Zbulohen skandalet e Llallës/ Para largimit shpëtoi nga burgu ish-zyrtarët e Ministrisë së Drejtësisë

28 Dhjetor 2017, 08:13, Aktualitet CNA

Prokuroria ka vendosur të mbyllë të gjitha dosjet e rëndësishme para se të nisë vettingun dhe të ngrihet SPAK.

Gazeta “Sot” shkruan se pak para se Adriatik Llalla të largohej, organi i akuzës ka pushuar hetimet për çështjen e skandalit të byzylykëve për të burgosurit.

Kur Gazmend Bardhi u emërua ministër teknik në Ministrinë e Drejtësisë, ai zbuloi një skandal të rëndë, pasi ishte zhvilluar një tender për byzylykë monitorimi për të burgosurit e liruar me kusht, por kompania që kishte fituar tenderin nuk i kishte dhënë ministrisë asnjë prej tyre.

Mbyllja e hetimeve u bë e ditur dje nga ministrja Etilda Gjonaj, e cila deklaroi se Ministria e Drejtësisë ka bërë kallëzim në gjykatë, ku i kërkohet të detyrojë prokurorinë të rihapë hetimet. Por duket se me këtë lëvizje prokuroria ka shpëtuar ish-zyrtarët e LSI, pasi gjatë kohës që u bë tenderi, Ministria e Drejtësisë drejtohej nga LSI dhe kanë qenë të punësuarit e saj që janë marrë me këtë çështje, ndërkohë që drejtpërdrejt në këtë skandal është akuzuar mediatikisht si i përfshirë Ermal Beqiraj, drejtor informatik i Zyrës së Regjistrimit të Pasurisë së Paluajtshme (ZRPP), e drejtuar po nga LSI.

Sipas fakteve të bëra tashmë publike, Ministria e Drejtësisë lidhi marrëveshje me shoqërinë Soft & Solutions për byzylykët, ku dyshohet se kompania në fjalë ka lidhje me Beqirajn. Bëhet fjalë për një tender me vlerë 2 milionë euro i cili u fitua nga bashkimi i tre operatorëve ekonomikë: Soft & Solution, Fastech dhe Ratech. Por edhe pse u zbulua më pas u pa se kemi të bëjmë me një skandal, ku ishte e vështirë të identifikoheshin autorët, ndërkohë që vetë ministria drejtohej nga LSI. Por ajo që ka ngjallur dyshime është se kompania Soft & Solutions, përveç këtij tenderi, ka marrë dhe shumë tenderë të tjerë nga Hipoteka, ku ka punuar zoti Beqiraj, i cili u emërua në këtë post kur ZVRPP drejtohej po nga LSI.

Lajmet e fundit nga