas asnjë diskutim, një hapësirë në shërbim të çdo qytetari, i cili kërkon të flasë dhe të thotë të vërtetat.

Kur punon edhe gabon, ndoshta nuk jemi perfektë, por imazhi i ri, shtimi i stafit profesional, zgjerimi i rubrikave dhe angazhimi ynë i madh na bëjnë që të shohim se po shkojmë drejt një rruge sa më të përsosur, me sa më pak gabime dhe sa më profesionale.

Në fund duam t’u themi faleminderit të gjithëve ju që na keni lexuar, komentuar, vlerësuar dhe kritikuar. Një falënderimi i madh për ata që na thurin lëvdata, por një vlerësim edhe për ata që na kritikojnë, pa lënë mënjanë ata që na shajnë, të cilët ndoshta i duam më shumë se gjithë të tjerët, sepse ata na tregojnë që vërtet kemi peshë dhe jemi të fortë, vërtet qëndrimet tona vlejnë dhe kthehen në shqetësime, por diku japin edhe zgjidhje.

CNA.al është CityNews Albania, që në një vit shkoi rreth 20 milionë klikime, me një mesatare rritëse të përditshme, të përjavshme dhe të përmuajshme. Kjo na inkurajon jo pak për vlerësimin që vjen nga vetë lexuesit. Tani me imazhin e ri, me një faqe më të lehtë për të gjetur rubrikat dhe atë çfarë kërkohet nga lexuesit, ne po vazhdojmë rrugëtimin tonë gjatë vitit 2018, duke iu uruar të gjithë shqiptarëve kudo në botë, një vit sa më të mbarë, sa më shumë suksese dhe me dëshirën për të pasur sa më shumë lajme pozitive. /CNA.al

https://cna.al/article/citynewsal-tani-cnaal-ndryshojme-imazhin-por-jo-permbajtjen

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Depresioni i Mëngjesit/ Pse zgjohemi shpesh të zymtë, dhe si ta kalojmë këtë gjendje

LEXO EDHE:  Koronavirusi, pse OBSH duhet të shpallë gjendjen globale të emergjencës

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Troja e lashtë, një qytet real apo thjesht një legjendë?

LEXO EDHE:  Dilema e britanikëve/ Zgjedhje midis një “gënjeshtari të lindur”, dhe një “lideri totalitar”

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: