Connect with us

Aktualitet

Baza e PD kundër Bashës/ Jo “martesë” me LSI-në

Publikuar

-

Anëtari i kryesisë së PD-së, Genti Malko ka komentuar nisjen e protestave të PD-së bashkë me LSI-në.

I ftuar në studion e “Fax News”, ndër të tjera Malko sulmoi Bashën duke thënë se protesta bëhet më shumë për të hequr vëmendjen nga problemet e brendshme të Partisë.

Malko gjithashtu ka folur edhe për marrëveshjen e Bashës me LSI-në, për të cilën tha se baza e PD-së është kundër, ndërsa Basha ka vepruar pa marrë parasysh statutin e partisë.

“Shqiptarët protestojnë çdo ditë duke u largujar nga vendi. Nuk ka ndodhur asnjë largim më i madh që nga vitet 90. Kjo është protesta që po bëjnë çdo ditë shqiptarët, dhe ky është çelësi që duhet të kuptojë qartë PD. Shqiptarët nuk largohen vetëm prej qeverisë.”

Sipas tij, fFillimisht PD-ja duhet që të rifitonte besimin e humbur të qytetarëve ndaj klasës politike.

“Po të mos kishte qenë kështu PD-ja do të kishte qenë në pushtet. Duhet të shohim në tërësi gjërat që nuk shkojnë.”- deklaroi Malko.

Po ashtu ai tha se shqiptarët i shqetësojnë gjërat bazike që kanë lidhje me ekonominë, dhe e dyta sistëmi i drejtësisë dhe demokracia funksionale.

“Vetë Basha nuk ka deklaruar derimë tani që do të ketë një protestë të dytë si ajo e çadrës, dhe marrëdhënie të kushtëzuar me Parlamentin. Kjo tregon që vetë ai është i paqartë me atë çfarë do ndodhë në lidhje me protestën. Kërkon që të heq vëmendjen nga problemet e brendshme. Po gjithçka ka një kufi, nuk mund të shkosh shumë larg me këtë taktikë.”

Gjithashtu Malko thkesoi se duhet thënë se situata në bazë është tmerrësisht e vështirë, vende vende dhe inekszistente dhe sipas tij e vetmja kërkesë që ata bënin ishte që të mos kishim një martesë tjetër me LSI-në.

LEXO EDHE:  Shpërthen anëtarja e Këshillit Kombëtar: "Epoka" Basha?! O injorancë në piedestal!

“Ndoshta ai bën llogaritjen e numrave, po nuk mori parasysh mendimet e bazës, dhe kjo do të ketë koston e saj edhe në protestën që do të mbahet.

Ne e bëmë copë para gjashtë muajsh LSI-në në fushatë, ndërsa sot bën një tjetër marrëveshje duke shkelur statutin”, u shpreh Malko.

“Duhet një reflektim të thellë në lidhje me atë që ndodhi në zgjedhje. Kjo sjellje që ne po mbajmë do të na çojë drejt një partie të dorës së dytë.

Unë mendoj që njerëzit që i rrinë Bashës pranë e shohin atë me sy kritikë. Ndërsa ne kemi kurajo që ta shprehim kundërshtinë ata nuk e bëjnë.

Unë nuk paragjykoj LSI-në për qëndrimin që ka, por brenda PD-së  ne duhet të konturohemi për të rikthyer besimin e humbur, dhe për të rikthyer identitetin.

Duhet që të rikthejmë njerëzit që janë larguar. A jemi ne forca e djathtë te e cila shqiptarët besuan në vitet ’90?! Kjo është pyetja që ne duhet të ngremë. Përveç marketingut që bëhet, unë mendoj se diferenca me partitë e tjera është shumë e vogël”, u shpreh Malko.

Lidhur me faktin nëse Basha ka tentuar që të bashkojë partinë ai u shpreh se Basha ato që nuk i përballon dot i shmang duke u sjellë sikur nuk ekzistojnë.

‘’Basha ka një të metë, që gjërat që nuk i përballon dot, i shmang duke u sjellë, sikur ato nuk ekzistojnë. Pak kohë më parë i kemi kërkuar zotit Basha një takim, që të shohim të gjitha pikat që na bashkojnë, sa nuk është vonë. Nuk ka pasur një përgjigje nga ana e tij. Ka bërë sikur propozimi nuk ekziston”, u shpreh më tej Malko./ CityNews

Aktualitet

VIDEO/ 15-vjeçarja lind fëmijën në mes të lulishtes së Durrësit

Publikuar

-

By

Një vajzë e komunitetit rom vetëm 15 vjeçe ka sjellë në jetë fëmijën e saj në lulishten e Durrësit, atje ku kishte shkuar për të lypur bashkë me bashkëshortin e saj dhe disa fëmijë të tjerë.

Lajmi është bërë i ditur nga Durrëslajm, ndërsa mësohet se vajza rome e quajtur Meke dhe me origjinë nga Fieri kishin shkuar në qytetin e Durrësit për të lypur, për shkak të gjendjes së vështirë ekonomike.

“Jemi nga Fieri. Ishim atje dhe erdhëm këtu për të lypur. Pa drita jemi në shtëpi, s’kemi ekonomi. Jemi 6 veta së bashku me mua dhe nusen”, është shprehur bashkëshorti i 15-vjeçares për Durrëslajm.

LEXO EDHE:  Shpërthen anëtarja e Këshillit Kombëtar: "Epoka" Basha?! O injorancë në piedestal!

28-vjeçari tregon se bashkëshorten e tij e kapën dhimbjet në lulishte dhe solli në jetë një djalë.

“Lindi këtu në lulishte. E kapën dhimbjet, lindi djalë. Pastaj e çuam në spital, pa lekë, pa gjë, por doli me sukses”- u shpreh ai.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Çmendet” Flamurtari/ Nga një gol çdo 6 minuta

Publikuar

-

By

Flamurtari po luan kundër Teutës së Durrësit në shtëpi, ku si duket pas golit të pësuar jo vetëm që ka mbledhur forcat për të barazuar, por ka shënuar plot 3 gola në vetëm 12 minuta lojë.

Golat janë shënuar nga Muarem në minutën e 19′ dhe 25′, dhe nga Useini në minutën e 31′.

LEXO EDHE:  Qurrashit të Lulit i erdhi goja

Trajneri i Flamurtarit, Shpëtim Duro u dorëhoq pas humbjes ndaj Skënderbeut dhe eliminimit nga Kupa e Shqipërisë. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Gjendet trupi i pajetë i ish-kameramanit të televizionit të njohur shqiptar

Publikuar

-

By

Një ngjarje e rëndë raportohet të ketë ndodhur në shpellën e “Haxhi Aliut” në Karaburun.

Sipas burimeve nga policia, mësohet se një 34 vjeçar është gjetur i mbytur sot në shpellë, ndërsa thuhet se i ndjeri është i identifikuar si Armand Halvaxhiu, nga Tirana.

Në njoftim thuhet se 34-vjeçari merrej me zhytje, dhe trupi i pajetë është dërguar drejt morgut. Më parë 34-vjeçari ka punuar edhe si kameraman në tek News 24 dhe Agon Channel, ndërsa ende nuk dihen rrethanat e ngjarjes.

LEXO EDHE:  Qurrashit të Lulit i erdhi goja

Autoritetet po punojnë për zbardhjen e plotë të ngjarjes. /CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

AKTUALITET

Aktualitet20:24 - 22 April, 2018

VIDEO/ 15-vjeçarja lind fëmijën në mes të lulishtes së Durrësit

Një vajzë e komunitetit rom vetëm 15 vjeçe ka sjellë në jetë fëmijën e saj në lulishten e Durrësit, atje...

Sport20:11 - 22 April, 2018

Shkëndija matematikisht kampione/ Tetova në festë

Mision i realizuar me sukses. Shkëndija e Tetova është edhe matematikisht kampione e Maqedonisë. Pas titullit të parë në sezonin...

Sport20:04 - 22 April, 2018

Man.City e feston me goleadë titullin/ Tifozët pushtojnë fushën

Edhe pse e fitoi zyrtarisht titullin një javë më parë pas humbjes së rivalëve të Manchester United ndaj WBA, Manchester...

Aktualitet19:51 - 22 April, 2018

“Çmendet” Flamurtari/ Nga një gol çdo 6 minuta

Flamurtari po luan kundër Teutës së Durrësit në shtëpi, ku si duket pas golit të pësuar jo vetëm që ka...

Aktualitet19:39 - 22 April, 2018

Gjendet trupi i pajetë i ish-kameramanit të televizionit të njohur shqiptar

Një ngjarje e rëndë raportohet të ketë ndodhur në shpellën e “Haxhi Aliut” në Karaburun. Sipas burimeve nga policia, mësohet...

Sport19:24 - 22 April, 2018

Flamurtari pa Duron ndëshkohet që në minutë të 8′-të

Po luhet në stadiumin ‘Flamurtari’ ndeshja mes vlonjatëve dhe Teutës e vlefshme për javën e 30 të kampionatit shqiptar, me...

Aktualitet19:14 - 22 April, 2018

Skualifikohet padrejtësisht, Senad Gashi tenton vetëgjyqësinë në ring (Video)

Nuk ka shkuar aspak mirë ndeshja për boksierin nga Peja, Senad Gashi, në sfidën ndaj gjermanit Schwarz, që e humbi...

Sport19:02 - 22 April, 2018

Marquez sërish protagonist, pole dhe penalizim

Piloti spanjoll i Hondës, Marc Marquez fitoi pole positionin e tij të 6 radhazi në garën e Austinit, pasi e...

Aktualitet18:54 - 22 April, 2018

“Urime nga zemra kolegë”/ Vasili përgëzon mjekët: Ndodhi për herë të parë në Shqipëri

Kreu i grupit parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili ka uruar mjekët shqiptarë për realizimin me sukses të...

Sport18:46 - 22 April, 2018

Gattuso: Mbrëmje e turpshme, ndjesë tifozëve

Në fazën e parë, Beneventos, atëherë e sapongjitur në Serie A, merrte pikën e parë ndaj kuqezinjve me një gol...

Aktualitet18:26 - 22 April, 2018

Zjarri në Tiranë/ Malltezi denoncon disa katastrofa të tjera mjedisore nga shteti

Drejtor i Departamentit të Mjedisit në Partinë Demokratike, Jamarbër Malltezi, ka dalë në një deklaratë për mediet, pas zjarrit që...

Aktualitet18:17 - 22 April, 2018

Luan Rama kryqëzon ministren e Kulturës dhe Kryeministrin për Himnin Kombëtar

Nënkryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Luan Rama, ka sulmuar ministren e Kulturës Mirala Kumbaro dhe kryeministrin Edi Rama, lidhur...

Aktualitet18:04 - 22 April, 2018

Djegia e fabrikës së riciklimit/ Specialistët ngrenë alarmin

Djegia e një fabrike riciklimi në Kashar mëngjesin e sotëm, ka shkaktuar një valë reagimesh nga specialistët e mjedisit. I...

Sport17:52 - 22 April, 2018

Kukësi dhe Laçi sërish në barazim

Pas barazimit në gjysmëfinalen e Kupës së Shqipërisë, Laçi dhe Kukësi sërish janë mjaftuar me nga një pikë edhe në...

Kronika17:43 - 22 April, 2018

E rëndë/ Gruaja gjen burrin të varur në banesë

Një ngjarje e rëndë është regjistruar në Dropull, ku një 60 vjeçar është gjetur i vetvarur në banesën e tij....

Sport17:43 - 22 April, 2018

Ish-basketbollisti i përkushtohet kanabisit

Qëllimi i ri i Lamar Odom për jetën, që kur doli nga koma, është që të synojë të përmirësojë edhe...

Aktualitet17:35 - 22 April, 2018

Shpërthen anëtarja e Këshillit Kombëtar: “Epoka” Basha?! O injorancë në piedestal!

Anëtarja e Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike, Endira Bushati, si një nga zërat kritikë ndaj Lulzim Bashës brenda PD, ka...

Bota17:30 - 22 April, 2018

Video/ Vritet gazetari në transmetim të drejtpërdrejtë

Një gazetar në Nikaragua u vra gjatë një transmetimi të drejtpërdrejtë të protestave antiqeveritare. Ángel Gahona po raportonte për dëmin...

Aktualitet17:25 - 22 April, 2018

FOTO/ Kapet peshku i rrezikshëm

Përmirësimi i kushteve të motit u ka dhënë mundësi anijeve të flotës së peshkimit në Durrës të dalin për peshk....

Sport17:16 - 22 April, 2018

Morata ‘tundon’ Marottën/ Sulmuesi drejt rikthimit te Juve

Alvaro Morata duket se nuk po gjen qetësi askund tjetër përveçse te Juventusi dhe po mendon seriozisht rikthimin te bardhezinjtë....

Kosova & Rajoni17:10 - 22 April, 2018

“Shpërthen” deputeti i LDK-së/ Del kundër zgjedhjeve partiake

Njëri prej deputetëve më të votuar të LDK-së, Arben Gashi, ka dalë kundër idesë që të ketë zgjedhje të reja...

Sport17:07 - 22 April, 2018

Emocion dhe lot, Julio Cesar i jep lamtumirën futbollit (Video)

Sfida mes Flamengos dhe Atletico Mineiros ishte edhe e fundit për portierin brazilian Julio Cesar, që përfundimisht vendosi të ‘varë...

Sociale17:04 - 22 April, 2018

Klosi: Java e Tokës, rezultate të dukshme falë kontributit të gjitha institucioneve

E diela është një ditë pushimi për të gjithë por jo për 500 punonjës të Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit....

Kuriozitete17:00 - 22 April, 2018

Droga e luksit dhe efektet e kokainës në vaginë

Kokaina, droga e luksit që prodhohet dhe shitet në mënyrë ilegale, është duke tërhequr gjithmonë e më shumë të rinjtë,...

Aktualitet16:55 - 22 April, 2018

Avokati shpërthen ndaj Bashës: Vuri në krye të PD-së Durrës, atë që e tallin të gjithë

Avokati Altin Goxhaj, njëherësh anëtar i Shoqërisë Civile, ka sulmuar kryetarin e Partisë Demokratike Lulzim Basha dhe të zgjedhurin e...

Sport16:40 - 22 April, 2018

Flamurtari, shansi i fundit për Europën/ Teuta do pikët e mbijetesës

Flamurtari-Teuta do të jetë një takim i veçantë, pasi do të vihen përballë një skuadër në krizë të thellë identiteti,...

Life Style16:40 - 22 April, 2018

Po vjen plazhi, ja si të keni kofshë të holla për 1 javë. Do befasoheni

Shumë gra dëshirojnë kofshë të holla. Ndoshta ndryshimet në dietën tuaj dhe trajnimet që keni bërë gjatë kësaj kohe nuk...

Aktualitet16:33 - 22 April, 2018

Berisha ironizon mbledhjen e qeverisë në Fier

Ish-kryeministri Sali Berisha, ka vijuar me sulmet ndaj qeverisë dhe kryeministrit Edi Rama. Me anë të një postimi në rrjetet...

Trending

LAJM I REKOMANDUAR:
I refuzuan birësimin e djalit që donte, Klodiana Shala nuk heq dorë

Kohë më parë sportistja e njohur, Klodiana Shala, ka rrëfyer një pjesë të historisë nga jeta e saj, duke treguar...

Close