Connect with Us

Rama justifikon papunësinë me investimet private/ Irritohen qytetarët: Të punësuarit janë vetëm anëtar partie

Aktualitet

Rama justifikon papunësinë me investimet private/ Irritohen qytetarët: Të punësuarit janë vetëm anëtar partie

Publikuar

-

/

Si çdo ditë tjetër kryeministri Edi Rama dhe sot ka zgjedhur të urojë një ditë të mbarë me pamjet e Fabrikës së re të Pasurimit të Bakrit në Spaç.

Rama shprehet se në këtë fabrikë janë punësuar 300 punëtor të rinj dhe pikërisht ky investim do të rrisë ekonominë e vendit me 6 milionë dollar në vit.

“MIRËMËNGJES

dhe ju uroj një ditë të mbarë me këto pamje të Fabrikës së re të Pasurimit të Bakrit në Spaç, ku përveç 300 të punësuarve të rinj, investimet e fazës së parë prej 11 milionë dollarësh në teknologji bashkëkohore që mbron mjedisin, pritet të kenë një impakt ekonomik rreth 6 milionë dollarë në vit për gjithë zonën e Mirditës”.

Por reagimet e qytetarëve të pakqnaqur nga qeverisja e Ramës nuk kanë munguar.

Dikush shkruan se ky investim është bërë nga kompani private dhe po shitet si sukses I shtetit.

LEXO EDHE:  Paralajmërimi i Bashës/ Ironizon Rama: Konkurrencë e ndershme për aktorët e Portokallisë

“Cfar servilizmi!!!!!ai eshte nje investim privat dhe ska asnje lidhje me qeverine dhe ti o zoti kryeminister ben mire te meresh me policine qe jane bere ti puthesh ne balle kriminelat e gjobaxhinjte perpara tyre nese deri dje mjaftoheshin me nje 10 mije leksh te vjeter sot ste leshojne gjalle ne bote pa nje 500 mijeshe se direkt te thote te heq patenten turpi zotit leke qe ndahen me shefat e tyre ,me kete meruni jo me fabrikat qe ben privati tung”.

Ndërsa një tjetër shkruan se të punësuarit në fabrikë janë anëtarë partie dhe jo njerëzit e thjeshtë.

“Te falenderoj shum qe po investo ne Mirdite por te punsuarit jan vec antar partie jo populli ne nevoj”. /CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“Na çoi në konflikt me ndërkombëtarët”/ Bylykbashi flet me bindje: Basha shkarkohet më 11 Dhjetor

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Deputeti i PD Oerd Bylykbashi, thekson se vendimet e gabuara strategjike që ka marrë Basha ndër vite kanë dërrmuar Partinë Demokratike, duke e çuar në konflikt edhe me ndërkombëtarët.

Në një dalje televizive, ai u shpreh se në Kuvendin e 11 dhjetorit do të votohet edhe për shkarkimin e Bashës.

 “Statuti e parashikon që kryetari shkarkohet nga kuvendi kombëtar. Kryetari i Partisë shkarkohet nga kuvendi. Tashmë nuk ka dyshim që e gjitha po projektohet drejt asaj për një seri veprimesh që ka marr zoti Basha që na kanë çuar edhe tek humbja e zgjedhjeve. LEXO EDHE:  Rama e nis ditën nga lagjja “Rilindja”/ Të dielë të bukur

LEXO EDHE:  Ish-kreu i LSI sulmon hapur Ramën/ Kur do e shkarkosh veten dhe…

Është e pa diskutueshme blerja masive e votës që ka bërë Rama, që është vepër penale, kriminale. Por nga ana tjetër kemi një Bashë që ka marr vendime strategjike të gabuara. Jo para 25 prillit, por duke filluar nga ngritja e çadrës e këtej që kanë çuar PD në turbulenca duke dërrmuar energjitë e partisë edhe në raport me ndërkombëtarët.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Basha nuk pyet për Kushtetutë”/ Bylykbashi: E paralajmërova por donte të bëhej lider

Publikuar

-

Nga

Oerd bylykbashi, është shprehur se e ka paralajmëruar Lulzim Bashën për pasojat e djegies së mandateve.

Në një intervistë për mediat, deputeti PD, është shprehur se e dinte se çfarë do të ndodhte nëse do të digjeshin mandatet pasi ai vetë në vitin 2008 ishte ai që kishte parashikuar në kod zgjedhor një nen kundër djegies të mandateve.

“Në atë kohë unë jam kontestuar Bashës një muaj para se ai anonçonte djegien e mandateve. Ia kam kundërshtuar si, antikushtetues. Një kryetar që pretendon të bëhet lider mendon se mund të kapërcehet kushtetuta, dhe nuk e kishte problem atë që i thosha unë se është antikushtetuese.LEXO EDHE:  Meta dy kërkesa shqiptarëve/ T’ja kthejmë Edin Zahos dhe Lindës

LEXO EDHE:  Rama në Shkodër/ "Edhe unë e humb betejën me Ministrinë e Financave"

Të detyrosh deputetët të lënë mandatet është antikushtetues. Mandati është i deputetit është i popullit nuk është i kryetarit të partisë e as i partisë. Unë i kam thënë këtë, përveçse është antikushtetues e kjo mund të mos jetë në interesin tënd, më 14 janar 2019. Do të mbushet parlamenti, sepse unë me dy koleg kemi shkruar nenin ne kodin zgjedhor në vitin 2008 kundër djegies së mandateve. Është i hekurt. Do të prodhoje si pasojë mbushjen e parlamentit me pjesën e dytë listës. Këtë e bëmë kundër partisë socialiste sepse kërcënonte me djegie mandatesh./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kuvendi i 11 dhjetorit/ Bylykbashi tregon si do të verifikohen firmat

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Deputeti i PD, Oerd Bylykbashi, i rreshtuar krah liderit  Sali Berisha, thotë se Kuvendi i 11 dhjetori do të quhet legjitim dhe do të ketë vlerë vetëm nëse do të ketë pjesëmarrjen e mbi 50% të delegatëve.

“Statuti është ligji dhe kushtetuta për ne. Kësaj radhe për here të parë është thirrur baza e partisë, dhe e gjitha kjo është politike por ka edhe element statusore. Për herë të parë vihet në funksion një mekanizëm që nuk është vënë më parë. Është 50% +1  delegatëve e 7646 delegatëve siç e ka anoncuar në kuvendin e fundit komisioni që ngre kuvendi vetë. Është ai që ka thënë se ky numër nuk ndryshon. Më pas, vendimet sipas rastit mund të merren me 50 plus 1 të atyre që janë present”, tha ai në një dalje televizive.

LEXO EDHE:  Berisha vlerëson ekipin e tij ministror/ Ja çfarë thotë për ekipin e Ramës

LEXO EDHE:  Rama e nis ditën nga lagjja “Rilindja”/ Të dielë të bukurI pyetur si do të verifikohen firmat, Bylykbashi është shprehur se procesi do të ketë transparencë maksimale.

“Verifikimi i parë është thirrja. Me pas verifikohet kuorumi e vetëm atëherë mund të ketë vendimmarrje. Vendimin për ta thirrur Kuvendin e merr ose Këshilli Kombëtar dhe Kryesisë. Ky komision do të verifikojë a është thirrur kuvendi? A janë 1/4 e anëtarëve? Për verifikim sasior pra si numër, a janë 1913 mos gaboj kërkesa me shkrim e më pas a janë delegatë këto apo jo? Ne e dimë që ka 4200 kërkesa mjaftojnë vetëm 1900 e pak që të quhet i thirrur Kuvendi.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE