Connect with Us

14 punët më të shpifura në botë, ju a do t’i bënit?

Aktualitet

14 punët më të shpifura në botë, ju a do t’i bënit?

Publikuar

-

Jemi qënie të gjalla që kemi nevojë të punojmë që të sigurojmë jetesën dhe mbijetesën.

Fjala “punë” për disa mund të tingëllojë depresante.

Disa nuk e dinë që ekzistojnë disa punë të vështira e të shpifura, të cilat njerëzit i bëjnë për të fituar jetesën.

Do të ndiheni me fat për punët që keni kur të shihni këto punë të shpifura.

 1. Entomologjist Forensic

Këta njerëz mund të tregojnë me saktësi sa kohë ka një person që ka vdekur, duke studiuar zhvillimin e maggots dhe insekteve të tjerë në trupa të vdekur. Është padiskutim një punë e rëndësishme por që nuk do ta vlerësonit kur të kuptonit që do e kalonit kohën me trupa të vdekur dhe aromë të keqe.

 1. Estetikë

Nëse mendoni se puna si estetiste është punë e bukur, mendohuni dy here pasi kjo punë ka të bëjë me heqjen e qimeve, shtrydhjen e puçrave e shumë gjëra të tjera të shpifura.

 1. Statistikant pordhësh

Dihet shkencërisht që një person pjerdh 13.6 herë mesatarisht në ditë. Falë këtyre numëruesve, tashmë kemi dijeni për këtë.

 1. Proktologjist

Imagjinoni si do të ishte të kalonit të gjithë jetën tuaj duke rregulluar problemet anale të njerëzve.

 1. Heqës kafshësh të ngordhura në rrugë

Është një punë e vështirë dhe e shpifuar duke qenë se i bië të shohësh përherë kufoma kafshësh të deformuara nga aksidentet dhe gjak pa fund.

 1. Nuhatës sqetullash
LEXO EDHE:  Puna, dashuria dhe financat/ Horoskopi javor 23-30 Nëntor, 2020

A e keni menduar ndonjëherë se si kompanitë e doedorantëve e dinë nëse produkti i tyre është gati për shitje ose jo? Duke punësuar nuhatës sqetullash, ja se si.

 1. Hetues ADN-je

Kur shkencëtarët kanë nevojë për ADN nga trupa të varrosur për arsye hetimi kriminal, duhet të zhvarrosin trupat dhe të marin analiza.

 1. Jashtëqitje mbledhës

Mbledhja e jashtëqitjes së lakuriqëve të natës dhe të zogjve quhet guano. Është një fertilizues efektiv dhe konsiderohet fitimprurëse nga vendasit. Duke qenë se gjendet nëpër shpella, vetëm profesionistët e bëjnë.

 1. Pjatalarës restoranti

Nëse mendoni se të pastroni rrëmujën e fëmijëve tuaj në shtëpi  është e vështirë, imagjinoni të pastroni qindra pjata të të huajve që hanë në restorant që vijnë dhe ikin.

 1. Mbledhës vjelljesh

Pikërisht siç e lexuat, mbledhës të vjellash.

Disa parqe të mëdha lojërash që kanë përshëmbull karusel të shpejtë, punësojnë mbledhës të vjellash pasi janë të shumta rastet kur njerëzit vjellin gjatë xhirove.

 1. Pastrues kanalesh

Duhet të jeni falenderues ndaj këtyre njerëzve sa herë që shkarkoni tualetin tuaj. Përveç minjve, jashtëqitjeve njerëzore dhe mbeturinave të ndryshme nën rrugët e qyteteve tona, do të gjeni edhe këta njerëz që futën për t’i pastruar. A nuk është kjo një punë ndër më të shpifurat që ekziston?/CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Nëse Basha del forcë e parë ia japim mandatet”/ Topollaj: Marrëveshje me PD vetëm me një kusht

Publikuar

-

Nga

“Nëse Basha del forcë e parë ia japim mandatet”/ Topollaj: Marrëveshje me PD vetëm me një kusht

Anëtari i bordit drejtues në Bindjen Demokratike Fabjan Topollaj u shpreh se nëse kreu i PD Lulzim Basha merr mbështetje masive dhe mund të fitojë pushtetin me mandatet e BD-së, ato janë gati që t’i japin mbështetje por me një kusht.

“Vota jonë do jetë poatjetër nëse Basha merr mbështetje masive për të qenë kryeministër. Nëse jemi përcaktuese ne shkojmë me Bashën nëse plotëson kushtet tona siç është fillimi i ndryshimit të soistemit politik. Zoti Patozi se ka pasur kurrë këtë kusht që Basha do ikë.

Do bëjmë marrëveshje me Pd nëse plotëson kushtet tona. Nëse Basha del forcë e parë dhe ka mundësi të fitojë qeverinë me ne ne ia japim mandatet, por me kushtin e fillimit të demokratizimit”, tha ai për “Report Tv”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Kur mora mandatin kisha tension me Bashën”/ Artur Roshi tregon pse firmosi koalicion me PD

Publikuar

-

Nga

“Kur mora mandatin kisha tension me Bashën”/ Artur Roshi tregon pse firmosi koalicion me PD

Artur Roshi, emri të cilit ishte surprizë në koalicionin e firmosur me PD, pasi Partia e Ballit Kombëtar nuk pranoi të digjte mandate pas vendimit të opozitës së bashkuar. Por përtej kësaj duket se Basha e ka ftuar në koalicion dhe Roshi e quajti si bashkëpunim pasi i bashkojnë idetë dhe filozofitë e politikës.

Roshi nuk pranoi që mes Bashës dhe tij të kishte krisje, por u sigurua të theksonte se ai me qëndrimet e tij në Kuvend gjithmonë ka qenë pjesë e opozitës së bashkuar dhe për këtë ka ndodhur dhe bashkëpunimit.

“Qëndrimet  e mia kanë qenë në koherencë me Bashën, aludimet e bëra nuk janë punë të miat. Vjen natyrshëm  kam një bashkëpunim me Bashë që nga 2005 dhe nuk është shkëputur që në këtë periudhë. Në ditën e marrjes së mandati mund të kishte pak tension mes nesh, por qëndrimet e mia në politikë  të mbajtur në kuvend ka treguar edhe që unë kam qenë gjithmonë pjesë e opozitës së bashkuar. Idetë dhe filozofia nuk na ndajnë më të djathtën por na bashkojnë për të bashkëpunuar”, tha Roshi në Report Tv./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zgjedhjet e 25 prillit/ Shabani: Nuk do jemi patericë e asnjë force politike

Publikuar

-

Nga

Zgjedhjet e 25 prillit/ Shabani: Nuk do jemi patericë e asnjë force politike

Endri Shabani ka komentuar në “Open” për përçarjen e opozitës duke thënë se partia e tij “Nisma Thurje” nuk ka të bëjë aspak me Lulzim Bashën.

Megjithatë thekson se nuk do të jenë “patericë” e askujt dhe synimi është që të ketë dobësim të kryetarëve dhe funksionim të institucioneve.

“Nuk do të jemi patericë e asnjë force politike. Ne po garojmë me një program e platformë ligjvënëse. Unë besoj që Lulzim Basha me LSI-në mund ta rrëzojnë Ramën, s’kanë nevojë për neve. Të thonë se janë më mirë se Rama është shumë e lehtë. Por unë them se kjo nuk mjafton. Nëse nuk kemi një dobësim të kryetarëve, të liderëve, nëse nuk kemi funksionim të institucioneve, nuk mjafton”, tha Shabani./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara:
Ngjela paralajmëron fundin ‘tragjik’ për Ilir Metën/ Zbulon kush e merr postin e Presidentit
Ngjela paralajmëron fundin ‘tragjik’ për Ilir Metën/ Zbulon kush e merr postin e Presidentit

Avokati  i njohur Spartak Ngjela ka dalë me një parashikim, ku ka nënkuptuar se Ardian Dvorani do shkojë drejt presidencës pas shkarkimit të Ilir Metës....

Video-Meta largon eskortat/ Vizitë misterioze në një banesë në Vlorë
Video-Meta largon eskortat/ Vizitë misterioze në një banesë në Vlorë

Duke qenë se zgjedhjet po afrojnë dhe sondazhet treguan se LSI po shkon drejt shkrirjes, presidenti Ilir Meta është vënë në lëvizje për të shpëtuar...