Connect with Us

Horoskopi i ditës, 8 janar 2018

Aktualitet

Horoskopi i ditës, 8 janar 2018

Publikuar

-

DASHI21. mars – 20. prill

Dite përgjithësisht e qete dhe pa probleme kjo e sotmja për te dashuruarit. Do silleni mire me atë qe keni ne krah dhe do ia vini ne pah gabimet qe mund te beje. Ai do iu kuptoje dhe do iu falënderoje. Beqaret do kenë mundësi pa fund për te takuar persona interesante. Ne planin financiar bëni mire te tregoheni te arsyeshëm dhe te organizuar. Vetëm kështu nuk do keni probleme.

DEMI21. prill – 21. maj

Jeta sentimentale e te dashuruarve do jete me e animuar. Bashkëpunimi do mbizotërojë gjate gjithë kësaj dite. Beqaret do jene me fatlumet e kësaj dite. Ata do kenë takime mjaft interesante me persona qe ja vlen te krijosh lidhje afatgjate. Planetët do influencojnë negativisht ne planin financiar, kështu qe duhet te merrni masa strikte qe situata mos destabilizohet.

BINJAKET22. maj – 21. qershor

Nuk do e pranoni aspak qe partneri te mos tregohet i sinqerte me ju dhe kjo do krijoje debate te njëpasnjëshme ne çift. Dita nuk do ketë aspak qetësi. Beqaret do kenë shume fat. Pa pritur dhe ne një vend qe as nuk e kishin imagjinuar ndonjëherë do takojnë një person fantastik. Ne planin financiar duhet te vazhdoni te tregoheni vigjilente qe te shmangni problemet.

GAFORRJA22. qershor – 22. korrik

Marrëdhënia juaj me personin qe keni ne krah do jete shume e mire sot. Do flisni lirshëm me te dhe do ua shprehni te gjitha ndjenjat. Edhe beqaret do kenë fat ne dashuri dhe do takojnë personin qe kane ëndërruar prej kohesh. Lëreni veten te lire dhe udhëhiquni nga ndjenjat. Financat do jene me te mire për shkak te përmbylljes me sukses te një projekti profesional.

LUANI23. korrik – 22. gusht

Dite e mrekullueshme kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. As vete nuk e kishit menduar se parteri do mendonte aq shume për t’ua bere qejfin e për t’ua plotësuar dëshirat. Beqaret do kërkojnë me ngulm te krijojnë një familje, por nuk do jene me fat. Ne planin financiar do jeni me te privilegjuar. Nuk pritet as problemi me i vogël kështu qe rrini te qete.

VIRGJERESHA23. gusht – 23. shtator

Marrëdhënia ne çift nuk do jete ne momentin me te mire sot, megjithatë nuk priten as probleme shume te mëdha. Mundohuni te jeni te arsyeshëm dhe te mos kërkoni shume nga partneri. Beqaret do kenë një dite te zakonshme dhe pa te reja. Ne planin financiar mund te kryeni transaksionet e duhura tani qe është momenti me i përshtatshëm.

PESHORJA24. shtator – 23. tetor

Ambienti ne çift do jete shume i ngrohte gjate kësaj dite. Do qëndroni me shume kohe pranë atij qe dashuroni dhe do flisni hapur për gjithçka. Beqaret me mire te mos iu besojnë te gjithë atyre qe do i propozojnë dhe te presin disa dite te tjera për te takuar personin e duhur. Problemet financiare do i zgjidhni një e nga një. Do jeni me te qete ne këtë sektor.

AKREPI24. tetor – 22. nëntor

Tensioni ne çift do pakësohet sot dhe do jeni me te gatshëm te bëni tolerime. Edhe partneri nga ana tjetër do iu kërkojë falje për disa fjale qe iu ka thënë. Beqaret nuk do kenë aspak dëshire te krijojnë një lidhje serioze. Ata qe kërkojnë aventura do kenë shume fat. Sektori i financave do vazhdoje te mbetet i njëjtë kështu qe vazhdoni te tregoheni te kujdesshëm me shpenzimet.

SHIGJETARI23. nëntor – 21. dhjetor

Perspektivat janë te mira për ata qe janë ne një lidhje. Komunikimi do filloje te përmirësohet dhe nuk do mbani me mëri për gjera te kota te se kaluarës. Beqaret nuk do jene me fat dhe do mbetës serish vete. Mire do jete te shoqëroheni me miqtë qe te mos e mbani mendjen tek dashuria. Financat do jene përgjithësisht te mire, por ju nuk do kënaqeni me aq.

BRICJAPI22. dhjetor – 20. janar

Duhet t’ia shprehni me shume ndjenjat partnerit tuaj sot ne mënyrë qe edhe ai te ndihet me mire. Mendoni t’i bëni edhe ndonjë surprize te këndshme ne mbrëmje për te rindezur pasionin. Beqaret do bëjnë për vete shume persona prandaj duhet te përgatiten për propozime te shumta. Financat nuk do ndikohen nga asnjë planet, kështu qe situata do mbetet e njëjtë.

UJORI21. janar – 19. shkurt

Shume nga ëndrrat tuaja te dikurshme do bëhen realitet gjate kësaj dite. Do jeni ne një mendje me partnerin dhe dita do jete shume harmonike. Beqaret nuk do e kuptojnë sa afër e kane princin e tyre te kaltër dhe do vazhdojnë ta kërkojnë atë neper vende te largëta. Financat do jene delikate, por nuk duhet te luani me lojëra fati sepse do humbni akoma me shume.

PESHQIT20. shkurt – 20. mars

Do jeni me te disponueshem ndaj partnerit tuaj gjate kësaj dite dhe do ia plotësoni atij dëshirat. Ai nga ana tjetër ka menduar t’iu beje një propozim shume interesant dhe te veçante. Ata qe janë ende vetëm duhet te durojnë edhe disa dite. Shume shpejt jeta e tyre do ndryshoje rrënjësisht. Situata financiare do filloje te përmirësohet dalëngadalë./ CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës 14 prill 2018

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 26 tetor 2019

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 1 dhjetor 2017

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 26 tetor 2019

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: