Connect with us

Aktualitet

Avokati zbulon provat e falsifikimit nga Drejtori i Soros për kandidatët e KLP

Publikuar

-

Nga Altin Goxhaj

Ja disa nga provat e falsifikimit të të dhënave në vlersimin dhe paraqitjen e vlerësimit drejtuar Kuvendit për plotësimin e kritereve të kandidatëve për KLP nga Drejtori i Soros Z. Andi Dobrushi në cilësinë e Kryetarit të Komisionit të Shoqërisë Civile pranë Avokates së Popullit! Siç del qartë nga dokumentat Dobrushi i Soros deklaron se i ka verifikuar dhe i ka dalë se kandidati Andi Muratej i cili është pjesë e borderosë së Andi Dobrushit (Andi Muratej është kandidat i Komitetit të Helsinkit rrogat e të cilit i paguan Soros) e plotëson kriterin ligjor të Nenit 152 që kërkon angazhim 5 vjeçar pa shkëputje (në këtë rast duhej 5 vjet Dhjetor 2012 – Dhjetor 2017) pranë OJF-ve në programe konkrete të të drejtave të njeriut!

Shkresa zyrtare drejtuar Sekretarit të Përgjithshëm të Kuvendit ku Andi Dobrushi i Soros falsifikon të dhënat e kriterit të paplotësuar të Andi Muratej

Shkresa që Andi Dobrushi i Soros i dërgon Sekretarit të Përgjithshëm të Avokatit të Popullit ku i paraqet relacionin ku jan falsifikuar të dhënat reale të kandidatit për KLP Andi Muratej

Relacioni që Andi Dobrushi i Soros i dërgon Sekretarit të Përgjithshëm të Avokatit të Popullit ku i paraqet relacionin ku jan falsifikuar të dhënat reale të kandidatit për KLP Andi Muratej

Relacioni që Andi Dobrushi i Soros i dërgon Sekretarit të Përgjithshëm të Avokatit të Popullit ku i paraqet relacionin ku jan falsifikuar të dhënat reale të kandidatit për KLP Andi Muratej

Relacioni që Andi Dobrushi i Soros i dërgon Sekretarit të Përgjithshëm të Avokatit të Popullit ku i paraqet relacionin ku jan falsifikuar të dhënat reale të kandidatit për KLP Andi Muratej

Relacioni që Andi Dobrushi i Soros i dërgon Sekretarit të Përgjithshëm të Avokatit të Popullit ku i paraqet relacionin ku jan falsifikuar të dhënat reale të kandidatit për KLP Andi Muratej
E vërteta siç del edhe nga 2 kopje të 2 vendimeve të formës së prerë të Gjykatës së Apelit përkatësisht në 22 Shkurt 2013 me nr 454 dhe të 12 Shkurt 2013 me nr 343 kandidati Andi Muratej rezulton që ka qenë i punësuar pranë Avokatit të Shtetit dhe nuk ka pasur asnjë shans të jetë i angazhuar pranë ndonjë OJFje apo programi të OJFve n fushën e të drejtave të njeriut edhe se e ka të ndaluar nga statusi pranë Avokatit të Shtetit por edhe sps konsiderohet konflikt i rëndë interesi!

Vendim i formës së prerë të Gjykatës së Apelit përkatësisht në 22 Shkurt 2013 me nr 454 ku rezulton se kandidati Andi Muratej ka qenë i punësuar pranë Avokatit të Shtetit

Vendim i formës së prerë të Gjykatës së Apelit përkatësisht në 12 Shkurt 2013 me nr 343 ku rezulton se kandidati Andi Muratej ka qenë i punësuar pranë Avokatit të Shtetit
Po ashtu referuar gazetës “Sot” dt 11 Prill 2014 ka një artikull të gjatë për të (i papërgënjeshtruar nga Andi Muratej) që identifikon Prillin 2014 si kohë e ushtrimit të detyrës si përfaqësues i Avokatit të Shtetit!

Gazeta “Sot” dt 11 Prill 2014 ka një artikull për kandidatin për KLP Andi Muratej (i papërgënjeshtruar) që identifikon Prillin 2014 si kohë e ushtrimit të detyrës si përfaqësues i Avokatit të Shtetit!
Por Andi Dobrushi deklaron në relacione dhe shkresa drejtuar Sekretarit të Përgjithshëm të Avokatit të Popullit dhe Sekretarit të Përgjithshëm të Kuvendit se kandidati për KLP Andi Muratej i plotëson këto kritere dhe nisur nga roli ligjor që detyrën e këtij verifikimi e ka ekskluzivitet Komisioni që drejton Andi Dobrushi qartas kemi falsifikim të të dhënave të Andi Muratej nga Andi Dobrushi!
Ky fakt përforcohet nga vetë fakti se Andi Dobrushi ka intervistuar vetë Andi Muratej pikërisht për këtë fakt nërkohë Andi Muratej paguhet nga Komiteti Helsinki i cili paratë i merr nga Soros!

Intervista rreth 30 minuta e Andi Muratej nga Andi Dobrushi edhe për verifikimin e kriterit të angazhimit 5vjeçar
Në librezën e punës së Andi Muratej dhe në çdo të dhënë tjetër ligjore të çdo subjekti jofitimprurës nuk mund të ketë asnjë të dhënë për pagesën e rrogës, sigurimeve shoqërore apo tatim mbi të ardhurat nga Andi Muratej për periudhën Dhjetor 2012 – Prill 2014 çka rezulton se duhej të ishte pjesë e dosjes së kandidatit nëse plotësonte kriteret. Qartas Andi Dobrushi me ndërgjegje të plotë i ndërgjegjshëm që kandidati nuk e plotëson kriterin 5 vjeçar ka shkruar në raporte dhe relacione, sdms në shkresën drejtuar Sekretarit të Përgjithshëm të Kuvendit se Andi e plotëson këtë kriter!
Duke marrë në konsideratë që Fondacioni Soros është aksioneri kryesor në kompaninë Besa Sh.a. dhe themeluesi i Fondacionit Soros është aksioner i kompanisë ka në pronë Spitalin Amerikan (fakt i investiguar nga media http://www.hashtag.al/index.php/201… dhe i papërgënjeshtruar nga Spitali Amerikan), të dyja subjekte të proçedimeve penale të mundshme [referuar themeluesit Fondacioni Besa (http://www.soros.al/nosa/lajme.htm) dhe rasteve të vdekjeve në Spitalin Amerikan (http://vizionplus.al/zjarr-e-viktim…) apo hetimit të konçensioneve nga Prokuroria https://www.zeriamerikes.com/a/heti…)], interesi për influencim në KLP i Andi Dobrushit është i qartë!
Kallzimi Penal ndaj andi Dobrushit i referohet Neni 248 të Kodit Penal “Shpërdorimi i detyrës”: “Kryerja ose moskryerja me dashje e veprimeve a e mosveprimeve në kundërshtim me ligjin, që përbën mospërmbushje të rregullt të detyrës, nga personi që ushtron funksione publike, kur i kanë sjellë atij ose personave të tjerë përfitime materiale ose jomateriale të padrejta a kanë dëmtuar interesat e ligjshëm të shtetit, të shtetasve dhe të personave të tjerë juridikë, nëse nuk përbën vepër tjetër penale, dënohet me burgim deri në shtatë vjet.”
LIGJ Nr. 115/2016 PËR ORGANET E QEVERISJES SË SISTEMIT TË DREJTËSISË, Neni 152 që përcakton kriterin 5 vjeçar të kandidatëve nga shoqëria civile për KLP

LIGJ Nr. 115/2016 PËR ORGANET E QEVERISJES SË SISTEMIT TË DREJTËSISË, Neni 152 që përcakton kriterin 5 vjeçar të kandidatëve nga shoqëria civile për KLP

LIGJ Nr. 115/2016 PËR ORGANET E QEVERISJES SË SISTEMIT TË DREJTËSISË, Neni 152 që përcakton kriterin 5 vjeçar të kandidatëve nga shoqëria civile për KLP

Aktualitet

VIDEO/ 15-vjeçarja lind fëmijën në mes të lulishtes së Durrësit

Publikuar

-

By

Një vajzë e komunitetit rom vetëm 15 vjeçe ka sjellë në jetë fëmijën e saj në lulishten e Durrësit, atje ku kishte shkuar për të lypur bashkë me bashkëshortin e saj dhe disa fëmijë të tjerë.

Lajmi është bërë i ditur nga Durrëslajm, ndërsa mësohet se vajza rome e quajtur Meke dhe me origjinë nga Fieri kishin shkuar në qytetin e Durrësit për të lypur, për shkak të gjendjes së vështirë ekonomike.

“Jemi nga Fieri. Ishim atje dhe erdhëm këtu për të lypur. Pa drita jemi në shtëpi, s’kemi ekonomi. Jemi 6 veta së bashku me mua dhe nusen”, është shprehur bashkëshorti i 15-vjeçares për Durrëslajm.

LEXO EDHE:  Avokati shpërthen ndaj Bashës: Vuri në krye të PD-së Durrës, atë që e tallin të gjithë

28-vjeçari tregon se bashkëshorten e tij e kapën dhimbjet në lulishte dhe solli në jetë një djalë.

“Lindi këtu në lulishte. E kapën dhimbjet, lindi djalë. Pastaj e çuam në spital, pa lekë, pa gjë, por doli me sukses”- u shpreh ai.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Çmendet” Flamurtari/ Nga një gol çdo 6 minuta

Publikuar

-

By

Flamurtari po luan kundër Teutës së Durrësit në shtëpi, ku si duket pas golit të pësuar jo vetëm që ka mbledhur forcat për të barazuar, por ka shënuar plot 3 gola në vetëm 12 minuta lojë.

Golat janë shënuar nga Muarem në minutën e 19′ dhe 25′, dhe nga Useini në minutën e 31′.

LEXO EDHE:  Avokati shpërthen ndaj Bashës: Vuri në krye të PD-së Durrës, atë që e tallin të gjithë

Trajneri i Flamurtarit, Shpëtim Duro u dorëhoq pas humbjes ndaj Skënderbeut dhe eliminimit nga Kupa e Shqipërisë. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Gjendet trupi i pajetë i ish-kameramanit të televizionit të njohur shqiptar

Publikuar

-

By

Një ngjarje e rëndë raportohet të ketë ndodhur në shpellën e “Haxhi Aliut” në Karaburun.

Sipas burimeve nga policia, mësohet se një 34 vjeçar është gjetur i mbytur sot në shpellë, ndërsa thuhet se i ndjeri është i identifikuar si Armand Halvaxhiu, nga Tirana.

Në njoftim thuhet se 34-vjeçari merrej me zhytje, dhe trupi i pajetë është dërguar drejt morgut. Më parë 34-vjeçari ka punuar edhe si kameraman në tek News 24 dhe Agon Channel, ndërsa ende nuk dihen rrethanat e ngjarjes.

LEXO EDHE:  Avokati shpërthen ndaj Bashës: Vuri në krye të PD-së Durrës, atë që e tallin të gjithë

Autoritetet po punojnë për zbardhjen e plotë të ngjarjes. /CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

AKTUALITET

Aktualitet20:24 - 22 April, 2018

VIDEO/ 15-vjeçarja lind fëmijën në mes të lulishtes së Durrësit

Një vajzë e komunitetit rom vetëm 15 vjeçe ka sjellë në jetë fëmijën e saj në lulishten e Durrësit, atje...

Sport20:11 - 22 April, 2018

Shkëndija matematikisht kampione/ Tetova në festë

Mision i realizuar me sukses. Shkëndija e Tetova është edhe matematikisht kampione e Maqedonisë. Pas titullit të parë në sezonin...

Sport20:04 - 22 April, 2018

Man.City e feston me goleadë titullin/ Tifozët pushtojnë fushën

Edhe pse e fitoi zyrtarisht titullin një javë më parë pas humbjes së rivalëve të Manchester United ndaj WBA, Manchester...

Aktualitet19:51 - 22 April, 2018

“Çmendet” Flamurtari/ Nga një gol çdo 6 minuta

Flamurtari po luan kundër Teutës së Durrësit në shtëpi, ku si duket pas golit të pësuar jo vetëm që ka...

Aktualitet19:39 - 22 April, 2018

Gjendet trupi i pajetë i ish-kameramanit të televizionit të njohur shqiptar

Një ngjarje e rëndë raportohet të ketë ndodhur në shpellën e “Haxhi Aliut” në Karaburun. Sipas burimeve nga policia, mësohet...

Sport19:24 - 22 April, 2018

Flamurtari pa Duron ndëshkohet që në minutë të 8′-të

Po luhet në stadiumin ‘Flamurtari’ ndeshja mes vlonjatëve dhe Teutës e vlefshme për javën e 30 të kampionatit shqiptar, me...

Aktualitet19:14 - 22 April, 2018

Skualifikohet padrejtësisht, Senad Gashi tenton vetëgjyqësinë në ring (Video)

Nuk ka shkuar aspak mirë ndeshja për boksierin nga Peja, Senad Gashi, në sfidën ndaj gjermanit Schwarz, që e humbi...

Sport19:02 - 22 April, 2018

Marquez sërish protagonist, pole dhe penalizim

Piloti spanjoll i Hondës, Marc Marquez fitoi pole positionin e tij të 6 radhazi në garën e Austinit, pasi e...

Aktualitet18:54 - 22 April, 2018

“Urime nga zemra kolegë”/ Vasili përgëzon mjekët: Ndodhi për herë të parë në Shqipëri

Kreu i grupit parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili ka uruar mjekët shqiptarë për realizimin me sukses të...

Sport18:46 - 22 April, 2018

Gattuso: Mbrëmje e turpshme, ndjesë tifozëve

Në fazën e parë, Beneventos, atëherë e sapongjitur në Serie A, merrte pikën e parë ndaj kuqezinjve me një gol...

Aktualitet18:26 - 22 April, 2018

Zjarri në Tiranë/ Malltezi denoncon disa katastrofa të tjera mjedisore nga shteti

Drejtor i Departamentit të Mjedisit në Partinë Demokratike, Jamarbër Malltezi, ka dalë në një deklaratë për mediet, pas zjarrit që...

Aktualitet18:17 - 22 April, 2018

Luan Rama kryqëzon ministren e Kulturës dhe Kryeministrin për Himnin Kombëtar

Nënkryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Luan Rama, ka sulmuar ministren e Kulturës Mirala Kumbaro dhe kryeministrin Edi Rama, lidhur...

Aktualitet18:04 - 22 April, 2018

Djegia e fabrikës së riciklimit/ Specialistët ngrenë alarmin

Djegia e një fabrike riciklimi në Kashar mëngjesin e sotëm, ka shkaktuar një valë reagimesh nga specialistët e mjedisit. I...

Sport17:52 - 22 April, 2018

Kukësi dhe Laçi sërish në barazim

Pas barazimit në gjysmëfinalen e Kupës së Shqipërisë, Laçi dhe Kukësi sërish janë mjaftuar me nga një pikë edhe në...

Kronika17:43 - 22 April, 2018

E rëndë/ Gruaja gjen burrin të varur në banesë

Një ngjarje e rëndë është regjistruar në Dropull, ku një 60 vjeçar është gjetur i vetvarur në banesën e tij....

Sport17:43 - 22 April, 2018

Ish-basketbollisti i përkushtohet kanabisit

Qëllimi i ri i Lamar Odom për jetën, që kur doli nga koma, është që të synojë të përmirësojë edhe...

Aktualitet17:35 - 22 April, 2018

Shpërthen anëtarja e Këshillit Kombëtar: “Epoka” Basha?! O injorancë në piedestal!

Anëtarja e Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike, Endira Bushati, si një nga zërat kritikë ndaj Lulzim Bashës brenda PD, ka...

Bota17:30 - 22 April, 2018

Video/ Vritet gazetari në transmetim të drejtpërdrejtë

Një gazetar në Nikaragua u vra gjatë një transmetimi të drejtpërdrejtë të protestave antiqeveritare. Ángel Gahona po raportonte për dëmin...

Aktualitet17:25 - 22 April, 2018

FOTO/ Kapet peshku i rrezikshëm

Përmirësimi i kushteve të motit u ka dhënë mundësi anijeve të flotës së peshkimit në Durrës të dalin për peshk....

Sport17:16 - 22 April, 2018

Morata ‘tundon’ Marottën/ Sulmuesi drejt rikthimit te Juve

Alvaro Morata duket se nuk po gjen qetësi askund tjetër përveçse te Juventusi dhe po mendon seriozisht rikthimin te bardhezinjtë....

Kosova & Rajoni17:10 - 22 April, 2018

“Shpërthen” deputeti i LDK-së/ Del kundër zgjedhjeve partiake

Njëri prej deputetëve më të votuar të LDK-së, Arben Gashi, ka dalë kundër idesë që të ketë zgjedhje të reja...

Sport17:07 - 22 April, 2018

Emocion dhe lot, Julio Cesar i jep lamtumirën futbollit (Video)

Sfida mes Flamengos dhe Atletico Mineiros ishte edhe e fundit për portierin brazilian Julio Cesar, që përfundimisht vendosi të ‘varë...

Sociale17:04 - 22 April, 2018

Klosi: Java e Tokës, rezultate të dukshme falë kontributit të gjitha institucioneve

E diela është një ditë pushimi për të gjithë por jo për 500 punonjës të Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit....

Kuriozitete17:00 - 22 April, 2018

Droga e luksit dhe efektet e kokainës në vaginë

Kokaina, droga e luksit që prodhohet dhe shitet në mënyrë ilegale, është duke tërhequr gjithmonë e më shumë të rinjtë,...

Aktualitet16:55 - 22 April, 2018

Avokati shpërthen ndaj Bashës: Vuri në krye të PD-së Durrës, atë që e tallin të gjithë

Avokati Altin Goxhaj, njëherësh anëtar i Shoqërisë Civile, ka sulmuar kryetarin e Partisë Demokratike Lulzim Basha dhe të zgjedhurin e...

Sport16:40 - 22 April, 2018

Flamurtari, shansi i fundit për Europën/ Teuta do pikët e mbijetesës

Flamurtari-Teuta do të jetë një takim i veçantë, pasi do të vihen përballë një skuadër në krizë të thellë identiteti,...

Life Style16:40 - 22 April, 2018

Po vjen plazhi, ja si të keni kofshë të holla për 1 javë. Do befasoheni

Shumë gra dëshirojnë kofshë të holla. Ndoshta ndryshimet në dietën tuaj dhe trajnimet që keni bërë gjatë kësaj kohe nuk...

Aktualitet16:33 - 22 April, 2018

Berisha ironizon mbledhjen e qeverisë në Fier

Ish-kryeministri Sali Berisha, ka vijuar me sulmet ndaj qeverisë dhe kryeministrit Edi Rama. Me anë të një postimi në rrjetet...

Trending

LAJM I REKOMANDUAR:
Paralajmërimi i avokatit: Brenda dy javësh nis “eliminimi” i gjyqtarëve dhe prokurorëve

Avokati, njëherësh kryetari i Partisë Ligj dhe Drejtësi, Spartak Ngjela, me anëtë një potimi në rrjetet sociale, ka bërë një...

Close