Connect with us

Aktualitet

Basha nën “këmbët” e LSI-së/ Si ka ndryshuar Luli qëndrimet për “sektin e Metës”

Publikuar

-

Partia Demokratike, ka paralajmëruar protesta antiqeveritare, të pandalshme  si shenjë revolte  ndaj blerjes së votave, kanabizimit të vendit, drejtësisë së kapur nga politika etj.

Deri këtu, gjithçka është e drejtë, pasi ka me dhjetra e dhjetra arsye për të protestuar, por ajo që e zbeh protestën është pafytyrësia e Lulzim Bashës, i cili për të fshehur dështimin e tij, “shtrihet” nën këmbët e LSI –së, sektit korruptiv dhe bandës së presidentit Ilir Meta.

PD e ka obligim që të jetë në anën e qytetarëve, dhe të vihet në krye të përpjekjeve për riorganizimin  e së djathtës në Shqipëri, si forcë kryesore, por Luli shumë luan për tepsinë e tij e jo për opozitën.

Ndërkohë, Basha nuk thërret në protestë shtyllat tradicionale të PD –së, ish-të përndjekurit politikë, pronarët legjitimë dhe shtresat e tjera mbështetëse tradicionale të PD –së në këto 27 vite, por thërret një parti të qendrës së majtë, një parti që është  e vetmja që pranon diktatorin Enver Hoxha. Partinë e cila me një kandidat Enverist e bëri Bashën kryebashkiak të Tiranës.

Luli, herë e akuzon LSI-në dhe herë kërkon që të futet në gjirin saj.

Në protestën e shkurtit të vitit 2017, apo siç njihet ndryshe protesta e çadrës, Basha bëri të pamundurën për ta tërhequr LSI –në drejt vetes dhe për t’u bashkuar me të.

Por pas çadrës dhe marrëveshjes së famshme të 18 majit 2017 me Edi Ramën, Basha sërish i rikthehet sulmit ndaj LSI –së, e cila doli e vetme në zgjedhjet parlamentare.

Pasi mbaruan zgjedhjet dhe Luli ngeli jashtë qeverisë, LSI shkon në koalicion me PD –në.

Kështu, pasi shkatërroi themelet e PD -së, që ishin drejtuesit e saj, Lulzim Basha heq Jozefina Topallin dhe merr Monika Kryemadhin.

Ndoshta i hoqi Jozefinën dhe të tjerë kritike apo kundërshtarë brenda partisë, vetëm për të realizuar ëndrrën e tij, koalicionin me LSI-në, që e realizoi pas 4 vitesh.

Një gjë është e sigurtë se përgjegjësia është e Bashës, për shkak të pasionit të tij për LSI –në.

(CNA)  Citynews sjell një retrospektivë të rrethanave në të cilat është krijuar koalicionit PD –LSI ndër vite.

Ishte ish kryeministri Sali Berisha, në vitin 2009 i pari që bëri aleancë  me LSI –në për formimin e Qeverisë.

I lodhur nga opozitarizmi 5 vjeçar, Meta u dakortësua me Berishën për të qeverisur vendin dhe u siguruar që ta “shtrydhte” në maksimum këtë mundësi politike.

Ndërsa në vitin 2013, fiks në datën 1 prill, LSI  braktisi PD –në duke kaluar me PS –në, gjë kjo që nuk u kapërdi lehtë nga PD –ja.

Ndërsa ka lëshuar një lumë akuzash ndaj Metës dhe LSI –së, Berisha e ka quajtur gabim qeverisjen me LSI-në dhe theksoi se i rekomandonte pasardhësit të tij të mos bënte kurrë koalicion me LSI.

LEXO EDHE:  Mashtrimi 5 milion eurosh/ Zbulohet kush qëndron pas kompanisë “Gulf”

Në vitin 2013 në fushatën për kryetar të PD –së, tashmë i ndjeri Sokol Olldashi, ishte i ashpër  ndaj LSI –së. Ai ishte i pari që doli kundër LSI –së dhe i pari që pranoj se LSI ishte e korruptuar. Olldashi ka theksuar, se kjo parti ka qenë një kosto për PD-në. Duke e akuzuar sërish këtë forcë për blerje votash, Olldashi tha, se është e rëndësishme që të binden shqiptarët se vota nuk është mall që shitet.

Ndërsa Lulzim Basha në atë kohë ka heshtur, a thua se LSI për të nuk ekzistonte.

Sërish më 7 nëntor 2013, Sokol Olldashi në Kuvend ka risjellë në vëmendje humbjen e PD –së në zgjedhjet lokale si dhe ka vënë theksin tek pazaret zgjedhore, dhe konkretisht tek blerja e votës, duke risjellë në vëmendje rastin e Korçës, ku studentëve u blihej vota kundrejt 2 mijë lekëve të reja.

“Në mënyrë figurative humbëm për shkak të emisionit “Fiks Fare”! Sepse ne nuk e pamë, apo bëmë sikur nuk e pamë dy vjet e kusur me parë. Ndërsa ju e patë atë emision, madje edhe e “hëngrët” ne 1 prill. Nuk mundet që në këtë sallë të paralamentit të bashkëjetojnë të patrazuar, deputetët dhe blerësit. Kjo sallë ka vend për një kategori; ose për deputetët, ose për blerësit. Të dyja palët këtu, bashkë, nuk mund të rrinë dot”, është shprehur Olldashi.

Në fakt të gjithë blerësit po rrinë bashkë sot në Kuvend, por Lulit kjo gjë nuk i intereson, pasi tashmë po kërkon opsione për të mbuluar dështimet e tij.

Më pas Berisha dha këshillën e tij për Bashën që mos bënte koalicion me LSI.

Me daljen në skenën politike të skandalit CEZ – DIA, Lulzim Basha kërkoi dorëheqjen e Ilir Metës, në parlament pati një protestë, kreu i PD kërkoi edhe vendosjen e Metës përpara drejtësisë.

Lulzim Basha në një dalje televizive disa vite më parë theksoi se nuk do kishte koalicion me LSI, por menjëherë sapo gjeti mundësinë të kishte LSI në krah u gjunjëzua, duke braktisur opozitën dhe duke u bërë pjesë e pazarit me LSI-në, e cila prej 8 vitesh qëndron në pushtet dhe ende nuk ka “ftohur” karriget e korrupsionit dhe zullumet ne qeverisje.

Lulzim Basha me çdo lëvizje të tij këto 4 vite në krye të opozitës ka treguar paaftësi politike, infantilitet dhe kërcimet e tij kanë qenë si të një adoleshenti politik. Shqiptaret tashmë kanë përballë shansin për të protestuar dhe të gjithë janë kundër një qeverie të korruptuar, të akuzuar për drogë e korrupsion, por në protestë do udhëheqin edhe dy simbole të tjera të korrupsionit dhe paaftësisë Monika dhe Luli./ CityNews

Aktualitet

VIDEO/ 15-vjeçarja lind fëmijën në mes të lulishtes së Durrësit

Publikuar

-

By

Një vajzë e komunitetit rom vetëm 15 vjeçe ka sjellë në jetë fëmijën e saj në lulishten e Durrësit, atje ku kishte shkuar për të lypur bashkë me bashkëshortin e saj dhe disa fëmijë të tjerë.

Lajmi është bërë i ditur nga Durrëslajm, ndërsa mësohet se vajza rome e quajtur Meke dhe me origjinë nga Fieri kishin shkuar në qytetin e Durrësit për të lypur, për shkak të gjendjes së vështirë ekonomike.

“Jemi nga Fieri. Ishim atje dhe erdhëm këtu për të lypur. Pa drita jemi në shtëpi, s’kemi ekonomi. Jemi 6 veta së bashku me mua dhe nusen”, është shprehur bashkëshorti i 15-vjeçares për Durrëslajm.

LEXO EDHE:  Mashtrimi 5 milion eurosh/ Zbulohet kush qëndron pas kompanisë “Gulf”

28-vjeçari tregon se bashkëshorten e tij e kapën dhimbjet në lulishte dhe solli në jetë një djalë.

“Lindi këtu në lulishte. E kapën dhimbjet, lindi djalë. Pastaj e çuam në spital, pa lekë, pa gjë, por doli me sukses”- u shpreh ai.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Çmendet” Flamurtari/ Nga një gol çdo 6 minuta

Publikuar

-

By

Flamurtari po luan kundër Teutës së Durrësit në shtëpi, ku si duket pas golit të pësuar jo vetëm që ka mbledhur forcat për të barazuar, por ka shënuar plot 3 gola në vetëm 12 minuta lojë.

Golat janë shënuar nga Muarem në minutën e 19′ dhe 25′, dhe nga Useini në minutën e 31′.

LEXO EDHE:  Mashtrimi 5 milion eurosh/ Zbulohet kush qëndron pas kompanisë “Gulf”

Trajneri i Flamurtarit, Shpëtim Duro u dorëhoq pas humbjes ndaj Skënderbeut dhe eliminimit nga Kupa e Shqipërisë. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Gjendet trupi i pajetë i ish-kameramanit të televizionit të njohur shqiptar

Publikuar

-

By

Një ngjarje e rëndë raportohet të ketë ndodhur në shpellën e “Haxhi Aliut” në Karaburun.

Sipas burimeve nga policia, mësohet se një 34 vjeçar është gjetur i mbytur sot në shpellë, ndërsa thuhet se i ndjeri është i identifikuar si Armand Halvaxhiu, nga Tirana.

Në njoftim thuhet se 34-vjeçari merrej me zhytje, dhe trupi i pajetë është dërguar drejt morgut. Më parë 34-vjeçari ka punuar edhe si kameraman në tek News 24 dhe Agon Channel, ndërsa ende nuk dihen rrethanat e ngjarjes.

LEXO EDHE:  Mashtrimi 5 milion eurosh/ Zbulohet kush qëndron pas kompanisë “Gulf”

Autoritetet po punojnë për zbardhjen e plotë të ngjarjes. /CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

AKTUALITET

Aktualitet20:24 - 22 April, 2018

VIDEO/ 15-vjeçarja lind fëmijën në mes të lulishtes së Durrësit

Një vajzë e komunitetit rom vetëm 15 vjeçe ka sjellë në jetë fëmijën e saj në lulishten e Durrësit, atje...

Sport20:11 - 22 April, 2018

Shkëndija matematikisht kampione/ Tetova në festë

Mision i realizuar me sukses. Shkëndija e Tetova është edhe matematikisht kampione e Maqedonisë. Pas titullit të parë në sezonin...

Sport20:04 - 22 April, 2018

Man.City e feston me goleadë titullin/ Tifozët pushtojnë fushën

Edhe pse e fitoi zyrtarisht titullin një javë më parë pas humbjes së rivalëve të Manchester United ndaj WBA, Manchester...

Aktualitet19:51 - 22 April, 2018

“Çmendet” Flamurtari/ Nga një gol çdo 6 minuta

Flamurtari po luan kundër Teutës së Durrësit në shtëpi, ku si duket pas golit të pësuar jo vetëm që ka...

Aktualitet19:39 - 22 April, 2018

Gjendet trupi i pajetë i ish-kameramanit të televizionit të njohur shqiptar

Një ngjarje e rëndë raportohet të ketë ndodhur në shpellën e “Haxhi Aliut” në Karaburun. Sipas burimeve nga policia, mësohet...

Sport19:24 - 22 April, 2018

Flamurtari pa Duron ndëshkohet që në minutë të 8′-të

Po luhet në stadiumin ‘Flamurtari’ ndeshja mes vlonjatëve dhe Teutës e vlefshme për javën e 30 të kampionatit shqiptar, me...

Aktualitet19:14 - 22 April, 2018

Skualifikohet padrejtësisht, Senad Gashi tenton vetëgjyqësinë në ring (Video)

Nuk ka shkuar aspak mirë ndeshja për boksierin nga Peja, Senad Gashi, në sfidën ndaj gjermanit Schwarz, që e humbi...

Sport19:02 - 22 April, 2018

Marquez sërish protagonist, pole dhe penalizim

Piloti spanjoll i Hondës, Marc Marquez fitoi pole positionin e tij të 6 radhazi në garën e Austinit, pasi e...

Aktualitet18:54 - 22 April, 2018

“Urime nga zemra kolegë”/ Vasili përgëzon mjekët: Ndodhi për herë të parë në Shqipëri

Kreu i grupit parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili ka uruar mjekët shqiptarë për realizimin me sukses të...

Sport18:46 - 22 April, 2018

Gattuso: Mbrëmje e turpshme, ndjesë tifozëve

Në fazën e parë, Beneventos, atëherë e sapongjitur në Serie A, merrte pikën e parë ndaj kuqezinjve me një gol...

Aktualitet18:26 - 22 April, 2018

Zjarri në Tiranë/ Malltezi denoncon disa katastrofa të tjera mjedisore nga shteti

Drejtor i Departamentit të Mjedisit në Partinë Demokratike, Jamarbër Malltezi, ka dalë në një deklaratë për mediet, pas zjarrit që...

Aktualitet18:17 - 22 April, 2018

Luan Rama kryqëzon ministren e Kulturës dhe Kryeministrin për Himnin Kombëtar

Nënkryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Luan Rama, ka sulmuar ministren e Kulturës Mirala Kumbaro dhe kryeministrin Edi Rama, lidhur...

Aktualitet18:04 - 22 April, 2018

Djegia e fabrikës së riciklimit/ Specialistët ngrenë alarmin

Djegia e një fabrike riciklimi në Kashar mëngjesin e sotëm, ka shkaktuar një valë reagimesh nga specialistët e mjedisit. I...

Sport17:52 - 22 April, 2018

Kukësi dhe Laçi sërish në barazim

Pas barazimit në gjysmëfinalen e Kupës së Shqipërisë, Laçi dhe Kukësi sërish janë mjaftuar me nga një pikë edhe në...

Kronika17:43 - 22 April, 2018

E rëndë/ Gruaja gjen burrin të varur në banesë

Një ngjarje e rëndë është regjistruar në Dropull, ku një 60 vjeçar është gjetur i vetvarur në banesën e tij....

Sport17:43 - 22 April, 2018

Ish-basketbollisti i përkushtohet kanabisit

Qëllimi i ri i Lamar Odom për jetën, që kur doli nga koma, është që të synojë të përmirësojë edhe...

Aktualitet17:35 - 22 April, 2018

Shpërthen anëtarja e Këshillit Kombëtar: “Epoka” Basha?! O injorancë në piedestal!

Anëtarja e Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike, Endira Bushati, si një nga zërat kritikë ndaj Lulzim Bashës brenda PD, ka...

Bota17:30 - 22 April, 2018

Video/ Vritet gazetari në transmetim të drejtpërdrejtë

Një gazetar në Nikaragua u vra gjatë një transmetimi të drejtpërdrejtë të protestave antiqeveritare. Ángel Gahona po raportonte për dëmin...

Aktualitet17:25 - 22 April, 2018

FOTO/ Kapet peshku i rrezikshëm

Përmirësimi i kushteve të motit u ka dhënë mundësi anijeve të flotës së peshkimit në Durrës të dalin për peshk....

Sport17:16 - 22 April, 2018

Morata ‘tundon’ Marottën/ Sulmuesi drejt rikthimit te Juve

Alvaro Morata duket se nuk po gjen qetësi askund tjetër përveçse te Juventusi dhe po mendon seriozisht rikthimin te bardhezinjtë....

Kosova & Rajoni17:10 - 22 April, 2018

“Shpërthen” deputeti i LDK-së/ Del kundër zgjedhjeve partiake

Njëri prej deputetëve më të votuar të LDK-së, Arben Gashi, ka dalë kundër idesë që të ketë zgjedhje të reja...

Sport17:07 - 22 April, 2018

Emocion dhe lot, Julio Cesar i jep lamtumirën futbollit (Video)

Sfida mes Flamengos dhe Atletico Mineiros ishte edhe e fundit për portierin brazilian Julio Cesar, që përfundimisht vendosi të ‘varë...

Sociale17:04 - 22 April, 2018

Klosi: Java e Tokës, rezultate të dukshme falë kontributit të gjitha institucioneve

E diela është një ditë pushimi për të gjithë por jo për 500 punonjës të Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit....

Kuriozitete17:00 - 22 April, 2018

Droga e luksit dhe efektet e kokainës në vaginë

Kokaina, droga e luksit që prodhohet dhe shitet në mënyrë ilegale, është duke tërhequr gjithmonë e më shumë të rinjtë,...

Aktualitet16:55 - 22 April, 2018

Avokati shpërthen ndaj Bashës: Vuri në krye të PD-së Durrës, atë që e tallin të gjithë

Avokati Altin Goxhaj, njëherësh anëtar i Shoqërisë Civile, ka sulmuar kryetarin e Partisë Demokratike Lulzim Basha dhe të zgjedhurin e...

Sport16:40 - 22 April, 2018

Flamurtari, shansi i fundit për Europën/ Teuta do pikët e mbijetesës

Flamurtari-Teuta do të jetë një takim i veçantë, pasi do të vihen përballë një skuadër në krizë të thellë identiteti,...

Life Style16:40 - 22 April, 2018

Po vjen plazhi, ja si të keni kofshë të holla për 1 javë. Do befasoheni

Shumë gra dëshirojnë kofshë të holla. Ndoshta ndryshimet në dietën tuaj dhe trajnimet që keni bërë gjatë kësaj kohe nuk...

Aktualitet16:33 - 22 April, 2018

Berisha ironizon mbledhjen e qeverisë në Fier

Ish-kryeministri Sali Berisha, ka vijuar me sulmet ndaj qeverisë dhe kryeministrit Edi Rama. Me anë të një postimi në rrjetet...

Trending

LAJM I REKOMANDUAR:
Shokon këngëtarja e famshme me këshillat e prindërimit: Ia fus ca dacka të mira dhe…

Kelly Clarkson ka dhënë disa këshilla për prindërit që i ka lënë të gjithë me gojëhapur. Këngëtarja rrëfeu se nuk...

Close