Connect with Us

Analiza/ Top Channel, betejat e Vjollcës me Ramën, Lulin dhe Metën

Aktualitet

Analiza/ Top Channel, betejat e Vjollcës me Ramën, Lulin dhe Metën

Publikuar

-

Viti që shkoi dhe hyrja e vitit të ri 2018 kishin në qendër një lajm, largimin e Sokol Ballës nga Top Channel, njeriut që për më shumë se një dekadë drejtoi lajmet, ishte editoriali dhe faqja politike kryesore e medies dikur më të madhe në vend.

Balla u largua ashtu siç pritej, pas një debati me Vjollcën, presidenten e re të Top medias e cila, dje nëpër media të mbështetura nga Ilir Meta dhe Erion Veliaj, sqaronte se Balla ishte hequr pas emisionit me Saimir Tahirin, ku ishte treguar shumë i butë.

Nëpërmjet një shkrimi, por edhe një qëndrimi të vetë Vjollcës jepej mesazhi, se Top Channel kishte përballuar beteja të forta si media opozitare dhe këtë do ta bënte dhe me Edi Ramën, duke lënë të kuptohej edhe faktin se Balla ishte linja e Kryeministrit.

Në fakt, Top Channel për pak vite ka bërë opozitë të fortë me Fatos Nanon. Me  Berishën bëri opozitë të fortë, por pati edhe dashuri të madhe, kur mori licencën e televizionit kombëtar.

Më pas Berisha ishte tabelë qitjeje dhe qitësi kryesor ishte Sokol Balla, e pas tij dhe shumë të tjerë.

Vjollca Hoxha pretendon se do të bëjë një televizion opozitar, ashtu si ndoshta dje me Berishën, por kjo është vështirë të besohet për disa arsye.

Së pari nuk ka moral dhe është totalisht e pabesueshme që Top Channel të jetë ndarë me Edi Ramën dhe qeverinë për arsye parimore, sepse informacionet thonë krejt të kundërtën.

 

Problemi nuk qëndron tek disa kioska që i ka marrë ose jo Vjollca, por tek fakti që në 48 orët e fundit, Top Channel ishte televizioni i Lali Erit. Tek Portokalli,  Lali Eri, tek lajmet Lali Eri, tek Luana Lali Eri, që të mos harrojmë vetëm tek kënga e fundvitit mungonte Lali Eri.

Vjollca flet për moral dhe për ndarje me Edi Ramën, për të bërë betejë opozitare, por a ka moral kur Top Channel ka mbrojtur hapur çështjen e plehrave, ka qenë avokat i Erion Veliajt, kur ai ishte nën akuzë për vrasjen e Ardit Gjokajt?

Është qesharake të besosh, se televizioni që ka bërë beteja opozitare dje, që ka bërë avokatin e plehrave për Shqipërinë sot, do bëjë opozitë për moral nesër.

Le të shkojmë tek Edi Rama. Çfarë ka folur dhe ka thënë Top Channel kur Shqipëria u mbulua nga droga, kur Ilir Beqja jepte në emër të Kryeministrit qindra milionë euro koncensione klientelës së pushtetit?

Top Channel heshti dhe nuk tha asnjë fjalë për korrupsionin e Qeverisë dhe skandalin Çez-Dia dhe çështjen që “groposi” Ilir Metën dhe Edi Ramën, kërkonte ta hidhte në përgjegjësi të opozitës.

Këto Sokol Balla i bënte nga mendja e vet dhe Vjollca nuk dinte asgjë, tani u zgjua nga gjumi, “bukuroshja e fjetur” dhe zbuloi, se Top Channel kishte 10 vjet që ishte media Edi Ramës.

Kjo e Vjollcës të kujton historinë me Pal Vatën, i cili dikur ka thënë në lidhje me një ngjarje,- “se unë e Enveri nuk dimë gjë, vetëm po e ka bërë Mehmeti me kokën e tij”. Pal Vata nuk është Vjollca.

Kush mund ta besojë më Vjollca Hoxhën, kur flet për opozitë mediatike dhe të vërtetën, kur në katër vite bëri avokatin e Ilir Metës?  Le të flasim me argumente dhe për LSI –në, që ka jo pak po tetë vite në pushtet.

Top Channel nëpërmjet fiksit publikoi videon Meta Prifti e më pas nga viti 2013 e në vazhdim ky televizion ka qenë avokat i Metës dhe ministrave të tij të korruptuar.

LEXO EDHE:  Pas darkës, e ka radhën “Ruleta ruse”/A do ta tërheqë këmbëzën edhe Ilir Meta?!

Top Channel  harroi se me Berishën ishte edhe Ilir Meta ministër, Edmond Haxhinasto, Nasip Naço, pa folur për Vasilin, Panaritin e të tjerë.

FIKS-i, përveç se ka denoncuar skandalet në drejtësi, qeverinë dhe skandalet e prodhuara prej saj i ka lënë në heshtje.

Në katër vite asnjë fjali për dështimin e Qeverisë në infrastrukturë, në ndërtimin e rrugës internacionale, Ministri kjo e LSI –së. Top Channel e përkëdheli Ministrinë e Drejtësisë, kur ndodhi skandali i byzylykëve.

Ilir Meta ishte mik i ngushtë i Top Channel dhe ky është poli i dytë i Qeverisë, dje.

I treti është Lulzim Basha, ky si pjesë e opozitës, që së fundmi për shkak të përplasjeve të zonjës Hoxha me kryeministrin Rama, po shfrytëzon gjithçka për të bërë të mundur që Top Channel të kthehet në medien e opozitës.

Kalimi TOP-it në krah të PD -së, sërish duket të mos ketë asnjë moral, por është një kthesë në variantin për inat të vjehrrës po shkoj tek mullixhiu, apo thjesht Vjollca diçka kërkon prej Lulzim Bashës.

Njerëz afër kompanisë së bashkëshortes së Lulzimit kanë filluar punë në Top Channel, por edhe kanë gjetur hapësirë të plotë në emisionet e këtij televizioni.

Në emisionin e mëngjesit spikerja zyrtare e gruas së Lulzim Bashës, tek Top Story apo edhe dje tek Luana, nuk ndalet së shfaquri dikush që e quan librin një dhuratë të pavlerë.

Hapësira që po i jepet Bashës, së pari si diversion ndaj Edi Ramës, po bëhet edhe duke u shfaqur pafundësisht dhe duke mbrojtur Erion Veliajn.

Përtej diversionit qëndron diçka tjetër, nuk është thjesht një, pazar i prishur mes Vjollës dhe Edi Ramës, nuk është inati i saj me Edi ramën apo Sokol Ballën në intervistë me Sajmir Tahirin.

Jo, Vjollca ka një tjetër hall. Në Gjykatën e Lartë së afërmi pritet të zhvillohet gjyqi i pronësisë së Top Channel dhe disa nga gjykatësit njihen si njerëz të PD -së dhe me lidhje të forta me të djathtën, pra Vjollca nuk ka hallin të bëjë një Top Channel opozitar.

Përtej të gjithë argumenteve që kemi dhënë më sipër, Vjollca duket se ka hallin e gjyqit të pronësisë, ku ajo në fakt ka vetëm 7 përqind të aksioneve, në total dhe 40 përqind bashkë me fëmijët dhe 60 përqind të aksioneve, të cilat ajo nuk i zotëron, por ende ndodhen në proces gjyqësor dhe kanë dikë tjetër pronar.

Halli i Vjollcës është gjyqi, nuk është as Rama, as Meta, as Luli.

Pas gjyqit askush nuk do të çuditet që Vjollca të braktisë Bashën dhe gjykatësit e tij dhe të shkojë e të fluturojë sërish tek Edi Rama e të dalë në mbrojtje të plehrave të koncensioneve korruptive të Qeverisë apo edhe në mbrojtje të kanabizimit të Shqipërisë. Por ndoshta ka folur, por ka folur pak dhe në fund.

TOP –i, i Vjollcës dhe i Edit përkohësisht në shërbim të Lulit, për interesa të drejtpërdrejta të Vjollca Hoxhës dhe debatit që është hapur kërkon të tërheqë vëmendjen nga e vërteta.  Vjollca i  jep TOP-in, atij që i jep gjyqin.

Të tjerat do t’i shohin edhe ata që sot, bëjnë sikur nuk kuptojnë./CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Loja me hetimet ndaj Bashës/ A do ta nxjerrin prokurorët Lulin të pafajshëm?

LEXO EDHE:  Zgjedhjet e 25 qershorit/ Dashamir Shehi dhe Nard Ndoka shkojnë në zyrën e Bashës

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Mbyllet protesta e opozitës/ Basha: Të hënën ti japim grushin e fundit Ramës

LEXO EDHE:  Sokol Balla drejt largimit nga Top-i/ Thellohet konflikti me Vjollca Hoxhën

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: